בס"ד

כ"ו טבת תשע"ח, 13.1.2018

משולחנו של ראש המועצה מס' 131

קהילת חוף אשקלון, שבוע טוב !

 

הנחל "נפל בין הכיסאות". יש דבר כזה?

לא אצלנו...

הרבה ביוב מרצועת עזה זרם בנחל חנון. בקיץ האחרון הבעיה החמירה ואלפי קוב של ביוב גולמי זרמו בנחל. אז מי אחראי על הביוב מעזה הזורם לתחום המועצה שלנו סמוך לנתיב העשרה ? בעודי מהרהר מי באמת אחראי, נכנס אלי הגזבר וביקש שאחתום על שיק מוזר. "מה זה", שאלתי. "קיבלנו קנס". למעלה כתוב מדינת ישראל נותנת קנס למועצה האזורית חוף אשקלון על כך שהנחל הנמצא בתחום המועצה זורם בו ביוב. זרימת הביוב בנחל חנון הולכת ומחריפה. מאיפה מתחילים לטפל בעניין ?                                      

אני מתחיל במשרד להגנת הסביבה. "ידידי", הם אומרים לי, "אין לנו קשר עם החמאס בעזה הבעיה היא שלך". אוללה, איזה תשובה. נחפזתי לעדכן  את רשות הטבע והגנים. קולו הסמכותי של הפקח, התפוגג, לאחר שהבין כי השטח  עליו אני מדבר הוא לא  שמורת טבע ואמר: "מצטער אני לא יכול לעזור".  חשבתי בליבי בטח במשרד החקלאות נמצא פתרון וישועה. "נו", אמר לי הפקיד שמעולם לא הניף חרמש בשדה הקמה, "זה שדה חקלאי או נחל ?". נחל, אמרתי. נחל או וואדי ? גם נחל וגם וואדי עניתי. "אם זה לא  שדה חקלאי כמו גזר תירס חיטה או מראות סולאריות , אז זה לא חקלאי ואני לא יכול לעזור לך". 

התקשרתי למשרד הבריאות וביקשתי עזרה ואמרו לי ש"ליצמן עסוק". כעבור מס' דקות חזר אלי שליחו של סגן השר ואמר לי: "זה ממש לא בריא שהביוב זורם אצלך בנחל...". צץ לי רעיון לפנות ''למנהלת המעברים'', הרי מחסום ארז הוא באחריותם. "מנהל המנהלים של המנהלת", אמר לי בקול רגוע כי הוא אחראי להכנסת סחורות ומעבר בני אדם במעבר של ארז ואין לו שום מנדט לעסוק בשום דבר אחר זולת מה שציין. על העברת ביוב מעזה לארץ אין לו שום מנגנון פיקוח.

המשכתי ופניתי לרשות הניקוז. החבר'ה שם באמת אנשים אחלה. שאלו מה הבעיה ? אמרתי בנחל חנון זורם ביוב מעזה! אני מבקש את עזרתכם. הם הסבירו לי באופן מושכל ומלמד כי המנדט שלהם הוא לוודא שהנחל לא חסום והם דואגים תמיד שהמים יזרמו באופן חלק וישיר אל הים. אמרו לי : "אתה בעצמך מעיד על כך שהכול זורם, אז מה הבעיה? "ביוב ביוב", אני אומר. "העיקר שזה זורם", עונה לי מהצד השני.

הוא ממשיך ואומר: "אתה יודע מה המשמעות של ביוב עומד ? עדיף שיזרום". נזכרתי שיש לי קשרים טובים עם צה''ל, ניצלתי אותם והרמתי טלפון ל"מפקד בחיל התחזוקה". בפטריוטיזם מלא הערכה אמר לי הקצין: "אנו אחרים על הגבולות מפני התקפות קונבנציונליות מצד האויב !". עניתי לו מיד: "ביוב זו לא התקפה ?". הוא השיב לי בלקוניות: "ביוב? טרם הוגדר בספרות של פקודות מטכ''ל כהתקפה".  חיש מהר עירבתי את הקק''ל ומשם נמסר כי השטח הוא לא בהחזקת הקק''ל ואין להם שום סמכות עליו.   

