בס"ד

ו' כסלו תשע"ח, 17.11.2017

 

כמעט שבת שלום .

אבקש ברשותם רק הפעם אשנה את הרגלי ואפתח בפרשת השבוע.

בפרשה של השבת  נשמע בין היתר את סיפור חלום יעקוב  כך כתוב שם : "והנה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה והנה מלאכי אלוקים עולים ויורדים בו".

מה אני למד מפרשה זו ? על האדם להיות תמיד מוצב ארצה מציאותי עם רגליים על הקרקע. אך יחד עם זאת שאיפותיו, רעיונותיו חזונו ועתידו  צריכים תמיד לנסוק לשמים.

תמיד להיות בעליה מחשבתית מתמשכת. גם אם יפקוד הגורל  ונקלע חלילה למשבר או תחושת ירידה, לא להתייאש. ומה אמרו חכמים : כי אחרי כל ירידה, יש עליה .... ולכול סולם יש שלבים עליה מדודה בשלבים תביא אותך למחוז חפצך.

 

עוטפים את הסביבה

ככל שהעולם מתפתח,  שואף הוא לחזור לטבעיותו המקורית". ( הרב קוק).

איך זה קשור לענייננו ? העולם המתפתח מגדיל את צריכת המשאבים. אוכלוסיית הארץ ובכלל זה הדרום גם הוא מתפתח ומה קורה מעבר לגדר בתחום רצועת עזה?  

גם הם ... ''מתפתחים'' וצריכת המשאבים הטבעיים גדלה.  על פי הערכות שנשמעו השבוע בכנס שהתקיים במכללת שער –הנגב. בעוד 30 שנה אוכלוסיית המדינה תוכפל. 

גם  אוכלוסיית תושבי רצועת עזה תוכפל מ- 2 מיליון תושבים כיום, ל- 4 מיליון נפש. כבר היום אזורים נרחבים בתוך רצועת עזה סובלים ממשבר קשה של איכות המים וטיפול  בשפכים.

בשנים האחרונות  אנחנו ביישובי עוטף עזה נאלצים להתמודד לא רק באיומים ביטחוניים. אלה גם עם באתגרים של  תברואה סביבה ותעבורה.

כן, מסתבר שיש לנו יחסי גומלין  עם רצועת עזה נרצה או לא נרצה. סוגיית גלישת הביוב מצפון  הרצועה לנחל חנון ומשם לנחל שיקמה ידועה זה מכבר ואף העליתי אותה  ביפני שרי הממשלה הרלוונטיים.    

בשל סיבות  פוליטיות רשמיות של הממשלה, קיימת מגבלה וקושי לתקשר עם נציגי רצועת עזה המנוהלת על ידי החמס.  

במהלך השנה האחרונה יזמתי מספר מפגשים עם אירגוני סביבה בין  לאומיים כמו: אקופיס הפועל גם בירדן לבנון הרשות הפלסטינית ובישראל . המטרה המרכזית שהצבתי במפגשים אלו לאתר יחדיו פתרונות מעשיים

 1. לעצירת זרימת הביוב מעזה לשטחי המועצה

  2. לחלופין להקים מערך שיקלוט את מי הביוב הזורם אלנו ולסונק אותו למכון תיאור באזור.

 כל זאת מבלי להשית על  המועצה שלנו אף  לא שקל אחד. בשלב זה  ממשלת ישראל  תקציבה את המועצה שלנו בכספים שהיו מיועדים לרשות הפלסטינית כאחזר מסים על מנת שנמנע את המשך התפשטות הביוב למערכת מי התהום.

 הקשר עם אקו-פיס  עתיד להתרחב גם עם  הבנק העולמי אשר רואה את הצורך להשקיע בתשתיות שעיקרן שימוש מושכל במשאבי המים  קרי : הגדלת יכולות ניצול המים ברצועה  מחד ומאידך טיפול במי קולחין והשבתם למשק המים. יש ויאמרו

מה לנו להתעסק בבעיות לא לנו. הם שם, אנחנו פה ''שיתבשלו במיץ שלהם'' אמירה  הנשמעת מעת לעת, אני סובר אחרת: משום שאנו חולקים, את אותו נוף מהים, אותה רוח ואותו הים.

