בס"ד

משולחנו של ראש המועצה מס' 107

 

זה לא כל כך נעים לראות חוף סגור

יחסים בין לאומיים, זה לא רק שם של תואר אקדמי, אלא מה שנדרש כדי לתקן את המציאות שבה אנחנו חיים: טרור סביבתי הגולש מעזה.

השבוע  פרסמו משרד הפנים ומשרד הבריאות איסור על הרחצה בחוף זיקים בשל שפכים המגיעים מעזה. אתמול סיירתי בחוף וחשכו עיניי. "הכל ישוב אל המצולות זולת הקצף הלבן", כתב נתן יונתן בשיר "החול יזכור". והחול בחוף זיקים אכן זוכר - ועוד איך. כאן, בחוף הדרומי בארץ, הקצף על-פני המים  לא לבן, אלא   צהוב-אפור כתוצאה מהביוב של עזה. בעיניי יש לכך רק הגדרה אחת - טרור של ממש. טרור מתברר איננו רק  טילים ומחבלים מתפוצצים. גם החדרת מי שפכים מזוהמים לעברנו, גם זה טרור. הביוב מעזה זורם באין מפריע - ואנו כאן צריכים להתמודד עם התוצאות הקשות.

יותר מזה, אני סבור שזה טרור שהאירופאים שותפים לו. האירופים הם  שבנו את מכון טיהור השפכים הגדול ברצועת עזה, הבטיחו לטפל בו ועתה הם זונחים אותו. בעיניי זהו שיתוף פעולה עם הטרור החמאסי . מיליארדי שקלים הוזרמו לעזה ועתה הם מזרימים לנו את הביוב על תוצאותיו ההרסניות .

דרשתי קודם – ואני שב ודורש עכשיו מרשויות המדינה לפעול כדי לעצור את המפגע הזה. ייתכן שלשם כך דרושה  התערבות בין לאומית.

למאבקנו שותפים עיריית אשקלון ומועצת שער הנגב.

 

חוף זיקים סגור

חופים הם לפעמים געגועים לניקיון...

 

בטיחות ילדינו בדרכים

הילדים כבר יצאו לחופש הגדול אבל אנחנו, במועצה, שוקדים על ההכנות לשנת הלימודים תשע"ח , הבאה עלינו לטובה.

בימים אלה הוצאנו מכרז לניהול מערך הסעות התלמידים של מועצת חוף אשקלון. המטרה היא לשפר את רמת השירות לתושבים ולילדיהם. ציון יצחק, הממונה על התחבורה, עדכן אותי כי במכרז החדש מחויב הזכיין שייבחר להתקין מערכת לניטור התנהגות הנהג. המדובר במערכת העוקבת אחרי ההתנהגות של הנהג ולמעשה "נותנת  לו ציון" על אופי הנהיגה  ורושמת את המהירות שבה נסע, האם עקף בניגוד לחוק ועוד. בדרך זו נגביר את רמת הפיקוח על ההסעות, נעלה את  רמת האמינות והדיוק  של הנהגים שלנו ולא פחות מכך -  נשפר את בטיחות ילדינו בדרך ללימודים ובחזרה.

אגב, משרד החינוך איננו מחייב  את התקנת המערכת הזו במכרזי ההסעות. אבל אנחנו, במועצה, איננו מוכנים להסתפק בתקנות האלה ואנחנו רוצים לשדרג את מערך ההסעות וזו סיבה מצוינת להכניס את המערכת  כבר השנה. ציון יצחק  אמר לי: "תינתן עדיפות לקבלנים שמותקנות מצלמות באוטובוסים שלהם. במהלך השבוע הקרוב יושלמו התקנות בכל האוטובוסים שלנו במועצה".

ומלבד הבטיחות – גם הנוחות חשובה. אני שמח להודיעכם כי המועצה רכשה זה מכבר שני אוטובוסים חדשים שיסיעו את התושבים ואת הילדים בבטחה -  ובנוחות רבה.

 

משדרגים הסעות

בטיחות ילדינו מתחילה באוחזים בהגה

 

את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק...

תלמידי מרכז המוסיקה שלנו רוכשים מיומנויות לאורך כל השנה בנגינה על כלי מוסיקה שונים, כמו גיטרה, בס, תופים, פסנתר, דרבוקות ועוד. ביום ראשון השבוע התקיים הקונצרט החגיגי המסכם של שנת הלימודים במתנ"ס בבת הדר – אומרים לי שזו היתה הנאה לאוזניים !

אני רוצה להודות למורות המקסימות ליאור רייזל וד"ר מיכל דחוח, המורות למוסיקה ולמרים בובליל, רכזת השלוחה בניצן, על תרומתן הגדולה לטיפוח הכישרונות הצעירים.

בקונצרט ניגנו  הרכבים שונים, מכיתה  ה' ועד י"ב משני בתי הספר, "שיקמה" ו"חופים" וכן  הרכב "קולות החוף" שהציג את יכולתו.

