ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון

ראש המועצה יאיר פרגוןיאיר פרג'ון הוא ראש המועצה האזורית חוף אשקלון החל משנת 2007.

יאיר פרג'ון נולד במושב ברכיה (בשנת 1953), השלישי מבין 13 אחים ואחיות, כולם עוסקים בתחום החינוך וההוראה. בין השנים 1976-7 שימש כרכז משק במקום הולדתו ובמקביל עסק בהקמת חוגי סיירות במסגרת החברה להגנת הטבע.

פרג'ון לחם במלחמת יום הכיפורים. ב-6 באוקטובר 1973 יצא עם כוח שמנה 16 לוחמים למשימת חילוץ של החיילים הנצורים בתל סאקי שהיה מכותר על ידי כוחות האויב. עם אור ראשון התפתח קרב קשה למרגלות התל, עם כוחות סוריים עדיפים. במהלך הקרב נהרגו 14 מחבריו. פרג'ון שנפצע קשה, הצליח לשרוד בשטח הסורי לאחר צום של שלושה ימים, ללא מים או מזון. רק עם הגעתם של כוחות המילואים לאזור, חולץ פרג'ון על ידי כוחות השריון.

את פעילותו הציבורית החל עם תום שירותו הצבאי. בימים שלאחר מלחמת יום הכיפורים סערה הארץ בעקבות ועדת אגרנט. היה קרע וחוסר אמון של הציבור בממסד ואט אט קמו קבוצות מחאה רבות שדרשו שינוי. פרג'ון חש צורך "לקום ולעשות מעשה" והחליט לחולל שינוי בקרב בני נוער בפריפריה, אזור מגוריו. פרג'ון יזם את הקמתם של חוגי סיירות בדרום- אזורים בהם לא פעלה תנועת נוער. במסגרת זו הדריך טיולים רבים בכל הארץ, נלמדו שיעורים טופוגרפיה וידיעת הארץ. במסגרת זו חבר פרג'ון לחברה להגנת הטבע ולעמותה ע"ש אורי מימון ז"ל (שנפל במלחמת יום הכיפורים בעיר סואץ) וריכז את פרויקט הסיירות עבור מאות ילדים בדרום.

פרג'ון, בוגר מכללת בית ברל בלימודי ארץ ישראל וגאוגרפיה, הוא האיש אשר יזם והקים את בית ספר שדה שקמים של החברה להגנת הטבע ב-1982 באתר ניצנים הישנה וכיהן כמנהלו במשך 25 שנה. לאורך השנים עסק בשינוי התודעה הציבורית ויחסו למשאבי הטבע, הסביבה והנוף בכללם הוביל מאבק ציבורי וסטטוטורי על ההכרה בחשיבותם הסביבתית והאקולוגית של דיונות החול שבין אשדוד לניצנים והפיכתם לשמורת טבע‏, הקים אנדרטה ארצית לזכר נשים לוחמות- "יד לאישה הלוחמת" בניצנים, במשותף עם תא"ל במיל' יצחק פונדק והמועצה לשימור אתרים ופיתח מערך הדרכה להעצמה נשית והצגת העשייה של הנשים למען המדינה מראשית הציונות ועד היום, הנחיל טיולי לילה בקרב קבוצות אוכלוסייה שונות ויזם פעילות זיאולוגית וביולוגית בחולות כגון 'הבלש הצעיר' ושחזור אניית מעפילים לילדי בתי הספר.

עם היבחרו לראשות המועצה האזורית חוף אשקלון, משמש פרג'ון כיו"ר החברה הכלכלית של המועצה, חבר דירקטוריון באיגוד הספורט העממי וחבר הוועדה לניגוד עניינים מטעם משרד הפנים. פרג'ון קידם עצמאות כלכלית למועצה ופתיחת אזורי מסחר, הרחבות ביישובים, בנייה והרחבת מוסדות חינוך ופרויקטים מקדמי איכות סביבה כגון: הקמת 'שביל האור מחוף אל חוף'- שביל הליכה וטיול מחוף זיקים לחוף ניצנים לאורך כ- 50 ק"מ שיקיף את כל שטחי המועצה האזורית חוף אשקלון והנופים והאתרים המשמעותיים בתחומה.

בספטמבר 2011 נבחר פרג'ון להיכלל ברשימת 100 המשפיעים ביותר בישראל לשנת 2011 מטעם עיתון 'דה מרקר'. מנימוקי הבחירה: "פרג'ון הבין שההשקעה הטובה ביותר היא בילדים ובנוער ויזם סדרת פרויקטים שיזניקו את רמת החינוך ביישובים ובקיבוצים שנכללים בשטח המועצה".‏ 

בשנת 2014 היה זה עיתון 'גלובס' שבחר בפרג'ון, מקום 8 ברשימת ' 50 האנשים שעשו את השנה' יחד עם ראשי הרשויות בעוטף עזה תחת ההגדרה 'חזית העורף' בעקבות מבצע 'צוק איתן' ואף קיבל עם עמיתיו את אות 'אביר איכות השלטון' בנושא 'חוסן לאומי'  מטעם התנועה לאיכות השלטון.
פרג'ון, תושב ניצן הוותיקה, נשוי ואב לחמישה.