בס"ד

י"ח אב תשע"ז, 10.8.2017

משולחנו של ראש המועצה מספר 112

תושבים יקרים, בסוף השבוע שעבר חזרתי מחופשה פרטית. אני רוצה לברך את עובדי המועצה, שהמשיכו לתת שירות אמין ומסור, כמו לאורך כל השנה.

שיפור באיכות מרכיבי הביטחון במועצה

בתחילת השבוע אירחנו במועצה את אל"מ גולן ואך, ראש מחלקת מיגון בפיקוד העורף במטרה לקדם פרויקטים שונים בנושא מיגון במוסדות חינוך, בישובים השונים וגם לקיים דיון על פרויקטים עתידיים. לאחר הישיבה יצאנו לסיור בנתיב העשרה.

במהלך הישיבה, שהייתה משותפת לפיקוד העורף, ליחידות הצבא ועוד, סקרו גדעון שרעבי הקב"ט והסגן שלי, ציון יצחק, את נושא המיגון ברחבי המועצה, תכניות נקודתיות שיש להשלים ועוד. אל"מ ואך הסביר לנוכחים שביישובי עוטף עזה השקיעה המדינה עד עתה כ-141 מיליון שקלים.

20170806_094116

סא"ל אמיר בן דוד, קצין העורף של אוגדת עזה, שיבח את הקשר ההדוק עם המועצה ואמר שמדובר בקפיצת מדרגה משמעותית בחיבור ההדוק של המועצה ויישוביה לצבא בכל הקשור לביטחון.

אני מבקש להוסיף כי הסיוע שאנו מקבלים מפיקוד העורף  מעלה מאוד את רמת הביטחון וגם מעצים את תחושת הביטחון וביישובי העוטף.

 

20170806_112741

שיתוף פעולה הדוק עם פיקוד העורף

 

האנייה שושנה,הילדה טובה וחגיגות הזמר קטיף

רובכם בוודאי מכירים את השיר. "שושנה, שושנה, שושנה, ירח נישא אל ענן, כמוהו אליך שושנה, בים עוד יפליג קפיטן...". אז מי זו שושנה הזאת ? מתברר ש"שושנה" הייתה אניית המעפילים שהגיעה לחופי ניצנים לפני 70 שנה, ששמה המלא היה 'שושנה - שבתאי לוז'נסקי', על שם אחד המתנדבים של הפל-ים שסייע למעפילים לעלות לארץ.

הילדה הכי קטנה על האנייה שושנה הייתה טובה פנדס ,בת תשע. היום טובה היא סבתא בת 79 והיא זוכרת היטב את ההפלגה. "הפלגנו בים שבוע ימים בצפיפות גדולה", סיפרה סבתא טובה, "823 אנשים על האנייה ואני הילדה הכי קטנה...אסור היה לנו לצאת מבטן האנייה כדי שלא יגלו אותנו, אבל בגלל שהייתי הילדה הכי קטנה, המלחים הרשו לי  לעלות לסיפון גם בשעות הבוקר".

את סיפורה מעורר ההשראה סיפרה טובה  מעל בימת חגיגות הזמר התשיעי בניצן, כשלצידה נכדיה וניניה. האירוע התקיים במסגרת חגיגות הזמר התשיעי שמארגנת המועצה בהפקת המתנ"ס , בסיוע מרכז מורשת גוש קטיף והאגף לתרבות יהודית במשרד החינוך.

סבתא טובה

סיפור ההעפלה של סבתא טובה 

את חגיגות הזמר, בסימן 50 שנה לאיחוד ירושלים, פתחו הזמרים המוכשרים תושבי המועצה, מתי עראמה ונועם בובליל.  אחריהם עלו יהורם גאון וחנן בן ארי שהנעימו בלהיטיהם. שמחתי לראות אלפים שגודשים את האמפי בניצן.

