בס"ד

כ"ה אב תשע"ז 17.8.2017

משולחנו של ראש המועצה מס' 113

 

משולחנו מס' 113

אולפנת נווה דקלים , מודל ומופת לחינוך

פעמים רבות שואלים אותי תושבי המועצה המפליגים בכביש 4 צפונה, בחולפם על פני ניצנים, מהו המבנה המרשים המשקיף לעברים ונצפה מכל עבר. אני עונה  : "מה, אתה לא יודע? זהו מבנה האולפנה בניצן". והשואל, על פי רוב, מרים גבה ואומר: "וואלה, לא ידעתי".

אז נספר לכם: עם הפינוי מגוש קטיף, העתיקה אולפנת "נווה דקלים" את מיקומה למושב זמני בגבעת וושינגטון. בעודה יושבת שם, החלה העמותה האחראית לאולפנה לקדם את בניית מבנה הקבע בישוב ניצן.  המועצה, כמובן, נרתמה לסייע והקצתה קרקע ייעודית לכך והובילה את בניית כיתות הלימוד. במקביל, קידמה העמותה  את בניית מגורי התלמידות ואולמות הלימוד.

לפני כחמש שנים הושלמה הבנייה והאולפנה שבה והעתיקה את מיקומה , ברוב עם, למבנה הקבע בניצן. אולפנת נווה דקלים שמרה על שמה המקורי והיא משמרת את מורשתו של המוסד החינוכי שהיה שם, בגוש קטיף.

באולפנה מתחנכות בתנאי פנימייה  כ-250 בנות מכל הארץ וגם מיישובי המועצה. צוות האולפנה המקצועי, הערכי והמעולה הצליח לא רק לשמור על הקיים, אלא אף למנף את הישגי התלמידות מעלה. לשמחתנו, התבשרנו השבוע שהמוסד החינוכי  המפואר  מופיע ברשימת בתי הספר הערכיים, החינוכיים והחברתיים שפרסם משרד החינוך. זה המקום למסור למנהלי האולפנה, הרב יאיר גנץ והמנכ"ל משה פינס ולכל הצוות החינוכי, תודה והערכה ושנת לימודים פורייה.

 "עלו למעלה עלו, כי כוח עז לכם, יש לכם כנפי רוח כנפי נשרים אברים'' (מתוך הרב קוק).

אולפנה לבנות

מורשת, המשכיות, הצטיינות

 

חידת חמיצר

אחוד לכם חידה: מה הקשר של דן חמיצר למועצה שלנו?

זימנתי את דן חמיצר למפגש עבודה אצלנו, כדי להכין משחק "מחפשים את המטמון"  שנערוך בתחום המועצה, על שביל האור מחוף אל חוף. בימים אלה אנו עומדים לקראת השלמת סימון של שביל המועצה, הפרוס על פני 50 ק"מ, מחוף זיקים לחוף ניצנים. לקראת חול המועד סוכות, נקיים,אי"ה טקס חנוכה חגיגי לפתיחת השביל. דן חמיצר יכין  כתבי חידה ייחודיים לסיפורי המורשת וההתיישבות של במועצה שלנו. באשר לכללי המשחק, עוד נעדכן אתכם בהמשך.

ולסיום, מה פתרון החידה שבה פתחנו? ובכן כך: אביו של דן, עמנואל חמיצר ז"ל, נפל בקרב בניצנים ביוני 1948 והוא טמון  עם חבריו בקבר אחים בחלקה הצבאית בבית העלמין בניצנים.

חמיצר במועצה

חפשו את המטמון של חמיצר

 

למה העניק הגנרל האמריקני מדליה לאביבה, רכזת הגנים?

מתברר שאין הרבה מקומות בעולם שבהם האזרחים חיים  בשגרת חירום ובתוך כך מקיימים חיים מלאים. אנחנו כאן, בעוטף עזה, חיים כך. ישובים חקלאיים חיים בצל האיום שמעבר לגדר והמעבר בין שגרה לחירום הוא עניין של דקות אחדות.

לא תאמינו, אבל צבא ארה"ב שלח את מייג'ור ג'נרל,מייקל לאו, כדי  ללמוד מקרוב כיצד מתפקדת מערכת אזרחית בצל האיום הביטחוני ואיך נעשה שיתוף הפעולה בין המערכות השונות, צבא, קהילה, פיקוד העורף.

הגנרל לא הגיע לבדו. אתו באה משלחת של אנשי משמר, עטורי דרגות ומדליות מטעם המשמר הלאומי של קולורדו, ארה"ב.

לאנשי המשלחת הצטרפו קציני פיקוד העורף של צה"ל. ביקרנו במושב נתיב העשרה וסיירנו באזורי החממות החקלאיות ובחומה  מול עזה. אנשי נתיב העשרה, שרגילים לביקורים ולמשלחות מעין אלה, העשירו את חברי המשלחת במידע רב שאותו לא ניתן למצוא בספרות.

זיו וולק, ששימש עד לאחרונה כרבש"צ הישוב, סיפר על עבודתו כאזרח וכתושב ועל הקשר הרצוף והמקצועי עם גורמי הצבא באזור. הגב' יפעת בן שושן, תושבת נתיב העשרה, סיפרה באופן רהוט ואישי כיצד היא מגדלת את ילדיה בצל החומה במציאות המורכבת.

אביבה פולד, המשמשת  כרכזת גנים של המועצה והחברה בקבוצת הצח"י (צוות חירום יישובי),  סיפרה בהתרגשות על ההתמודדויות החינוכיות עם ילדי הגיל הרך בעתות הסלמה ביטחונית.

