בס"ד

כ חשוון תשע"ח, 9.11.2017

 

סיפורו של מעון: ישיבה תיכונית, בית ספר ושוב מעון

לפני מספר שנים הקמנו בבאר גנים מבנה שישמש כמעון יום, אך בפועל, נתן מענה לקהילה בהתאם לצרכי השעה. תחילה, המבנה שימש כמשכן לישיבה תיכונית "בני יששכר" ועם הקמת בית הספר הצומח בבאר גנים קבענו שם את משכנו הראשוני. בד בבד, התחלנו לקדם במרץ את בניית הקבע של בית הספר.

חובה לי להודות לקהילת באר גנים והנהגתה, שלאורך כל הדרך תמכה, שיתפה פעולה, היטתה כתף והבנה נוכח ה"כיסאות המוסיקליים" סביב המבנה.

עם השלמת מבנה הקבע לבית הספר, הוריתי להשיב את מבנה המעון לייעודו המקורי לטובת תינוקות של בית רבן". לאחר עבודות נמרצות, קיימנו ביום שישי שעבר את טקס הפתיחה החגיגי וקבענו מזוזה במעמד הנהגת ורב הישוב ניסים מזרחי ומנהל המתנ"ס יוסי דהרי.

במעון ציוד חדש וחצר מאובזרת ובטיחותית שישמשו את 80 הילדים. נאחל הצלחה לצוות הגננות והסייעות וישר כוח לרונית סדון.

 

טקס פתיחת המעון בבאר גנים

מעין גנים, באר מים חיים

 

 

מועדון הנוער בבת הדר

אני שמח לבשר לתושבי בת הדר על התחלת העבודה לשדרוג המועדון. כיום, המועדון משתרע על 170 מ"ר ובמהלך השדרוג שטחו יוכפל ל-350 מ"ר. אין ספק כי עם הצמיחה הדמוגרפית המבורכת של בת הדר, מועדון זה יאפשר מגוון שימושים לכלל קהילת הישוב.

שדרוג המועדון יצא לדרך לאחר עיכובים רבים, אך לשמחתי עבודה מבורכת ועניינית עם וועד הישוב, אפשרה לצאת לדרך על מנת לאפשר מתן שירות חברתי רחב יותר. על פי תכנית העבודה, שעלותה כ-1.3 מיליון שקלים, הקבלן עתיד לסיים את הפרויקט בתוך כשמונה חודשים.

העבודה מבוצעת על ידי הקבלן "קטיעי תומר בע"מ" ובפיקוח החברה הכלכלית, בניהולו של גיורא נחשון.

 

מועדון הנוער

שדרוג המועדון בבת הדר

 

אזרחים שמוכנים לתרום

קורס סע"ר: סיוע ראשוני באתרי הרס. כמו בכל דבר, עלינו להיות ערוכים לכל תרחיש אפשרי הן בהיבט הביטחוני והן בהתמודדות עם אסונות טבע כמו רעידת אדמה חס וחלילה.

הנחת המוצא הראשונית שלנו אומרת כי כאשר חס וחלילה מתרחש אירוע המוני בקנה מידה ארצי, לא יהיו מספיק כוחות צבא או אחרים שיתנו מענה מיידי בזירות האירוע. על כן אנו מכשירים צוותי חירום מתוך ישובי חוף אשקלון.

הקורס מתפרש על פני שלושה ימים ומחלקת ההדרכה של פיקוד העורף אחראית להעברת כל התכנים. בתום הקורס, תוענק למשתתפים בו תעודה מפיקוד העורף.

נדגיש כי מדובר בקרוס השני שאנו מקיימים ומעת לעת אני פוגש את אותם הבוגרים מקורס קודם ומהם אני למד על מגוון הכלים שקיבלו בקורס, המאפשר להם להיות הכוח האזרחי החלוץ לעזור ולסיע. מעל במה זו, אני פונה לתושבים לקחת אחריות, להירתם ולהצטרף לקבוצה איכותית של אזרחים שמוכנים לתרום.

 

  הקורס המשותף לאגף הביטחון, לפקע"ר ואיחוד הצלה ויתקיים בבת הדר (25-27 בדצמבר 2017).

לרישום טלפנו- 08-6775525, 08-6775598 

 

אתר הרס

כוח חלוץ לעת חילוץ (ארכיון מתרגיל) 

 

 

מטוסון- לחוף אשקלון

"שותפות ביחד" חוף אשקלון-קרית מלאכי של הסוכנות היהודית מתקיימת מעל 20 שנה בין הקהילה שלנו לקהילה היהודית בטוסון, אריזונה, בארה"ב.

העשייה המשותפת הינה בעיקר בתחומי הקהילה, תרבות, רווחה פיתוח אזורי  והחינוך, בדגש על חיזוק הקשר האישי והזיקה בין הקהילות. בלב העשייה המשותפת פועלת וועדת היגוי משותפת הכוללת מתנדבים מהקהילות המחליטים יחד על התוכניות והפעילות בהתאם לצרכי שלוש הקהילות.

