דלג לתוכן העמוד

משולחנו של ראש המועצה מס 103

בס"ד                                                                                                                                                    

ט"ו סיוון  תשע"ז, 9/6/2017

 

כמעט שבת שלום,

עדכון משולחנו של ראש המועצה – מספר 103     

 

קהילות חוף אשקלון, שבת שלום!

נחישות רגישות ודיסקרטיות  הם ערובה להצלחה

האגף לשירותים חברתיים שלנו, בניהולו של מעוזיה סגל, העוסק במגוון רב של תחומים. הרחיב לפני כשנה  את פעילותו בתוכנית מיוחדת  - טיפול בהתמכרויות.

לצערנו, כמו בכול חברה, גם בקרב אוכלוסיית המועצה, אנו מאתרים נערים הנשאבים לאלכוהול  ואף לוקים בהתמכרויות  מסוגים שונים.

אלעד בן דוד המרכז את פעילות היחידה אומר: " שירות זה חייב להינתן באופן מאוד  דיסקרטי . על פי רוב מדובר בנערים, אשר פעמים רבות גם הוריהם אינם יודעים על כך, שכן, כל הפעילות המביאה להתמכרות נעשית בסתר והנער או הנערה  חוששים להיחשף ואף בשעה שהם זקוקים לעזרה, הם נמנעים מלפנות, מסיבות חברתיות מגוונות.

על פי רוב  יש קומץ חברים, ולפעמים רק חבר אחד, אשר יודעים על המצוקה. פעילות היחידה להתמכרויות מתמקדת, בין היתר, באיתור נערים אלה , אשר גלשו ''למדרון החלקלק'' וחוששים לבקש סיוע .

עם איתור הנער או הנערה הנמצאים במצוקה וזקוקים לעזרה , עובדי היחידה לנפגעי התמכרויות  נכנסים לפעילות נמרצת.  ראשיתה בהכנת תכנית עבודה סדורה והמשכה בפעילות רציפה עם המטופל, עד לסיום תהליך הטיפול .במהלכו מעורבים גם בני המשפחה הקרובים  ביותר . יש פעמים שהטיפול עשוי להימשך על פני חודשים רבים ואף יותר משנה .

המועצה תטפל בתושביה בנפגעי ההתמכרויות

שמעתם על חבר הזקוק לעזרה? זכרו: נחישות,  רגישות ודיסקרטיות הם ערובה להצלחה 

 

אמנות וריקוד לחימה

אביב חלילי מבאר גנים  החל להתאמן בקפוארה כבר מכיתה ג'. מאז הוא לא זנח את האמנות המיוחדת הזו . כיום אביב בן 22 ורשם הישגים מכובדים. בשנים 2014 / 2015 הוא היה אלוף הארץ בקפוארה .

אביב לא נח על זרי הדפנה . לאחרונה  יצא מגבולות הארץ  והשתתף בתחרות בינלאומית שהתקיימה בעיר הנמל היוונית חאניה. שם הוא  הגיע לגמר וזכה במקום המכובד השני.( למקום הראשון הגיע ישראלי אחר ובמקום השלישי זכה צעיר מספרד).

עכשיו, כך נודע לי,  חלומו הגדול של  אביב  הוא לפתוח בית ספר לקפוארה .    אז יש בפי בשורה: אביב היקר. בתום הסיבובים והתחרויות בעולם  אני מרים את הכפפה ומבטיח כי נסייע לך להגשים את החלום.

הנציג שלנו באירופה

  במילה אחת  - קפוארה 

 

מצדיעים בתודה לאשר לוי

 

בשמי ושמכם, אני מבקש לברך את ידידי היקר, ניצב משנה אשר לוי, מפקד מרחב דרום של מג"ב, שסיים את תפקידו אחרי ארבע שנים.  

בעבר הרחוק היה לוי מפקד הפלוגה הכפרית שישבה  אצלנו בבסיס הסמוך לקבוץ ביד מרדכי והוא  מכיר את התושבים ואת האזור כולו היטב. פגשתי איש מקצוע אמין  וחביב.הקשר בינו לבין המועצה היה מצוין ותרם לצורכי התושבים וסייע מאד לביטחוננו. בתקופתו  נעשתה רפורמה במשטרה ויחידת השיטור הקהילתי תוגברה במש"קים ורכבי סיור בתוך זמן קצר מאוד, מה שהכפיל את כוח הלוחמים אצלנו.  התוצאות היו מרשימות בתחום הפשיעה החקלאית, שירדה בעשרות אחוזים.  לפני כמה ימים הזמנתי ללשכתי את ניצב משנה אשר לוי  יחד עם גדעון שרעבי, קב''ט המועצה ומסרתי לו בשם כל תושבי המועצה  את הערכתי הרבה  על תרומתו לביטחון האזור. אנו מאחלים לאשר הצלחה רבה במעלה הדרך .

