בס"ד

ערב פסח 2016 תשע"ו

משולחנו של ראש המועצה- מספר 61!

קהילות חוף אשקלון, חג שמח!


כאן הוא ביתי

חזרתי משהות ערכית ומשמעותית בפולין במסגרת משלחת תנועת המושבים לאתרי הזיכרון היהודיים בפולין.  המסע למחנות הנאצים בפולין מטלטל כל נפש. כמובן שבעבר למדתי, התעניינתי ושמעתי, אך המפגש עם ניצולים שהיו שם אז, בתקופה האיומה ההיא, היה משמעותי עבורי. קשה להבין איך אירופה כולה הייתה שקועה בנפש עכורה ובוצית כאשר הנאצים התנהגו ביוהרה חולנית מרושעת, נטולת חמלה ומבעיתה שמטרתה להביא לקץ העם היהודי. בראשי הדהדה המחשבה על הנס שזכינו לו בדורנו ויש לנו מדינה. מדינת ישראל היא כור מחצבתנו ומחובתנו לשמור ולהגן עליה למען הדורות הבאים. "אין לי ארץ אחרת, גם אם אדמתי בוערת", אמר המשורר אהוד מנור. כאן הוא ביתי.

דגל ישראל במחנה ההשמדה מיידנק

 

מנהרה

השבוע הותר לפרסום דבר קיומה של מנהרה סמוך ליישוב ישראלי בחבל אשכול. עצם הגילוי מציב אותנו בפני מציאות מורכבת. מצד אחד, איתור המנהרה מבהיר שיש סיבה טובה לתחושת הדריכות המוגברת. מצד שני, אנחנו מברכים את מערכת הביטחון על השיפור ביכולות לאיתור מנהרות ולחיזוק ההגנה על תושבי היישובים.
הגילוי החשוב, מהווה רק את ראשיתה של המשימה שכן, הקמת המכשול, לכל אורך הגבול, על כל מרכיביו, יעמיק את הביטחון ותחושת הביטחון של התושבים. 


 

התמדה מביאה תוצאות

במסגרת התוכנית לעצמאות כלכלית של המועצה, התחלנו לפני 8 שנים לקדם, יחד עם הנהגת מושב מבקיעים, אזור מסחר ותעשייה מהגדולים באזור. בערב פסח, לפני שנה בדיוק, הנחנו את אבן הפינה לפרויקט והנה, היזם החרוץ כבר עובד על מערכת מיזוג האוויר... מה המשמעות? בחזוני, עד חגי תשרי נזמין את הציבור לטקס פתיחת האגף הראשון במרכז המסחרי החדש. ברוך אומר ועושה.

אזור מסחר ותעסוקה מהגדולים באזור

 

מדד מדלן

החינוך בחוף אשקלון בראש סדר העדיפויות של המועצה. זו השקעה עתידית. כאן ההשקעה תניב את התוצאות הטובות ביותר- בילדים שלנו.  מדד מדלן שפורסם לאחרונה מתייחס לנתונים המבוססים על מבחן ארצי שנערך לפני 3 שנות לימוד, בשנת 2013. מודה, הדו"ח אינו מחמיא והכאב צורב את הלב שכן מדובר בילדים של כולנו. אני מוצא שיש לדון בנושא, לבחון אותו ובשום אופן לא לטאטאו אל מתחת לשטיחים.
כבר לפני מספר שנים ידענו לזהות חולשות ולא היססנו לפעול במרץ ואמנם מאז התרחשו תמורות רבות במערכת החינוך שלנו. התקבלו החלטות אסטרטגיות להפריד את ביה"ס היסודיים 'ניצני קטיף' ו'מורשה' מהחטיבה, כדי לאפשר לצוותי ההוראה להשקיע ולהתמקד בכיתות היסוד, הרחבנו את מגוון מגמות הלימוד, בנוסף אנו משקיעים כספים נוספים לתגבור תלמידים שונים במטרה לתת הזדמנות ולאפשר לכל תלמיד להגיע להישגים גבוהים. 

נושא החינוך היה וימשיך לתפוס אצלי נפח משמעותי בניהול המועצה ואיני מתכוון לשקוט על השמרים. אמשיך להוביל ולקדם את איכות החינוך לטובת ילדינו. 

איני מסיר אחריות כלל, אך יש להכיר בעובדה שמערכת החינוך, כשמה כן היא- מערכת. מערכת אשר יש לה שותפים רבים הכרוכים זה בזה - משרד החינוך, צוותי ההוראה, המועצה, וועדי ההורים, מערך החינוך המשלים ועוד רבים. לא אחת נדרשתי "לטלטל" מערכת זאת, לשתף ציבור בסוגיות ולהשקיע אינסוף משאבי נפש, זמן וכסף כדי לקדם ולו במעט את המטרות הנשגבות מבחינתי במעלה ההר. 

