בס"ד

ד' אב תשע"ז, 27.7.17

 

משולחנו של ראש המועצה מס' 110

כמעט שבת שלום...

תושבים יקרים, אני שוהה בארה"ב בחופשה משפחתית ואני שמח וגאה בעובדי המועצה על עבודתם המסורה בימים אלה.

אסטרטגיה – תכנית כוללנית למועצה בשיתוף הציבור

בימים אלה המועצה עוסקת בגיבוש  תכנית כוללנית לשטחי המועצה במגוון נושאים, ביניהם ההתפתחות הדמוגרפית של הישובים, ההתפתחות הכלכלית ומענה לצורכי הישובים. התכנית היא ל-20 השנים הבאות  והיא נעשית הנחיית מינהל התכנון. כזכור, בחודש מארס קיימתי ישיבת התנעה   יחד עם מנהלי מחלקות וצוותי התכנון ובה הוצגה התכנית, שלבי הביצוע, תוצרי התכנית ועוד.

ישיבה נוספת תתקיים בראשית אוגוסט ובה ישתתפו נציגי לשכת התכנון המחוזית.

צוות התכנון מכין כעת סקר ברמה האזורית וברמת היישובים. אני סבור  כי חשוב מאד לשתף את הציבור בהכנת התוכנית, כדי לקבל מהתושבים את התובנות שלהם על עתיד המקום, ללמוד מהם את הצרכים וכך לתכנן נכון יותר את הרחבת התעשייה, המסחר והמגורים.

בשלב הבא, בעוד כשנה, יגובש חזון התכנית.

המפגשים עם הציבור בהובלת מנהלת הוועדה המקומית לתכנון ולבניה, כרמית אליהו, מתקיימים מיולי עד ספטמבר ועד כה נפגשנו  עם נציגי חמשת הקיבוצים במועצה. עוד חמישה מפגשים עם נציגים של המושבים ושל היישובים הקהילתיים יתקיימו בקרוב.

בהכנת התכנית מעורבים, בין היתר, רשות הטבע והגנים, איגוד ערים נפת אשקלון, נתיבי ישראל ומשרד התחבורה. הציבור מוזמן.

אופק של תכנון

קבלת החלטות בשקיפות

 

נבחר מנהל חדש לישיבת 'בני יששכר' באר-גנים

בשעה טובה הסתיים  הליך ארוך ומקיף של בחירת ראש ישיבה בוועדת הבחינה נבחר הרב משה ויצמן לראש הישיבה מקרב קבוצה מרשימה של מועמ

הרב משה ויצמן, בעל תואר ראשון בחינוך, תואר שני בתלמוד מאוניברסיטת בר אילן ובעל תעודת הוראה . הוא בוגר ישיבת ההסדר במעלות ושימש בין היתר כר"מ וכרכז שכבה וחבר בצוות הניהול בישיבה התיכונית גבעת שמואל.

מועצת חוף אשקלון תמשיך יחד עם משרד החינוך להעמיד את כל האמצעים הנדרשים להצלחת המשימה החינוכית והתורנית  העומדת לפני  הרב וצוות הישיבה.

אנו מודים לרב גבי טרבלסי על פועלו ותרומתו לישיבה.

נאחל לרב ויצמן ברכה והצלחה בראשות הישיבה. יהי רצון שישכיל להמשיך ולהצעיד את הישיבה קדימה ולהרחיב את הפעילות

הרב ויצמן אמר לאחר בחירתו: "כמנהל הנבחר, אני רוצה לראות את הישיבה ממשיכה לפרוח ואת תלמידיה גדלים לתורה וליראת שמים, יחד עם רוחב דעת בכל המקצועות. לתלמידיי אומר: 'עלה למעלה עלה, כוח רב לך'. אני בטוח שתנצלו את החופש בצורה טובה ותחזרו בכוחות חדשים לדרך חדשה ומשותפת".

 

הרב משה ויצמן

הרב ויצמן-נמשיך בעשיה

 

מטפחים את דור העתיד 

קורס המד"צים לבוגרי כיתות י' של בני המושבים התקיים השנה ביער עזריקם. 50 בני נוער מהמושבים  בחוף אשקלון השתתפו בקורס הערכי והחשוב זה שנמשך עשרה ימים.

