בס"ד

ב' אלול תשע"ז, 24.8.2017

פועלים למען הצעירים

בשנים האחרונות אנו מפעילים במועצה מרכז לקידום צעירים. צוות המרכז, בניהולה של  הגב' ג'ולי בבאי, שם לו למטרה לקדם מודעות בקרב הנוער לשוויון חברתי, לחיזוק הזהות לאזור ולסביבה ולהעצמת קבוצות מנהיגות ופעילות מבורכת נוספת למען הצעירים שסיימו זה עתה צבא או שירות לאומי ונמצאים ב"תהליכי חיפוש".  

כמו כל החברה בארץ, גם אנחנו חברה שבה קהילות מאוד מגוונות ומטבע הדברים, הצרכים מאוד ייחודיים לכל קבוצה וקבוצה. בפעילות זו של המרכז לצעירים, אנו משתדלים  לגעת בעוד ועוד צעירים ולעמוד לצדם ולסייע ככל שניתן בהכוונה וייעוץ לקראת היותם אזרחים תורמים מן השורה.

כמו כל פרויקט חינוכי- חברתי ייחודי, אנו במועצה עושים מאמץ מתמשך לגייס משאבים ייעודיים כדי  ליצור המשכיות לפעילות המבורכת של המרכז.  

השבוע, עליתי למשרדה של השרה לשוויון חברתי, הגב' גילה גמליאל הנמרצת ובטקס רשמי בנוכחות מנכ"ל המשרד אבי כהן, חתמתי על ההסכם , אשר יבטיח מימון ותקצוב להמשך פרויקט מרכז הצעירים בשלוש שנים נוספות.

 

חתימה

צעירים, העצמה וזהות

 

 

 אל תגידו מחנכים – אמרו 'מיילדים'. ס. יזהר

אחד התאריכים המיתולוגיים שנטמעו בחברה הישראלית הינו אחד בספטמבר. אליו אנו שואפים להגיע מוכנים לפתיחת שנת הלימודים. הילדים, ההורים, המורים, המנהלים, אנשי ארגון ומנהלה, עובדי השירות הפסיכולוגי, עובדי מחלקת התחבורה ומי לא ? כולם כמרקחה לקראת  היום זה.

אני מבקש  להציג לכם הפעם אחד מתוך מאות מעשים קטנים וגדולים שעשינו  לקראת פתיחת שנת הלימודים.

השבוע קיימנו שני כנסים, אחד מהם  בהשתתפות 10 מנהלי בתי הספר שלנו ועוד 40 גננות. פורום מכובד וערכי אשר בידיו מופקדים ילדינו.

בשיחה שקיימתי עם המנהלים סיפרתי להם על מפגש שהיה לי לפני שני עשורים עם הסופר ס. יזהר בביתו. היינו חבורת מנהלי בתי ספר שדה מכל הארץ. הסופר המוערך קיים עמנו דיון על "מהות החינוך –מהו?". לדעתו, השימוש בביטוי 'חינוך ילדים', הוא שגוי, שכן בפעילות חינוכית יש מוטיב חזק של אילוף ורצון עז של האחד להטמיע בשני את תפיסת עולמו.

כולנו פערנו פיות  ופקחנו עיניים נדהמות  ולאחר דבריו הייתה דממה חרישית ורק משק כנפי פרפר שעף לו בחירות מוחלטת מענף לענף, נשמע. המשיך הסופר ואמר: "אני מציע במקום 'חינוך' לקרוא לזה 'מיילד'. כן, ילד וילד  יש היכולת לדעת הכל והכל נמצא בו, ואנו, כבוגרים, שומה עלינו לסייע לו 'ליילד' את יכולותיו האין סופיות השכליות והרוחניות, הטמונות בהווייתו של הילד".

אני מודה שהדברים האלה נחקקו עמוק בלבי ובמידה רבה שימשו לי  כ"מורה דרך" להמשך עיסוקיי החינוכיים.