פרס החינוך שהמועצה קיבלה ב- 2015 ניתן לאור ההישגים המורכבים והרבים בארגון המערכת המורכבת שלנו - כינוס ילדי המועצה לתיכון האזורי, מיצוב מערכת החינוך של מפוני גוש קטיף, שדרוג מערכת החינוך של גני הילדים, תכניות לימוד ייחודיות וכו'. המלאכה עדיין מרובה, מחייבת שיתוף פעולה כן והתגייסות אמיתית כדי שנוכל להיות ראויים תוך פרק זמן סביר לשבח על ההישגים. יוצאים לדרך, עתירי ניסיון, רעננים ונחושים מתמיד לחולל מפנה. בעזרת השם נעשה זאת ונצליח.


 

חופי ים משודרגים

ערכנו תכנית מעמיקה ורגישה לשדרוג חופי הים שלנו מתוך מסירות אמיתית לטבע ודאגה לשלום הרוחצים. חופי הרחצה שלנו, ניצנים וזיקים, יקבלו השנה את הנופשים במאור פנים ובשירות מיטבי. כן, כן. שירות מיטבי. המועצה, באמצעות הזכיין 'לאסו- דברים טובים', משקיעה משאבים ניכרים על מנת להביא את שירותי החוף לרמת שירות גבוהה ביותר. השנה תהיה הקפדה, על שימוש לא מושכל במוזיקה רעשנית, המדורות יהיו במוקדים ייעודיים בלבד, נזכיר כי הרסנו ביוזמתנו את כל מתקני החוף הישנים שהיו על קו המים בכדי לאפשר קו חוף פתוח לכל. 

חוף ניצנים. תכנית מעמיקה ורגישה לשדרוג החופים

 

בימים האחרונים נמסר על ידי משרד הפנים על זיהום 'לכאורה' בחוף ניצנים. מדובר על מים מוּשבים הטובים להשקיית השדות והפרדסים. המים מוזרמים ממכון טיהור השפכים של העיר אשקלון הנמצא באחריות מלאה של העיר אשקלון ולא באחריות המועצה. אי לכך, אנו בקשר מול כל הגורמים על מנת לעצור את הזרמת המים לחוף שלנו ומתן טיפול מעמיק לבעיה, על מנת שזו לא תשנה.  

שביל האור

 


לכל אחד יש שביל 

לנו במועצה יש את 'שביל האור מחוף אל חוף' - מחוף זיקים לחוף ניצנים. ילדי המועצה יכירו את השביל מכיתה א' עד יב', בכל פעם  ילכו  מקטע אחר. כך יכירו הלכה למעשה חבל ארץ שהוא נוף המולדת. עם יציאת התלמידים לחופשת הפסח, יצאו 400 חניכי תנועת המושבים לטיול מהנה לאורך השביל. אכן, שביל האור מחבר אנשים ונופים.

400 חניכים צועדים בשביל

 

ולכם, המתעניינים במסלול ושוקלים לטייל לאורכו:
אורך המסלול כ- 50 ק"מ שאינו הולך לאורך הים, אלא מהחוף מזרחית לזיקים לכיוון מאגר שקמה, כרמיה, יד מרדכי ומשם עולה לגבעות גברעם. השביל חוצה יערות קק"ל ומטעים של חקלאים חרוצים, עובר סמוך ל'חרגולי נפט', ממשיך לאתרי מורשת תש"ח, גבעות חוליקאת ומשלטי הצומת. בהמשך, לכיוון גבעה 113, היא גבעת ארנון. בשביל נוח להליכה מגיעים לאתר הנצחה לחללי אסון המסוקים, 'גבעת תום ותומר'. משם למשלטי עיבדיס ולגבעת הגדוד. סמוך לג'וליס ממשיכים מערבה בין גבעות כורכר, שדות ומטעים עד לגבעה 69 ואל הארמון בניצנים הישנה, שמורת חולות ניצנים וחוף ניצנים המיוחד. אלו הנופים שלנו. תיהנו!   


