דלג לתוכן העמוד

משולחנו של ראש המועצה מס' 125

בס"ד                                                                                                                                                   

י"ג כסלו תשע"ח, 1.12.2017 

משולחנו של ראש המועצה מס' 125

קהילת חוף אשקלון, כמעט שבת שלום !                         

 

ההכרזה ההיסטורית בת 70

"היו זמנים, אז במשלט ישבנו,

היו זמנים לחמנו ואהבנו.

 עכשיו דבר אין להכיר-

 על המשלט יושבת עיר.

 אולי בזכות  אותם זמנים"....

ואבא  שלי היה אומר: אולי בזכות אותם אנשים שהיו שם באותם הימים. השיר המפורסם הושר בפי כל בימי מלחמת העצמאות. פעם שאלו את המשורר חיים חפר על איזו עיר כתבת את השיר ? תשובתו הייתה:''לכל מי שמרגיש שזה שייך לו השיר נכתב לו''.

השבוע הייתי בקיבוץ יד מרדכי שם פגשתי את תלמידי תיכון שקמה  יחד עם תלמדי הגימנסיה הריאלית מראשון לציון. איתם היו משפחות שכולות מראשל''צ . פרויקט חינוכי זה מתקיים מזה מס' שנים בשיתוף פעולה מבורך עם בית יד לבנים ראשל''צ והמועצה שלנו. בתום סיור תוכן וערך משותף קיימו התלמידים טורניר כדור סל "לזכר הבנים".

שרה אשר מנהלת יד לבנים התייחסה בדבריה לקשר הדמים והחיים בין שתי הרשויות מאז היום הראשון למלחמת העצמאות: למחרת ההכרזה ההיסטורית, ב-30 בנובמבר, הוקמה חטיבת גבעתי תש"ח ורבים מבני ראשון לציון שהשתייכו אליה, לחמו בגבורה ונפלו במרחב המועצה האזורית שלנו. מחיר הדמים הכבד מקשר אותנו מאז ועד היום.

מפגש עם תלמידים ביד מרדכי
 
שקמה וגימנסיה ריאלית

כ"ט בנובמבר

 

מנהיגות

השבוע אירחתי במועצה שלנו את ידידי אלוף  במיל', יום טוב סמיה. לאחר הכרות עם חלק ממרחבי המועצה סיימנו את היום במרכז בית מורשת גוש קטיף  בניצן בפני 40 חבר'ה, בהם חניכי המכינה הקדם צבאית "שחר", השוכנת בישוב. יום טוב סמיה, שגדל בשכונה קשת יום בנתניה, סיפר כצד הצליח בכוחות נפש עצומים לצאת ממעגל שהיה עשוי להוביל אותו למחוזות פחות מוצלחים ואף ניצל כל הזדמנות לטפס מעלה כנער וכבוגר למעגלי עשייה חברתיים מועילים ומשם לגיוסו לצה"ל ועד לסיום שירותו בדרגת אלוף .

סיפור מרגש מעניין ומרתק המסר המרכזי: כל אחד יכול צריך לרצות ולעשות. בסיום המפגש מוכי בטר, מנהל המרכז, העניק ליום טוב  את "אלבום גוש קטיף". מה רבה ההפתעה שכאשר פתח יום טוב את האלבום- מצא  בו צילום בו הוא מופיע כמפקד האוגדה בטקס שהתקיים לפני שני עשורים במועצה האזורית חוף עזה.

יום טוב סמיה
 

האלוף במיל' סוגר מעגל

 

העולים לרגל

אורך המסלול: כ- 80 ק"מ. קצב ההליכה: כעשרה ק"מ ביום. זמן: שמונה ימים (בשבת נחים). היעד:הליכה ועוד הליכה ולבסוף מגעים לכותל המערבי בירושלים. לא, לא מדובר בנתיב מסע הכומתה של יחידת חיל רגלים, אלא בנתיב אותו צעדו תלמידי כיתה י' מתיכון כפר סילבר במסגרת מסע חינוכי – ערכי. ''מפקדת המסע'', כלומר המורה, שיזמה את הכול היא נוגה בן יעקב, שללא ספק הטביעה זיכרון מעצב אישיות בצעירים.

המסע, שהוא חלק מהליך הלמידה המשמעותית בביה"ס, התקיים בשיתוף קק"ל ועבר דרך אתרי מורשת ואנדרטאות, אותן טיפחו התלמידים בדרך. בכל יום במסע התלמידים למדו, הכינו יומני מסע וכמובן צעדו ברגל. התלמידים הרגישו את השטח, לנו בחניונים ביערות ובשולי ישובים ושקי השינה היו המיטה המשובחת ביותר. התלמידים ניווטו, בישלו, למדו, דיברו, שוחחו, כיבדו אחד את השני ואת השטח ניקו. פשוט מדהים. חלק מסגל מורים, התלווה אליהם ולימד את אותם מגמות שהיו צרכים ללמד אותם בכיתה, אלא שהפעם עשו זאת בשטח. הכניסה לירושלים היתה דרך הר הרצל משם השתתפו בחג הסיגד, מסורת מיהודי אתיופיה וסיימו בכותל. אין ספק כי מסע זה יצק הערכים הבסיסים והחיוניים המאפשרים לנו להכיר ללמוד להתחבר להעריך לאהוב ולשמור את הארץ הזו. אהבתי מודל לחיקוי . נגה בן יעקוב וצוות סילבר עוד נבוא ללמוד מכם.

מסע סילבר
 

חוויית המסע- אישית וקבוצתית

 

חורשה נעימה..