אנו חולקים את אותם מאגרי מי תהום. אותו פוטנציאל של דגים אשר בים, אותם מערכת הנחלים המתחלים מאי-שם ומסתיימת באזורים משותפים ואך נתעלם ממערכת הכבשים שלנו. דרכה משנעים הספקה וסחורות לשני מליון איש היום ומחר יהיו

שם 4 מליון?   מתוך הבנת המרחב בו אנו חיים חובה עלנו להיות ערים כבר היום ולעמול יחד עם מכלול רחב ומקיף של מערכות וארגונים על מנת לצמצם את נזקי המפגעים בעתיד ולהבטיח גם לנו אכותר חיים טובה.  

סביבה ובריאות בספיר
  

 

משאבי קיום חוצה גבולות

 

 

משאבי אנוש מה הוא?

בכול מפגש שלי  עם עובדי המועצה אני חוזר ומדגיש את האמירה: מחד היא  הפשוטה ומאידך היא מכילה  את כל התורה כולה על רגל אחת.

 כולנו עובדי הרשות המקומית ממחויבים בנאמנות מוחלטת לדבר אחד בלבד והוא: שירות לתושב . תמיד,  כל יום, כל הזמן, בכול עניין.

  אנו שוקדים תמיד, ליעל לשדרג ולהעצים את האמון בן התושב מקבל השירות לעובד המועצה נותן השירות .על מנת להמשיך ולהעצים את השירות באופן  מיטבי ערכתי בשבוע האחרון מס' שינויים אשר אני מבקש להודיע לכם עלהים.

מעוזיה סגל מנהל אגף השירותים החברתיים, הנמצא לצדי מזה 10 שנים כאן במועצה והעושה את עבודתו באופן אמין מקצועי ועניני התלתי עליו  את תפקיד סמנכ''ל המועצה.

בשל היעדרותו של העובד המסור, אבישי  מנהל בתחבורה ומכאן נבקש בשם כל קהילות המועצה לשלוח לו רפואה  שלמה. ביקשתי מששון ערבה תושב מושב הודיה אשר בעבר שימש כמנהל מח' התחבורה של המועצה ''להיקרא לדגל'' ולנהל את המח' עד לשובו של אבישי .

לפני שבועיים הודעתי לכם דודי דרורי מהנדס המועצה ב- 8 השנים האחרונות ביקש לפרוש .

באותה ידיעה הוספתי כי קלטנו אלירן כמהנדס שיחליף את דודי.

לצערי לאחר חודש החפיפה עם דודי  אלירן  ביקש לפרוש ממשרת מהנדס המועצה הסיבה? אשית..

קראתי לדודי דרורי לדגל והוא ימשיך לשמש כמהנדס המועצה עד לקליטת מהנדס אחר במקומו.

חבר המליאה  יואל ביתן תושב ברכיה יקבל על עצמו את המינוי : ממונה על ועדת המכרזים .

חבר המליאה אלמוג נחשון  יקבל על עצמו את המינוי : ממונה על המתנ''ס.

חבר המליאה איתי לוי מנתיב העשרה יקבל על עצמו : ממונה  על קידום כל ענף הבינוי בקריית החינוך חופי-שיקמה .

הגב' גלית קקון מנהלת משאבי אנוש אושרה במליאת המועצה  לשמש כחברת דירקטוריון בחברה הכלכלית

בין לבן אבקש למסור כי מי ששמש כסגני ב 8 השנים האחרונות הודח מכול סמכויותיו.

 

20171122_135131
 

חידוד חושים למתן שירות מיטבי                                

 

 

 

מציבים סטנדרטים גבוהים

במסגרת עבודת אגף החינוך במועצה אנו שוקדים על פיתוח המצוינות של תלמידינו. אני שמח לבשר לכם שלראשונה במועצה, בשבוע שעבר, פתחנו את המרכז למצוינות בין כותלי  ביה"ס מורשה שבמושב ברכיה. ה

מחזור הראשון  מונה 48 התלמידים מכל רחבי המועצה, משכבות ג'-ד' יצאנו  לדרך.. המתכונת: אחת לשבוע  נפגשים  כל הילדים מתחלקים לשלוש קבוצות.

ו... אתם שואלים? מה עושים ? אז ככה: יבצעו חקר, יעשו  ניסויים , יקבלו העשרה בלוגיקה ''חושבים וקוסמים'' משחקי חשיבה, "מדע ובילוש", ו"קופסאות שחורות".

