משולחנו של ראש המועצה – מספר 50 


קהילות חוף אשקלון, שבת שלום!

 

החטיבה להתיישבות

החטיבה להתישבות הינה גוף השייך להסתדרות הציונית, גוף ממלכתי שאינו כפוף למשרד ממשלתי .לאורך העשורים האחרונים, הייתה החטיבה לזרוע הביצועית של הממשלה לפרוייקטים לאומיים הקשורים בעיקר להתיישבות.  פעילות זו נקבעה על ידי הממשלה. באין כפיפות למשרד ממשלתי, רמת הבירוקרטיה פחותה ויכולת הביצוע מהירה וגבוהה יותר. גורמים פוליטיים שנתמכו על ידי יועצים משפטיים ביקשו לטרפד את פעילות החטיבה להתיישבות במתכונתה והציעו להכפיף אותה למשרד ממשלתי .על מגמה זו התקיים בשנה האחרונה מאבק  פוליטי, משפטי וציבורי. לבסוף, הנושא הוכרע בהחלטת הכנסת לאפשר לחטיבה להמשיך ולפעול על פי המתכונת המקורית שהוכיחה את עצמה לאורך השנים .

בשנה האחרונה פעלנו נמרצות מול צוותי העבודה של החטיבה להכין את תוכניות העבודה שנגזרו מהחלטת הממשלה לסייע ליישובי עוטף עזה.  עם אישור תקציב הממשלה לפני כחודש, כל תוכניות המגרה 'נושמות לרווחה' ובימים אלה ממש החלו העבודות.

 
אתמול ארחנו את מטה החטיבה להתיישבות במועצה. היו"ר הוותיק והנמרץ, דני קריצ'מן, שיצא לגמלאות רק לאחרונה (בגיל 80 וקצת) ומחליפו גאל גרינוולד. המטה למד והכיר מקרוב את האתגרים עימם מתמודדים תושבינו וברור לכל, אין טוב ממראה עיניים הפותח את הלב.

אין טוב ממראה עיניים

 

דרך נופית

היישוב נתיב העשרה שוכן ממש על הגדר. בימי הסלמה ומתיחות ביטחונית התושבים משתמשים בדרך צד, בטיחותית יותר. עם תום מבצע 'צוק איתן', בשיתוף עם הנהגת היישוב, העלינו את הדרישה לשדרג את דרך הצד, הדרך הנופית, על מנת לאפשר נסיעה בטוחה ונוחה לתושבים.

עיניכם רואות, היום ביקרתי את העובדים בשטח ולקראת סוף היום העבודות יושלמו לטובת ביטחון תושבינו.

בטוחים יותר

 

חדקונית הדקל

כך ממש בשקט, מבלי שביקשה סל קליטה, חדקונית הדקל עשתה עליה לארץ ממזרח אסיה והחלה להתאקלם אצלנו משנת 2000.

לא על כל עולה חדש נכתוב סיפור, אלא שחדקונית הדקל היא חיפושית אשר בארץ מוצאה יש לה אויבים טבעיים ואילו כאן, בארץ, טרם נמצאו המתנדבים שיהיו מוכנים לאכול אותה. בינתיים היא עושה נזקים משמעותיים לעצי דקל רבים. החדקונית חודרת לגזע מחלקו העליון,  מכרסמת ובונה מחילה בעומק הגזע, שם היא  בונה לה קן, מטילה ביצים ועם הבקיעה מתחילה כל המשפחה המורחבת של החדקונית לכרסם את ליבת הדקל. תוך זמן לא רב הדקל מת. הנזק  שמסבה החדקונית הן למטעים מסחריים והן לעצי הנוי נאמד במיליוני שקלים.

אנו במועצה החלטנו לצאת למבצע הדברה כלל מועצתי לטיפול  בחדקונית. הטלתי על אגף איכות הסביבה להיערך למבצע בכל עצי הדקל הציבוריים בכל היישובים ולבעלי עצי דקל פרטיים, להציע הדברה ייעודית במבצע מיוחד.

בימים  הקרובים ייצא ליישובים מכתב מפורט ובו יינתן הסבר על כל התהליך.

