בס"ד

י' אלול תשע"ז, 1.9.2017 

משולחנו של ראש המועצה מס' 115

הנה הוא כאן, אחד בספטמבר. התאריך שמסמל יותר מכל התחדשות, רעננות ואת בואה הקרב של שנה עברית חדשה וכן... את שנת הלימודים שכולנו ציפינו לה.

במועצה שלנו לומדים 5,551 תלמידים מגיל 3 עד 18. מתוכם 300 תלמידי מעונות עד גיל שלוש.  כ-1,100 תלמידים ילמדו השנה ב-42 גנים ועוד  4,150  תלמידים ילמדו השנה ב-9 בתי הספר.

אני שמח לבשר לכם כי השבוע סיירתי בבית הספר החדש באר גנים, שיפתח את שעריו ל  189 תלמידים.  בביה"ס המרווח ניצן (ניצנים) ילמדו 585 תלמידים. בניצני קטיף ילמדו 339 תלמידים.

במורשה  ילמדו 198 תלמידים. בשדות סילבר 70 תלמידים. בחופים 577 תלמידים. בשקמה 858 תלמידים. בתיכון סילבר  לומדים 113 מהמועצה.

בישיבת בני יששכר ילמדו 118 תלמידים. אני רוצה לכולכם, תלמידים ותלמידות יקרים, שנת לימודים פוריה ומוצלחת ושנה טובה גם להורים, לסגל המורים והמנהלים.

כיתה

באר גנים

הכיתות החדשות בביה"ס באר גנים

 

לוחם, גיבור, סמל - יצחק פונדק הלך לעולמו

השבוע נפרדנו בצער מאדם יקר ומיוחד, שהפך לסמל באזורנו  - ידידי, האלוף בדימוס יצחק פונדק ז"ל שהלך לעולמו והוא בן 104.  האיש ומורשתו הפכו לאחד מהסמלים המזוהים עם הקרב העקוב מדם בניצנים במלחמת העצמאות, שבו נפלו 33 לוחמים. פונדק מילא שורת  תפקידים, החל ממפקד החזית הדרומית במלחמת השחרור, המפקד הראשון של חטיבת הנח"ל, קצין שריון ראשי, מנכ"ל משרד העבודה, ראש המועצה הראשון בערד, מושל רצועת עזה וצפון סיני ואף שגריר ישראל במספר מדינות.

הנה קטע מדברי ההספד שאמרתי על קברו: "בחודש מאי השנה פגשתי בך, כמו בכל שנה, בטקס האזכרה השנתי בבית העלמין בניצנים, לזכר חללי הקרב ההוא. לא ידעתי שזו תהיה פגישתנו האחרונה. והנה השבוע, חזרת לחולות ניצנים, כאשר מילאו את בקשתך האחרונה- למצוא מנוחה לחייך מלאי התוכן ולהיטמן בסמוך לקבר האחים של חללי הקרב בניצנים. כשמדברים על חברות ורעות ועל כך שאין מפקירים פצועים בשטח  -   זה פונדק. את כל אלה הגשמת הלכה למעשה".

בשם כל תושבי המועצה, אני מצדיע לך היום. נוח על משכבך בשלום איש וידיד יקר, ינעמו לך חולות ניצנים.

fb_img_1504014612096

מצדיעים למפקד הדגול

 

על עבודה, קיימות, מורשת – מיזם ייחודי של עבודה ולימודי מורשת

במהלך הקיץ גיבשתי מיזם שבו העסקנו בני נוער בניקיון האזורים הפתוחים במועצה. לשמחתי,  ההיענות הייתה רבה ובעקבות כך החלטתי לשדרג את המיזם  והוריתי לאגף לאיכות הסביבה לשלב במשך חמישה ימים גם עבודה וגם פעילות לנוער.