השבוע מלאו 11 שנים למותו של ס.יזהר. תחשבו על דבריו.

וזה הרגע -  ובוודאי יהיו רגעים נוספים -  לאחל לכל העוסקים במלאכה, להורים וכמובן לילדים, שנת לימודים פורייה, מוצלחת ועמידה ראויה וסבלנית אל מול האתגרים הניצבים מולנו, ה"מיילדים".

יום עיון מנהלים

ימי היערכות לפתיחת השנה

 

 

מתנדבים ומטיילים

ביום שלישי שעבר נערך טיול הוקרה לקבוצה של 30 רכזי הגיל השלישי ורכזי 'בתים חמים' בזיכרון יעקב, בנימינה, רמת הנדיב, קיסריה, שדות ים ועוד. ביקור מרגש היה בבית העלמין של בנימינה, שם עלו המטיילים לקברו של יוצר פס הקול הישראלי, אהוד מנור ז"ל. שם התוודעו לסיפור חייו וליצירותיו הרבות.

רבים מהקבוצה הם מתנדבים ביישובי המועצה שלנו, שמסייעים בנושאים שונים לבני הגיל השלישי, כולל ריכוז פעילויות של "בתים חמים" והפעלת מועדוני גמלאים ביישוביהם. קבוצת איכות זו נפגשת אחת לרבעון במרכז היום בבת הדר לריענון, לחיזוק הדדי, לשיתוף במידע על ליווי הקשישים וכמובן לגיבוש חברתי וטעינת חמצן.

 יבורכו המתנדבים ויבורכו מעשי ידיהם של כל העוסקים במלאכה כל השנה. נציין את אושרית לב- מגרה, מנהלת מרכז היום, קורין חג'ג' רכזת פרויקטים ועו"ס נורית קדמון, רכזת לאזרחים וותיקים באגף לשירותים חברתיים. יישר כוח על כל העשייה הברוכה.

מתנדבים אזרחים וותיקים

המתנדבים ופס הקול של הישראליות

 

יער המאכל מלבלב ופורח

יער המאכל בניצן קורם שורש וגזע.

 אני שמח שהפרויקט, שאותו יזמתי ויצא לדרך לפני כחצי שנה בשיתוף האגף לאיכות הסביבה במועצה שלנו, מעורר עניין רב. המטרה היא לבסס את הפרויקט הסביבתי והירוק שהוא גם חינוכי וערכי ומתקיים לאורך כל השנה.

מעת לעת, נפגשת בניצן קבוצת המנהיגות של יער המאכל, שמניב פירות וירקות, לצורך למידה, נטיעת עצים והעשרה.  

לפני כשבוע יצאה קבוצת המנהיגות של יער המאכל בניצן לסיור לימודי ביער המאכל בקדרון. מדובר ביער מאכל מהמובילים בארץ והוא רק בן חמש שנים.

הפעילים התרשמו מההיקף ומהעושר שאליו ניתן להגיע בתוך זמן קצר של טיפוח. התושבים סיפרו שאת כל הכלים והידע שרכשו בסיור, הם ייקחו איתם לקידום פרויקטים נוספים בישוב.

אני מזמין גם אתכם, תושבי מועצה שמעוניינים לתרום מהידע ולהשפיע, להצטרף למיזם הקהילתי הסביבתי החשוב הזה.

הסיור ביער המאכל

כי האדם עץ השדה

 

ספינר פאן ועוד

המרכז הקהילתי שלנו ניהל בהצלחה את פעילויות הקיץ הרבות, החל מהקייטנות, שבהן השתתפו ילדינו ועד לפעילות החברתית בישובים שלנו. אני שמח שעד כה לקחו  אלפי משתתפים, הורים וילדים, חלק באירועי ה"ספינר פאן" ונהנו  מג'ימבורי, מתנפחים, קריוקי קידס, מופע סטנד אפ לילדים, סדנת מיחזור ועוד.

