משולחנו של ראש המועצה – מספר 64 

קהילות חוף אשקלון, שבת שלום!

 

לכבוד: שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו

ידידי היקר שלום רב,

בשמי ובשם כל תושבי המועצה האזורית חוף אשקלון, תנחומינו הכנים לכל תושבי ארה"ב של אמריקה ולמשפחות הנרצחים בפיגוע השנאה באורלנדו. אנא העבר את השתתפותנו בצער האומה האמריקאית ואת כאבנו העמוק למשפחות הנרצחים.
אני סמוך ובטוח שהממשל והנשיא ירתמו להשיב לאזרחי ארה"ב את השקט והמענה ההולם כנגד הטרור הקיצוני חסר כל עקבות ורגש אנושי.

אדוני השגריר, הידידות האמיצה והתמיכה של מדינתך למדינת ישראל קיימת מזה דורות. על לוח לבי חקוקה תשומת הלב המיוחדת שהענקת לתושבי המועצה בימי מבצע 'צוק איתן' מול הטרור של החמאס.

אני שולח לך חיזוק וחברות של אמת בימים קשים אלו ויחד, נקווה לימים שלווים וטובים יותר, עבור קהילת העולם כולו.


 

רמזור לצומת גברעם/ זיקים

בשעה טובה התבשרנו השבוע על הקמת רמזור בצומת גברעם/ זיקים שגבה יותר מדי תאונות. משרד התחבורה נענה לבקשתנו ואנו מקווים גם ליישום מהיר בשטח.

 

בני 13 למצוות

הבוקר חגגנו אירוע בר מצווה ל-38 ילדים, מתוכם 11 תושבי חוף אשקלון, בשיתוף עמותת 'יד ביד לישראל'. אנו שותפים למסורת נפלאה וזוכים להעניק חוויית בר מצווה לילדים הנפלאים שלנו. בהמשך נערך עבורם אירוע חגיגי באולם 'גני הצבי' ובו הוענקו להם תפילין, ארוחה חגיגית ומתנות נוספות שלא יישכחו. תודתי שלוחה לרבקה מדר ודודי דנינו על הקשר עם העמותה, למתנ"ס חוף אשקלון ומחלקת התחבורה על האירוח. שנזכה למצוות!

מסורת נפלאה

 

 

מחוף אשקלון תצא הבשורה

באגף החינוך שלנו פיתחו גישה חדשה ושוברת סטיגמות עבור תלמידי החינוך המיוחד- 'המרחב הפתוח'. בבית הספר 'מורשה' חנכנו מרחב חדש ובו חלל גדול, ללא קירות, ללא כיתות או שולחנות ובו יש פינות עניין כמו בית מגורים- מטבח, חדר עבודה, יצירה, חדר שלווה, ערכת קשב ועוד. כל תלמיד בוחר לעצמו את סדר היום שלו על פי תכנית שבועית מותאמת בעזרת מחנכת הכיתה. התלמידים היו שותפים לחשיבה, לתכנון ואף לבניית החלל החדשני שכולל פינות ישיבה ועיסוק בחלל פתוח ומזמין.  המקום מאפשר ללומדים לחוות למידה בתוך הקשר לחיים הממשיים ובאופן חברתי ובכך מאפשרת לילדים להתנסות במגוון תפקודים חברתיים בלמידה- לעזור ולהיעזר, להעלות רעיון, לקדם דיון, להביא מקור השראה, או להפיק תוצר ממשי לרווחת הקבוצה כמו: כתבה משודרת, דיון ב׳סלון׳ , הכנת ארוחת חג ולהתנסות בחלוקת מטלות ומיומנויות מגוונות ועוד.

כלל תלמידי ביה"ס עתידים גם הם לבקר במרכז הפתוח לפחות שעתיים בשבוע וליהנות מהמודל החדשני שצפוי להתרחב ולהיבנות בבתי ספר נוספים במועצה ומחוצה לה.
תודתי שלוחה למנהלת אגף החינוך, גב' רחל אוחנה, על היוזמה והחשיבה היצירתית, לעדי לוסטיג, על עיצוב החלל החינוכי ולהנהלה וצוות ההוראה בבית הספר. אנו גאים להוביל יוזמות חינוכיות ולהוות מודל בפיתוח מענים ייחודיים וגישה חדשנית עבור תלמידנו.

