בס"ד

כ"ט סיוון, 23.6.2017

עדכון משולחנו של ראש המועצה

כמעט שבת שלום.

המטרה המרכזית : בעת חירום אנו ננהל את האירוע.

"דרך שתי נקודות עובר רק קו ישר אחד", שר שלמה ארצי לפני שנים. מדובר גם במשפט לוגי מתמטי. אז מה הקשר לענייננו? אז ככה: כדי להתעדכן בזמן אמת, על אירוע מסוים או מקרה חירום חלילה, על עובדי המועצה לתת רמת שירות ומידע לתושבים, שיהיה : בדוק, עדכני, מדויק ומהימן. זה הנושא שעסקנו בו בסדנא משותפת שארגן מרכז חוסן, בו השתתפו, נציגי החטיבה הצפונית ואוגדת  עזה, דוברי רשויות שכנות וקב"טים. וכמובן עובדי המועצה שלנו.

המטרה המרכזית: בשעת חירום, חובה עלנו לנהל כל משבר ולשלוט בכול אירוע תוך שיתוף פעולה עם כל הגורמים. צבא, משרדי ממשלה, אזרחים, תושבים ומגזר שלישי. מודל שתרגלנו שוב ושוב , להיות יעלים בהעברת המסרים והמידע בזמן אמת לתושבים שלנו. יחדיו, עבדנו על מודל שיהיה היעיל ביותר להעברת מסרים לתושבים בזמן חירום, בהנחיה  המקצועית והיעילה שקיבלנו מיונתן זיגלמן וענת שריג ''ממרכז משאבים''. הם הביאו את כל העוסקים במלאכה לרמת ממשק יעילה ואמינה .

ואני אומר: על מנת להגביר את החוסן החברתי שלנו, עלינו, האזרחים, לקחת אחריות. אנחנו במועצה, לא נמצאים בתחרות עם רשתות החברתיות ושמועות. זכרו: מידע אמין בדוק ממקור מוסמך הוא ערובה לחוסן האישי והקהילתי החברתי.

מפגש דוברים צבא וחוסן

מידע מהימן משמעותו: חוסן

שפה נקיה

יום יום  כל השנה  גם מאחורי המקלדת בשעת לילה מאוחרת.

 חז''ל אמרו :"דרך ארץ קדמה לתורה". ויכוח ענייני וביקורת לגופו של עניין הוא דבר לגיטימי.

אנו ,במועצה, נרתמנו מיד למאבק ציבורי רחב למגר שיח אלים ברשת החברתית. כל מילה שנאמרה ברשת היא מילה לכל דבר ועניין. פגיעה בכבודו של כל אדם, גם אם אנך רואה לו את הלבן  של העיניים , היא פגיעה.

במחקרים שנעשו בארץ, נמצא . כי  47% מהילדים בכיתות ד' עד ט' חוו הצקה במרחב הווירטואלי . נתון קשה נוסף שנימצא הוא . 37% מהילדים נפלו קורבן ללעג ושטיימינג  ברשת החברתית ולפעמים מחבריהם הקרובים ביותר.

מרכז השלטון המקומי מוביל באמצעות הרשויות, מאבק אמתי וכן ,להתמודד עם אתגר חברתי חשוב זה : שיח מכבד וענייני.

במהלך חודש יולי יעלו ילדי המועצה שלנו מופע מיוחד ,'בדרך לעין כוכב'", כאשר עיקר תוכנו של המופע הוא חשיפת תופעת השיימינג כרעה חולה. ומכלול הצעות ודרכים להתמודד עם תופעה זו.

ואכן. אנו נציב בשורת האתגרים העומדים לפנינו גם את המסר החשוב . שייח מכבד.

 

פוסט שיח נקי ברשת

לשקול מילים זה חשוב

אירוע פתיחת הקיץ עם נוער חוף אשקלון

עוף גוזל, חתוך את  השמיים. הנה, חלפה לה עוד שנת לימודים ובוגרינו מסיימים את המסגרות החינוכיות ופורשים כנפיהם אל עבר העתיד.

אתמול קיימנו במושב משען את האירוע השנתי לכל בני הנוער במועצה. האירוע משלב בתוכו שני דברים עיקרים: הענקת אות הפעיל המצטיין לבני הנוער המצטיינים מכל הישובים, הקיבוצים והמושבים שלנו. בנוסף, מדובר באירוע פרידה מתלמידי י"ב, שעומדים כעת בפני גיוס, שירות לאומי, מכינות או שנת שירות.

מאות בני נוער השתתפו באירוע שהפיק המתנס יחד עם שותפות מרכז הצעירים ומועצה ללא אלימות.המנהל יוסי דהרי דאג להפקה מושקעת: טקס בהשתתפות מפקח ממשרד החינוך, חיים כהן, תושב בת הדר, הופעה של להקה הצבאית והמופע המרכזי של הצמד הפופולארי "האולטראס". בני הנוער נהנו מפינות ישיבה, מפינוקי יוגורט והבוגרים קיבלו מאיתנו שי.

