בס"ד

משולחנו של ראש המועצה מס' 121

 

מעגלם רחבים

כל פרויקט קטן או גדול מחייב רתימת מכלול רחב ככול שניתן של אנשים הנמצאים בלב העשייה . השבוע אירחתי אצלנו במועצה את ידידי משכבר הימים ח''כ האלוף במיל יואב גלנט שר השיכון. דנו על  שחרור תקציבים ייעודיים להמשך הפיתוח של מבנה הציבור בניצן ובבאר גנים. הצגתי לשר את מיזם הדגל שלנו להקמתו מרכז ספורט מוזיקה תרבות ואומנות בקריית החינוך חופים –שיקמה שביד  מרדכי. עלות  הפרויקט עומדת על 26 מיליון שקל, מתוכם גייסנו כבר סכום של  17 מיליון ש''ח .

השר עיין בכובד ראש בחוברת שהוגשה ל  אתם יודעם מה ? הוא לא אמר כן הוא גם לא נפל  מהכסא.  אמירתו הייתה : כי ''קריית חינוך שבה לומדים 1300 תלמדים היושבת ביד מרדכי בעוטף עזה. אני נרתם לעזור לך לגייס את הכסף החסר'' .... יצאנו למשימה . בהמשך פרסתי בפני שר השיכון  את תוכנת המועצה למאמץ הלאומי להגדיל את הציע יחידות דיור בתחום המועצה ב- 2000 יחידות דיור.

(בעניין זה ארחיב בדפים הבאים)   

שר השיכון ליד בתי הכנסת בניצן
 
שר השיכון בגבעת המיכלים

טוב מראה עיניים

 

 

מורשת מחודשת

בתחום המועצה שלנו הוקמו שלושה ישובים לפני קום המדינה. הראשונה גברעם הוקמה בשנת 1942 השנה חוגגים 75 להקמת הקיבוץ.   כעבור שנה, 1943 , היה  זה בנר השישי של חנוכה , הוקמה ניצנים.''עם בוקר הדרימו אנשי המוסדות המיישבים על גבי הטנדר ובערב, על גבעה הצופה למרחב, הדליקו יחד עם חברי הקבוצה את  הנר השביעי של חנוכה והכריזו על  הקמת הקיבוץ: ''מצפה הים'' ... רגע רגע חשבתם שהתבלבלתי נכון? אז לא. זהו שמו המקורי של הקיבוץ. אלה,  לאחר שבארץ שמעו על אודות האירועים הקשים באירופה ועל המרד ההרואי בגטו וורשה בפיקודו של חניך השומר הצעיר מרדכי מרדכי אנלביץ שהפך לדמות סמל וחיקוי של הלוחם היהודי למען עמו. החליטו אנשי ''מצפה הים'' להעניק אות כבוד והערכה למנהיג היהודים בגטו בכך ששינו את שם הקיבוץ ל"יד-מרדכי".                                       

במלחמת העצמאות הותקף קיבוץ יד מרדכי בכוחות צבא מצרי סדרים. המונח מעטים מול רבים לא היה קלישאה לאנשי הקיבוץ זו הייתה מציאות. חברי הקיבוץ ואנשי הפלמ''ח עמדו בגבורה עילאית במלחמה מול הפולש המצרי. לאחר קרב עיקש בו איבדו 27 חברים ואנשי פלמ''ח, בהיעדר תגבורת, עזרה רפואית והספקה החלט מפקד המקום לסגת לעבר גבר עם הקיבוץ נפל לידי המצרים. לאחר חצי שנה, במבצע יואב, שחררו כוחותינו את הקיבוץ אנשי יד מרדכי מלאי להט התיישבות וחזון, שבו לקיבוץ ההרוס שיקמו הכול מהתחלה והקימו בית לתפארת.

צילום חנה מורג

ב-1966, הוקם ביד מרדכי אתר שחזור הקרב אשר כלל  דמויות ממתכת של  חיילים מצריים מסתערים על הקיבוץ , שימורו תעלות קשר ושרדי ביצורים, כלי נשק ואפילו מזכרת בדמות טנק מצרי. לאחר 50 שנות פעילות של האתר. המקום ניזקק לשדרוג והתאמה לימינו. בשבוע שעבר נחנך האתר המשודרג ביד מרדכי שכולל שיפור נגישות , חפירה והעמקת תעלות הקשר ועמדות הלחימה, גינון ונוי הצבת עמדות שמע בשפות שונות מהם ניתן לשמוע אודות סיפור הקרבות.                           

הפרויקט יצא לפועל בזכות עקשנותם של אנשי יד מרדכי להמשיך ולהנציח את מורשת הקיבוץ שמשמעותה חלוציות התיישבות שמירה על הגבולות חינוך חקלאות תעשיה תיירות ועוד. כמובן למשרד ראש הממשלה על תקצוב המועצה לשימור אתרים  על הובלת הפרויקט ועוד רבים וטובים . בתום הטקס התכנסנו לערב שרי נוסטלגיה כמו: ''בערבות הנגב'' ו''מסביב יהום הסהר'' בין לבן שמענו את סיפורה המרגש  של נורית לבנה  שהייתה ילדה בת שמונה כאשר פינו אותה מהקיבוץ יחד עם כל חבריה הילדים ''במבצע תינוק''.

