בס"ד

י"א טבת תשע"ח, 29.12.2017

 המספרים כמנוף לצמיחה

''יודעים בשעה שיודעים מעט.

עם ריבוי הידיעות מתרבה הספק''

                                                (גיטה).

 

למרות אמירתו המפורסמת של הפילוסוף הגרמני מאמצע המאה ה-18 גיטה, בהתייחסו: לעולם השקיפות במידע. אשר יש בו לכונן ספק רב בתודעתו של האדם- אני סבור כך:

 עדיף מתן כל המידע, ויהיה ספק.

מאשר יהיה ספק ללא המידע.

ביום חמישי האחרון קיימנו ישיבת מליאת מועצה מיוחדת בה הוצג לחברים סיכום התקציב לשנת 2017 וכן תקציב העבודה לשנת  2018 העומד על - 161.136 מיליון שקלים. עשרה מיליון שקלים יותר, לעומת 2017. התקציב נבנה בצורה שקולה מדודה ושמרנית. ההכנסות שלנו מבוססות על ארנונה ביתית ומסחרית העומדים על 54 מיליון ש''ח לפני הנחות. כל השאר, סכום פעוט של: 107 מליון ש''ח הוא תקציב שאנו מגייסים מהממשלה מכל משרד ומשרד על פי מפתחות משתנים.

סגירת תקציב 2017, הכנה ופתיחת תקציב 2018 הוא תוצר של עבודה מאומצת של יחידת הכספים של המועצה, בניהולו של הגזבר אלעד פרץ תוך שיתוף פעולה, עקב בצד אגודל, עם כל מחלקות המועצה. עבודת הכנת התקציב נעשית תוך הקפדה על שקיפות מלאה. לנגד עני עומדת תמיד המטרה שלשמה קיימת המועצה: לתת לתושב את סל השירותים המיטבי.

כל ספר התקציב יופיע בימים הקרובים באתר המועצה ויהיה זמין לכל תושב. לפניכם דף מס' 7 מספר התקציב: 

טבלת תקציב

חובה נעימה לי לספר לכם כי בישיבת התקציב הענקתי לכל חברי המליאה אות הוקרה אישי על תרומתם לזכיית המועצה שלנו בפרס ניהול תקין של משרד הפנים זו השנה העשירית ברציפות.

וכך כתבתי בהקדשה:

     לחבר המליאה _______

פרס ניהול תקין זה 

הינו חלק ממארג עשייה רחבה

 של כל העוסקים במלאכה.

קבל את תודתי על תרומתך לקבלת הפרס.

בברכה ובידידות,

יאיר פרג'ון

ראש  המועצה

ישיבת תקציב
 

עם הפנים לתושב

 

רואים רחו"ק רואים שקוף

יחד עם משרד הרווחה יצאנו השנה לתוכנית  מיוחדת שיהיה בה כלים נוספים לייעול דרכי הטיפול בפרט ולהפכם לחדשניים.

מעוזיה סגל, מנהל אגף רחו"ק (רווחה, חברה וקהילה) לקח על עצמו את האתגר והוביל את כל עובדי האגף בשבילי התוכנית שמשמעותה: יכולת טובה יותר לתת שירות לתושב. במסגרת התוכנית יצאו כל 17 העובדים הסוציאליים שלנו להדרכות והשתלמויות מגוונות כל מנת  לרכוש כלים ומיומנויות למען התושב.

אז מה החידוש?

השירות החדש יחסוך הרבה זמן טרחה וטיפול בתושב לא "ייגרר" חודשים. במסגרת זו האגף גם התחדש במערכת מחשוב חדשנית המרכזת את תיקי המטופלים במועצה. כך, גם כל ההתקשרות עם משרד הרווחה, תעשה מעתה דרך מחשב אחוד עם המשרד, דבר שישפר את השירות באופן משמעותי מאי פעם. אני מברך את מעוזיה סגל ואת אנשי הצוות באגף רחו''ק על התחדשות ייעול השירות לתושבנו היקרים. 

2017-11-26 13.49.26

מייעלים את השירות

סע''ר בחוף

סדרת הפעולה הטלוויזיונית "פאודה" מציגה את פעילותה המורכבת של יחידת ה"מסתערבים" בשטחים. ודאי תתפלאו לשמוע שגם לנו במועצה יש יחידה מובחרת ואיכותית, השבוע סיימו את הקורס: 18 חבר'ה, אחד אחד. אלה יהיו מוכנים ברגעי אמת לצאת לשטח בכל שעה משעות היממה ולעסוק בחילוץ והצלה מורכבים של לכודים ממבנים שיקרסו חלילה בשל מלחמה או רעידת אדמה. מטרת היחידה מתן סיוע עצמאי ראשוני (סע"ר) שחברי היחידה יגישו עד  שיגיעו כוחות הצבא והמשטרה לזירה. 