 

מסע לים סוף

תלמידי ישיבת 'בני יששכר' יוצאים למספר מסעות שטח לאורך השנה, כחלק מלמידה חווייתית וערכית של ציונות, תורה וקהילה. הפעם, יצאו למסע סיום מסכם של מחזור א', המסיים בימים אלו את הישיבה. מסע סוֹף- מהמדבר לים סוּף. 
מרבית בוגרי הישיבה ימשיכו לישיבות גבוהות ומכינות קדם צבאיות לפני שירות משמעותי בצה"ל. לרגל המעמד המיוחד, הורי התלמידים נסעו כל הלילה  להרי אילת למפגש מפתיע עם הילדים. אתם יכולים לנחש את גודל ההפתעה וההתרגשות ...

בני יששכר. חוויות ערכיות

 

 

זה קרה אצלנו במועצה

הסיפור המקראי על נס בקיעת ים סוף וחציית בני ישראל ביבשה, בתוך הים, מסעיר את המחשבה האנושית מאז ועד היום. יש ויגידו אגדה בשביל מוסר השכל יש ויגידו דמיונות, המאמין יגיד נס, אחר יגיד תופעת טבע שהתרחשה בזמן המיוחל וזה הנס.
בחורף 2015 התרחש אירוע מעניין בנחל שקמה שיכול בזעיר - אנפין לתת לנו הסבר מה התרחשות נס בקיעת ים סוף.
להלן נתונים:
בחורף המדובר ירדו גשמי ברכה עזים וכל נחלי מישור החוף זרמו בשטף אל הים.
רק נחל שקמה לא זרם לים. מדוע ? כי לפני 40 שנה נבנה סכר גדול אשר חסם את המשך זרימת המים אל הים .
כתוצאה מהעובדה ששפך הנחל אינו זורם שנים רבות, כמויות גדולות של חול עולות מן הים, חודרות ליבשה, נכנסות לעמק הנחל היבש ונערמות בכמויות של מאות אלפי קוב. לו הנחל היה זורם כל שנה, אפילו מעט, הייתה פעילות זרימת המים מחזירה את החול אל הים. 
בחורף 2015 כאמור, היו כמויות מים רבות אשר מילאו את הסכר בכ- 4 מליון קוב, הזרימות בנחל המשיכו להתעצם, המים חצו את מגלש הסכר והחלו זורמים לכיוון הים. אלא שעשרות מטרים לפני קו הים, פגשו מי השיטפון חומת חולות בגובה של כ- 3 מטרים, מי הנחל נאספו מעבר לחומת החולות מזרחה. ככל שהזרימה בנחל נמשכה, כך עברו המים את המגלש והצטברו לאגם גדול אשר ריכז בעורפו כמות של כחצי מיליון קוב מים. כאשר המים הגיעו לגובה סוללת החול, תוך שניות בודדות המים פרצו את חומת החול וזרמו בשצף אדיר אל הים, תוך כדי שהם גורפים עימם כמויות חול אדירות. חול זה מוסע אל הים על פי כיווני אנרגיית הזרימה של המים .
תהליך זה יוצר מניפת חול גדולה בתוך הים אשר שתי הקצוות משיקות ליבשה ואילו מרכז המניפה, הקשת, נמצאת מאות מטרים בים. עם שוך הזרימה, פועלים הגלים לגידוד מניפת החול ויוצרים שביל חול יבשה בתוך הים.
לדעת חוקרים, תופעת אירוע חציית ים-סוף, בקיעת הים ומעבר בני ישראל ביבשה בתוך הים התרחשה כנס. באחת מזרועות הנילוס הקרויה ''הזרוע הפולוסית'', שזרמה באותה עת סמוך לאל-עריש, יצרה את ''סבחת ברדוויל'' וזה קרה אצלנו במועצה! ראינו זאת במו עינינו בנחל שקמה.


נס בקיעת ים סוף?


 

הוסר הלוט

מקווה מושב ברכיה שופץ מהיסוד במשך כשנה. במסגרת עבודות השיפוץ שוקמו תשתיות החשמל, המים, הביוב, האינסטלציה וכן, עיצוב פנים מחודש של המקום בסגנון מודרני, מלאכת מעשה ידי אומן. מנהל מחלקת הדת, מאיר ירימי, דואג לערוך סקר מקוואות על מנת לתת מענה הולם לתושבים גם בקיום מצווה חשובה זו והנה התוצאה. מקווה כשר, ראוי ונעים שיאפשר חוויה טובה ורוחנית.