  

דקל כנרי אחרי


 

למי שייך הזבל?

יותר מפעם אחת, כאשר יצאתי להשליך את שקית הזבל (בהוראת אשתי) חשבתי לעצמי, "רגע, למי שייך הזבל באמת?". יש מי שסבור כי ברגע שהשליך את שקית הזבל לפח, אין לו עוד חלק בנחלה ומעתה כל תכולת הפח שייכת לראש המועצה.

תושבים יקרים, בואו ונעשה סדר.

במסגרת השירותים המוניציפאליים, המועצה האזורית מפנה את הזבל הביתי, אולם חשוב לדעת שהזבל, כל זמן שהוא לא נרקב, הוא עדיין שייך לתושב ובאחריותו. כשם ששקית הפסולת הביתית מקבלת טיפול ידידותי, נסגרת ומושלכת כאשר הפח מלא, כך ראוי שלא נעשה זאת גם בחצר הפרטית, הפונה לכיוון הרחוב הציבורי.

לא פעם אני מקבל תמונה מאחד התושבים המצלם את פח הזבל שלו מלא ואין בו מקום לפסולת נוספת. לרב ניתן לזהות בברור כי התושב אינו נוהג על פי ההלכה הנקוטה בהפרדת פסולת: קרטונים, בקבוקי זכוכית ובקבוקי פלסטיק מקומם במרכז המחזור היישובי.

באם נשתמש בפסולת באופן מושכל ונמחזר את שניתן, לא ניתקל בערימות פסולת מחוץ לבית, שכן כל מה שניתן למחזר על פי רב תופס נפח עצום בפח ופוגם ביכולת התושב לקבל שירות מיטבי. לתשומת לבכם.

למי שייך הזבל?

 

 

''מזקנים אתבונן''  (תהלים קי''ט)

 פסוק ה- 100 בספר תהילים, פרק קי''ט, אומר המשורר: "מזקנים אתבונן". פסוק זה מייחס לזקנים חוכמה יתרה. לניסיון ולמיומנות חשיבות גדולה.

חוויה נעימה וערכית הייתה לי השבוע  כאשר ליוויתי את עבודות הפיתוח במושב הודיה. בצעדים בוטחים התקרב אלינו איש עטוף מעיל ורק כאשר הסיר את הכובע מעל לראשו זיהיתי אותו. "יהודה מנשרוף !", קראתי בשמחה.

דמותו של הרועה המיתולוגי, יהודה מהודיה, מלווה אותי ואת בני האזור משחר ימי ילדותינו. היינו יוצאים לגבעות הבור, לוואדיות ולשדות וממרחקים היינו רואים את עדרו של יהודה.  נעצרנו וביקשנו לעזור בניוד העדר ולמעשה רק הפרענו למלאכה, אך לסבלנותו של יהודה זה לא  הפריע...

"בוא, כנס הביתה", אמר ומיד נמזגה כוס תה חמה ''פעם שדות המרעה הרחוקים ביותר היו ממש קרובים. היום, התבגרתי. השדות הקרובים ביותר הפכו לרחוקים''. אולם בהתלהבות הוא ממשיך ומספר כי בימים הקרובים הוא נערך לשווק חלב כבשים לתנובה.

חוכמה יתרה

 

 

"לא פשוט בגילך  להמשיך לרוץ  אחר הטלאים, להאכיל ולחלוב כבשים?", אני שואל.

הוא מסתכל עלי בעיניים חכמות של בעל ניסיון ואומר: "חביבי, אסור לשבת אפילו יום אחד.

הבן אדם הוא  כמו סביבון, אם  הוא עוצר לרגע אחד- בום, הוא נופל."

 

 

שבת שלום!
לרשותכם-
יאיר פרג'ון,
ראש המועצה האזורית חוף אשקלון
טל'- 08-6775500, דוא"ל-yairf@hof-ashkelon.org.il
המעוניינים לקבל ניוזלטר שבועי מראש המועצה מוזמנים לשלוח כתובת מייל לכתובת: moked@hof-ashkelon.org.il