קצין מגב  אשר לוי

                          הביטחון והחוסן מתחילים באנשים מצוינים

 

זוכרים את חללי משלט עיבדיס

25   לוחמים נפלו במלחמת העצמאות בקרבות הקשים עם הצבא המצרי  על משלט עיבדיס, על אחת מגבעות הכורכר במרחבנו.

לפני שש שנים בדיוק החלטתי להקים מיזם ערכי-חינוכי שבמסגרתו יכיר הדור הצעיר  את מורשת האזור שבו הוא מתגורר. מאז, במשך שש שנים ברציפות מקיימים תלמידי שכבה ה' בבית הספר "מורשה" במושב ברכיה, בניהולו של עזרא בלולו, פעילות לזכר  הנופלים.הפעילות נעשית יחד עם   בית יד לבנים בראשון לציון בניהולה של הגב' שרה אשר. התלמידים כותבים על הנופלים, לומדים על פועלם ומנציחים אותם.

השבוע התקיים טקס לזכרם של הנופלים  בבית הספר שדה "שקמים" בניצנים הישנה, בהשתתפות תלמידי "מורשה" ובני המשפחות השכולות. נכון, חשוב ללמוד מתמטיקה, אנגלית, תנ"ך וספרות, אבל חשוב ,לא פחות, ללמוד על המורשת שלנו מחוץ לכותלי הכיתה, בשטח. לנשום את האוויר של המרחב הפתוח .   

חז''ל אומרים  " אווירה של ארץ ישראל מחכים "  ואתם, ילדי מורשה היקרים, עשיתם זאת הלכה למעשה  .

שיאו של הערב היה בסיפורי  לוחמים סביב המדורה . למזלנו סעדיה גיספן,  מוותיקי גבעתי  ההיסטורית,  הסכים לבוא בשעת ערב מאוחרת  וסיפר על אותם ימים . בזכות אותם לוחמים אמיצים אנו יכולים היום לגור באזור בבטחה ובגאווה גדולה.

img-20170608-wa0125

יעקב חיסדאי עם תלמידת מבית הספר, יעל אטון

 

וותיקי המועצה ביד ושם

השבוע יצאו וותיקי  המועצה בהדרכתן של קטיה וצילה לביקור במוזיאון השואה והגבורה בירושלים ואחר כך גם ביקרו בשוק מחנה יהודה. מנהלת מחלקת התרבות, כרמלה, התרבותניקית שלנ, אמרה לי לפני כמה שבועות  כי, מיד לאחר הטכס הממלכתי לשואה ולגבורה שהתקיים  על פי המסורת ביד מרדכי, היא רואה חשיבות גדולה בהוצאת ותיקי האזור לביקור ביד ושם.  

שמעתי והבטחתי לעזור.  וכך היה . אוטובוס מלא בתושבים מוותיקי המועצה  יצא לירושלים.  היו שם חברים מקיבוץ ניצנים מהודיה ממשען מנתיב העשרה מכוכב ומבת הדר .

אחרי הביקור הזה, יבואו ביקורים נוספים.

                                        

img-20170608-wa0139

זוכרים, לא רק פעם בשנה

 

ובפינתנו על פרשת השבוע: פרשת בהעלותך - על כפיות הטובה

 פרשת השבוע, פרשת בהעלותך, מגלה בבני ישראל, ההולכים במדבר, תכונה אנושית שכולנו מכירים: כפיות הטובה. בני ישראל  - שיצאו מעבדות לחירות, שקיבלו את  התורה, שמקבלים מדי יום משמיים את המזון הדרוש להם, את המן  -  באים  אל משה ומתלוננים. " ויבכו גם בני ישראל ויאמרו מי יאכילנו בשר? זכרנו את הדגה אשר נאכל במצרים חינם, את הקישואים ואת האבטיחים ואת החציר ואת הבצלים ואת השומים. ועתה נפשנו יבשה, אין כל. בלתי אל המן עינינו". אותם אנשים, שלפני זמן קצר עבדו בפרך, שבניהם הושלכו ליאור, מספרים עכשיו סיפורי בדים על שפע האוכל ועל החיים הטובים במצרים. תכונה מקוממת ומרגיזה, אבל כל כך אנושית ומוכרת. כפיות הטובה.

נזכור גם אנחנו את הקשיים והמהמורות בדרך ונודה על מה שהישגנו.

 

שבת שלום 

 

לרשותכם

יאיר פרג'ון,

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון

טל'- 08-6775500, דוא"ל-yairf@hof-ashkelon.org.il

המעוניינים לקבל ניוזלטר שבועי מראש המועצה מוזמנים לשלוח כתובת מייל לכתובת: moked@hof-ashkelon.org.il