התלמידים מוזמנים לסלון

 

 

סדנאות קוליאנריות בארה"ב

השפים יעל שמיר מנתיב העשרה, מאיה קליין מגיאה, אורלי ורון שושן מכרמיה וסהר רפאל מקרית מלאכי, הביאו טעמים בלתי נשכחים לטוסון והיו להצלחה מסחררת במשלחת קולינארית שיצאה לחברים שלנו בשותפות- הם נפגשו עם יותר מ-1000 איש במסגרת האירועים השונים אשר התקיימו בקהילה,  הובילו  סדנאות קולינאריות אינטימיות בבתים מארחים, יצרו מנות מיוחדות לארוחת הערב של אירוע טקס הדלקת המשואות וערכו ארוחת ערב ייחודית במסעדה מקומית. החבר'ה גם הופיעו בתקשורת המקומית והתלוו ליום למידה משותף עם שפים מקומיים, הכירו את טוסון ונופיה עם מתנדבי השותפות. ספר מתכונים מיוחד הכולל מתכונים נבחרים של השפים זכה לתגובות חמות ונלהבות בקהילה. חשוב להדגיש כי השפים הגיעו למשלחת בהתנדבות מלאה ותרמו ממקצועיותם וזמנם לחיזוק הקשר בין הקהילות.

זהו רובד נוסף של חיבור וחיזוק הקשר עם הקהילה השותפה שלנו מעבר לים. אני גאה בשפים על היכולת המקצועית שלהם לסחוף ולהעשיר את השותפים שלנו. נמשיך ונפתח חיבורים נוספים בין הקהילות.

חיבור טעמים מתוך שותפות

 

 

"תגידי לדני שהיתה לו אמא"

לפני 68 שנה נערך קרב ניצנים. אחת מגיבורי וגיבורות הקרב, מירה בן ארי, הפכה ברבות השנים לסמל הגבורה של האישה החלוצה הלוחמת. מירה היתה בת 22, נשואה לאליקים ואם לדני, בן שנתיים. כשבתי הילדים בקיבוצים היו תחת אש, הוחלט על חילוץ הילדים משורה של יישובים במסגרת "מבצע תינוק". בין ההורים שנפרדו מילדיהם היתה גם מירה האלחוטנית, האם היחידה שבחרה מרצון להישאר להילחם, ולשלוח את בנה למקום מבטחים. 
"תגידי לדני שהיתה לו אמא", אמרה לאחת מחברותיה שפונו מהקיבוץ. בהמשך כתבה מכתב לבעלה והטמינה אותו בכיס המעיל של דני. לימים התפרסם המכתב וסייע לבסס את דמותה כמיתוס: "אני רק אכתוב כמה מלים ואתה בטח תבין כי איני יכולה לכתוב. פשוט זה קצת קשה. יותר מקצת. כך עוד לא הרגשתי אף פעם, אבל אתגבר. בזמננו צריך להתגבר על הכל. אולי בעבור יכולתו של עמנו לסבול ולא לוותר, בגלל עקשנותו להחזיק מעמד על אף העובדה כי מעטים אנו, הרי בכל זאת נשיג את כל אשר מגיע לנו אחרי אלפיים שנה. אין פרידה קשה מזו של אם מילדה, אך אני נפרדת מילדי למען יגדל במקום בטוח, ולמען יהיה אדם חופשי בארצו. תמסור לו בבואך אליו את כל אהבתי. תמסור לאבא ולאמא שלי הרבה נשיקות ובקש בשמי סליחה".

ב-7 ביוני 1948 נפל הקיבוץ בידי המצרים ומירה נהרגה. סיפור מותה דרמטי לא פחות מהמאורעות ההיסטוריים שאפפו אותו. מירה בן ארי היתה בת 22 במותה. במקום בו נפלה הוקמה מקץ 50 שנה, באתר ניצנים הישנה, אנדרטת "יד לאשה הלוחמת" לזכרה ולזכר שתי לוחמות אחרות שנהרגו בקרב.

 

בשבוע הבא, יום חמישי 23/6 החל מהשעה 20:30 באמפי ביה"ס שדה שקמים בניצן, ייערך מופע מוסיקלי בהנחיית נועם גילאור במסגרת שירים לזכר הלוחמים. שירי נוסטלגיה מתש"ח ועד ימינו המבטאים אהבה לאדם- אדמה- ארץ ישראל. מוזמנים להצטרף אלינו!

החל מהשעה  19:00 ייערך סיור באתר הקרבות חוליקאת ומשם  נצא בהסעה מאורגנת לניצן.

מירה בן ארי ז"ל ובנה דני

 

 

שבת שלום!
לרשותכם-
יאיר פרג'ון,
ראש המועצה האזורית חוף אשקלון
טל'- 08-6775500, דוא"ל-yairf@hof-ashkelon.org.il
המעוניינים לקבל ניוזלטר שבועי מראש המועצה מוזמנים לשלוח כתובת מייל לכתובת: moked@hof-ashkelon.org.il