בס"ד

ו' תמוז תשע"ז, 30.6.2017

משולחנו של ראש המועצה 106

בשורה: החברה הכלכלית תפעיל את חופי הרחצה

משאבי הטבע היקרים שלנו כאן במועצה הם החופים ניצנים וזיקים. כידוע, בשנה האחרונה התעוררו מחלוקות קשות בינינו לבין הקבלן שמפעיל את החופים. המבקרים במקום התלוננו רבות בנושא ניקיון, אחזקה וחנייה. בנוסף, הקבלן גם ערך בחופים אירועים בניגוד לדעתנו, אירועים שעוד פגעו בתחזוקת החופים. בשל כך הגשנו תביעה לבית המשפט נגד הקבלן לסילוק יד מהחופים. לאחר התנהלות משפטית בנושא ומאבק עיקש של המועצה, נפל דבר: בית המשפט השלום באשקלון נתן תוקף של פסק דין להסכמה בינינו לבין הקבלן, שאומרת שההתקשרות איתו תסתיים - לאלתר.

מאתמול, יום חמישי בצהריים, החברה הכלכלית שלנו היא זו שתפעיל את החופים, לפי הסכמת בית המשפט. המשמעות הדבר היא שהחובשים, המצילים ועבודות הניקיון והאחזקה הם באחריות המועצה. אני רוצה לצטט את דבריו של גיורא נחשון, מנכ"ל החכ"ל, שאמר לי: "נפעל בצורה הטובה ביותר להפעלה תקינה ומיטבית של החופים".

הכניסה לחופים בחינם ועד להודעה חדשה, לא יינתנו שירותי קמפינג.

 ואפרופו ניקיון החופים: השבוע שמחתי להיפגש עם ידידי סגן שר לאיכות הסביבה, ירון מזוז, שהגדיל את תקציב הניקיון בחופים הלא מוכרזים שלנו ל-240 שלף שקלים.

לכו לים ובלו בנעימים!

עם סגן השר להגנת הסביבה

חופים הם לפעמים...

 

הטובים לטיס ולצוללות

כאזרחי ישראל, כהורים וכמחנכים, אנחנו מאמינים בערך  של שירות משמעותי בצה"ל. אני גאה בכך שזה גם  חלק מהשיח הטבעי בקרב בני הנוער שלנו ואחוזי המתגייסים והמשרתים שירות משמעותי בקרב הנוער שלנו, הוא מהגבוהים במדינה.

 השבוע הוזמנתי על ידי מיפקדת חיל אוויר לטקס סיום קורס טיס  בחצרים, במסגרתו ענדו הטייסים, הנווטים ואנשי צוות האוויר החדשים את כנפי הטיס. אני שמח לבשר לכם שאחד מהבוגרים הוא ממושב ניר ישראל. בכך, מצטרף הטייס הצעיר לבוגר אחר, ממושב תלמי יפה, שסיים את הקורס לפני כחצי שנה.

 בהזדמנות זו אני רוצה לספר לכם שעוד אחד מבני המועצה, קיבל לאחרונה את הפיקוד על צוללת. כן, כן, צוללת. נסו לחשוב, כמה מפקדי צוללות יש בעולם ? וכמה מפקדי צוללות יש בצה"ל , בחיל הים? כנראה לא הרבה. אז לנו, במועצה, יש אחד כזה.

להורים הגאים של הטייסים ושל הצוללן, בגאווה רבה,בשם כל תושבי המועצה, אני שולח ברכות. ולבנים אני מאחל, צאו לשלום, הפליגו והמריאו בבטחה ושובו בשלום.

עם הטייס

בשחקים ובמצולות

 

מה לטראמפ ולמועצת חוף אשקלון ?

החופש הגדול אמנם רק החל, אבל אגף החינוך במועצה עובד במרץ ונערך לקראת שנת הלימודים תשע"ח. אני שמח לבשר לכם שבית הספר "שיקמה" הוא אחד משישה בתי ספר מכל הארץ, שנבחרו לקיים בהם את התכנית "שערים למצוינות". מטרתה של התכנית, לסייע בטיפוח מורים ותלמידים, תוך שדרוג דרכי ההוראה והלמידה ובכך להעלות את שיעור המצטיינים במתמטיקה ובמדעים. לתכנית שותפות קרן טראמפ, כי"ח (כל ישראל חברים)  המועצה האזורית חוף אשקלון ובית הספר שיקמה. זו הפעם הראשונה שבה כי"ח, היוזמת את התכנית 'שערים לבגרות' וקרן טראמפ,  המטפחת תכניות למצוינות במדעים ומתמטיקה, משתפות פעולה במיזם חינוכי.

ואני אומר, שהיוזמה לאפשר לילדינו עוד מגמות לימוד היא דרך חיים ותפיסת עולם. הכנסת קרן "טראמפ" לשיקמה יש בה אמירה: קידום מגמת מדעים מדויקים ועידוד הנוער להיות פורץ דרך. בהצלחה.

עידוד המצוינות

השאיפה למצוינות תניב תוצאות

 

בני מצווה מתחברים לאדמה ואופים פיתות...