נורית ליבנה-צילום חנה מורג

ציון דרך של המולדת- (צילומים חנה מורג)

 

 

המרוץ לחלל נמשך

כולנו מכירים את הפתגם : "השמיים הם הגבול" המבטאים את יכולותיו של האדם. מסתבר שעבור 24 תלמידי בית הספר "שקמה" השמיים והחלל הם בהחלט לא הגבול, אלא בהחלט קרש קפיצה לעתיד. למה אני מתכוון? אז ככה- אני שמח לבשר לכם שהשבוע התלמידים החלו ב"מירוץ לחלל" במסגרת תכנית על שם אילן ואסף רמון ז"ל ומשרד החינוך. התכנית, "ספייסלאב רמון" (מעבדת החלל של רמון), נועדה לקיים מחקר תלמידים ולאחר שנתיים, לשלוח ניסוי לחלל באמצעות אסטרונאוטים של נאס"א ובשיתוף משפחת רמון.

לפני שבוע התקיימה פגישה של "קרן רמון" עם הורים ותלמידים ונערך ערב חשיפה לנושא.  כאן המקום למסור לאופירה גל  מנהלת בית הספר על המשך הובלת מגמת המצוינות אותה אנו מובילים במערכות החינוך שלנו.

המנהלת אופירה גל-מימין ומנהלת אגף חינוך-יפית בוכריס

השמיים הם לא הגבול-המנהלת אופירה גל ומנהלת אגף החינוך יפית בוכריס

 

10 אחוזים מאוכלוסיית בני המנשה במדינה חיה אתנו.

קהילת בני המנשה מונה בישראל כ-5000 נפש ואצלנו במועצה מתגוררים 500 נפש. במסגרת פרויקט "עתיד בטוח", שמפעיל מרכז הצעירים שלנו ,בשיתוף ביטוח הלאומי, בני הנוער והצעירים מהקהילה זוכים להכוונה בנושאים שונים, החל מיזמות עסקית, שירות משמעותי, שילוב בקהילה וייעוץ לאקדמיה.

בשבוע שעבר צירפנו לתכנית את "הפועל עירוני אשקלון", במטרה להעצים את הנוער: יתקיימו מפגשים אישיים, מפגשים קבוצתיים, כניסה למשחקי הקבוצה ויתקיימו סיורים משותפים באתרי המועצה.

דרור אלמלם, מנכ"ל הקבוצה, אמר שזו הפעם הראשונה שהקבוצה לוקחת חלק בנושא העצמה קהילתית. בעיניי, שותפות זו ערכית וחשובה ואין ספק שהיא תצמיח את כוכב הכדורגל הבא של ישראל. תודות לארז צייזלר המדריך המשקיען .

טורניר בני המנשה עם הפועל אשקלון

כר הדשא- קרקע פורייה להעצמה

 

לאן כולם הולכים ?

"הרופא אמר טוב ללכת כל יום קצת...עד שתגיע". כך שר אהוד בנאי בשירו "ממשיך ללכת". מסתבר שזו לא קלישאה, אלא עובדה: הליכה מיטיבה עם הבריאות, החיוניות והתפקוד שלנו ביום יום ואת העיקרון הזה, של אורח חיים בריא.

שמחתי לשמוע כי ביום שישי בבוקר כל תלמידי בתי הספר "באר גנים" ו"ניצני קטיף" צעדו ברגל  עם הוריהם ומוריהם במסגרת "יום ההליכה הבין לאומי", שיצא במקביל על פרשת "לך לך". בכך, בעצם הם ''קיימו את המצווה''.                                                   

 כמה נאה הייתה ההליכה באוויר הצח, אמרו הילדים. כמה כיף שהוצאתם אותנו להליכה אמרו ההורים . ההשתתפות הפעילה קיום הפעלות בשטח הייתה מהנה אך מכולם הזומבה גנבה את ההצגה . נציין שזו השנה השניה שאבתי ספר שלנו מציינים את יום ההליכה הבין לאומי... כן בהחלט חשבתי על כך שיש בהחלט מקום  להפכו למסורת. חברים עד אז , אין צורך לחכות ליום ההליכה, התחילו לצעוד עוד היום !

יום ההליכה
צמידים של יום ההליכה

 לך לך זהו ציווי

 

על תרבות ופסטיבל האור

המרכז הקהילתי שלנו עמל כל השנה ובהצלחה, אם יורשה לי,  להפיק אירועי תרבות איכותיים עבורכם, התושבים. לאחרונה התארחה אצלנו רותם אבוהב וביום חמישי שעבר הופיע אהוד בנאי באירוע מחשמל בהפקת המועצה ומפעל הפיס. חודש נובמבר מלא באירועים (עקבו אחר הפרסומים). ובימים אלה ממשיכים במתנ"ס בהכנות לקראת "פסטיבל האור" השלישי אצלנו ואחד השמות שיופיעו בו (כן, מותר כבר לגלות...) הוא אברהם טל. הפסטיבל כולל הצגות ילדים וגם תחרות בישול לזכרו של עדי בריגה ז"ל, מבית שקמה, שנפל ב"צוק איתן".

המתנ"ס מקיים חוגים רבים. אנא תעקבו אחר הפרסומים תהיו שותפים ותיהנו..

אהוד בנאי ונציגי המועצה

תרבות שווה הון

פרשת השבוע

פרשת השבוע היא "וירא".  בפרשה נאמר: "וירא אליו ה' באלוני ממרא..."

בורא עולם בא לבקר את אברהם אבינו, שהיה חולה ביום השלישי למילתו וכאשר הגיעו המלאכים, עזב את גילוי ה' והלך להיערך להכנסת אורחים.                                             

חז"ל למדו אותנו כי גדולה הכנסת האורחים מהקבלת פני השכינה.                                                                                       

מכאן, אנו למדים שהכנסת אורחים היא לא רק  אל ביתנו, אלא ובעיקר- אל ליבנו.

שבת שלום.