משולחנו של ראש המועצה – מספר 51


קהילות חוף אשקלון, שבת שלום!

 

סוגיות תחבורתיות במרחב המועצה

עם הצמיחה המשמעותית והזינוק במספר התושבים במועצה, עולה הצורך גם בשדרוג תשתיות התחבורה הקיימות. בסוף השבוע האחרון שיגרתי מכתב נוסף לשר התחבורה, ח"כ ישראל כ"ץ והעליתי בפניו את דרישתי לקדם טיפול מיידי בנושאי תחבורה חיוניים ביותר אצלנו כגון: רימזור ארבעת הצמתים לאורך כביש 4: צומת גברעם- זיקים,  צומת מבקיעים, צומת בת הדר וצומת פרי אור וכן כביש עוקף בית שיקמה- גיאה- תלמי יפה.

הדגשתי כי בעלי המקצוע של משרד התחבורה רובם מסכימים על הצורך לפרויקטים אלה ואני דורש את התערבותו.

כן, כמובן שהזמנתי אותו לסיור אצלנו במועצה, הרי אין טוב ממראה עיניים.

יוצאים מניצן. אין טוב ממראה עיניים

 

 

בג"ץ לטובת מפוני גוש קטיף

כמועצה שקלטה יותר מ-50% ממפוני גוש קטיף, אנו מכירים, מטפלים, מזדהים,  מלווים מקרוב את המשפחות שעברו לבתי הקבע אך גם את אלו שטרם עשו את המהלך. אני מאמין כי השיקום החברתי לא יסתיים כל זמן שהתושבים לא יגיעו לבית הקבע. אי אפשר להשאיר מאות משפחות בתחושת  פליטים  בארצם.

מדינת ישראל לא עמדה בהתחייבויותיה שלה, להביא את אחרון המפונים תוך ארבע שנים לבית הקבע. אמנם 550 משפחות כבר הסתדרו, אבל יש עוד 250 משפחות שנותרו ללא מענה .מאחר והממשלה לא מבצעת מעקב על החלטותיה ותכנית סגירת אתר הקרווילות נמשכת על פני יותר מעשור, בימים אלו אנו נערכים עם גורמי מקצוע במועצה על עתירה לבג"צ בנושא. זו הדרך היחידה להניע את המדינה לפעולה דרסטית.
למעשה, מדובר בחידוש של עתירה תלויה ועומדת משנת 2005. בעת בניית האתר, עתרו תושבי ניצן הותיקה נגד הפטור מהיתר שנתנה המדינה לעצמה עבור האתר הזמני ולבסוף הוסכם על מתווה שאושר בבג"צ לפיו תוך ארבע שנים יפונה האתר הזמני
אנו נדרוש לחייב את המדינה לסיים את פינוי האתר על פי לוח זמנים ריאלי.  זה כנראה הדבר היחידי שיצליח לשחרר את האוצר לתת כסף כדי לאפשר לאזרחים האלו להיכנס לבית הקבע.

 

  

''שלא ידרסו אותך''

"זו כבר מסורת רבת שנים", אמר לי מנחם כתב, המורה לספורט בביה"ס שקמה. "שנה שנה שאנו מקיימים בבית הספר האזורי את מרוץ הבנים לכבודם ולזכרם של בוגרי ביה''ס  לדורותיהם. במרוץ משתתפים ילדי כל השכבות וכולם רצים. מי שלא יכול לרוץ עושה זאת בהליכה, העיקר זה לזוז''.

גם השנה התכבדתי להזניק מקצה. זו ממש חוויה לעמוד על קו הזינוק מול תיכוניסטים הרוקעים ברגליהם כמו סייחים אצילים הששים לשעוט אל המרחב.

המורה המיתולוגית לספורט, נאווה גל, נמצאת בקצה המקצה ועוד רגע תיתן לי את האות.  גם אני כבר מתרגש, המתח עולה... ''אל תעמוד על קו הזינוק'', קרא בקול  אחד התלמידים, "שלא ידרסו אותך!"

זזתי. מילאתי ריאותי באוויר, נפחתי בפיית המשרוקית וכמו רוח סערה פרצה לה אנרגיית הנעורים אל המרחב.

מרוץ הבנים המסורתי בביה"ס שקמה. אנרגיית נעורים הפורצת אל המרחב


 

אדום עולה

אנו בפתחה של עונת הפריחה וכמו כל שנה, פסטיבל 'דרום אדום' יוצא לדרך. פה ושם כבר החלו הכלניות לעטר את גבעות הכורכר בפלומות אדומות ומסוף ינואר, הארץ תאדים בשפע כלניות. הכונו הכונו. שריינו לכם מועדים לצאת אל הגבעות האדומות.

ביכורי כלניות

 

סעודת יתרו

בדקתי ומצאתי. אין אף קהילה מקהילות ישראל העורכת אירוע מיוחד לכבוד יתרו, חותן משה רבנו, זולת יוצאי תוניסיה. דומה כי מגוון מוטיבים דתיים, תרבותיים, חברתיים וגסטרונומיים הם הכוח המניע המאפשר להמשיך במסורת מנהג יפה זה.

מדי שנה, בערב חמישי, לקראת שבת בה קוראים בבית הכנסת את פרשת 'יתרו', עורכים בני התפוצה התוניסאית אירוע מיוחד הנקרא 'סעודת יתרו' . היפה והמעניין כי גם בארץ המשיכו בני הדור השני והשלישי לקיים את המנהג והשנה התכבדתי בהזמנה לסעודה אצל קהילת בית הכנסת 'נווה רחמים' של קהילת ניצן.

תודתי והערכתי לגבאי בית הכנסת, מר בני רחמים, אשר במסירות ובדביקות רבה ארגן את הערב המכובד בו השתתפו כ-150 איש ואישה.

 

תמונת השבוע ...
בסלולארי נשמע הזמזום האופייני לקבלת מסרון. פתחתי .. וראה זו הפתעה... לתמונה היו צורפו כמה מילים: 
"זה היה לפני שבועיים בים, ראיתי אותך מתלהב מהסערה. גם אני התלהבתי.
ראיתי אותך מצלם. גם אני צילמתי...."

ואיך חמזי הגשש היה אומר?  "אני אלמד אתכם מוסר השכל:  אם אתה רואה משהו, אז גם משהו אחר רואה אותך"

 

שבת שלום!
לרשותכם-
יאיר פרג'ון,
ראש המועצה האזורית חוף אשקלון
טל'- 08-6775500, דוא"ל-yairf@hof-ashkelon.org.il
המעוניינים לקבל ניוזלטר שבועי מראש המועצה מוזמנים לשלוח כתובת מייל לכתובת: moked@hof-ashkelon.org.il