לצורך ארגון וגיבוש היחידה קראתי לחבר ברק פלד הנמרץ מהישוב בת הדר על מנת שיעמוד בראש היחידה (בהתנדבות מליאה). ברק שירת שנים רבות במשטרת ישראל ביחידת החבלה ומאחוריו עבר עשיר, הן בהכרת השטח והכרת ההוויה הביטחוניסטית והקשר בין גורמי הצבא, המשטרה והמערכת האזרחית. אני בטוח שמינוי זה, של ברק, יצעיד את יחידת סע"ר שלנו למחוזות מקצועיים ברמה גבוהה ושלא נזדקק. ואם נזדקק, יהיו חברה טובים שידעו לעזור בזמן אמת

בוגרי קורס סער

ח"י מתנדבי הסע"ר

 

 

נערים יוזמים מיזם  

לפני כשנה ביקשתי ממעוזיה לבחון הקמת פרויקט מיוחד לבני הנוער. הרעיון:  לפתח מסוגלות תעסוקתית  כבר בגיל צעיר ולחשוף אותם הנוער לחוויות היוזמה  וההתחככות עם האתגרים הכלכליים שעומדים בפניו של כל יזם. מה שיפה אצל מעוזיה זה ''שגר ושכח''. כעבור מס' חודשים הוא הודיע לי שגייס את התקציב הייעודי, לא חלף חודש והוא הודיע לי שכבר הוקמה קבוצה של 15 בני נוער מקהילות שונות של המועצה ומיד מפעלים את הפרויקט "נערים יוזמים מיזם''. בתכנית יוזמים הקמת עסק קטן משלב ההקמה, התיקצוב ועד לשיווק. הנערים ירכשו כלים של יזמות, ניהול, פיתוח עבודה קבוצתית, עמידה בלו"ז ועוד. התוצר, יהיה מוכן בסוף השנה, והוא יוצג במסגרת "יום שיא". תאמינו לי, אני כבר סקרן לראות את התוצאות...ויהיו תוצאות טובות.

 

מיזם

יזמות עסקית כמנוף לעתיד

 

מעוררת השראה

יש חשיבות רבה לכך שבני הנוער שלנו, יהיו מעורבים בקהילה. זה מוביל להצטיינות אישית, לאחוז גיוס גבוה לצבא ואפילו ליוזמה, "סטארט אפ" חברתי, שמשפיע על הקהילה לטובה. זו הסיבה שאני דואג להשקיע משאבים רבים בדור הצעיר שמניב פירות נהדרים.

קחו למשל את דניאל לוטטי, תלמידת האולפנה נווה דקלים בניצן. פעילותה ותרומתה לפרויקט "חברים לרפואה", אותו יזמו והובילו בני הנוער בניצן, הן משמעותיות. הפרויקט נותן מענה לילדים (עד גיל 21) בעלי צרכים מיוחדים במהלך כל השנה ובעיקר בימי הקיץ. דניאל ליוותה חניכה בעלת צרכים מיוחדים באופן אישי והשיא היה בקיץ האחרון, כשהיתה אחראית על כל וועדות הקייטנה, הובילה הכנה בחודשי החורף לילדים בעלי צרכים מיוחדים ובקיץ ניהלה את כל הפרויקט, גייסה כספים, העניקה מענה להורים ובנתה תוכן להדרכה.

על פעילותה המבורכת עמדה השבוע על הפודיום כנציגת קהילות חוף אשקלון  וקיבלה את אות הפעיל המתנדב המצטיין תשע"ז. ועדת הפרס של משרד החינוך מחוז הדרום קבעה: "דניאל, נעימת הליכות גילתה תכונות של מסירות, אהבת הזולת, לויאליות, אסרטיבית, בעלת יכולות השפעה גבוהות על חבריה, הניעה תהליכים חברתיים משמעותיים שהיה בהם לתת סיוע ומענה לזולת". דניאל יקרה, אנו גאים בך הבאת כבוד לכל תושבי המועצה.