יוסי דהרי, מנהל המרכז הקהילתי, אמר לי שמדובר בהצלחה. אני עצמי  נהניתי לראות את ההיענות של התושבים.  הפעילות לא רק "מסובבת" אלא גם מחברת את התושבים בפעילות החווייתית וזה מה שחשוב יותר מכל.

השבוע גם ציינו במרכז הקהילתי את יום החשיפה לחוגים ואת סיום הקיץ עם ג'סי מסי, כדורגל רטוב ומתנפחי מים. אני מאחל לילדי החוגים שנה מעשירה בידע, כשרון ושתקצרו הצלחות.

הפנינג חוגים

יום חשיפה לחוגים

 

 

לילות חמים בחוף ניצנים ממשיכים

האירוע "לילות חמים בחוף ניצנים" שמפיקה המועצה צובר תאוצה. מאות מבקרים הגיעו לחוף ביום חמישי שעבר, נהנו מהדוכנים של תושבי המועצה, הילדים השתתפו במשחקי חוף ונהנו מפינות יצירה, מהפרחת בועות סבון ומהופעות של מרכז המוסיקה ושל הזמר ישעיה ביתאן. האירוע השלישי ייצא לדרך הערב (חמישי, 24 באוגוסט- היכנסו לפייסבוק שלנו). הנכם מוזמנים לבוא, לבלות.

לילות חמים 2

ניצנים של מסורת

 

 

שושנה, שושנה, ירח נישא אל ענן

פעילות מיוחדת שערכה כרמלה כחלק מטיולי הלילה המסורתיים, היה תרגיל העפלה שבו דימו הורים וילדים את הגעתה של ספינת המעפילים שבתאי לוז'ינסקי, סוזנה, היא "שושנה", שפרצה את המצור הבריטי לפני 70 שנה ממש כאן בחוף ניצנים ועל סיפונה 824 מעפילים. להפתעתנו, הגיעו לערב הפעילות שפורסם בפייסבוק של המועצה גם אורחים שאינם תושבי המועצה והיה מאוד מרגש לפגוש את בנו ונכדיו של מפקד האנייה, דוד מימון, איש עין חרוד, את בנו ונכדיו של מפקד הפל-ים (פלמ"ח ימי) אורי יופה וכן שלוש אחיות מהגליל העליון הרחוק, אשר אביהן הגיע לארץ באניית מעפילים זו. לפעילות הופיע אורי אשד, אדם צעיר בנפשו, בן 94, יחד עם ילדיו, נכדיו וניניו, מבאר טוביה. הוא סיפר לנו כיצד גייסה אותו "ההגנה" יחד עם האופנוע כדי להבריח את מפקדי האנייה ,  שלא ייתפסו על ידי הבריטים. "הצלחתי לעשות ארבע 'נגלות'", אמר "ובחמישית כבר תפסו אותי".

את סיום הפעילות החווייתית ערכו המשתתפים בחוף ניצנים. גולת הכותרת הייתה הדלקת כתובת האש, שהבעירה את הסיסמה של כל המעפילים:

"אני יהודי מארץ ישראל".

משחקי העפלה
21055076_1418498714915989_2705178050177248_o

משחקי העפלה- חוצה דורות

 

ובפינתנו פרשת השבוע...

פרשת השבוע, שופטים, עוסקת באחד המעשים הראשונים שצריכים בני ישראל לעשות עם כניסתם לארץ – הקמת מערכת המשפט והחוק. "שופטים ושוטרים תתן לך בכל שעריך ושפטו את העם משפט צדק". הכללים החלים על השופטים פשוטים ויסודיים ומסתכמים במלים " צדק צדק תרדוף". רדיפת צדק.

ולא פחות מכך – המצווה  עלינו, האזרחים, לציית לשופטים "   ועשית, על-פי הדבר אשר יגידו לך...ושמרת לעשות, ככול אשר יורוך". כן, גם אם יש לנו ערעור – חובת הציות קיימת. 

שבת שלום