דלג לתוכן העמוד

משולחנו של ראש המועצה 104

בס"ד                                                                                                                                                      

כ"ב סיוון 16.6.2017 

 

כמעט שבת שלום...

עדכון משולחנו של ראש המועצה – מספר 104     

קהילות חוף אשקלון, שבת שלום!

 

מצדיעים לחלוצי מושב חלץ

"אני זכריה בן עזרא" הוא שיר ישן המספר על העלייה של העולים מתימן, שחלמו לעלות לציון ולהתיישב בה. חלום העולים התגשם כאשר הם הקימו בשנות ה-50' את מושב חלץ והגיע הזמן לומר להם תודה.  אתמול בערב התקיים בבית העם ערב חגיגי בשיאו הענקנו ל-69 מייסדים ומייסדות תעודות הוקרה, 69 הוא מספר שנותיה של המדינה. להלן מספר שורות שבהן הבעתי את הערכתי אליכם, ותיקי חלץ ומופיעות בתעודה:

תעודת הוקרה והערכה מוענקת לך:

"על היותכם אנשי- מעש, אנשי חזון

על הנפת את, מקוש וקלשון

על תרומת כל המשפחה מגדול ועד קטון

על החינוך לאהבת הארץ בשמחה וברצון"...

מאחורי הצלחת הערב עומדת המחלקה לעבודה קהילתית, בראשות נעמה שטרן והעובד הסוציאלי שי אגמון. בערב המרגש ומלא פולקלור, שעליו עמלו רבות יגל יוסף ויו"ר ועד האגודה רצון בן שלום, התרשמנו מתערוכת צילומים של המייסדים, מסרט מיוחד שנעשה עליהם וגם טעמנו מאכלים אותנטיים. צעירי המושב הנעימו בזמירות ובכך גם בישרו על עתיד המושב, שצפוי לעבור הרחבה ולצרף אליו משפחות חדשות.

רצון בן שלום ויגל בן יוסף עם פרגון

דור המייסדים עם הפנים לעתיד

 

שלוש, שתיים, אחת ...אקשן ! 

גם אני חשבתי פעם שקולנוע זה קאובוי ג'ימס בונד וטרזן. אתמול בערב השתתפתי בטקס סיום השנה של מגמת הקולנוע בבית הספר שקמה. כאשר עליתי לברך את התלמידים המוכשרים, סיפרתי להם כי לפני ארבע שנים פנו אלי הורים ובעלי עניין בתחום וביקשו שאפתח מגמת קולנוע ב"שקמה". שאלתי את אנשי הכספים, כמה תלמידים צריך שיהיו במגמה זו על מנת שיהיה ניתן לפתוח? אמרו לי, בין 12 ל-14 תלמידים. שאלתי אז את המנהלת, כמה תלמידים יש לנו? ענתה לי המנהלת ,הגב' עופרה, חמישה תלמידים בלבד. מבחינה כלכלית זה לא היה מוצדק לפתוח את המגמה.למרות זאת,   קיבלתי את ההחלטה לפתוח את המגמה והתחייבתי כי המועצה תישא במימון העלויות. ולא הצטערתי.

הוספתי ואמרתי: "הערב ראיתי את פרי יצירותיכם על המסך הגדול. כמה יצירה, איזה רגש ואיזה עוצמות בהעברת מסרים ובהבעת רעיונות היו בסרטים שהצגתם והכל נעשה בידיכם, תלמידים יקרים. חשבתם על הרעיון, הכנתם תסריט, הפקתם, צילמתם, ערכתם, שיחקתם והנה ממש יצירה".  את התלמידים ליוו המורים דורי ריבקין  וחגי ערד במקצועיות רבה. אמנות הסרט היא כמו כל אמנות המאפשרת לך, התלמיד, להביע את רעיונותיך, רגשותיך ואיכויות המחשבה שלך"

. הייתי באולם החשוך ועל המסך ריצדו הסרטים בזה אחר זה ואני מוכן להעיד על כך שקולנוע זה לא רק קאובוי טרזן וג'יימס בונד, קולנוע זו איכות המחשבות של היוצרים.

מגמת קולנוע

קולנוע: הוא ביטוי  לאיכות המחשבה

 

 

תרגיל בתרחישים של רעידת אדמה

ברחבי המדינה נערך  השבוע תרגיל התמודדות במצב חירום של רעידת אדמה. כוחות הצלה וחירום, מוסדות חינוך, ערים ורשויות מקומיות ואזוריות תרגלו את המצב על פי תרחיש שניתן לנו. בחוף זיקים למשל, תרגלנו פינוי אתר הריסות, כאשר יחידות ההצלה והחילוץ הגיעו ו"הצילו" בהצלחה "לכודים" (בובות דמה) מבין ההריסות. כמובן שגם אנשינו לקחו חלק בתרגיל הארצי וראשי המכלולים במחלקות ובאגפים השונים במועצה תרגלו את סדר הפעולות הנדרש בחירום. בין היתר תרגלנו תרחיש שבו  התמודדות עם קריסת מבנים, פגיעה בתשתיות וכן במתן מענה לאוכלוסייה גם בהיבט המודיעיני וגם בהיבט  רפואי ונפשי. את התרגיל הובילה המנכ"לית אילנית וואהל, בהשתתפות מפקד יחידת הקישור לרשות ומפקד השיטור המשולב המקומי. יישר כוח לעוסקים במלאכה ושלא נזקק.