בשבוע שעבר ביקרה אצלנו גברת מרלין פרידמן מהפדרציה היהודית של טוסון : "באתי ללמוד את האיזור ולהבין מה האתגרים והצרכים שלכם", אמרה לי. המשיכה ושאלה: "מהו הדבר המשמעותי שנראה חשוב בעיניך, כראש מועצה?".

פתחתי ואמרתי: "תפקיד ראש המועצה אמנם יש בו את כל המרכיבים של חיי היום יום לקהילות שחיות באזור. אך מאידך, אני רואה חשיבות רבה לקדם מהלכים שיש בהם תרומה וערך מוסף שביטויים יניבו פירות בעוד עשור ואף יותר, כזה שישאיר חותם על המרחב לדורות הבאים".

לדוגמא ציינתי את פרויקט "יערת הדבש" שיזמתי, שמטרתו השבת צמחייה צופנית לאזורינו ובכך להגדיל את שטחי הרעייה של הדבורים ומכאן אוכלוסיית דבורת הדבש תגדל ותתייצב. ראוי לציין נתון חשוב לפיו 40 אחוז מכל המזונות בעולם חייבים את דבורת הדבש על מנת שתבצע עבורם את פעולת ההאבקה החיונית כל כך.

גב' פרידמן ניגשה לתיקה האישי ושלפה מתוכו קופסה קטנה שזורה בסרט וביקשה ממני לפתוח. ומה היתה רבה הפתעתי כאשר בקופסה נמה לה ציפור צופית ממתכת.

היה זה רגע מיסטי של ממש, אמרתי לה: "הרי את לא ידעת שאני עתיד לספר לך על פרויקט יערת הדבש. כיצד, אם כך, הבאת לי דווקא את ציפור הצופית שכל מזונה הוא צוף פרחים?"...

ניגשתי למדף הספרים בלשכתי ושלפתי מיד את "ספר הצופית", שכתב פרופ' יורם יום טוב לפני מספר שנים ואנחנו כמועצה היינו שותפים לקידום הוצאת הספר בכך שרכשנו אלף עותקים שחולקו כשי לחיילים, אנשי חוסן ולמתנדבים במבצע צוק איתן.

 

ידידה מטוסון

ציפור הנפש 

 

מהנדסים מסלול מחדש

המועצה שלנו ממשיכה לשקוד במרץ על תכניות בינוי ופיתוח לטווח הקרוב והרחוק. אחד הצירים  החשובים במערכת, איתו יושבים, חושבים כיצד תיראה המועצה בעתיד- הוא מהנדס המועצה.

מנעד הפעילות משייט במטוטלת מקידום תכנון למוסדות חינוך, תשתיות ותעסוקה לטווח של השנים הקרובות מחד  ומאידך לתת תשובות ופתרונות גם על שולי המדרכה בקצה הישוב והצללת גן הילדים.

על כל אלה ועוד תכניות רבות חתום מהנדס המועצה, אדריכל דודי דרורי, שבימים אלה מסיים את תפקידו. דודי במקורו הוא בן יד מרדכי, שעזב את הקיבוץ לפני כמה עשורים. לאחר שירות ממושך כטייס ומפקד בחיל האוויר, הוא יצא ללימודי אדריכלות ומאז הוא עושה חיל במקצוע מיוחד זה.

לאחר כשמונה שנות שירות מקצועי ויעיל של דודי כמהנדס המועצה, הוא ביקש לצערי לסיים את עבודתו ולצאת לגמלאות.

בשמי ובשם המועצה והחברה הכלכלית, הוועדה המקומית אבקש מפה למסור תודה והערכה גדולה על פועלו המקצועי כאמור של דודי. אני בטוח שמעת לעת עוד ניקרא אותו לדגל.

ברצוני לברך את המהנדס החדש שנבחר, אלירן עדי. לאלירן רזומה מקצועי ואני סמוך ובטוח שקליטתו תהיה מהירה ועניינית. את דודי כבר קראתי לדגל על מנת לחנוך את אלירן בשלושת החודשים הקרובים.

כמו כן אבקש למסור כי במסגרת ההתארגנות מחדש של מחלקת ההנדסה, מונתה כרמית אליהו, מנהלת הוועדה המקומית, לסגנית מהנדס המועצה.

 

מהנדס חדש

אלירן, המהנדס הנכנס

 

 

האזרח הוותיק כל השנה

בחודש נובמבר מציינים ברחבי ישראל את "חודש האזרח הוותיק". גם הוותיקים שלנו מוזמנים למרכז היום בבת הדר וליהנות ממגוון אירועים, פעילויות, הרצאות,  הפעלות ואורחים מעניינים. מנהלת המרכז אושרית לב- מגירה אמרה שהעשייה היום יומית עבורם היא התודה שלנו על תרומתם לחברה, לקהילה ולמדינה. זה מתחבר לדבריו של ויקטור הוגו, שכתב: "אין אדם קרב לגיל מאה מבלי שיוסיפו השנים המצטברות משקל לאישיותו".

