בס"ד

ו' חשוון תשע"ח, 26.10.2017 

 

אדריכלות עם נשמה.

במהלך הקמת הישוב באר גנים אנו בונים שם עשרות מבנה ציבור. כל אדריכל מגיש לנו את תוכנותיו ולאחר שיפוט התוכנית מאושרת ויוצאים לעבודה ( כן זהו מהלך שיכול להמשך אפילו שנתיים).

לאורך השנים למדתי להכיר תופעה פסיכולוגית מעניינת :האדריכל המתכנן פשוט מתאהב באותם שרטוטים ראשוניים  ששרבט על גיליונות  התכנון. פעמים רבות קשה מאוד להזיז מתכנון מעדותיו הראשוניות . כאשר ישבתי  בפעם הראשונה עם המתכנן, אשר עתיד להגיש לנו סקיצה ראשונית למרכז התרבות של קהילת ניסנית בישוב באר גנים, לא היה לי ספק כי הפעם פגשתי אדריכל כלבבי. הוא שאל מנופי הדיונות של גוש קטיף וניצנים את קווי המתאר הטופוגרפיים בצורה עדינה ופרקטית כאחד. הסקיצה עובדה ונתקבלה תוכנת מעשית. פעלנו במרץ להפיק לתוכנית היתר בניה, גייסנו את התקציב הייעודי שעמד על 3 מיליון  ₪.

בשבוע שעבר יצאנו למכרז ביצוע. על פי ההערכה, מהלך עבודות הבניה ימשכו 12 חודשים. פרויקט זה יהיה עוד נדבך חשוב בתהליך הארוך והמורכב בשיקום קהילות המפונים מגוש קטיף. אבקש על במה זו למסור הערכה מיוחדת  לדרור תנעמי ואביאל אלעז שפועלים במשך שנים לטובת  קהילת ניסנית. אין לי ספק כי העבודה המשותפת והעניינית עם הנהגת הקהילה  עקב בצד אגודל היא מודל  מבורך לתוצאות חיוביות.                                                                                     

נמשיך ונעדכן בהתקדמות.                                                                                                                                                  

 

בודק אדריכלים בעמ

קווי מתאר של  נופי הדיונות (הדמיה - בודק אדריכלים בע"מ)

 

 

 חייל נישאר תמיד חייל.

 

בשבוע שעבר אירחתי את ידידי, שר הביטחון לשעבר, רא"ל במיל'- משה בוגי יעלון. אנו יושבים על גרם המדרגות בחצר ניצנים הישנה. בריזה קרירה מהים רוחשת בין עלי האקליפטוס ומשרה אווירה נעימה של שיח נוסטלגי על מציאות של קרקע מוצקה.  בוגי היה חייל מחזור אחד לפניי בגדוד.... כך סיפר לנוכחים: ''באותם ימים  החלטתי  לא להיענות לבקשתו של המג''ד יה יה ( לימים האלוף יורם יאיר ) לצאת לקורס קצינים. כאשר פרצה מלחמת יום הכיפורים  צוותי כלוחם ליחידת צנחנים אחרת בסיני. שמעתי על הקרבות הקשים שניהל  הגדוד בגולן.. בשלב מסוים שמעתי כי לאחר  הקרבות בגולן הגדוד ירד לסיני".

 

ממשיך בוגי : "באחד הימים שמעתי שהגדוד נמצא  באזור המתלה. בדרך לא דרך הגעתי .... במרחב עצום היו פרוסים עשרות יחידות ומאהלים עד  קצה  האופק....  יצאתי לברר הכן נמצא מאהל המג''ד... פשוט נכנסתי . פגשתי את יה יה  המג''ד ואמרתי לו אני חוזר לגדוד ומוכן לצאת לקורס קצינים.... בטח שהוא שמח.." (ומכאן  השאר היסטוריה).

 

על גבעת הכורכר הצופה לעבר דיונות החול והים, סיפרתי לבוגי על קרבות מלחמת השחרור כאן, בניצנים וכיצד הפך המקום להיות אבן שואבת למבקרים רבים תלמדים מבוגרים וחיילים. בוגי סגר מעגל היסטורי אנושי וחברי כאשר סיפר לנו על ההחלטה שלו ושל הרמטכ''ל אז  בני גנץ (גם הוא התחיל את שירותו  בגדוד שלנו, עשור מאוחר יותר)  להעניק לפני 4 שנים ליצחק פונדק את דרגת האלוף שהובטחה לו עוד משנות הששים על ידי הרמטכ''ל דאז משה דיין.

 

אלוף יצחק פונדק היה מהמפקדים הבולטים במלחמת העצמאות. בראשית המלחמה פיקד על הגזירה מניצנים במערב ובמזרח  על נגבה גת וגלאון. לפני כחודש והוא בן 104, נפטר אלוף בדימוס יצחק פונדק ז"ל והובא למנוחות עולמים בבית הקברות של ניצנים סמוך לקבר האחים . זו הייתה בקשתו האחרונה לשכב בשורה אחת עם חייליו.

 

ואפרופו מר ביטחון.  בוגי סיפר בהזדמנות הזו על משנתו הביטחונית, החברתית והכלכלית ועל כוונתו להיערך ולשוב לזירה הפוליטית.