יום העבודה התבצע באופן הבא :בחלק הראשון יצאו  הצעירים לשטחים פתוחים במועצה, בליווי מדריכי קק"ל  וניקו את אזור בריכות התהום בניצנים, נחל שיקמה, החופים ועוד. בחלק השני של היום עברו  הצעירים חוויות מגבשות כמו אפיית פיתות בטאבון והכנת תה, קטיף פירות, כניסה לבריכה, ביקור באתר מורשת  בבית הספר שדה "שקמים" ובאתר מורשת של גוש קטיף. את השבוע סיימו הצעירים בהדבקת פסיפס על חומת "נתיב לשלום" במושב נתיב העשרה.

אני שמח שאפשרנו  לילדים לחוות את השטח, להתחבר לסביבה לתרום ולקבל בו זמנית. בכוונתי להגדיל בע"ה בכל קיץ את מעגל בני הנוער העובדים במסגרת הפעילות החווייתית הסביבתית.

עובדים ונהנים

מעניקים לסביבה והיא מעניקה בחזרה

 

תלמידי שקמה בביקור בפולין

המסע של תלמידינו לפולין הוא חלק מההליך הלימודי והערכי שאנו דואגים להנחיל לדור הצעיר. נכון, הביקור במקום שאדמתו  רווית דם ומלאת זיכרון מתקופה אפלה בהיסטוריה איננו פשוט לאיש, בוודאי לא לתלמידים. עם זאת, המסע חשוב להכרת ההיסטוריה ולשימור הזיכרון. לפני שבוע חזרה משלחת של 66 תלמידים ועוד ארבעה אנשי צוות מביקור בן שבוע בפולין. מדובר במשלחת הגדולה ביותר שיצאה מכאן למסע הזה.

מסע זה בא לאחר שנה שלמה של הכנות לקראתו. במסגרת ההכנה יצאו התלמידים לסיורים ביד ושם, במכון משואה ובמוזאון "משואה לתקומה" בקיבוץ יד מרדכי.  בנוסף עברו תהליכי גיבוש, סדנאות רגשיות והקדישו זמן להכנת הטקסים וכתיבת יומן מסע. את המסע החלה המשלחת בעיר ורשה שם סיירו בבתי הקברות,  בגטו ובאנדרטאות.  

בשבת ביקרו הילדים ואנשי הצוות  בעיר קראקוב ובחלקו האחרון  של המסע הגיעו למחנות ההשמדה אושוויץ בירקנאו ומיידנק. הצוות החינוכי והמנהלת אופירה גל  סיפרו כי היה זה מסע משמעותי,   חוויתי ומרגש שהילדים היו שותפים אמיתיים ומלאים לו.

 

img-20170829-wa0154

מסע עוצמתי

 

 

צוות צח"י הוקם בתלמי  יפה

במועצה שלנו אנו מפעילים  צוותי חירום כמעט בכל הישובים. המשמעות היא שכל  ישוב שבו יש צח"י , יכול לפעול ישירות ובמרוכז בתיאום עם  המועצה ובזמן אירוע חירום, -  ביטחוני, בטיחותי (תאונות) או אסונות טבע - יש נציגים שידאגו לנזקקים לטיפול מידית. חברי צוות החירום למעשה, מהווים את הזרוע של המועצה בישוב (אם תרצו, כמו הכוח הסדיר המנהל את הלחימה עד להגעת כוח המילואים).

הקמת צח"י הוא הליך של דאגה לתושבים. הצוות  מורכב כולו מתושבים שתרמו מזמנם וממרצם ובהתנדבות מלאה.

השבוע אני שמח לבשר לכם שסיימנו הכשרת צוות חדש של צח"י, צוות חירום יישובי, במושב תלמי יפה.

את ההכשרה, בת שלושה מפגשים, עברו חברי הצוות בהדרכת מרכז החוסן שלנו במועצה, בריכוז חיה בוקובזה ובניהולה של שירה אמיתי ריינץ. לדרך שותפה גם המחלקה הקהילתית בליווי של העובד הקהילתי שי אגמון. בסיום התהליך התקיים תרגיל ולאחריו הוענקו תעודות.  המטרה שלנו היא שכל ישוב יתנהל עם צח"י ואני קורא לכם להתנדב ולשמש ככוח עזר לכל אירוע.

