בס"ד

ט"ז אלול תשע"ז, 7.9.2017

פותחים שנה במועצה

הרגע לו כולנו חיכינו הגיע, כן- גם הילדים. תם החופש הגדול .פתחנו את האחד בספטמבר ואת שנת הלימודים תשע"ח ביום שישי, ילדי המעונות, הגנים ובתי הספר היסודי נכנסו בצהלה ילדותית לכיתות. את הבוקר פתחתי  בבית הספר ניצן . נגן  מוכשר ניצב  במרכז המטופח של בית הספר ולצידו מגוון כלי נגינה, איתם הנעים בשלל נגינות ונעימות וזו היתה חוויה לילדים ( וגם להורים ששמעו ניגון של פרנק סינטרה ). מנהלת בית הספר הנמרצת הגב' איזבל שרון קיבלה את כל הילדים בשער הבית החינוכי, כך התחילו ילדי ביה"ס ניצן את  היום הראשון ללמודים .                                    

משם עשיתי ''קפיצת דרך'' ( כולם פותחים ב- 8:30) אל משכן הקבע של בית הספר החדש בישוב הקהלתי הצומח באר-גנים. אי אפשר היה שלא להתרגש יחד עם ההורים שעה שנכנסנו כולנו לכיתות החדישות והמאובזרות. רוח סתווית נעימה שבאה ממערב השרתה אווירת חג . בשעה שבירכתי את הילדים וההורים נתתי דגש על המושג ''דחיית סיפוקים',' שכן חלק מהאווירה התרבותית השוכנת בקרב הציבוריות הישראלית היא : אנו רוצים הכול כאן ועכשיו. חשוב לי היה לשוחח על הילדים ,על כך, שכאשר אם חפצים  ממש עתה, בשקית במבה או ממתק. לא תמיד ההורים יכולים להיעתר לכול בקשה וזה הרגע שהם הילדים צרכים באחריות להפעיל את כוח הרצון, בדחיית הבקשה ולא  " לשגע'' את ההורים.

תשמעו סיפור:

בית הספר בבאר גנים עתיד היה להיפתח ב-1.9. 2018  עוד שנה בדיוק.  מדוע : התשובה היא פשוטה ובנאלית. משרד החינוך מתקצב את ביתי הספר בשלבים. גם כאן משה''ח  נתן 60% מהסכום. זאת אומרת , חסר של 4 מיליון שקלים .  המשמעות  שהיינו צרכים לבנות את אגף א' ממש חצי מנפחי הבינוי. יוצא איפה : שחדר מורים יבנה רק  חצי.  מערכת החשמל הראשית חצי. מערכת המים הכללית חצי. גידור בית הספר חצי.  מגרש  כדורסל חצי,,,,,, זה נשמע כמו בתור לפלאפל עם חניכי תנועת נוער שהמדריך קונה לכול הילדים חצי מנה . לכאורה היינו צרכים לבנות הכול חצי  ועם בניית השלב השני נשלים את כל החציים  מלכתחילה סברתי שזה לא מציאותי, אנו חייבים להשלים את כל אגף א' עד תומו.  אז מה קרה שהצלחנו לחנוך לטובת ילדנו את משכן החינוכי בבאר גנים?  כבר לפני חודשים רבים ,הצגתי בפני חברי מליאת המועצה את הסיטואציה. לשמחתי, חברי המליאה,  אישרו פה אחד שהמועצה תיקח על עצמה מימון ביניים  של 4 מיליון שקלים(  וראש המועצה ישבור את הראש מאיפה להביא את הכסף) יחד עם הצוות המקצועי עשינו לולניות תקציבית  וברוך ה' הצלחנו.  ברור שיש עוד להשלים ... נשלם.