באמצע ההופעה רטט הטלפון שלי בעקבות הודעה על אזעקה ביישובינו ועל חשש לנפילת קסאם בשטח פתוח. כמה דקות אחר כך שר יהורם גאון את שירו הידוע  "לא נפסיק לשיר" ואנחנו באמת, לא הפסקנו – ולא נפסיק לשיר.

 

יהורם גאון וחנן בן ארי

ערב בלתי נשכח בחגיגות הזמר-צילום מתן נעים

 

סוגרים את הקייטנות – נערכים לפתיחת הצהרונים

חודש אוגוסט כבר כאן ולאחר שהקייטנות הסתיימו בשעה טובה, ניתן לסכם ולומר שהייתה זו פעילות מוצלחת ומבורכת והשנה נרשם מספר שיא של ילדים בקייטנות , כ-1700 ילדים בסה"כ. לנתון המרשים הזה יש להוסיף את תוצאות הסקר שנעשה בקרב התושבים ובו עלתה שביעות   רצון גבוהה מאד מהקייטנות. מנהל המרכז הקהילתי יוסי דהרי היה שבע רצון מאד מן התוצאות.

בקייטנות הגנים ,בשני המחזורים יחד, השתתפו כ-770 ילדים. 668 תלמידים השתתפו בקייטנת  בית הספר (א'-ג'). בקייטנת הכדורגל והכדורסל, "קסם של קייטנה" (ד'-ו'- כדורגל וכדורסל) השתתפו כ-180 ילדים ובקייטנת המדעים השתתפו עוד 80 תלמידים.

התלמידים נהנו משלל פעילויות כולל ביקור ב"לונדע", במרכז רבין, ב"ארץ לעולם לא", בסינמה סיטי, במימדיון, בסופרלנד וגם בבריכה. בנוסף השתתפו הילדים בפעילויות ספורט, תיפוף, ריתמוזיקה, תאטרון, אדון בלון, שרביט מנהיגות, רובוטיקה ועוד.

בימים אלה עובדי המרכז הקהילתי נערכים במרץ לקראת הפעלת תכנית צהרונים שתתקיים בבתי ספר במועצה לראשונה , תכנית "ניצנים". מדובר בתכנית ארצית של משרד החינוך ובמסגרתה יקבלו תלמידי כיתות א' וב' שיעורי עזר, פעילות העשרה וארוחה חמה. תסכימו אתי בוודאי  שמדובר בפרויקט מבורך שיבסס ויחזק את החיבור בין החינוך פורמלי לחינוך הבלתי פורמלי.

 

סיום קייטנות

מספר שיא בפעילות הקיץ

 

מתחברים - בני הנוער שלנו ובני נוער מתל אביב נפגשים

כפי שכולנו זוכרים, במהלך מבצע צוק איתן התארחו בני נוער מהמועצה בתל אביב. בעקבות כל יזמתי  פרויקט  שבמסגרתו  נהדק את הקשרים בין בני הנוער של חוף אשקלון לבין בני נוער אחרים, מחוץ למועצה, וכך גם יתהדק החיבור בין הרשויות.

היוזמה הזו, פרויקט שותפות, פועלת כבר שלוש שנים ומשתתפים בה בני נוער מהמועצה ובני נוער מקרית שלום בתל אביב. השבוע אירחו בני הנוער שלנו, במסגרת מחלקת הנוער, את הנוער מתל אביב בפעילות תורמת על שביל האור - מבצע ניקיון למען הסביבה. משם המשיכו בני הנוער  לנתיב העשרה והדביקו פסיפס ומשאלה לשלום על החומה.

אני שמח על הרעיון ועל הביצוע, ושמח לראות את הקשרים בין בני הנוער מכאן ומשם ואני משוכנע שנכונים לנו עוד שיתופי פעולה פוריים בהמשך.

מתחברים לנוער
 

מדביקים פסיפס על החומה

 

 

אירועי חוף מלהיבים בימי חמישי

"זרעי קיץ נישאים ברוח, מעירים זיכרונות, מעוררים ערגונות... ורומזים איזה קיץ הולך להיות..." כך כתב מאיר אריאל בשירו המפורסם. בעיני רוחי אני כבר יודע איזה קיץ אני רוצה לראות, כאן בחוף אשקלון.