אנו מאחלים הצלחה למדריכים החדשים אשר מצטרפים למורשת של מדריכים משפיעים ומחנכים (כבר 40 שנה!) בחוף אשקלון. אנחנו מודים לאוהד מצוינים, רכז התנועה, ולכל צוות הנוער על ההשקעה וההתמדה בחינוך ילדינו. אנו, במועצה, משקיעים רבות בנוער שלנו ואין לנו ספק שמסיימי הקורס יתרמו רבות למערך ההדרכה ביישובי המועצה. יישר כוח להם.

 

מדצים

הולכים בדרך הערכים והמצוינות

 

המועצה הצטרפה לפרויקט נגב- סל

בימים אלה הצטרפה המועצה  לפרויקט "נגב -סל", שמנהל שחקן הכדורסל לשעבר שמעון אמסלם. במסגרת זו, יוזמנו מאמני הכדורסל של המועצה להשתלמויות מאמנים עם אנשי המקצוע הטובים ביותר בארץ. מדובר בפרויקט משותף של איגוד הכדורסל, משרד הנגב והגליל ומינהל הספורט. המטרה שלנו היא לקדם את השחקנים ואת ענף הכדורסל בחוף אשקלון, להרחיב את מספר המשתתפים ולקדם את השחקנים בבית הספר לכדורסל ובקבוצות.

ראש המועצה  אני רואה חשיבות רבה בקידומו של המיזם ומקווה כי מקרב בני הנוער המועצה יצמחו  שחקנים שישתלבו גם בליגות הגבוהות ואפילו בנבחרת ישראל.

לפני כשבוע התארח כאן שמעון  אמסלם בלשכתו של מעוזיה סגל, מנהל האגף לשירותים חברתיים, יחד עם סמדר בלדיגה, מנהלת הספורט.

שמעון אמסלם סיפר בפגישה כי הוא מכיר את מעוזיה  כבר 30 שנה  והוסיף:  "אני מברך על ההצטרפות של מועצת חוף אשקלון למיזם ומקווה שנצמיח מהנוער המוכשר שלכם את כוכבי המחר של הכדורסל הישראלי". 

אמסלם

מקדמים את הספורט 

 

כנס קטיף ה-3התקיים בניצן

באולפנה ביישוב ניצן, שבו מתגוררות רבות ממשפחות המפונים מגוש קטיף, התקיים השבוע הכנס המרכזי השלישי לציון 12 שנה להינתקות. בכנס השתתפו בין היתר, איילת שקד,  שרת המשפטים, , השר להגנת הסביבה, זאב אלקין,  אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, דוד חתואל יו"ר מרכז קטיף, אבי בניהו, לשעבר דובר צה"ל, ניר חפץ, לשעבר ראש מערך ההסברה הלאומי, אלוף במיל' עמירם לוין, ועוד.

מרדכי (מוכי) בטר, מנכ"ל מרכז קטיף, אמר בכינוס: "לפני שנתיים, בכינוס לציון עשור להינתקות, החלטנו לקיים את הכנס כאן, בניצן, כיון שמרבית תושבי גוש קטיף מתגוררים בתחומי מועצה אזורית חוף אשקלון ומרכז קטיף שוכן כאן". 

יוסי דהרי, מנהל המרכז הקהילתי בחוף אשקלון השתתף בכנס. דהרי סיפר על ההתמודדות בעבודה עם בני הנוער לאחר ההתנתקות ועל קליטתם ביישובי המועצה. "אחת המורכבויות בטיפול בנוער, היא איך אוספים את השברים, איך מאחים אותם ויוצקים  תקווה חדשה. אני עצמי הייתי נער שבגר בגוש קטיף, בישוב נווה דקלים. גדלנו שם על ערכים ואידיאלים של ההתנדבות והיה חשוב לנו לקחת את הערכים הללו למועצת חוף אשקלון". דהרי הוסיף: "היום אני שמח להגיד, שעם כל הקושי  שידענו בשנים הראשונות שלאחר ההינתקות,  הנוער ידע להתמודד עם הקשיים והמשברים ואנחנו טיפלנו  בכל משבר בצורה יסודית והיום, ברוך השם, אני יכול להגיד שרוח גוש קטיף נמצאת במועצה האזורית כולה. פרויקט ההתנדבות פורש כנפיים עם הגיוס לצה"ל וניכר בשיעורי ההתגייסות הגבוהים ובגיוס ליחידות קרביות ".