כשר, ראוי ונעים. (צילום: אלי קובין)

 

 

100  לשבתאי

חוויה מרגשת במיוחד הייתה לי השבוע במרכז היום לקשיש במועצה. צוות המרכז יום לקשיש במועצה חגג יום הולדת 100  לשבתאי חרינובצקי, חבר קיבוץ גברעם.
שבתאי, צלול וחיוני עם חוש הומור נערי, נולד בפולין ב- 15.4.1916. עם פלישת הנאצים לפולין ברח לרוסיה וסבל מתלאות, קור ורעב. בתום המלחמה חזר לפולין וגילה שהקהילה היהודית הושמדה. עוד בטרם הצליח לעלות לארץ נסגרו שערי פולין הקומוניסטית ורק בשנת 1958 זכה לעלות לארץ עם משפחתו. את דרכו בארץ החל בבת- ים  ובהמשך עבר לקיבוץ גברעם, בעקבות בתו רינה.
במרכז היום לקשיש, בחברת בני משפחתו, שלושת ילדיו, נכדיו ואף נינתו, חגג את יום הולדתו לצד חבריו מכל יישובי המועצה. הערכה מיוחדת לצוות מרכז היום לקשיש על הרגישות המיוחדת והמקצועיות שהם מגלים בעבודתם עם אוכלוסיית דור ותיקי המועצה. 

 מזל טוב!!


 

'קהילה' בתערוכה 

לפני מספר חודשים ליווה אותי צוות של תלמידי מגמת קולנוע בתיכון 'שקמה'. "יום בחיי", הייתה הכותרת. ואכן, בפגישות, בשטח, בנסיעה צולמתי מכל זווית אפשרית עד להקרנת התוצאה הסופית שהפכה, כך מסתבר, להשראה עבור יצירות אמנות של תלמידי מגמת אמנות בבית הספר. איך? פרי שיתוף פעולה בין מגמות קולנוע, שיווק ואמנות למועצה האזורית חוף אשקלון.
שיתוף הפעולה הניב תערוכה בנושא 'קהילה' במסגרת פרויקט מעורבות חברתית של משרד החינוך אותו מוביל המחנך, אמיתי מן, בשיתוף רכזת שכבת יא', רעיה פסי. 
בתערוכה ארבעה סרטים העוסקים בהיבטים שונים בחיי הקהילה במועצה ומתוך הסרטים שיצרו תלמידי קולנוע, נלקחו 'פריימים' בודדים אותם ציירו תלמידי מגמת אמנות בהשראתם של אמנים מפורסמים. התערוכה משלבת בין וידאו לציור, מחברת בין תלמידי 'שקמה' לקהילת חוף אשקלון ומציגה את אורח החיים הכפרי, הקהילתי והמשתף במועצה. לאחר חג הפסח תוצג התערוכה במתנ"ס חוף אשקלון. 

 

הציירת ניצן חזות עם מושא הציור- אופק אברהם


 

חוג בישול

בדרכי לתערוכה, משך אותי ריח ניחוח עז של בישול באחת מכיתות המתנ"ס. לא יכולתי להתעלם... הלכתי בעקבות הריח והנה, בכיתה, קבוצת ילדות טורחות ורוקחות, מערבבות ובוחשות לכדי תבשיל ערב לחיך.  "אתה רוצה לטעום מהאוכל שהכנו?", שאלה אחת הילדות. האמת, שלא אפשרתי להן להתחרט ומיד עניתי בחיוב. אלו היו המקרונים הטעימים ביותר שאכלתי. תודה למדריכה, ויקי שמעוני, שאצלה הכל מוקפד, בנועם, ניקיון וסדר והתוצאה- מופלאה! כן, עוד חוג מבית היוצר של המתנ"ס שלנו.

בעקבות ריח הבישול


 

והגדת לבנך

השנה, לכבוד חג הפסח, הכנו לכם הפתעה מיוחדת. לכל משפחה, בתא הדואר, מחכה הגדת פסח של חוף אשקלון. לא, אין הכוונה ללוגו המועצה בראש העמוד, אלא למידע על כל יישוב ויישוב בשילוב פרטים היסטוריים ונוסטלגיים שהופקו על ידי מאיר ירימי, יפעת בן שושן ודיתי הורביץ- ארד, בהנחייה מדעית של ד"ר אבי ששון מהמחלקה ללימודי ארץ ישראל במכללת אשקלון. זו ההגדה שלכם ולמענכם. בחזקת ''והגדת לבנך''. 

הגדת חוף אשקלון. שלכם ולמענכם

 

14 

הגדת חוף אשקלון. שלכם ולמענכם.

לרשותכם-

יאיר פרג'ון,

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון

טל'- 08-6775500, דוא"ל- yairf@hof-ashkelon.org.il

המעוניינים לקבל ניוזלטר שבועי מראש המועצה מוזמנים לשלוח כתובת מייל לכתובת- moked@hof-ashkelon.org.il