לנו, לפעמים, הדברים נראים כברורים מאליהם, אך לגנרל הקשוח מאמריקה, העניין לא היה פשוט. כשהאזנתי לדוברים חשבתי , האם הרהר הגנרל  במונח: "כל העם צבא וכל המדינה חזית?". מכל מקום, בשיאו של המפגש שלף לפתע הגנרל מכיסו מדליה הנושאת את שמו ודרגתו ובמחווה של הצדעה והערכה העניק את המדליה לאביבה. את הביקור סיים באומרו : "ביקור זה תרם לנו, אנשי הצבא האמריקני, להבין את ההתמודדות שלכם כאן".

 

מדליה מהגנרל

צבא ארה"ב בא ללמוד מאתנו

 

קורס עזרה ראשונה לגננות

הקיץ בעיצומו ואנחנו ממשיכים להיערך לפתיחת שנת הלימודים תשע"ח, הבאה עלינו לטובה.

חלק חשוב בהיערכות  הוא שדרוג יכולתה של הגננת לתת מענה חירום ולשפר את יכולתה לתת עזרה ראשונה לכל מקרה, שרק לא נזדקק לכך.

לזאת התגייסו שרה סייג ויגאל מצרפי מאגף הביטחון שלנו. הם ריכזו השתלמות ייעודית למגישי עזרה ראשונה (מע"ר). בקורס השתתפו 40 גננות חרוצות ונמרצות. ההדרכה התפרסה על פני 30 שעות של הרצאות תיאורטיות ותרגול . הגננות העידו כי ארבעת ימי ההשתלמות  הקנו להן  היכרות טובה יותר עם התמודדויות במקרי חירום.

ראוי לציין את העובדה שכל הגננות של המועצה השתתפו בהשתלמות. לי ברור שעזרתן הברוכה של הגננות המובילות בגנים, יוכי עזרן ונורית יצחק, תרמה תרומה חשובה להגברת המודעות והחשיבות שבעניין.

קורס מדא

קורס מדא

"כל המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם מלא"

 

אירועי קיץ בחוף ניצנים, מופע הצדעה למעפילים וקומזיץ מסביב למדורה

ביום חמישי שעבר, בין הערביים, בשעה של שקיעה אדמדמה, יצא לדרך האירוע הראשון  "לילות חמים בחוף ניצנים" . זהו אירוע ראשון בסדרת אירועים המתקיימים בחוף המרהיב של ניצנים, בהפקת עובדי החברה הכלכלית, מחלקת תיירות, התברואה ועובדים נוספים. בכוונתי להפוך את האירוע למסורת קיצית מהנה.

להזכירכם, האירוע פתוח לכל עם ישראל בחינם (רק הדוכנים בתשלום) ומציע חוויה מדהימה לבילוי עם  כל המשפחה, החברים, בני נוער ועוד.

שמחתי לפגוש אתכם, תושבים יקרים, בין דוכני המזון, בין מתחמי הפעילות הספורטיבית ופינות ה"שאנטי" ,ראיתי אתכם נהנים מהופעות של מרכז המוסיקה ולהקת בלוז לבטלנים. באותה מידה שמחתי גם לראות אתכם, בעלי הדוכנים תושבי המועצה, מציעים את מרכולתכם ואת התוצרת שלכם למכירה. לקראת האירועים הבאים נשמח להגדיל את מספר הדוכנים במסגרת שוק איכרים.

אגב, בין המוני המבקרים באירוע היה השחקן פול קיי, מ"משחקי הכס", שסיפר לי עד כמה הוא נהנה.

 

אדי ישראל-לילות ניצנים 2

אדי ישראל-לילות ניצנים

החוויה המושלמת לכל המשפחה (צילום אדי שיראל)

 

כאמור, זה היה האירוע הראשון בסדרת אירועי קיץ שיתקיימו בכל יום חמישי בשעות הערב. וזה לא הכל. המרכז הקהילתי חוף אשקלון, החברה להגנת הטבע וביה"ס שדה שקמים בניצנים מזמינים אתכם לסיור ליל ירח - משחק העפלה. האירוע, יתקיים הערב בשעה 19:00, והוא הצדעה למעפילי אניית המעפילים "שושנה שבתאי לוז’ינסקי" שהגיעה לחופי ניצנים לפני 70 שנה. לאירוע מוזמנים הבן של דוד מימון, מפקד האניה בשעתו וגם בנו של אורי יפה, האחראי מהפל-ים על הורדת המעפילים לחוף. אתם מוזמנים ל”משחק העפלה” ולפעילות לילית חווייתית ומרתקת בה  נהיה אנחנו לחברי ההגנה, מעפילים או חיילים בריטים ונשחזר את אירועי הלילה ההוא בחוף ניצנים. נסיים בקומזיץ ושירים מסביב למדורה. 

משחקי העפלה

ארוע משחקי העפלה (תמונה משנים קודמות)

 

ובפינתנו פרשת השבוע...

פרשת השבוע , ראה, ובה מקבלים בני ישראל לפני כניסתם לארץ שורת מצוות חברתיות. מצוות מעשר, "עשר תעשר את כל תבואת זרעך היוצא השדה שנה שנה...מקצה שלוש שנים תוציא את כל מעשר תבואתך בשנה ההיא והנחת בשעריך ובא הלוי... והגר והיתום והאלמנה אשר בשעריך ואכלו ושבעו". ומצוות שמיטה, ומצוות העזרה לאביון " כי יהיה בך אביון... לא תקפוץ ידך....כי פתוח תפתח את ידך לו" ועוד.

להזכיר לנו את החובה המוטלת עלינו לדאוג גם לחלשים בתוכנו, לגר, ליתום ולאלמנה