משולחנו של ראש המועצה- מס' 47


קהילות חוף אשקלון, שבת שלום!

 

 סיור ללא תכנון וללא תיאום

הבוקר, יום שישי, יצאתי  כדרכי לאחד מיישובי המועצה. כן, כך על פי רוב זהו סיור  לת''ת: ללא תכנון וללא תיאום, על פי האינטואיציה. 

נכנסתי למושב ברכיה מצומת הודיה. במהלך נסיעתי, סמוך לגני הילדים, הבחנתי במשאית הגזם של המועצה בפעולה, הצוות החרוץ פעל ללא לאות לסלק את  ערמת 'הגזם', אך מה רבה היתה האכזבה שמתחת לגזם שכנו להם בנחת פלטות המשמשות לבניית מחסנים, כירוי גגות, וכן הלאה.  "אנו שמחים שהגעת ראש המועצה, הנה, ראה את ההתמודדות שלנו עם פינוי הגזם והחומר הגושי". הרי מלכתחילה אסור לערבב את שני הסוגים וכמובן, באחריות בעל הבית המשפץ לפנות את חומרי הבניין או המחסן שלו. זו לא אשפה מוניציפאלית,  זו אשפת בנין..."

יום שישי, חשבתי בלבי, יש ואתן לצוות המקצועי גיבוי לא להרים את הפסולת שמקורה מבניין. בהמשך נזמן את ועד הישוב לערוך בירור וכו'.. מצד שני, ערימת פסולת הבניין תיוותר מושלכת סמוך לבתי הכנסת לקראת שבת. זה לא יאה.  ביקשתי שבכל זאת ירימו את הפלטות ואנו נמשיך את עבודת ההסברה, החינוך והאכיפה.

תמונה אחת= אלף מלים

 

הפרה גועה ברפת: חלק ב' 

יצאתי מהמושב לכיוון כביש 35. מה זה? זה הכביש לכיוון צומת משען. ממש מול משק 59, הופתעתי לראות את עמדת השמירה הוותיקה של המושב מצוירת  להפליא. ממש ידי אומן.

מבירור קצר למדתי שהציור נעשה על ידי בני הנוער בליווי רכזת הנוער  ותושבי ברכיה, בתמיכה וליווי מרכז החוסן במועצה כחלק מפעילות בניית החוסן הקהילתי. כל הכבוד על היוזמה הפעולה והעבודה האיכותית.

כדברי המשורר שמואל בס: ''כל עוד הנוער לנו במולדת, קום יקום חזון עם ישראל ''

 

כן, החזון לעולם לא מתפוגג. האחד מוגשם ואחריו צצים נוספים. אליהם אנו חותרים.

נוער,נוער,נוער מכל יישובי המועצה. אנו חייבים את עזרתכם לפעול עם המשפחה, השכנים והחברים, לתת עוד מאמץ קטן גם במשימת ההפרדה של הגזם מהפסולת הגושית. (שייך לחלק א' של הסיפור).

 

תחנת הגפה 

שם חדש למערכת  שיברים המזרימה גז באזורנו (ללא שום קשר עם מתווה הגז המדובר כל כך בחודשים האחרונים)... 

זה מכבר הונח קו להעברת גז.  כן, כשם שיש בארצנו רשת ומערכת להובלת מים וחשמל, כך אט אט נבנית לה מערכת  הובלת גז ואחד הקווים הראשיים של המערכת עובר באזורינו. 

מדוע אני מספר לכם? 

  • לעדכון.
  • שנדע כולנו.
  • זה היה ממצא חשוב של צוות מחלקת הארנונה של המועצה אשר איתרה  את מערכת  המגופים ומיד החלה לפעול על  פי הכללים. בדקו, מדדו, התקשרו ושוב מדדו, ושוב שלחו, אלה ערערו ושוב מדדו ולבסוף-  מצאו. מצאו שעל  חברת הגז לשלם למועצה ארנונה עבור המתקנים המוצבים בתחומנו.        נכון, ההכנסה היא לא מיליונים, לא מאות ולא עשרות אלפים. יותר בתחום אלפים.. בלבד. 

איתור גז וארנונה

 

גומה של גומא

שתיל ולו גומא
עושר לו ולאימא אדמה 
שתיל ללא גומא 
דלים זכויותיו בימי החמה  

בסיור שערכתי ביום  חמישי האחרון, בקטע 'שביל האור מחוף אל חוף', הגעתי לגבעות חוליקאת. שמתי לב שגשמי  הברכה יורדים על הארץ ברוך  ורק אחוז קטן יחסית מחלחל לבטן האדמה ומעשיר את מי התהום. הרוב זורם אל  הים ומתנדף מהקרקע .

אז כיצד נוכל להגדיל את כמות המים לטובת הצמח ולמי התהום בפעולה פשוטה יחסית ? על  ידי האטת  קצב זרימת  המים במדרון  באמצעות גומא . 