כנס קטיף

פרויקט ההתנדבות פורש כנפיים במועצה

 

 

מסע אל קברות הצדיקים

ביום שלישי השבוע יצאו תושבים מהמועצה לקברי צדיקים בצפון הארץ. מדובר בנסיעה השנתית שמתקיימת בתקופת בין המצרים ומטרתה להתפלל בקברות הצדיקים ולציין את  הילולת האר"י הקדוש זצ"ל. רב המועצה, הרב יעקב אביטן, ליווה את המשתתפים לאורך היום וניהל את התפילות באתרים השונים.

המסע נפתח בביקור בקבר רש"בי בהר מירון, נמשך בצפת בקברו של האר"י הקדוש והסתיים בביקור בקברו של רבי מאיר בעל הנס בטבריה. הרב אביטן הדגיש: "אין אנו מתפללים לצדיקים, אלא לבורא עולם, על מנת שזכות הצדיקים תגן עלינו. אנו מודים לראש המועצה על התמיכה מדי שנה ביום רוחני זה, שבו מתעלים באמונה ובאהבת חינם".

 

הרב אביטן

ממשיכים את המסורת

 

ובפינתנו פרשת השבוע...

בשבוע הבא נציין את יום תשעה באב, היום שבו חרבו שני בתי המקדש וחרבה ירושלים ובו אירעו פורענויות לעם ישראל לאורך ההיסטוריה , עד ימינו אלה.

על מה חרבה ירושלים?  אחד הסיפורים המאלפים בעיניי הוא הסיפור על קמצא ובר קמצא, המובא בתלמוד, והוא נשמע אקטואלי מתמיד היום. הנה הוא בקיצור:

עשיר אחד בירושלים עשה סעודה גדולה ושלח את משרתו להזמין את חברו, קמצא אבל  המשרת טעה והזמין את  בר קמצא, אויבו של בעל הבית . כשהגיע בר קמצא לבית החוגגים הורה לו המארח  להסתלק.

בר קמצא הנעלב ביקש מהמארח שיניח לו להישאר ואפילו הציע לשלם את מחיר  הסעודה ובלבד  שלא יגורש בבושת פנים. אך המארח סירב. בסופו של דבר תפס בעל הסעודה את בר קמצא ולעיני כולם גירש אותו בבושת פנים.

בר קמצא לא השלים עם העלבון, ויותר מהכל  כעס על כך  שישבו בסעודה חכמי ישראל שלא מנעו את גירושו, והחליט לנקום. הוא סיפר לקיסר כי היהודים מורדים בו וכדי להוכיח את דבריו הציע לו לשלוח קורבן ליהודים במטרה שיקריבו אותו, והם, כך הסביר לו, יסרבו להקריבו. הקיסר נתן בידיו עגל לקרבן, ובדרך לירושלים הטיל בו בר קמצא מום קטן שלפי ההלכה  פוסל אותו להקרבה. חכמי ירושלים הבחינו במום והתווכחו בינם לבין עצמם  אם להקריב את הקורבן למרות המום הקטן, כדי שלא להכעיס את הקיסר. אבל אחד מהם, זכריה בן אבוקלס  התעקש לפסול , למרות הסכנה, בנימוק שעלולים לטעות ולחשוב בעתיד שמותר להקריב קורבן בעל מום.

ואכן,  פסילת הקרבן נתנה לקיסר הוכחה מספקת שהיהודים מרדו בו , והניעה אותו לעלות על ירושלים ולהחריבה.

עד כאן סיפור המעשה. ובעיניי הוא  חושף את הפגמים שיש  בחברה שלנו גם היום: צרות עין, שחצנות, התעלמות מהפגיעה באחר, רדיפת הכבוד. ולא פחות מאלה – גם קנאות לאותיות הקטנות. חוסר גמישות. 

שבת שלום