דלג לתוכן העמוד

משולחנו של ראש המועצה מס' 130

בס"ד                                                                                                                                                   

י"ט טבת תשע"ח, 6.1.2018

משולחנו של ראש המועצה מס' 130

קהילת חוף אשקלון, שבוע טוב !

 

תפילה לגשם אף פעם לא מזיקה

פורום ראשי רשויות עוטף עזה. כן, יש דבר כזה, אנו נפגשים אחת לשבועיים על מנת לקדם את האינטרסים שלנו מול מוסדות המדינה. העבודה המשותפת יוצרת משקל משמעותי יותר, לו כל כל אחד היה עובד לבד. "תן דוגמא", אמר לי חבר. סיפרתי שהפורום ביקש לקיים מפגש עם שר החקלאות אורי אריאל ולהציג לו את חששותינו מהתוכנית של נציבות המים לקיצוץ הרוחבי במכסות המים לחקלאים כבר באביב הקרוב. השר דיבר על עובדות. משק המים הארצי נמצא בכי רע. שנות הבצורת המתמשכות יצרו גרעון משמעותי בפוטנציאל המים לשימוש. המחסור הוא אמיתי והקיצוץ יחול על כל המדינה. לסיכום:  השר ימליץ לוועדת קיצוץ לא לפגוע במועצות האזוריות המוגדרות עוטף עזה. לנו זה היה מספיק... 

פגישה עם שר החקלאות

פגישה עם שר החקלאות.

 

 

קורסים אקדמיים באינטרנט

הדגש שהצבנו לעצמנו באגף החינוך, החל משנת הלימודים הנוכחית, הוא על ערך המצוינות. הצלחתי לגייס את המשאבים ולפתוח לראשונה מרכז למצוינות. גם בבית הספר "שקמה", למשל, מתקיימות השנה מספר תכניות חדשניות. כחלק מעידוד ופיתוח האופקים, הורתי למנהלים לשאוף תמיד ליצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה.

זה מה שהרחש בשבוע שעבר, כשתלמידי שכבה י' קיימו יום שיא במסגרת צורת לימוד חדשנית: לימוד קורס אקדמי של אוניברסיטאות שונות בעולם באינטרנט ובזמנם החופשי. הקורסים התנהלו באנגלית ולוו בסרטונים קצרים, הרצאות וגם בוחן בסיום.

הנושאים שבחרו התלמידים ללמוד עסקו בתזונה ואורח חיים בריא, כיצד ללמוד מתמטיקה, בניית אפליקציות לאנדרואיד, עיצוב מוצר וגיבורי על וקומיקס. התלמידים התחלקו לקבוצות. בחלק מהקורסים הגיעו ממש לרמה גבוהה של תוצרים. במהלך היום הייתה הפסקה פעילה. המנהלת אופירה שהשתתפה בפעילות  התרשמה מאוד ואף ממליצה למורים לאתגר את התלמידים בדרך למידה זו.

 

שקמה
 

למידה עשירה ומקוונת

 

סובלנות זהו מסע מתמשך של לימוד תרגול והפנמה

יחידת הנוער שלנו, עוסקת במגוון עשיר של פעילויות. אחת מהן היא הכשרת מד"צים. בני הנוער עוברים סמינרים והכשרות לאורך כל השנה, בהמשך כאשר הם פוגשים את החניכים שלהם  יש בילקוטם עושר ערכי להנחיל לחניכים ולבני גילם הסובבים.

בסוף השבוע האחרון השתתפו כ-40 בני נוער המשמשים כמד"צים מכיתות י'-י"א של תנועת בני המושבים בסמינר סובלנות. הסמינר התקיים  במושב טל שחר. (נכון בתכנון המקורי הסמינר היה צריך להתקיים אצלנו, ביד מרדכי, אך לצערי המציאות הביטחונית הכתיבה אחרת). הנושא המרכזי בו עסקו בו בני הנוער היה סובלנות: מסתבר שתמיד עלנו להמשיך ולעסוק בנושאים חברתיים, הן לאומיים והן אוניברסליים. ''הגזענות נוכחות במציאות'' ורק באמצעות לימוד והכרה שהיא קיימת נבין שיש גזענות. זו באה במגוון צורות ומופעים. אין לי ספק כי בני הנוער שלנו שהשתתפו בסמינר שכזה חזרו עשירים יותר מבנים יותר וסובלניים יותר..