 אבקש לנצל במה זו למסור תודה מיוחדת למנהלת החינוך שלנו, הגב' יפית בוכריס, ולידה מנהלת התוכנית אודליה גוטליב על שדחפו  את התכנית מן המסד ועד למעשה .

 עלה אמר הכתוב: '' ברוך אומר ועושה".

מרכז מצוינות
 

המנוף לכישורי הלמידה

 

חידת הקשר הלוגי בין בועת אוויר לכף הרגל

קהילת חוף אשקלון, אני גאה ושמח להכיר לכם את קבוצת הכדורגל הייצוגית הראשונה של המועצה בכדורגל: קבוצת "ז-ט מתנ"ס חוף אשקלון".

הקבוצה מורכבת מ-23 ילדי המועצה הבאים מהישובים : זיקים, בית שקמה, ברכיה, ניצן וניר ישראל. את הקבוצה מאמן שי שני הנמרץ .

ראוי להזכיר שוב ושוב כי קבוצת העל הפועל באר שבע מרעיפה על הקבוצה ליווי מקצועי ותמיכה מוראלית. ב

שעת ערב החלטתי להפתיע את הנוער שלנו על כר הדשא המטופח בכפר סילבר. בהחלט התרשמתי מיכולות השחקנים מהרגישות של המאמן אך בעיקר מהרוח הספורטיבית והמוטיבציה המתפרצת.

נעדכן בהמשך חברה' ותבואו לעודד אה..?

הקבוצה והמדים
  

הפקולטה למדעי הדשא

 

 שייח תרבותי זה חוסן  חברתי

בשבוע שעבר, לראשונה במועצה, פתחנו קורס הכוון והדרכה ל-15 מדריכי ומדריכות תושבי המועצה שמדריכים שכבות גיל א' עד ו'  הקורס, בהנחיית רן בן-אשר, נועד לתת כלים בתחום הנחיית ילדים ומתן כלים להתמודדות עם שיימינג (ביוש), החרמות, תרבות המסכים ועוד. כאן המקום להודות לשירן שושן, רונית ואקנין ושירה אמיתי-רייניץ שקידמו את הפרויקט במסגרת מחלקת הנוער, מרכז חוסן ועיר ללא אלימות.

קבוצת הנחיית מדריכים
 

שייח תרבותי ברשת זה חוסן חברתי

 

מהו גיל הזה"ב?

תשדירי השירות המסבירים על חשיבות הנהיגה הבטוחה,  חציית הכביש בבטחה והימנעות משילוב משקאות ונהיגה- מכוונים למעשה לכולנו, מטף ועד וותיק.

גם המועצה שלנו, באמצעות אגף החינוך, ציינה בשבוע החולף את שבוע הזהירות בדרכים (זה"ב). לצד ההשכלה שרוכשים ילדינו במוסדות החינוך, יש חשיבות רבה להסביר לילדינו מהן הסכנות בכביש וכיצד יש להפחית את הסחת הדעת כשנוהגים.

ילדי גן חרוב במושב משען קיימו פעילות זה"ב יחד עם השוטר הקהילתי שלנו, שלומי מגוז ויוני שיחי. בעזרת אביזרים, המחישו כיצד נראה כביש, מעבר חציה, תמרורים ותכנים. הילדים יצאו מרוצים. המטרות שלה היא להעביר את חשיבות חציית

כביש במעבר חצייה ולשים לב לשדה ראייה חגורות בטיחות. לא להפריע להורים בזמן נהיגה. העבירו את המסר להורים על חגורת הבטיחות כל העת.

בבית הספר שקמה קיימו למשל יום שיא לשכבה י"א עם מספר תחנות. במתקן סימולטור הרכב המתהפך-  התלמידים ישבו ברכב אמיתי קיבלו מושג מה קורה כשהאוטו מתהפך 360 מעלות.

בתחנה אחרת התנסו התלמידים בסימולציה של הגה ודוושת גז וברקס, הממחיש להם מה המרחק מרגע העצירה עד לעצירה מלאה.

תחנה נוספת הדגימה במשקפת תלת-מימד מה קורה כשלא שמים לב לכביש במצבים שונים (שכרות, התעסקות בטלפון ועוד).

שיקמה קסדות
img-20171120-wa0160
  

זה"ב לכל גיל

    שבת שלום.