בס"ד

כ"ו תמוז, תשע"ז 20.7.2017

 

משולחנו של ראש המועצה מס' 109

תושבים יקרים, השבוע יצאתי לחופשה פרטית בת שלושה שבועות המערכת ממשיכה לעבוד ומצורפות חלק מהפעילויות  שהיו השבוע במועצה.

 

משרד הביטחון שותף נאמן בהרחבת היישובים

ביום רביעי השבוע התארח במועצה שלנו לפגישת עבודה מקצועית ראש היחידה להתיישבות במשרד הביטחון, מר עמירם סבירסקי. לאחר סיור ביישובים התקיים דיון עם הנהלת המועצה וראשי המחלקות יחד עם, מיכאל גרמדיגר- סגן מנהל החטיבה הטכנית במשרד השיכון, נציגי פיקוד העורף והצבא, ביניהם סא"ל יאיר דורי ועם יורם פרץ, נציג הקק"ל. סגן ראש המועצה, ציון יצחק, סקר לפני מר סבירסקי את התרחבות המועצה, את קליטת מפוני גוש קטיף, את הרחבות מוסדות חינוך (בית הספר חדש בבאר גנים ובבית הספר חופים) וכן את הרחבות הבנייה במושבי המועצה.

בפגישה הוצגו  כמה פרויקטים שעימם אנו מתמודדים ומצריכים טיפול, ביניהם שיפור תשתיות ביטחוניות היקפיות, הצבת שערים חשמליים, רכישת נגררי כיבוי אש וציוד חירום, שדרוג תאורה באזור ההרחבות ועוד.

לאחר הדיון יצאו המשתתפים לסיור באתר ההרחבה בגברעם, בקיבוץ יד מרדכי ובקיבוץ זיקים. משם המשיכו לבסיס חיל הים באזור וקיבלו סקירה על הפעילות הביטחונית.

את המפגש סיכם סבירסקי: "הבשורה  החשובה ביותר שלי בתפקידי במשרד הביטחון היא שלמרות האיומים הקיימים היום מגזרת עוטף עזה, אחרי צוק איתן, אנחנו בתקופה שקטה יחסית, כפי שלא הייתה הרבה שנים. המשמעות היא שהיישובים גדלים מתרחבים וקולטים משפחות, ובני היישובים  רוצים להישאר כאן.  זו בשורה לעם ישראל. אנחנו כאן כדי לעזור למועצות האזוריות ולרשויות האזוריות בגזרה הזו לשמור על חוסן הישובים, לחזק אותם ולאפשר התנהלות טובה ובטוחה בתנאים לא פשוטים.. ואני משוכנע שפעילותה של המועצה האזורית חוף אשקלון וההרחבות הנעשות  בגברעם, ביד מרדכי ובזיקים וגם בנתיב העשרה שלב ג', יסייעו להביא  לכאן עשרות ואף מאות משפחות חדשות. אני מודה לראש המועצה, למועצה האזורית ולתושבים שלה".

עמיקם סבירסקי בסיור

סבירסקי: "נסייע לשמור  על החוסן היישובי"

 

 

אנדרטה לחללי צוק איתן תוקם ביער גברעם

 בשיתוף משפחות חללי 'צוק איתן' ונציגי קק"ל התקבלה השבוע החלטה , להקים אתר הנצחה ללוחמים שנפלו במבצע בשטח המועצה שלנו. הנקודה שנבחרה קרובה לגדר המערכת ולאזורים שבהם היו  הקרבות, סמוך לשטחי הכינוס של החיילים ולאזורי המנוחה בזמן מבצע ״צוק איתן״. המשפחות ואנשי הקק"ל הסכימו להקים את האנדרטה ביער גברעם בשל מיקומו ויופיו. ואני אומר: אין מקום מתאים מיער גברעם לבנות בו את מצבת הזיכרון . יער גברעם מסמל את השאיפה שלנו, תושבי עוטף עזה, לחיות בשלווה ובשלום בחבל ארץ יפהפה זה. הלוחמים שנפלו במבצע צוק איתן הקריבו את חייהם כדי להבטיח את ביטחוננו ולאפשר לנו לשוב לשגרת החיים. אנחנו נוצרים את זכרם של הנופלים וגאים על הבחירה ביער גברעם להציב בו את האנדרטה המנציחה את גבורתם.

בקק"ל ציינו שליד האנדרטה החדשה  יוקם אזור הנצחה ומקום לטקסים לכ 300 משתתפים, חניון פיקניק מונגש לאנשים עם מוגבלויות ואלמנטים עיצוביים. מלבד אלה ישוקם האמפי-תיאטרון  הסמוך.

יער גברעם

נזכור את הנופלים

 

 

מי יבטח את הרוחצים  כשאין מציל?

בתחילת השבוע דנה וועדת הפנים של הכנסת בשאלה, מי נושא באחריות לטביעת  רוחצים בים כאשר אין בחוף  מצילים או אחרי שעות העבודה או בחורף,  כשתחנות ההצלה אינן מאוישות? ומי נושא באחריות לרוחצים  בחוף לא מוכרז בשטח שיפוט של עיר או מועצה?

עד היום  הוטלה האחריות על הרשות המקומית , דבר שהסב לרשויות הקטנות עול כבד הן בהיבט המשפטי והן  בכל הקשור לביטוחים.