יש חשיבות רבה לחבר ולהפגיש בין בני הנוער הלומדים במסגרות השונות והזדמנות זו היא מצוינת לשם כך. נוכחתי ושמחתי לגלות גם שכמות המתנדבים השנה  בקרב בני הנוער, שעושים למען הקהילה, רק הולך וגדל. ישר כוח ובהצלחה לנוער שלנו.

ארוע נוער

בהצלחה בכל נתיב ושעל 

פיסות חיים מבעד לעדשה

מה שרואים משם לא רואים מכאן. בעיקר לא מאחורי עדשת המצלמה. ביום רביעי השבוע זכיתי להשתתף בתערוכה ייחודית במושב כרמיה, "סיפור מקומי" שמה. סיפורה של התערוכה הוא שיתוף פעולה בין מרכז חוסן של המועצה לבין התושבים. 17 תושבי המקום נפגשו עם הצלם המוכשר אדי ישראל ובהנחייתו החלו לצלם מחשבות, רגשות בנושא עבר, הווה והעתיד של הקיבוץ. הצלמים היו גם מההרחבה של הקיבוץ וגם וותיקים והדיון עסק איך זה מרגיש להיות משני הצדדים, ותיק מול חדש. אחת המשתתפות אמרה ש"רק עכשיו היא מבינה את המשמעות של התושבים הוותקים שנטועים במקום". כך נוצר שיח והקשבה בין הוותיקים והחדשים והתערוכה יוצרת סיפור והווי מקומי. התערוכה עוררה עניין רב ובחדר האוכל של הקיבוץ נאספו רבים. בין התמונות המרגשות היה חייל שחוזר הביתה, נטיעת עצים במועצה, בעלי חיים, ילדים על אופניים וטבע. אבל הצילום ששבה את עיני יותר מכל היה צילום של נתי, שצילם עץ הפיקוס הענק, שמיתמר אל על. הוא כתב: "גם אני כמו העץ, עם השורשים שואף להתחבר לקיבוץ המקסים ולתושבים שחיים בו". ואני אומר שכמו עץ הפיקוס, גם הדור הצעיר יכה שורשים במושב.

תערוכת צילומים

מעצימים חוסן קהילתי ולכידות

חשיבות המורה רבה, גם בעידן הדיגיטלי

שנת הלימודים היא מאורע חשוב לא רק לתלמידים אלא גם למורים שלנו. זה הזמן לומר להם תודה על שנה מבורכת. השבוע התכנסו כל המורים ביה"ס העל יסודיים: שיקמה, כפר סילבר, ישיבת בני יששכר, אולפנת נווה דקלים וקידום נוער. המורים נהנו מארוחת צהריים עשירה ומהרצאתו של אבי נתן, מנכ"ל מיקרוסופט לשעבר, שדיבר על חשיבותם של מוטת השפעתם של אנשי החינוך על ילדינו. כמו שאמרו חכמים: מורה טוב הוא מורה לחיים. כיום אבי הוא מורה בחטיבת הביניים בטבעון.

מנהלת החינוך אצלנו יפית בוכריס, הדגישה בכנס את האמונה בכל תלמיד ומורה והציגה סרטון בנושא. אנו במועצה שמים לנגד עינינו את טובת מערכת החינוך. אמרתי למורים: "לא עליך המלאכה לגמור ולא אתה בן חורין להיבטל ממנה". הכוונה למשפט שלקוח מפרקי אבות, שאנחנו רק חוליה בשרשרת, עוד נדבך בדרך ומה שאנחנו צריכים לעשות, כך נעשה. כבר עתה אנו שוקדים על פתיחת שנת הלימודים הבאה ואני מאחל חופשה נעימה למורים והמורות היקרים.

הוקרה למורים

מורים לחיים 

 

ובפינתנו פרשת השבוע....

פרשת השבוע, פרשת קורח, מספרת, כידוע, את סיפור המרד של קורח ועדתו במנהיגותם של משה ואהרון. המורדים הינם "נשיאי עדה, קריאי מועד, אנשי שם", מספר הכתוב. כלומר, אנשים בעלי מעמד נכבד, בני השבט המיוחס, לוי, שבכול זאת, מבקשים לעצמם עוד כבוד. "מדוע תתנשאו על קהל ה'" הם מתריסים כלפי אהרון וכלפי משה שעליו נאמר "והאיש משה עניו מכל האדם".

אין זו הפעם הראשונה שבה רדיפת הכבוד גורמת להתקוממות. לפני שתי פרשיות היו אלה אחיו ואחותו של משה, אהרון ומרים, שיצאו נגדו, באותם נימוקים ממש. "ויאמרו, הרק אך במשה דיבר ה', הלא גם בנו דיבר". על כך נענשה מרים שלקתה בצרעת ואהרון נחלץ מעונש לאחר שהביע חרטה. מה שמלמדים שני המקרים האלה הוא עד כמה חזקה היא רדיפת הכבוד.  

שבת שלום !

 לרשותכם, יאיר פרג'ון,

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון

טל'- 08-6775500, דוא"ל-yairf@hof-ashkelon.org.il

המעוניינים לקבל ניוזלטר שבועי מראש המועצה מוזמנים לשלוח כתובת מייל לכתובת: moked@hof-ashkelon.org.il