בשבוע שעבר מרכז היום הוציא טיול מסובסד ליומיים בצפון, בהשתתפות וותיקים רבים שטיילו ונהנו ממפגש חברתי עשיר. הביקור כלל ביקור בחוות התבלינים, כניסה לחמי טבריה, לינה במלון וביקור בכפר חסידים. לפרטים על חודש האזרח הוותיק- טלפנו 6754625  (או באתר:  https://www.hof-ashkelon.org.il/news/222/).

מכייפים בגיל השלישי

סל ארועים לאזרח הוותיק

 

רבות בנות עשו חיל

במקורות כתוב: "רבות בנות עשו חיל.....". ובכן, מיהן אלה אותן בנות? אנחנו מפרשים זאת כך:  מדובר בבנות נבחרת הכדורסל שלנו, מבית הספר "שקמה", שבהחלט עשו חיל ועלו "על כולנה" והן גם היסטוריה.

קבוצת הבוגרות, בניצוחה של המורה לספורט המיתולוגית נאווה גל, ניצחה בשבוע שעבר בשני משחקי הליגה של מחוז דרום ביד מרדכי. הבנות שלנו עשו חיל וגברו על קבוצת בנות "מדרשת שדה בוקר" ועל קבוצת בנות "באר טוביה".

מנהלת בית הספר, גב' אופירה, עדכנה אותי בגאווה כי בזכות ניצחונות אלה,  נבחרת "שקמה" עלתה לליגה הארצית.

בנות שקמה

יש גביע!

 

הדר לה- לבת הדר

כל מי שעובר ליד המשדאה בכניסה למתנ"ס שלנו לא יכול להתעלם מהתוצאה המרשימה: פינת ישיבה ייחודית, פרי יצירתה של האמנית מירי קולן ובשיתוף הורים וילדים, המשתתפים בחוגים במתנ"ס ועם ילדי בת הדר. מיזם קהילתי זה הוא תוצר של שיתוף פעולה בין המתנ"ס למחלקה הקהילתית באגף לשירותים חברתיים.

פינת הישיבה, שעשויה מחומרים ממוחזרים, מציגה ארבע דמויות של חיות- המייצגות ארבעה תחומי חוגים (ריקוד, כדורגל, מוסיקה ואומנויות לחימה(. הפינה תשמש הורים וילדים המגיעים לפעילות במתנ"ס, במטרה לייצר מקום מפגש מזמין, צבעוני וכמקום המתנה בין החוגים. כאן המקום להודות לילדים המקסימים ולהורים שהשקיעו מזמנם ליצירת מקום זה.

20171023_154430

פינה צבעונית - מחומרים ממוחזרים

 

 

"קום ועשה מעשה"

לא אחת ציינתי את קיומה של מכינת שחר" אצלנו במועצה.

במכינת שחר, שהחלה לפעול במועצה לפני ארבע שנים, מקיימים מחזורים בני חצי שנה כל אחד ובהם בין 40 ל-50 חברים. המכינה שוכנת באתר הקרווילות בניצן, כאשר חלק מפעילות המכינה, הינה התערות עם אוכלוסיית המועצה.

נציין כי החבר'ה יוצאים לפעילויות של עבודה תורמת הן מבצעי ניקיון באזור חופי הים, הן בפרויקט "יערת הדבש" עם תושבי ניצן וכן בפעילות תורמת לאורך "שביל האור" מחוף אל חוף.

בית יד לבנים מראשון-לציון, בניהולה הנמרץ של הגב' שרה אשר, מקיים מזה מספר שנים פעילות

חינוכית עם בתי הספר שלנו וכן עם קיבוץ ניצנים. מכינת שחר שלנו משתתפת זו השנה השנייה באירוע ספורטיבי לזכרו של סמל ראשון ארז עידן ז"ל. ארז היה לוחם ומפקד ביחידת "דוכיפת" ונפל ב-19.10.2003.  מדי שנה מקיימת משפחתו  יחד עם יד לבנים ראשון לציון צעדה לזכרו לאורך חוף הים. אנו גאים  שחניכי מכינת שחר נרתמו לקחת חלק פעיל ביום ערכי זה. 

מכינה קדצ שחר

שחר קדם צבאי

 

פרשת השבוע חיי שרה

בפרשת השבוע, חיי שרה, מוזכרת פטירתה של שרה אמנו. בשל כך, אברהם אבינו מחפש חלקת קבר בחברון ואנשי בני חת אומרים לו שיוכל לקבור אותה היכן שיבחר.

אברהם מסרב ומחפש את עפרון, על מנת לשלם לו כסף מלא בעבור הקרקע.

עפרון עונה לו שעלות הקרקע הינה 400 שקל כסף אך לבסוף אברהם משלם 400 שקל כסף עובר לסוחר (ב"מטבע זר").

מכאן אנו למדים שעפרון דיבר הרבה, אך עשה מעט ולעומת זאת, אברהם אבינו היה אדם שמדבר מעט, אך עושה הרבה.

וכמו שכתוב בפרקי אבות:  "אמור מעט ועשה הרבה", ללמדנו שיש לעשות מעשה.

שבת שלום.