תרגיל בזיקים

מה שעובד בשגרה עובד בחירום

 

ילדי המועצה מעלים מחזמר ייחודי וחינוכי

אמנם החופש הגדול מתקרב ואווירת סוף שנה עומדת באוויר, אבל אני שמח לבשר לכם שתלמידים בכיתות ז'-י"ב במועצה עובדים במרץ על העלאת מחזמר ייחודי בהובלת יוסי דהרי, מנהל המתנ"ס ובהפקתה של מורני צברי, מנתיב העשרה. המופע משותף  ל"שותפות ביחד" מטעם הסוכנות היהודית ויעלה ב-12 ביולי באולם המופעים במתנ"ס.

מדובר בפרויקט המשלב את אמנויות הבמה כמו ריקוד, שירה, משחק ונגינה. מעבר למסר החינוכי במופע, מדובר גם בתהליך העצמה אישי לכל אחד ואחת מהמשתתפים. נושא המחזמר נוגע להורים ולילדים בעידן הדיגיטלי: ה"שיימינג" (הלבנת פני האחר ו"חרם" שמתחילים בכתיבת פוסטים והודעות פוגעניות). אגב, גילינו גם לא מעט כישרונות מדהימים ואני בטוח שעוד נשמע עליהם בעתיד.

 

ארט נוער

הכישרון של ילדי המועצה יוצא לאור

שיק, מה?

ליד ביה"ס התיכון שלנו  "שקמה" ביד מרדכי פועל המוסד החינוכי החברתי שקמה. פעילותו המבורכת מתמקדת בעשייה של החינוך החברתי הבלתי פורמלי. בעבר פעל המוסד החינוכי רק בקרב הנוער בקיבוצים. אך בעקבות  החלטתי להוציא לפועל את תכנית ההתכנסות של כל תלמידי המועצה לתוך תחום המועצה, החלו בני נוער משאר יישובי המועצה להשתתף בפעילות זו.

השבוע קיימו החבר'ה אירוע חגיגי לציון 20 שנות פעילות חברתית איכותית: בני הנוער,בכוחות עצמם, הפיקו מופע מלא על טהרת הכוחות הפנימיים: כתבו, הכינו תסריט, ביימו, הכינו תפאורה ואף שיחקו. נכחתי באירוע לכל אורכו וראיתי איזה כישרונות יש לנו במועצה.

בכוונתי לקיים ישיבת עבודה עם מנהלי מוסד שיקמה, פז רזיאל וגיל תימור, העושים עבודה איכותית, כדי לבחון כיצד ניתן להרחיב פעילות יפה זו בקרב תלמידים נוספים. ועוד ערך מוסף שהיה לאירוע  - החבר'ה גייסו באותו ערב 2000 שקלים שנתרמו לעמותת "בית גלגלים".

המופע המירוץ למיליון

הופעה, חוויה ותרומה 

ובפינתנו, פרשת השבוע...

פרשת השבוע שלפנינו, פרשת שלח, עוסקת, כידוע , בשילוח המרגלים לתור את הארץ. 12 מרגלים שולח משה לתור את הארץ שאליה עומדים בני ישראל להיכנס, עם הנחיות ברורות, מה המודיעין שעליהם להביא:

"וּרְאִיתֶם אֶת-הָאָרֶץ, מַה-הִוא; וְאֶת-הָעָם, הַיֹּשֵׁב עָלֶיהָ--הֶחָזָק הוּא הֲרָפֶה, הַמְעַט הוּא אִם-רָב...

"וּמָה הֶעָרִים, אֲשֶׁר-הוּא יוֹשֵׁב בָּהֵנָּה--הַבְּמַחֲנִים, אִם בְּמִבְצָרִים.

"וּמָה הָאָרֶץ הַשְּׁמֵנָה הִוא אִם-רָזָה, הֲיֵשׁ-בָּהּ עֵץ אִם-אַיִן, וְהִתְחַזַּקְתֶּם, וּלְקַחְתֶּם מִפְּרִי הָאָרֶץ; וְהַיָּמִים--יְמֵי, בִּכּוּרֵי עֲנָבִים".

חלק מהמשימות מובנות. לבדוק אם העם חזק, לבדוק אם הערים מבוצרות. אבל מה פשר ההנחיה לבדוק את פירות הארץ ולהביא מהם חזרה?

עבודת האדמה מעידה על הקשר של העם לארצו. אם הפירות והירקות יפים, אם העצים צומחים והשדות פורחים  זהו סימן לדבקות של העם בארצו.

אנחנו , כעובדי אדמה, בוודאי מבינים זאת. חקלאות היא אכן קשר לאדמה ולארץ .

שבת שלום

לרשותכם

יאיר פרג'ון,

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון

טל'- 08-6775500, דוא"ל-yairf@hof-ashkelon.org.il

המעוניינים לקבל ניוזלטר שבועי מראש המועצה מוזמנים לשלוח כתובת מייל לכתובת: moked@hof-ashkelon.org.il