ביס חדש בבאר גנים

לקחתי קצת אוויר ומבאר גנים שעט הרכב לעבר מושב חלץ ( חלץ היה אחד מגיבורי דוד המלך, הסיפור המלא בפעם אחרת)

מזה דור ואף יותר, המועצה לא הפעילה מעון ילדים במושב חלץ. בשנה האחרונה לא פעל כלל מעון ובשנים קודמות פעל במושב מעון באמצעות רשת החינוך המוכר ואינו רשמי מרשת החינוך ''אל המעיין''. לפני שנה בקירוב קיימתי ישיבת עבודה שיגרתית עם מנהיגות של מושב חלץ בה העלו את הצורך ובקשה לפתוח מעון באמצעות המערכת של המועצה. לאור הנתונים הדמוגרפים והגאוגרפיים סוכם כי המושב יעמיד מבנה  ייעודי  לכך. המועצה גייסה משאבים ויחדיו יצאנו לדרך. המבנה שודרג והותאם על פי כל הכללים והנהלים המתבקשים רהוט חדיש המנעים את השהות במקום הוכנס לשמחת ההורים ולנוחות הילדים. בשעה טובה קבענו מזוזה על פי כל כללי הטכס המתבקש. חשוב לאמר תודות לראשי הוועד מר רצון בין שלום  יו''ר האגודה ויגל  יו''ר הועד המקומי שלעבודת הצוות שלהם תרמה מכרעת להצלחת הפרויקט. ליוסי דהרי מנהל המתנ''ס רונית סדון מנהלת תחום המעונות שבחריצותה הצלחנו לעמוד בלוח הזמנים כולל סמל מוסד מהמדינה( וזה לא פשוט) ולהורי הזאטוטים שנתנו אימון במערכת חיכו בסבלנות. ( דחיית סיפוקים דיברנו) והסבלנות משתלמת.

פעוטון

ביום ראשון נפתחה שנת הלימודים בתיכוניים שיקמה וכפר סילבר. השתתפתי בטקס פתיחת השנה בשקמה. תלמידי י"ב  היו ברמת התרגשות יתרה ממעמדם כבוגרים , ובקולות צהלה של מתבגרים חמימים קיבלו את  תלמידי כיתות ז' הנרגשים . ברכתי את הילדים והצוות החינוכי, התייחסתי לעובדה שאנו בימי תשרי המיוחדים ולקראת ימים נוראים ויום הכיפורים, אשר מעמדו כיום קדוש הוא ביחס המוחלט שבין אדם לחברו וכיבוד הזולת,  יותר מאשר בין אדם ל''מקום'' ( כינוי ל-הקב''ה) המשמעות: כאשר אדם נמצא לבד מול המקלדת ובידו תחושת כוח לכתוב ככול העולה  על רוחו, פעמיים רבות כתיבה נחפזת פוגעת באחר.  כאשר האדם נימצא בחוסר סליחה לחברו, אין יום הכיפורים מכפר  והסליחה חייבת להיות אישית, ויש אומרים שאפשר גם קולקטיבית. בעניין זה  ''לכו תשאלו את הרב''.

*עוד כמה דברים על חינוך: בכול מוסדות החינוך אשר טרם קיימת אצלם ביקר לרגל פתיחת שנת הלימודים. מבטיח שאעשה זאת במהלך הימים הקרובים.

ועוד מילה לעניין השביתה במושב גיאה: אנו במועצה פועלים מיתוך שליחות וראיה מערכתית רב שנתית לטובת כלל הציבור . דלת משרדו של ראש המועצה תמיד פתוחה לכול שיח ואיתור מתווה לטובת כלל ילדי המועצה, תוך רצון לסייע באופן נקודתי לצרכים ייחודיים של ילדנו. 

פתיחת שנה

תחל שנה וברכותיה

 

 

מה, יש עוד גדנ''ע ?