גומה פשוטה יחסית  אוגרת  בקרבה מים מהסביבה ובכך מכפילה, משלשת ומרבעת את הכמות לצמח. ממטר ועוד ממטר וכמות המים בקרקע בסביבות הצמח מועשרת. מציאות זו תטיב עם הצמח לקראת הפריצה באביב .

כן , אני שומע את ההערה הנשמעת מתוך צדודית של חיוך סלחני: מה, גומה כזו קטנה תציל את העולם תציל את משק המים ? התשובה היא: כן. 

ואיך הגעתי למסקנה? למדתי בחג החנוכה- "נר אחד קטן מגרש הרבה חושך". על זה אין חולקין. אם כך: גומה  אחת  של מים, תעשיר את גשמי - שמים. 

יאללה, אתם  נרתמים ..? 

גומה אחת של מים

 

פרויקט ה -100  מיליון 

מאה מיליון מה? מאה מליון קוב מים.

מאה מיליון קוב מים יכולים להשקות מיליון דונם לחקלאות .

חב' נתיבי איילון מעוניינת לבנות מערכת מסילות וכבישים נוספים בנתיב . 

לצורך כך הכינו תוכנית  הנדסית להצר את נתיב הזרימה למינימום. המשמעות היא מטר אחד בצמצום אפיק הזרימה, יגדיל את  הפוטנציאל הכלכלי של המקום. מה עושים  עם מי השיטפונות אשר זורמים שנה אחר  שנה בנחל איילון?

המהנדסים תכננו לבנות סכר ומאגר סמוך לאתר חירייה או בשמו החדש 'פארק שרון', ומשם להזרים את המים אל הים בתעלה הקטנה שתישאר באיילון או בצינור תת קרקעי שייחפר לכוון הים מתחת ליפו. פרויקט גרנדיוזי.

את כל זה שמעתי באחד מהכנסים של המרכז השלטון המקומי בו משתתפים כל ראשי הרשויות בארץ. תוך כדי ההרצאה והצגת ההיבטים ההנדסיים של  הפרויקט, שמתי לב לתופעה מעניינת-  אשם של ראשי הרשויות הכפריות מהדרום החלו לנוע ולאתר מבטים אשר יכולים להעיד, כי יש כאן מחשבה טובה, אך כיוון לא רצוי.  בלי כוונת מכוון, בהפסקה מצאנו את עצמנו, מספר ראשי רשויות מהדרום, סביב ערכת הקפה שותפים למחשבה: ''הרעיון טוב אך כיוון  זרימת המים לא טוב''. המחשבה שכמות עצומה כזו של מים תזרום באופן מכוון לים הטרידה את כולנו. אנשי נתיבי איילון ציינו כי להם לא משנה לאן המים הולכים, הם צריכים את השטח.

פקידי האוצר אמרו: זה לא כלכלי. בינתיים היו בחירות . התחלפו רוב הפקדים וגם שר האוצר התחלף.  

נדברנו ראשי המועצות :סיגל מורן  מבני שמעון, שי חג'ג ממרחבים, שמוליק ריפמן מרמת נגב, אלון שוסטר משער הנגב, תמיר עידן משדות נגב, גדי ירקוני מאשכול ועבדכם. הגענו למסקנה שעלינו להוביל את הפרויקט הלאומי הזה למרות התנגדות של האוצר .

לטובת העניין שכרנו את שירותיו של ח''כ לשעבר, זבולון כלפא, שישמש כפרויקטור מטעם פורום המועצות להוביל את המהלך. כל מועצה התחייבה לתקצוב תלת שנתי לטובת החזקת הפרויקטור .

במפגש ההתנעה שקיימנו  החודש נרתמו גם נציגי נתיבי איילון וחברת מקורות ויחדיו אנו יוצאים לדרך ארוכה קשה ומאתגרת.  

כ- 30 אלף דונם ללא רשות מים רק בחוף אשקלון ואלה יכולים להיות מוריקים גם בקי

 

כראש מועצה, בו זמנית ניתנת לי האפשרות לפעול בכמה מישורים: 

  1. למלא את הגומא של העץ במים ואת התוצאה ניתן לראות כבר בעונה הקרובה.
  2. להיות יוזם ושותף בהובלת פרויקט לאומי שרק בעוד עשור ואף יותר אנו נראה את התוצאות.

יוצאים לדרך? אני יצאתי. גם אתה, בעל הצדודית, מוזמן להצטרף!

 

אבא שלי מנוחתו עדן ( שרק אתמול ציינו שנתיים לפטירתו) כאשר היה רואה אנשים דבקים במלאכתם היה מברך אותם באמרה : ''תחזקנה ידכם''.

 

שבת שלום!
לרשותכם-
יאיר פרג'ון,
ראש המועצה האזורית חוף אשקלון
טל'- 08-6775500, דוא"ל-yairf@hof-ashkelon.org.il
המעוניינים לקבל ניוזלטר שבועי מראש המועצה מוזמנים לשלוח כתובת מייל לכתובת: moked@hof-ashkelon.org.il