בס"ד

יח' אדר תשע"ז, 16/3/17  

כמעט שבת שלום...

עדכון משולחנו של ראש המועצה – מספר 93   

 

קהילות חוף אשקלון, שבת שלום!


החייל מס' 1 אזרח ליום אחד
ביום שישי האחרון ארחתי אצלנו במועצה קבוצה מיוחדת: הרמטכ"ל רא"ל גדי אייזנקוט ואיתו ''ידידי הרמטכ"ל'', קצינים בכירים בצה"ל, שהגיעו לסיור באזורנו. הצגתי בפני הפורום את סיפורו של קיבוץ ניצנים במלחמת העצמאות, עת התמודד עם דילמות צבאיות,  חברתיות  ומוסריות קשות ביותר. בתום הסיור הציע מבקר צה''ל, תא"ל אילן הררי, שכל קורסי המג"דים יגיעו למקום בכדי לשמוע על הדילמה של ניצנים בתש''ח. בחולות ניצנים ומתחת לאחד מעצי השקמה, ערכנו דיון  נרחב על ציונות- מהי כיום? שימור נופי חולות ניצנים, כחלק ממארג שימור על מרחבי שטחים הפתוחים בארצנו, הוא אחד מהעמודים החשובים המהווים מסד למונח ציונות, קבענו. במהלך הסיור הענקתי לרמטכ''ל את ספר 'הצופית הארץ ישראלית' שנרכש בימי ''צוק איתן'' כשי לחיילים במועצה. בפתיח הספר מופיע סיפור על הופעת הצופית כמבשרת השקט הביטחוני. הרמטכ"ל, אשר בדרך כלל שומר על ארשת של רצינות וממלכתיות אמר: "אולי נגייס את ציפור הצופית לאחת מיחידות המודיעין? כך יהיה מי שיבשר לנו על השקט הממשמש ובא".

 

 

הרמטכל אייזנקוטהרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט. הצופית  המבשרת על השקט הביטחוני.


נוער מתעד

על שיתוף הפעולה ההדוק עם שלנו עם בית יד לבנים של ראשון לציון, כבר שמעתם. הפעם, תלמידי מגמת קולנוע מתיכון 'שקמה', ירדן סמיונוב ולוטן וקסלר, יחד עם תלמידי מגמת תקשורת מתיכון מקיף ה' בראשל''צ, תיעדו את סיפור לוחמי תש''ח בשטח וממקור ראשון. סיפור ניצנים הישנה, גבעה 69, גבעות  חוליקאת  ומשלטי עיבדיס,  הכל חי וצלול בקרב לוחמי גבעתי בתש"ח.  תודה ענקית לסעדיה גיספן  וישראל שמחון אשר לחמו ונפצעו על גבעות אלו ממש והסכימו לספר על כך לדור הצעיר, ליוזמת הפרויקט- שרה אשר מנהלת בית יד לבנים ראשל"צ, מנהלת ביה"ס 'שקמה'- אופירה גל, לרכז הפעילות החברתית- אמיתי מן, למורי ותלמידי מגמת הקולנוע. בקרוב הסרט... פרי עמלם של התלמידים.

 

נוער מתעד לוחמי תשח

"מיזם בשבילי גבורתם"- השבילים בחוף אשקלון, הגיבורים מראשון.יומן מסע 
תלמידי כיתה יא', חניכי תנועת 'בני המושבים', שבו מפולין גדושים ברשמים. אחרי מסע של שבוע בפולין, חזרו מדריכי הנוער: מאיה גילנברג, שיר בר לביא, אליה דוידוביץ, גיא שטרן, סתיו לזר, נטע פורטל ואסתר בוסקילה, מלאים בחוויות מעצבות ומשמעותיות כבני העם היהודי וכחוליה בשרשרת הדורות לזכור ולא לשכוח. "אני מאמין באדם, דווקא במקום הזה. אין מקום טוב יותר להאמין באדם מאשר במקום הכי שפל ונורא שלו. קל להאמין באדם המצליח, אך האמונה האמיתית באדם תגיע מהנקודה הנמוכה ביותר שלו" מתוך יומן מסע של גיא שטרן.  ברוך שובכם הביתה נוער ערכי שלנו .

(כדאי שתדעו נתון נוסף: במשלחת זו של תנועת המושבים הארצית השתתפו 80 תלמידים מכול הארץ. 7 מהם מחוף אשקלון. 9% מהמשלחת הארצית. כבוד.)