מסתבר שכן . אלה מה ? לחיל החינוך והגדנע יש  מכסה מוגבלת למחנות הגדנ''ע . שהוא מקיים לתלמדי התיכון. אחת הפרמטרים שמגדיל את הסיכוי לבית הספר להכנס לרשימת הזכאים למחנה גדנ''ע הוא .... אחוז נמוך בגיוס לצה''ל. היות ואצלנו אחוז הגיוס לצה''ל הוא מהגבוהים במדינה, נוצר מצב אבסורדי שתיכון שיקמה לא זכאי למחנה ערכי זה . הנהלת בית הספר שיקמה לא וויתרו. המשיכו בלחץ מתון ומתמשך על קובעי המדיניות, וזה הניב יציאה למחנה בשבוע שעבר, שבו  כל שיכבת כיתה י''א ממחנה גדנע שהתקיים בשדה בוקר שבנגב המרכזי . הרבה אבק, הרבה זיעה, ימי שדאות, הכרת הנשק, מסדרים שמירה משמעת ועוד.. ! יש חנכים  "מצטייני מחלקות וכיתות" תאיר מלכה, שיר רוזיליו, לירז אלבז, נועה ברייר, יהלי יעקובוביץ', שגיא חיים, רון עטיה. יש עתיד ומה שחשוב הטעינו את אוצר החוויות בעוד שיכבה חביבה שתלווה אותם שנים רבות . לאופירה המנהלת לצוות שיקמה תמשיכו להצליח.

 

גדנע

המסדר יעבור לדום

 

העצמה אישית בונה חוסן קהילתי

החוסן הקהילתי  הוא ערך שלא יסולא מפז. ניהול חיי שגרה באזור שלנו בצורה מיטבית, הוא נכס צאן ברזל בזמן חירום. המועצה שמה לה למטרה לפתח את תחושת החוסן על ידי פעילויות שונות בקהילה. תחום ההתנדבות, הפועל תחת המחלקה הקהילתית באגף לשירותים חברתיים, הוא אחד הזרועות שלנו בנושא.

בחמש השנים האחרונות מתנהלת קבוצה של וותיקים שעוסקת בצילום ובשנה האחרונה בהובלת הרכזת שלהבת כהן. בשנה האחרונה, 10 מתנדבים-צלמים וותיקים, למדו טכניקות צילום, נפגשו, העלו רעיונות והכל במטרה לבטא את הרגש דרך העדשה של המצלמה. הם צילמו את שגרת יומם והביעו בצילום את רגשותיהם. הפעילות הזו נותנת להם, קודם כל, העצמה אישית והעשרה והתיעוד נותן להם  גם ביטוי רגשי שהתבטא בצילום שמספר את החוויה האישית והאזורית. למשל, צילום של ג'יפ בחולות זיקים ומשקיף על הבתים בצפון הרצועה, המציגה נקודת מבט נוספת על שכנינו שמדרום.

שלהבת כהן סיפרה שייחודיות הקבוצה היא ביחסים ובקשרים הבין אישיים שנוצרו שם בעקבות אהבתם המשותפת, הצילום. בשבוע הבא תוצג התערוכה הצילומים, בספריה האזורית שבישוב בת הדר  התערוכה תפתח  ביום ג' 12.9.2017  מהשעה 19:00  עד 19 ותוצג בכול יום למשך השבועות הקרובים בשעות פתיחת הספרייה.

 

קרדיט דוברות מועצה אזורית חוף אשקלון

פעם זה היה מבעד לכוונת-היום זה מבעד לעדשה

 

 

המתנ"ס

צוות המרכז הקהילתי שלנו צלח  את הקיץ בהצלחה . בוצעו  מגוון קייטנות לילדים ופעילויות פנאי לתושבים. במסגרת ההערכות שלנו לקראת שנת תשע"ח, הבאה עלינו לטובה, הוריתי למנהל המתנס להרחיב את מגוון פעילויות החוגים והפנאי לכל הגילאים

הצוות הנמרץ של המתנס כבר נערך לפתוח חוגים חדשים כמו: אילוף כלבים, חוג לרובוטיקה. חוג פריסבי. כמו כן מרכז המוזיקה שלנו יפתח השנה שלוחת פעילות ללימודי מוזיקה במושב כוכב מיכאל .