במרכז חוסן שלנו, שהינו חלק מהאגף לשירותים חברתיים במועצה, מתקיימות פעילויות שונות. קהילות המועצה בכלל והילדים בפרט הם שותפים מלאים ליצירה. לאחרונה התקיים פרויקט לבניית "גן מוסיקלי", המשותף למרכז חוסן, למועצה ,לחינוך הבלתי לקיבוץ זיקים ושל חברת "יוצרים עם הטבע". ביום שישי כלי הנגינה מוקמו בחורשת האורנים בקיבוץ זיקים. בואו לנגן בטבע וליהנות.

גינת חוסן בזיקים
 

יוצרים עם הטבע

מה עושות כבשים במבקיעים?

מסתבר שמרכז חוסן גם עוסק ב"ייבוא" כבשים למושב מבקיעים. אל תמהרו להכין את המנגל, כי לא מדובר בכבשים אמתיות.... אלו הן כבשים מפוסלות,  פסלי נוי,  שיצרה בכישרון רב קבוצת נשים ונערות ממושב מבקיעים ביום שישי האחרון. מכאן נמסור תודה למנהלת מרכז חוסן, שירה אמיתי- רייניץ ולחברה "יוצרים עם הטבע".

img-20171124-wa0080
  

הכבשים "רועות" בכיכר

 

טקס האזכרה לזכרו של יעקב קובוש מזרחי ז"ל

 

שלוש שנים חלפו להן מאז לכתו בטרם עת של גזבר המועצה היקר שלנו, יעקב (קובוש) מזרחי ז"ל. בראשית השבוע עובדי המועצה התכנסו בפעם השלישית באולם הישיבות כדי לקיים את טקס האזכרה לעילוי נשמתו.

רבים הם הזיכרונות שהותרת בקרב העובדים, חבריך לעבודה, שנקשרו אליך מאוד.  כשמדברים עליך, תמיד עולה חיוך. תכונותיך הנעימות, ההומור, החיוך, טוב ליבך ובעיקר הביישנות, הם אלה שהקרינו על הסביבה כולה ובזכותך הפכה להיות הרבה יותר טובה וחברית. קובוש נוכח לא רק בליבנו, אלא גם באולם הישיבות, כאשר החיוך שלך ניבט מהתמונה שלו.

יהי זכרו ברוך.

אזכרה לקובוש
  

שלוש שנים בלעדיו

 

וכולנו אור איתן...

חג החנוכה הפך לחג של אירועים ופעילויות במועצה שלנו. כבר השבוע, ביום שלישי, חגגנו את "הפנינג האור", אירוע שמח וחגיגי במיוחד לילדים ולמשפחות בהפקת מרכז חוסן ומעגל נשים והמרכז לצעירים שלנו. הפעילות התקיימה בישוב בת הדר וכללה הפעלות לילדים, מופע אש מלהיב, פינות יצירה, סופגניות חמות ומתוקות וכולם נשארו עם טעם של עוד...

אז זה הזמן להזכיר שבעוד כשבועיים, במהלך חג החנוכה, יקיים המתנ"ס את "פסטיבל האור 3" של חוף אשקלון, במסגרתו יופיע הזמר אברהם טל, יתקיימו פעילויות והצגות לילדים ועוד. האירוע הבולט הוא פסטיבל "עדי שף", תחרות קולינרית לזכרו של חלל צה"ל, עדי בריגה ז"ל, שנפל בצוק איתן.כמדי שנה, גם הפעם, אתם מוזמנים להשתתף במסגרת תחרות בה ישפטו שפים. ההרשמה לתחרות עד 4.12.2017.

הפנינג האור
  

אור יקרות

משחק ומרגוע במגרש הודיה

לנו במועצה יש תכניות רבות לפיתוח תשתיות ולרווחת קהילת הישובים שלנו. גם מושב הודיה הוותיק כמובן ברשימת המשימות והשבוע סימנו "וי" על פרויקט הקמת מגרש משחקים רחב ידיים, ירוק ויפהפה. הדשא הסינטטי כבר מוכן, פינת נוי עם אבנים ובהמשך נוסיף עוד מתקני משחקים לילדים.

הפרויקט מצטרף למגרש השחב"ק (שחק בקהילה) ולפרויקט שתוך זמן קצר יוצא לדרך- שיפוץ נרחב של בית העם (ועל כך בפעם אחרת).  אין ספק כי כל העשייה המבורכת בהודיה היא תוצר של שיתוף פעולה ועבודה מבורכת ורצינית של הנהגת המושב  המובילה.

מושב הודיה
 

הדשא של הקהילה ירוק יותר

 

פרשת השבוע

והשבת בפרשת "וישלח" מסופר על יעקב אבינו שיוצא בדרך חזרה לביתו ופוגש מלאך, שרו של עשו ונאבק עמו עד עלות השחר. המלאך לא יכול להכניע את יעקב, אך פוגע בכף ירכו.

לבסוף, המלאך נכנע ליעקב ומברך אותו שלא ייקרא שמו עוד יעקב, כי אם ישראל, לשון סררה וגדולה. עם הנצח לעולם יתקיים, למרות פגיעות מדי פעם ב"כנף". אין לנו ייראה מאף אומה, עם ישראל חי.

שבת שלום. 

         

             לרשותכם, 

               יאיר פרג'ון

     ראש המועצה האזורית חוף אשקלון

טל'- 08-6775500, דוא"ל-yairf@hof-ashkelon.org.il

המעוניינים לקבל ניוזלטר שבועי מראש המועצה מוזמנים לשלוח כתובת מייל לכתובת: moked@hof-ashkelon.org.il