 אנחנו, חברי פורום ראשי רשויות לאורך החופים, ביקשנו מוועדת הפנים של הכנסת להקים וועדה מקצועית שתיתן חוות דעת בנושא הזה .אנחנו גם יוזמים חקיקת חוק לחייב את המדינה לעשות  ביטוח לכל החופים, בדומה לביטוח הנעשה לכל התלמידים. הביטוח  יכסה מקרי טביעה בחופים לא מוכרזים ובחופים מוכרזים במועדים שבהם אין שירותי הצלה. נוסיף ונעדכן בהמשך.

מפגש בכנסת

ראשי הרשויות משלבים כוחות בכנסת

 

 

מסירים את גגות האסבסט

בשבועות האחרונים אנו מנהלים ביישובי המועצה מבצע להסרת גגות אסבסט צמנט. לצורך כך גייסה  המועצה  כמיליון שקלים מהמשרד להגנת הסביבה למימון החלפת הגגות בבתי המגורים ביישובי עוטף עזה. הפרויקט יקיף ארבעה ישובים: זיקים, כרמיה, יד מרדכי ונתיב העשרה. עד עתה הסתיימו העבודות בזיקים ובכרמיה, לשביעות רצון התושבים. בימים אלה המועצה מנסה לגייס סכום כסף  נוסף למימון הסרת  גגות אסבסט נוספים ביישובי עוטף עזה.

מחליפים גגות אסבסט

מחליפים את הגגות הישנים

 

 

 

מעוזיה סגל , מנהל אגף ומשורר , בראש משלחת לאזרבייג'אן

משלחת של מנהלי רווחה מרשויות מקומיות בארץ המריאה היום (חמישי) לביקור באזרבייג'אן. המשלחת יוצאת בחסות ארגון מנהלי הרווחה בישראל, הפועל מטעם המרכז לשלטון המקומי. בראש המשלחת עומד מעוזיה סגל, מנהל האגף לקהילה ורווחה במועצת חוף אשקלון, המשמש חבר בהנהלת הארגון ויו"ר מחוז ירושלים והדרום. למשלחת מצטרפים מנהלי רווחה מאשכול, משדרות, מאשקלון מקרית גת. מי שילווה את המשלחת הוא סטס מורדכייב, חבר בעמותת "מדור לדור" של יוצאי הקווקז. הביקור נועד לסייע לעובדי הרווחה לשפר את השירות לתושבים בני הקהילה.

ובהזדמנות זו, האזינו מחר, יום שישי, בשעה ארבע אחרי הצהריים, לגל"צ. המשורר רוני סומק יקרא שירים מתוך ספרו של סגל: "צימאון הזמן, רעד הגוף".

סגל 2

מנהל האגף בראש משלחת ארצית (בתמונה: כנציג המועצה בחו"ל לפני מספר שנים)

 

גאים בנוער ניצן

42 ילדים ובוגרים, מגיל ארבע ועד 25, עם צרכים מיוחדים, השתתפו השבוע בקייטנת 'חברים לרפואה' בישוב ניצן. לפרויקט שותפה עמותת "חברים לרפואה", הפועלת בעיקר עם ילדים חולי שיתוק מוחין (סי.פי) ומלווה גם את המשפחות. הקייטנה מתקיימת זו השנה הרביעית. המועצה והמתנ"ס תרמו תקציבים למימון ההסעות של ילדי הקייטנה מכל רחבי הארץ.

כ-90 בני נוער מהישוב ניצן מפעילים את הקייטנה שמאפשרת למשפחות הילדים לצאת קצת לנופש, להתאוורר ולטייל בארץ. השבוע הילדים ישנו באולפנה נווה דקלים בתנאי פנימייה עם החונכים ומיום חמישי הם מתארחים אצל משפחות בניצן.

בני הנוער החונכים, מכיתות ט' עד י"ב, הכינו את האוכל, שטפו, ניקו, סידרו, הכינו מקומות ועוד. מוריה חזות, רכזת נוער נווה דקלים, ויחד אתה הדר חביב, רכזת נוער של ניצן הוותיקה, בשיתוף פעולה בהפעלת הקייטנה. "בדרך כלל, אומרים שהנוער של ימינו הוא מורכב", אמרה מוריה, "אבל המחנה הזה נותן נקודת מבט  אחרת על בני הנוער. במקום לבלות בים, הם באים להתנדב שבוע שלם. הנוער שלנו מלא כוחות ומדהים , זה הנוער שלנו".

קייטנה בניצן

שנה רביעית של פעילות מבורכת

 

ובפינתנו פרשת השבוע...

פרשת השבוע, מטות , מגוללת סיפור על אחריות לאומית. סיפורם של בני ראובן ובני גד, שלהם מקנה רב ועצום והם מבקשים ממשה ומנשיאי העדה להתיר להם להישאר בעבר הירדן ולא להיכנס לארץ ישראל, משום ששם יש  מקום לכל הצאן והבקר שלהם. בלשוננו היום היינו קוראים להם 'היורדים הראשונים'.

ותשובתו של משה להם מאלפת: "האחיכם יבואו למלחמה ואתם תשבו פה?". זאת תמצית הציונות –אתם חלק מהעם, גם אם אתם בוחרים להתגורר מחוץ לארץ ישראל.

ובני ראובן וגד מסכימים." ויאמרו, גדרות צאן נבנה למקננו פה...ואנחנו ניחלץ חושים לפני בני ישראלעד אשר אם הביאונום אל מקומם...ועבדיך יעברו כל חלוץ צבא לפני ה' למלחמה...".

והרשו לי להוסיף ,כי כאשר שמעתי עכשיו את הויכוח על היחסים בינינו לבין הרפורמים והקונסרבטיבים בארה"ב, חשבתי עליהם, על ראובן וגד וחצי שבט המנשה.  

שבת שלום