צחי בתלמי יפה

קהילה מגובשת

 

 

מיגוניות וציוד מציל חיים לבתי הספר

לקראת פתיחת שנת הלימודים הבאה עלינו לטובה, המשכנו בהצבת מיגוניות בתחנות ההסעה ובמרחבים הפתוחים בישובים שלנו. מדובר בפרויקט המשותף לפיקוד העורף ולמועצה ובשיתוף קב"ט מוסדות חינוך שלנו, יגאל מצרפי ובסיומו יוצבו 24 מיגוניות ששטח כל אחת מהן   10 מ"ר. השבוע הוצבו שש מיגוניו, 2 במושב משען, 2 במושב ברכיה ו-2 במושב ניר ישראל.

מעבר להגברת תחושת הביטחון, נערכנו גם להוסיף ציוד מציל חיים במוסדות החינוך שלנו בסיוע מחלקת הביטחון ומחלקת החינוך. מדובר בשישה דפיברילטורים שחולקו לבתי הספר מורשה, ניצן, סילבר, אולפנה נווה דקלים, ניצני קטיף ובבית הספר החדש באר גנים. מדובר בהשלמה לבתי הספר שכבר מאובזרים בציוד חשוב זה. עם פתיחת שנת הלימודים, יעברו המורים הכשרה להפעלת הדפיברילטורים.

כמו כן, יחולקו לכל בתי הספר, לפי תקן פיקוד העורף, ערכות חילוץ והצלה בזמן רעידת אדמה. על ערכה זו יעברו מורים ותלמידים הכשרה משותפת. עלות כל הציוד  כ-44 אלף שקלים והרכישה מומנה מכספי משרד החינוך וממחלקת החינוך שלנו. בהזדמנות זו אאחל לילדי הגנים, התלמידים, סגל הגננות, המנהלים והמנהלות, המורים והמורות וההורים- שנת לימוד פורייה, שנת בטיחות וביטחון.

מיגונית
img-20170830-wa0069

מתחילים את השנה בתגבור הביטחון

 

סוגרים את הקיץ בלילות חמים בחוף ניצנים

אמש הפיקו עובדי המועצה את האירוע הרביעי בסדרת  "לילות חמים בחוף ניצנים" בניהולה של רכזת התיירות במועצה, הדס קרמזין. האירוע, שכלל מסיבת "זומבה" מקפצה, הפרחת עפיפונים ודוכנים, הסתיים במופע איחוד מרגש של מיכה ביטון ולהקת טאנארא אחרי 20 שנה. ישר כוח למארגנים. ולשותפינו, משרד הכלכלה ומעוף לקידום שסייעו לתקצוב כמ"מ (כלכלה מקומית מקיימת לישובי עוטף עזה). האירוע "לילות חמים בחוף ניצנים" הוא סיפור הצלחה ואותו בכוונתי לשמר ולקיים גם בקיץ הבא בע"ה.

טאנארא
לילות חמים

חוף ניצנים- סוגרים את הקיץ

 

ובפינתנו פרשת השבוע...

פרשת השבוע היא פרשת כי תצא העמוסה במצוות שבין אדם לחברו. באמצעה של הפרשה מופיעה האזהרה, "הישמר בנגע הצרעת... זכור את אשר עשה ה' אלוקיך למרים ..." .

כזכור, לקתה מרים בצרעת לאחר שדיברה סרה באחיה, משה "על האישה הכושית אשר לקח...".

האזהרה הזאת תקפה עד היום – להימנע מלדבר לשון הרע וללכת רכיל. וכמה קל להפוך ביקורת לגיטימית ללשון הרע! 

שבת שלום.