אני שמח לבשר לכם את ההחלטה שלנו כי  החל מהשנה הבאה תורחב  הפעילות המוסיקלית. בכל בתי הספר היסודיים ביישובים שלנו ילמדו מוסיקה במסגרת "בית ספר מנגן". מנכ"ל המתנ"ס, יוסי דהרי, שבאחריותו יתנהל המיזם, הוסיף כי  מבחר כלי הנגינה יורחב והתלמידים ילמדו לנגן גם  בכלי נשיפה. בנוסף לכך, תיפתח שלוחה של מרכז המוסיקה בכוכב מיכאל, במבנה ראוי, במסגרת חוג אחר הצהריים. ואני מוסיף: נגינת  מוסיקה היא זמן איכות התורמת ליכולת הלימוד, מעלה את הריכוז וגורמת הנאה. שיהיה לכולנו בהצלחה.

 

המרכז למוסיקה

לימודי מוסיקה בכל המועצה

 

מגרש כדורגל חדש ו...סינטטי

השבוע חנכנו, בשעה טובה, את מגרש הכדורגל במושב הודיה. המגרש עשוי מדשא סינטטי, קל לתחזוקה ואת העבודות ביצעה החברה כלכלית שלנו, בשיתוף מלא של הוועד המקומי, אגודת המושב ומחלקת הספורט במתנ"ס. אני סבור שחשוב מאוד שבכל ישוב יהיה מגרש כזה שישרת את ילדינו ויעודד אותם  להשתתף בפעילות ספורטיבית. לכן, המגרש הזה הוא רק הסנונית הראשונה.   

אלמוג נחשון חבר המליאה והנהלת המתנ"ס, גיורא נחשון מנכ"ל החכ"ל, הורים וילדים נכחו באירוע ונהנו מהפנינג עשיר ב"מתנפחים" וכיבוד קל לילדים ולאורחים. שמחתי לגלות עד כמה היו הילדים נרגשים ונלהבים כשהמתינו בציפייה לפתיחת המגרש החדש. התבשרתי במעמד זה שמשחקי הטורניר האזוריים של חוף אשקלון ייערכו במגרש החדש ובנוסף, לראשונה, ייפתח חוג כדורגל  בהודיה.

מגרש בהודיה

 

מגרש הכדורגל בהודיה. מעודדים כישרונות (צילם: אלדד עובדיה)

 

סיום חוגי הספורט

הכדור, כידוע, הוא עגול.

במהלך שנת הלימודים ילדי המועצה לוקחים חלק פעיל בחוגים השונים, לרבות בענפי הספורט הפופולאריים בכדור: כדורסל וכדורגל. כמו אשתקד, גם השנה למדו כ-200 ילדים מכל הישובים שלנו בחוגי הכדורסל והכדורגל.

 השבוע התקיים אירוע השיא  -  יום כיף לסיום שנת ספורט מוצלחת. האירוע התקיים  בקיבוץ ניצנים בהשתתפות הילדים והוריהם. במרכז האירוע התקיימו  משחקים משותפים בין ההורים והילדים. אגב, הצופים טוענים שהיו הורים שהתלהבו לא פחות מילדיהם...

באירוע נטלו חלק מדריכי הספורט, מנהלת מחלקת הספורט סמדר בלדיגה ויוסי דהרי מנהל המתנ"ס, שחילק גביעי הצטיינות לתלמידים בחוגים האלו.  זה המקום לתת לכם רמז על הפתעה שאנחנו מכינים לכם ביוזמת המתנ"ס: שיתוף פעולה בין בית הספר לכדורגל לבין קבוצת כדורגל מוכרת, במטרה למנף את ילדי חוג הכדורגל שלנו. שיתוף הפעולה משמעו אספקת  ציוד ותלבושות, הזמנה למשחקי הקבוצה הבוגרת, הדרכת מדריכים ומאמנים שלנו במסגרת השתלמויות של הקבוצה ועוד... מי הקבוצה? המתינו....

 

סיום חוגים

יש כדורגל בהודיה. (צילום צפריר ניר)

 

 

ובפינתנו פרשת השבוע...

פרשת השבוע, בלק, מספרת את סיפור המשלחת ששלח בלק מלך מואב לקוסם הגדול , בלעם, להפציר בו לקלל את ישראל. המלך בלק גם מתחנף לבלעם "כי ידעתי, את אשר תברך,מבורך, ואת אשר תאור, יואר".

לאחר התלבטות נענה בלעם להפצרות ויוצא עם שליחי המלך לקלל את בני ישראל, אבל אז מתייצב מלאך ה' על הדרך והאתון נעצרת ומסרבת להמשיך. את מה שרואה האתון , לא רואה בלעם, הקוסם המהולל, והוא מכה את אתונו המסכנה עד שהיא פותחת את פיה ואומרת לו את המשפט הציני הזה:  " הלוא אני אתונך אשר רכבת עלי מעודך עד היום הזה, ההסכן הסכנתי לעשות לך כה? ויאמר – לא".

מה בעצם אומרת האתון לבלעם, זה שטוען שיש לו כוחות על-אנושיים? היא אומרת לו: "אתה קוסם? הלוא כל אדם  פשוט היה מבין שאם האתון שלו מתנהגת שלא כרגיל, כנראה יש משהו שמפריע לה. בשביל זה לא צריך כוחות על-טבעיים".

כדאי שנזכור את הדבר הזה, כאשר קמים פרשנים, מומחים או אנשים שמתיימרים להיות בעלי יכולת נבואית. די בשכל ישר !

שבת שלום,