אות הפעיל המצטיין

מצויינות ערכית חברתית

 

החג של עובדי המתנ"ס

המתנ"ס הוא הזרוע ביצועית של המועצה, שמתפקד היטב בזכות העובדים והעובדות המסורים. בזכותם, כן כן רק בזכותם , מצליחים לעמוד בכול היעדים. בעיני עובדי המתנ''ס הם חלק בלתי נפרד מהמועצה. רגע לפני סוף 2017, ביקשתי מאלמוג נחשון המשמש חבר מליאה כנציג מושב הודיה וממונה מטעם המליאה על המתנ''ס לקיים ערב הוקרה לעובדי המתנ''ס העוסקים בוקר וערב  בחינוך המתמשך וחלוקת תעודות לעובדים המצטיינים. הוקמה ועדת בחינה וזו עמלה רבות והשקיעה מאמץ לא פשוט לקבוע מי הם העובדים המצטיינים והרי באמת כל העובדים משקעים מזמנם וממרצם מכל הלב . בסופו של תהליך זה החליטו חברי הוועדה לאתר עובדים אשר משמשים דוגמא ומופת לחריצות, אכפתיות יתרה להצלחת פעילות המתנ"ס והתנהלות שהיה בה לקיים שינוי כיוון חיובי בפעילותו המקצועית. והזוכים הם:                                                                                                

בתחום נוער - דותן גבצו מד"ב היישובים בית שקמה וגיאה.
בתחום חוגים - דור אבן מאמן טניס.
בתחום מעונות- רחל סופר, מטפלת במעון "טופז" ויעל תעסה, מבשלת במעון שוהם.
בתחום מנהלה - רונית סדון מנהלת מעונות יום.
הוקרה ליעקב אמנו - השוטר הקהילתי ששירת בישוב ניצן והוקרה לקובי פודה מנכ"ל חברת "פולירון" מקיבוץ זיקים, שתומכת במסגרות שונות של המתנ''ס.

המשך עשיה פוריה לכולם גם ב- 2018.

מתנס מצטיינים 2017

השותפים מלאים להצלחה

כן ירבו כמותכם

בשבוע שעבר סיפרתי לכם כאן על הנתונים המעודדים המצביעים על ירידה של 44 אחוז באירועי הפשיעה באזורנו. חלק נכבד להישג זה שותפים, כאמור, כ-100 מתנדבים ומתנדבות שלנו שמסייעים למג"ב ולשיטור הקהילתי. ביום שלישי השבוע, זו שנה העשירית ברציפות, שאני מעודד את מחלקת הביטחון לקיים ערב הוקרה ייחודי למתנדבים שלה ולהוקיר את פועלם. האירוע התקיים בגני שמשון באשקלון וכלל ארוחת ערב, קריוקי, הרבה מצב רוח וכמובן מוסיקה טובה. תקוותי הגדולה גם לשנת 2018 לא השתנתה והיא להגדיל את מעגל ההתנדבות המסייעת לשיטור הקהילתי במיגור הפשיעה בקיבוצים, במושבים ובישובים.

הוקרה למתנדבים

ההתמדה משתלמת

 

מועדון החמש

לפני חמש שנים, הצטרפו עוד חמש נשים- מחנכות מדופלמות- לשותפות "ביחד" של הסוכנות היהודית. הבנות הן לימור אלוני (מורה מביה"ס חופים), חני לוי (מורה מביה"ס שקמה), יוכי אזרן (גננת מובילה בגן "הדר" בבת הדר), אביבה דוד ששון בלש (סגנית מנהלת בית ספר "ניצן") ורותי קרן (גן גפן בקרית מלאכי). במסגרת זו נרקמו קשרי בתי הספר, הגנים שלנו במועצה לבין קהילות קרית מלאכי וטוסון שבארה"ב.

המוטיבציה הגדולה שלהן יצרה חיבור אחר עבור התלמידים, העניקה להם הזדמנות להכיר ולחקור צדדים נוספים של היהודים שמעבר לים. בחנוכה הן טסו להכיר מקרוב את הצד השני שלהן בפרויקט- בטוסון, בארה"ב. הן פגשו את הקהילה היהודית, תלמידי ומורי בתי הספר, הורים, מתנדבי השותפות ומובילים בקהילה היהודית ואף סיירו בבתי הכנסת והדליקו נר חנוכה. השותפות חשובה לחיזוק המורשת שלנו. אמשיך לתמוך בפרויקט מבורך זה.

טוסון

נר שמיני בבית כנסת עמנואל בטוסון

פרשת השבוע

בפרשת השבוע, "ויחי", יעקב אבינו מנחיל לדורות את ברכת הנכדים.

יעקב מברך: "ישימך אלוהים כאפרים וכמנשה". כלומר יעקב בירך את עם ישראל לפי ברכת הנכדים ולא לפי ילדיו, 12 השבטים.

משום שבין בניו היתה קנאה שנאה ומחלוקת, לעומת האחווה, השלום והרעות ששררו בין אפרים ומנשה. מכאן, שברכת יעקב לעם ישראל נועדה להשרות בו את האהבה והאחדות.

שבת שלום.