לכן, תושבים יקרים, הנחיתי את עובדי המועצה להיערך ולהפיק אירוע קהילתי משפחתי וחוויתי במיוחד עבורכם - ברחבת המדשאה בחוף המרהיב, ניצנים.

האירוע הראשון  יתקיים בע"ה היום, 10.8.2017 ואחר כך בכל אחד מימי החמישי של חודש אוגוסט (יש לעקוב אחר הפרסומים).

תושבים ותושבות, אין סיבה לנסוע רחוק כדי לבלות. אני מציע לכם לבוא וליהנות בחינם משלל פעילויות: משחקי כדור (לנוער ובוגרים), תחרות בניית ארמונות בחול באווירה משפחתית, אוהל טיפולים אלטרנטיביים ועוד.

וזה לא הכל.

תלמידי "מרכז המוסיקה" שלנו יופיעו על הבמה ולהקת "בלוז לבטלנים" תפגין את כישוריה עם להיטים ברוח נוסטלגית. את האווירה ישלימו דוכני מזון, שתיה ומשקאות צוננים (בתשלום). בואו ליהנות ולבלות.

חוף ניצנים.

בילוי בחיק המשפחה מול השקיעה- ניצנים

 

 

נפרדים מהמח"ט

ביום ראשון השבוע הוזמן מפקד חטיבה 35, אל"מ נמרוד אלוני, לסיור פרידה מהמועצה לקראת הפרישה מתפקידו כמח"ט. אחד הגדודים עליהם אחראית החטיבה הוא  גדוד 890, הפועל באזורנו. מסיבת הפרידה התקיימה בחוף זיקים ובמסגרתה התקיים סיור בהובלת בוסתן מטעם הקק"ל ובשם המועצה.

אחד הרגעים המרגשים והמיוחדים באירוע הפרידה מהמח"ט היה כשהוזמן מעוזיה סגל, מנהל השירותים החברתיים במועצה שלנו, לספר על מורשת קרב ועל המועצה האזורית. סגל  שירת גם הוא בגדוד 890 ונפצע קשה במהלך מלחמת ההתשה ברמת הגולן. המג"ד, המח"ט והנוכחים האזינו בקשב רב לסיפור של מעוזיה.

גם לי היה המפגש הזה מרגש במיוחד משום שגם אני שירתי בחטיבה 35, בגדוד 50 ובמלחמת יום הכיפורים השתתפתי עם החטיבה בלחימה ברמת הגולן. לכן היה זה עבורי , כבוד גדול לארח את הקצינים המצוינים האלה.  נאחל הצלחה לבאים אחריהם.

 

פרידה מהמחט

סגירת מעגל בחולות זיקים

 

רגע של נחת...

קח מקל קח תרמיל, עם הנכד אל ראש ההר נעפיל. 

אני והנכד

צפון קליפורניה, נוואדה, ארה"ב.

 

ומילה על פרשת השבוע...

פרשת השבוע , פרשת עקב, נפתחת במאזן שכר ועונש. "והיה עקב תשמעון את המשפטים האלה... ושמר ה' לך את הברית ואת החסד.. וברכך והרבך...".

פסוק אחד מעורר מחשבה: " הישמר לך פן תשכח את ה' אלוקיך...פן תאכל ושבעת ובתים טובים תבנה וישבת ... וכסף וזהב ירבה לך ...ורם לבבך ושכחת את ה' אלוקיך..." .

השפע הכלכלי המובטח לעם על שמירת המצוות,  עלול גם לגרום לו לחטוא. השכר המובטח עלול להפוך לעונש.

כך אז – וכך גם היום. רווחה כלכלית היא חיובית וטובה, אולם היא עלולה לגרום גם לשחיתות מידות!

שבת שלום