כמו כן מח' הספורט נערכת להרחיב את מערך חוגי הספורט כמו: שחיה, כדורגל חופים מסעות אופניים מסעות הליכה בשביל-המועצה הוא שביל-האור המתחיל בחוף ניצנים והמסתיים בחוף זיקים..

.

מתנס

ממלאים את סל התרבות לתושב

 

חופים הם לפעמים...

"חופים הם לפעמים געגועים לנחל", כתב נתן יונתן . ואני שואל אתכם: מה יותר יפה מאשר חוף מרהיב, נקי וטבעי, מול הים התכול שלנו? החופים שבאחריות המועצה, חופים וזיקים, עוברים בימים אלה שדרוג משמעותי של ניקיון ותחזוקה.

החברה הכלכלית שלנו מתפעלת את אחזקת החופים לאחר שבית המשפט נתן תוקף משפטי והוציא את הזכיין. מאז הוריתי להמשיך ולדאוג למשאב הטבע היקר הזה שמהווה מקור להנאה של מבקרים מכל הארץ.

גיורא נחשון, מנכ"ל החכ"ל, אישר שמכונת סינון חולות, חרשה השבוע את החופים והותירה אותם זהובים ונקיים מתמיד. את השמירה עליהם נוכל לעשות טוב יותר בעזרתכם, מבקרים יקרים. הכניסה לחופי המועצה היא בחינם ולהזכירכם- עונת הרחצה טרם הסתיימה- כך שאתם מוזמנים להגיע, ליהנות ולהקפיד על חוף נקי.

חוף2

חריש עמוק בחול הזהוב

 

 

רוח התיישבות עוד מנשבת

במושב נתיב העשרה הסתיימו לאחרונה עבודות התשתית להרחבת המושב  על שטח ל- 70 מגרשים.

הדור הצעיר שהתחנך במרחבי חולות נתיב העשרה חוזר הביתה למושב. ובכך מחזק את הקהילה הוותיקה בפרט ואת ההתיישבות בעוטף עזה בכלל

השבוע נערכה במושב נתיב העשרה מסיבה צנועה ,שעיקרה הוקרה ואמירת תודה  מעומק הלב לאנשי הקרן הקיימת לישראל על המאמצים ועבודתם המבורכת בסיוע עבודות התשתית בהרחבת המושב. ועד האגודה שארגן את הערב, מסר את הערכתו הרבה לחבר בן יעקוב ז''ל  שהיה במשך שנים רבות אחד מעמודי התווך של המושב  ואשר דחף עם חבריו באופן נמרץ ועיקש את פרויקט ההרחבה. נמשרו תודות לעמי אוליאל ,מנהל הדרום של הקק''ל שהוא בעצמו יקיר ההתיישבות בנגב וכן לכול אנשי השטח שדאגו להוציא לפועל את עבודות העפר המורכבות בהרחבת נתיב. נמסרו תודות לערן אטנר סגן מנהל המרחב ,צוות פיקוח וניהול יורם פרץ, מאיר אליהו, שלומי לוי  וצוות המשרד. 

קקל

האנשים שמאחורי הקופסה הכחולה

 

דבר קטן על פרשת השבוע...

פרשת השבוע "כי תבוא" פותחת בהבאת הביכורים, אך מרכזה עוסק בדברי התוכחה הגדולה על עם ישראל, שמתבטאת ב-98 קללות. את הפרשה הזו קוראים, באופן סמלי, לפני ראש השנה, כאילו ללמדנו: תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה. מי יתן שנתברך גם בברכות המופיעות בפרשה: "ברוך אתה בעיר וברוך אתה בשדה" וכן "ברוך אתה בבואך וברוך אתה בצאתך".

שבת שלום