 

סובלנות

סובלנות מתחילה בסבלנות

 

השחר העולה

יש לנו במועצה מכינה קדם צבאית קוראים לה ''שחר'' במכינה  משתתפים צעירים וצעירות  בתקופה שלפני הגיוס . פעמים רבות הייתי נשאל כמה נוער מתושבי המועצה שלנו נרשמים למכינה זו השוכנת אצלנו בניצן? התשובה . גם אם תופתעו : אף אחד . כל הנוער מצטרף למכינה זו אינו תושב המועצה ,החברה מגעים מכול הארץ . מדוע אם כך אנו מסייעים ותומכים במכינה זו  התשובה לקוחה מעולם של חז''ל  שהוא גם עולמנו אנו. ''כשם שעשרות רבות של בני נוער שלנו יוצאים כל שנה למכינות בכול רחבי הארץ, שם הם מתקבלים במאור-פנים ואותה רשות  שבתחומה קיימת המכינה עוזרת לאותם  נערים.  כך גם. אנו מצווים לעזור לאחרים שמגעים אלנו. מלבד זאת הנוער. חברי המכינה משתלבים עם חלק מהקהילות שלנו במועצה מקיימים פעילות ערכית ותורמת. נמסור הידד לנוער .

שלוחת מתנס בניצן

מכינת שחר לטובת הקהילה

 

דחפורים וברזלים

עבודות בשקמה

בימים אלה נמשכות במרץ רב העבודות להקמת אגפים חדשים לבתי הספר שלנו שקמה וחופים. תעקבו אחרי....

צפו בסרטון מהשטח:  https://youtu.be/G5JhO9Z36qM

 

הטיש הגדול

ודאי נתקלתם בצמד המילים "הטיש הגדול", שהוא גם סדרת מופעים. ובכן, מהו אותו 'טיש'? מדובר במילה ביידיש, שנועדה לתאר את עריכת שולחן האדמו"ר לקראת הילולה. במסגרת אירועי התרבות המגוונים שלנו במועצה, גם אנחנו קיימנו טיש משלנו- טיש בשלושה, זה היה מופע מצחיק סוחף ומוסיקלי של השלושה: משה להב, ג'קי לוי וקובי אריאלי.

האולם במתנ"ס היה מלא עד אפס מקום ואף אחד לא נשאר בלי כיסא. וכמו שאומרים הגששים, גם אני מעת לעת "מושך בעט הסופרים" ובמעמד זה, אני מודה לומר, לא התאפקתי. עליתי לבמה, שלפתי חמשיר שכתבתי במיוחד ולרגע קט, הפכנו ל"טיש בארבעה"....

לקראת האירוע:

קודם הדחתי את כל הכלים מהשבת חיש.

את הרצפה קרצפתי, ניקיתי ושטפתי בוויש

הבית לשם-שינוי  היה ממש נראה  חדיש.

מזל שלא הייתי צריך להכין גפילטה פיש.

יצאתי:................

במדרגות תפס אותי איזה ישיש.

שאל: תגיד? אתה יודע  איפה זה תרשיש.

חשבתי לי, אני מאחר אמרתי, עסק ביש.

אני חייב להגיע בזמן לאירוע  הטיש...

סל התרבות והאירועים אצלנו גדוש ומבורך תעקבו אחר הפרסומים ..

טיש בארבעה

צילום אלעזר  לרנר
 

אולם מלא מלהכיל (צילום השלושה- אלעזר לרנר)

 

 

רגע של עברית מפרשת השבוע- מנהיג מוביל הוא מנהיג מובל?

לכל אחד מאתנו יש דמות מופת של מנהיג, אותה אנו מעריצים, מערכים והולכים לאורה. חלק קטן מבני האדם עושים זאת מתוך מודעות מלאה. רוב  בני האדם, עושים זאת באמצעות התת מודע .אז מי המנהיג שלך? עיינתי בפרשת השבוע המתחילה בספר שמות. כאן מסופר על לידתו של משה-רבנו. בניגוד למשפחה הנורמטיבית, אשר היא קובעת את השם לילד, כאן מי שנותן את השם אלה לא הוריו, אלה דווקא בת המלך- ''בתיה בת פרעה''. כפי שכתוב: ''כי מן המים משיתיהו''. היא משתה אותו, משכה אותו  מן המים. על פי העברית, צריך היה לקרא לילד משוי .. כמו "הילד משוי מן המים'', אך בתיה ראתה ברוח הקודש שהילד הוא לא מובל, אלא יהיה מוביל. על כך קראה לו משה. על כן הוא ''משה", מושך  את עם ישראל ממצרים.

שבוע טוב.

לרשותכם, 

יאיר פרג'ון

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון

טל'- 08-6775500, דוא"ל-yairf@hof-ashkelon.org.il

המעוניינים לקבל ניוזלטר שבועי מראש המועצה מוזמנים לשלוח כתובת מייל לכתובת: moked@hof-ashkelon.org.i