לפני שנתיים יזמתי פרויקט  שבמסגרתו נערכות פעילויות לבני מצווה בגבעה 138.5, חוליקאת. ביום שישי שעבר, הגיעו 15 חניכים בני מצווה ממושב כוכב מיכאל לפעילות במקום,  בהדרכת ילון גורמן מהקק"ל. בהפקת האירוע שותפים יו"ר הועד, אמנון ברזין והמועצה. התלמידים השתתפו בסדנת הדלקת מדורה בשטח בסגנון הישרדות, עבדו בבוסתנים ונהנו מפעילות חווייתית עם הוריהם, כמו אפיית פיתות והכנת תה חם. כך, בפעילויות כאלה, ניתן לחבר בין הדורות, לקרב את דור ההמשך למורשת האזור  שלנו ואין מועד טוב יותר לכך מאשר גיל המצוות.

אגב, האתר שבו נערכת הפעילות עובר ב"שביל האור" שאנו עמלים על פיתוחו. אני מזמין את כל יישובי המועצה להצטרף למיזם ולפנות למאיר ירימי בנושא.

בני מצווה

בני מצווה – מסורת ומורשת

 

קייטנות הקיץ

בשבוע הבא נפתחות הקייטנות. שמחתי לקבל את הנתונים המלמדים שחלה עלייה משמעותית במספר הילדים בקייטנות ונכון להיום יש מספר שיא ברישום לקייטנות: יותר מ 1600 ילדים בכל המסגרות מילדי הגנים ועד תלמידים בכיתות ו'.

לצד הקייטנות מסובסדות וקייטנת בית הספר של הקיץ, לכיתות א' עד ג', עם אפשרות לצהרון, דאגנו גם לפעילות  ולאטרקציות. במחזור ב' לכיתות א-ג תהיה קייטנת מדעים (בהשתתפות משרד המדע) בהדרכת מדריכים מקצועיים. גם לכיתות ד' עד ו'  יזם צוות המתנ"ס קייטנות  ספורט ומחנות קיץ.

מנהל המתנ"ס יוסי דהרי מעדכן  "הפעם לא ויתרנו על אף ילד. כל משפחה שהגישה בקשה מסודרת לוועדת המלגות למימון הקייטנה, קיבלה מענה". והתושבים , אכן, מצביעים ברגליים. יוסי מדגיש כי בקייטנות לא התפשרו על כוח אדם מקצועי ופעילות חווייתית וחינוכית והכל באישור משרד החינוך. או כמו שהוא אומר:  "החופשה של הילדים זאת העבודה שלנו".

אני גאה במספר הנרשמים הגבוה. מה שמעיד על אמון התושבים בפעילות המתנ"ס והמועצה.

קייטנות

הצוות המקצועי בהכנות אחרונות

 

ולפעמים, החוג נגמר

"ולפעמים, החגיגה נגמרת"... עוד שנה של חוגים הסתיימה לה בהצלחה והאירוע לסיכום תשע"ח התקיים השבוע באולם הספורט ביד מרדכי. מאות ילדים מכל המועצה נטלו חלק בערב שיא וחשיפה הציגו את יכולותיהם במחול, בכדורגל, בברייקדאנס, באומנות לחימה ועוד. כל המשתתפים קיבלו "ספינר" במתנה מטעם המתנ"ס, המארגן את החוגים במועצה. אני שמח שמספר הילדים המשתתפים בחוגים גדל מדי שנה.

ואני מזמין אתכם לאירועי הקיץ המתוכננים , ביניהם אטרקציות מחוץ לאזור - לונה פארק משפחות ויום כיף בימית 2000. האירוע הקרוב הוא ה'ספינר פאן' בכוכב מיכאל. מהרו להירשם וליהנות. קיץ בטוח ומהנה לכולם.

סיום חוגים

אירוע שיא לילדי החוגים

 

ובפינתנו פרשת השבוע....

פרשת השבוע, פרשת חקת , מספרת לנו על עוד עימות בין המנהיג משה לבין העם שיצא ממצרים, הפעם בגלל מחסור במים. "וירב העם עם משה... ולמה העליתונו ממצרים ...אל המקום הרע הזה... ומים אין לשתות". בתגובה, מצווה ה' את משה לקחת את המטה  "ודברתם אל הסלע לעיניהם ונתן מימיו". אלא שמשה, כזכור לנו, עושה שינוי קטן ובמקום לדבר אל הסלע הוא מכה בו במקל. "וירם משה את ידו ויך את הסלע פעמים ויצאו מים רבים". על כך נענש משה  "יען לא האמנתם בי ...לכן לא תביאו את הקהל הזה אל הארץ...".   

העונש הזה נשמע לכאורה מאד חמור. אפילו קיצוני. על כך שמשה היכה את הסלע במקום לדבר אליו , נענשים אהרון ומשה שלא להיכנס לארץ המובטחת. למה?

נראה לי שהעונש החמור לא היה על הטכניקה של הפקת המים. את העונש קיבל משה  על הדברים שאמר לפני שהיכה בסלע:  "שמעו נא המורים (המורדים), המן הסלע הזה נוציא לכם מים?" . משה נענש על אובדן העשתונות, על כך שקרא לעם מורים (מורדים) ועל שהיכה בזעם בסלע. כך לא מתנהג מנהיג. 

 

שבת שלום