         

משלחת לפולין בני המושבים 2017
   
               

מסע חיים

 
שותפות ביחד
מזה 15 שנה שאנו במועצה מקיימים קשר רציף עם קהילות יהודיות בארה''ב. השבוע שבו לארץ בשלום צוות ההגוי של 'שותפות ביחד: חוף אשקלון- קרית מלאכי – טוסון', מטעם הסוכנות היהודית. שבוע מרתק של  פגישות, החלטות, מפגשים מרגשים, חשיבה על פרויקטים משמעותיים ובעיקר חיבור עם אנשים. יצחק עמר, מנהל בית ספר במקצועו, תושב ניצן המשמש כיו''ר השותפות ומייצג גם את קריית מלאכי וכמובן את המועצה שלנו, מספר: "כמי שהיה שליח לתקופה ממושכת בקנדה, אני מכיר בחשיבות של יצירת הקשר ההדדי בין תלמידים ובני נוער יהודיים ברחבי התפוצות.  הזיקה למדינת ישראל מתחזקת. חשיבותה בעיקר בעידן החברתי הגלובאלי של העולם המערבי.  כל חיבור שלהם עם הקהילה הישראלית מחזקת את הקשר לשורשים ומעצימה את תחושת  השייכות." וואו. חשוב.  בצוות המשלחת מטעם המועצה יצאו גם רויטל לביא האמונה על קשר יעיל, חם רצוף וקבוע מזה יותר מעשור עם הקהילות . ורד חנגלי- משיח מקיבוץ זיקים, מנהלת בית ספר במקצועה שהינה כוח חדש ורענן לצוות ההגוי של השותפות וכמובן, הילה יוגב קרן, מנהלת השותפות מטעם הסוכנות היהודית .

 

משלחת tha

 

המשלחת הישראלית ליד קיר הפסיפס,

שנעשה בהשראת 'נתיב לשלום' בנתיב העשרה.


שביתה?

היתה שביתה? אז למה לא שבתנו? אז כך: ארגון המורים הכריז ביום רביעי האחרון על שביתה בת שעתיים בבתי הספר התיכוניים בכל הארץ. מה המשמעות? הילדים לא מגיעים לבית הספר ... ואצלנו? השביתה לא הורגשה כלל. מדוע? מיד עם היוודע דבר השביתה, מטה המועצה ואגף החינוך שלנו גייסו 12 מעובדי מועצה שנענו והתנדבו מרצון להיכנס לכיתות וללמד את שעתיים הראשונות, עד לסיום השביתה. תודה לכם. איפה ישנם עוד אנשים כמו עובדי המועצה?

 

ג'יוג'יטסו ברזילאי

כן, כן, יש ספורט כזה ואצלנו הוא קוצר הצלחות. ככה זה כאשר יש מדריך ברמה בינלאומית המשוגע על הנושא... קוראים לו אריאל אברג'ל, ממושב גיאה. בחופשת פורים יצא אריאל עם קבוצת הילדים מבית הספר לאומנויות לחימה במתנ"ס, לתחרות ארצית של 'ליגת הילדים והנוער' בג'יוג'יטסו ברזילאי. החבר'ה כבשו את מרבית המקומות הראשונים: שניר סננס, רותם עין דור, איתי בניש, יובל בניש ואסף רחמים  הרהיבו בביצועים מרשימים. כל הכבוד! גאים בכם.

 

ילדים ונוער 2017

מקומות ראשונים

 

אומנות כשיבולת בשדה
בקיבוץ יד מרדכי מוצגת בימים אלה תערוכה נשית פרי יוזמה של האמנית שיבולת גילת. זהו פרויקט קהילתי-יצירתי של נשות המקום ובו מוצגות 50 תמונות של נשים מהקיבוץ שהתחפשו לדמויות נשיות ציבוריות שהשאירו חותם בחייהן. לתערוכה קדם תהליך שכלל היכרות מעמיקה עם הדמות, בחירת תמונה מייצגת, איסוף פרטי לבוש תואמי התמונה וסופו, צילום של הנשים בדמות הנבחרת. את הנשים צילם הצלם צפריר ניר. החל ממחר, יום ו', 17/3, תפתח התערוכה לקהל הרחב ובמהלך סופי השבוע של חודש מרץ.

 

סיון ורניק

סיוון ורניק בדמות דבורה הנביאה. חותם נשים.


זה לא שוד, זה לא סרט, זה אמיתי

צוות מפצחי הכספות של 'כפר סילבר' זכו במקום הראשון מתוך כ 70 כספות מכל הארץ במסגרת 'טורניר הכספות הישראלי' ע"ש שלהבת פריאר, שנערך במכון ויצמן למדע. מיכל סגרון ממושב ברכיה, רכזת מקצוע הפיסיקה בכפר סילבר והתלמידים אביר סגרון, יהודה לאון , אביים איבגי, לישי אבן צור ושוהם צרפתי, הצליחו לפתוח כספת  על פי עקרונות פיסיקליים. תלמידי יב' מופת בנו כספת חכמה ואינטיליגנטית  שנפתחת על פי עקרון פיסיקלי מקורי ומכאן, הדרך למקום הראשון היתה קצרה. החבר'ה פיצחו את השיטה וזכו במקום הראשון. בסוף החודש ייצגו אותנו בתחרות העולמית שתתקיים השנה במכון ויצמן. ב ה צ ל ח ה !

 

מפצחי הכספות

מייצגים בתחרות העולמית


 

שבת שלום!

לרשותכם-

יאיר פרג'ון,

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון

טל'- 08-6775500, דוא"ל-yairf@hof-ashkelon.org.il

 

המעוניינים לקבל ניוזלטר שבועי מראש המועצה מוזמנים לשלוח כתובת מייל לכתובת: moked@hof-ashkelon.org.il