בוגי בשקמים
 
בוגי והחברים מהמועצה

ניצנים של צדק היסטורי

 

מי אמר שאנו אחרי החגים..

שלישיית הגשש החיוור שרה פעם: "יש לי יום יום חג"...

אמנם אנחנו אחרי החגים, אבל מי יודע איזה חג חגגנו השבוע? אז ככה: השבוע ציינו את "חג המעלות" המסורתי, המסמל את כניסתם של החניכים החדשים לתנועות הנוער של בני המושבים. כמו בעבר, גם הפעם שותפה מלאה לפעילות היא הקרן הקיימת לישראל. 

מדובר באירוע מרגש לכל הדעות, בו מתקבל החניך החדש למשפחה הרחבה והקהילתית של תנועות הנוער בחיבוק ענק. שיאו של הערב הוא בהדלקת כתובות אש הנושאות את שמותיהם של המושבים שלנו במועצה.

החניכים הצעירים עוברים בין הכתובות המאירות וכמו שאומרים: חווים טבילת אש, תרתי משמע וסוג של אירוע מכונן ומעצב. באירוע השתתפו כ-450 חניכים מכל הגילאים ואני רוצה שתדעו: להיות חבר בתנועת נוער פירושו שבחרתם נכון, בחרתם למלא בעצמכם את מזוודת הכלים שלכם בערכים, נתינה, חריצות ואחריות. ממני אליכם, שלוחה ברכת הצלחה.

חג מעלות
כתובות האש

אחד מהנערים האלה יהיה פעם ראש מועצה

 

מתחברים לטבע דרך הרגליים והידיים

חג אחר שחגגנו השבוע הוא יום הניקיון הבין לאומי. מדובר בשותפות פורה ורבת שנים שאנו מקדמים במועצה יחד עם מחלקת מעוף של הקרן הקיימת לישראל. במסגרת היום, תלמידים מגיעים בהמוניהם לחולות ניצנים וזיקים ומבצעים חריש עמוק של ניקיון.

השבוע השתתפו במבצע שלושה אוטובוסים מלאים בתלמידי כיתות ה-ו שלנו ובתגבור  תלמדים מהאזור. לאחר מכן התקיימה עבורם הפעלה מוסיקלית ופעילות בנושא מחזור איכות סביבה וסיפורי מורשת והיסטוריה על האזור. באותה שעה ממש גם בחוף זיקים היה חג הניקיון, עת פשטו התלמידים על החולות הזהובים והותירו אותם נקיים.

המסר הוא ברור, מטיילים יקרים:  כיף לטייל,  כיף לעשות פיקניק ולבסוף תשאירו את השטח נקי ..ולנוער שלנו- גאווה וישר כוח למשתתפים.

יום ניקיון 3
יום הניקיון ניצנים

יום הניקיון הבין לאומי

 

רואים ירוק-רואים חיוך

מרכז יום לקשיש שאנו מפעילים במועצה שלנו משרת מדי יום עשרות ותיקים שמגיעים בשמחה. נהנים מפעילויות וממפגשים החברתיים המעשירים. ארוחת בוקר מזינה וצהריים חמה מעשה ידיהן המבורכות של ה"מאסטר שפיות" של המרכז עושים את השהייה בו למיוחד. לאחרונה ביצע המרכז מתיחת פנים אסטטית לחצר המרכז אשר מוסיפה חן ומעלה הבעת פנים שמחה אצל כל  באי המרכז.  על פי דברי חז"ל: ''בית נאה כלים נאים מרחבים את דעתו של האדם".

אבקש מעל במה זו למסור הערכה למנהלת אושרית לב- מגירה אשר מצליחה בנועם הלכותיה להשרות אווירה מיוחדת אצל העובדים ובאי המרכז ולגיורא נחשון הנמרץ, המשמש יו''ר הוועד המנהל של העמותה לקשיש בחוף אשקלון, על השקעה והחשיבה התמדת איך לשפר ולהעצים את השירות  שלנו לאוכלוסייה הוותיקה. יישר כוח באמת.

גינה ממעוף הציפור
גינה

גינה לי חביבה-מבט מהקרקע וממעוף הציפור

 

פרשת השבוע

פרשת השבוע הינה "לך לך". בפרשה אומר הקב"ה לאברהם אבינו: "לך לך מארצך וממולדתך", כלומר מצווה עליו לעזוב את בית אביו, את עירו ואת ארצו ומורה לו לצאת למסע "אל הארץ אשר אראך".

המסר: על אדם להיות תמיד במצב של הליכה ותנועה. כי בתנועה יש ברכה. בישיבה הסטטית יש רפיון שיוביל חלילה  לחידלון.             

לך, תנוע, תשאף ותתקדם  ממדרגה למדרגה.  העלייה במדרגות הן ברמה האישית הכלכלית, החברתית, הרעיונית והרוחנית.                           

שבת שלום.

                                

                               לרשותכם, יאיר פרג'ון

                                 ראש המועצה האזורית חוף אשקלון

טל'- 08-6775500, דוא"ל-yairf@hof-ashkelon.org.il

המעוניינים לקבל ניוזלטר שבועי מראש המועצה מוזמנים לשלוח כתובת מייל לכתובת: moked@hof-ashkelon.org.il