נואשות התקשרתי למשרד הביטחון: ''אני מבקש את עזרתכם", אמרתי,פקיד בלבוש אזרחי חצי רשמי, העביר לי פתק. למעלה כתוב:"בלמ''ס"(בלתי מסווג) ובכתב יד של גאון לפיזיקה  כתוב: "גם אמריקה הכריזה על החמאס כארגון טרור", אז שאנחנו נדבר עם החמאס ?".                                                                                    

מה עושים, שאלתי את עצמי ? פניתי לחברת מקורות. ''אתם מוכרים מים מתוקים לפלסטינאים''?  כן, השיבו לי. "אז בואו קחו גם את הביוב שלהם", עניתי.  "הצחקת אותנו", אמרה הפקידה מהעבר השני של הקו בעודה לוגמת כוס מי עדן. לא נואשתי, עזבתי לרגע קט את אפיק הנחל השוצף ביוב, ישבתי  בצילו של אחד העצים היפים שבסביבה כאשר השעה הייתה 12 בצהריים.  לפתע, בקע קולו של המואזין מבית חנון: "אללה הוא אכבר" וחזר על המשפט כמה וכמה פעמים. "בואו לתפילה", נשמע קולו הערב של הכרוז. אז הבזיק לי הרעיון להרים לו טלפון. למי ? לידידי משכבר הימים ''אחמד אבו ג'יפה אלביובי'', ראש העיר של בית חנון.

"יא חביבי", אני אומר לו, "מדבר השכן שלך מצפון אני נמצא בנחל חנון.  בחייאת אללה אתה יכול להפסיק את זרימת הביוב שלך אלינו?", אני שואל בעדינות ובחבריות. "אבו ג'פה אלביובי" עונה לי גם  בנימוס ובחבריות: ''יא חביבי, תדבר אתה עם מנהל של הנמל באישדוד שישחרר לי את ''המשאפות שהגיעו מן- אירובה"......יא אללה, לאיזה סיפור קפקאי נכנסנו. המכס לא משחרר את משאבות הביוב של בית חנון. ראש העיר "אבו ג'יפה אל ביובי", מקבל ממקורות מים מתוקים מחזיר לנו אותם מבוייבים ואלה  זורמים  בנחל ומדינת ישראל נותנת לנו קנס על כך שבשטח המועצה שלנו זורם ביוב.....     

שאיבה

הפעלת תכנית החירום 

קוראים יקרים, גם אם זה נשמע לכם סיפור דמיוני כולו מבוסס על סיפור אמיתי.  ובינתיים מה  עשינו? הורתי למרלין סבן וישראל מדר מהיחידה הסביבתית להפעיל את מנגנון החירום ולמחרת היום החלו עשרות מיכליות לשאוב כל יום מאות אלפי קובים של ביוב גולמי מאפיק הנחל.

פעולה זו נמשכה כשלושה שבועות. הייתי חייב לפעול בנחישות על מנת למנוע נזקים למי התהום ומטרדי ריח ויתושים. במקביל, בניתי פסיפס של כל תחומי האחריות של כל ארגון וארגון הרשום מעלה,רתמתי את כולם להכנת תכנית מפורטת לפתרון יסודי ויצאנו לפרויקט.

בשלב א', כאמור, הפעלו את מיכליות השאיבה. בשלב ב' הותקנה משאבה וקו חירום עד למערכת השפכים של קיבוץ ארז ומשם למט''ש.

השבוע קיימתי סיור מקצועי עם שכני  ממזרח ,ידידי אלון שוסטר, ראש המועצה האזורית שער הנגב יחד גיורא שחם מנכ"ל הרשות למים וביוב ועוד רבים וטובים. אני שמח לבשר לכם כי סיכמנו על מתווה שיתן מענה יעיל ומהיר על מנת להתמודד עם הזרמות ביוב בעתיד. להלן התכנית: תיבנה מערכת איגום, שאיבה והזרמת השפכים אשר תוכל לקלוט את כל ההזרמות של הביוב מעזה אלינו. מי משלם ? גם סיפור... במסגרת החזרי המסים שממשלת ישראל מחזירה לפלסטינאים ברמאללה (כן יש דבר כזה), האוצר יקזז להם את כל סכום ההוצאות שאנו במועצה נוציא לטובת הטיפול בביוב של עזה. חתיכת סיפור...

סיור מינהלת הביוב

נבנה המתווה לפתרון ארוך טווח

 

מהיום אמרו פל"ח- לא "פלאח"

יום הלשון העברית צוין השבוע וברשותכם נחזור למילה אחת בערבית: "פלאח", שמשמעותה "חקלאי". מה הקשר לענייננו? מזה שנים אני מוביל בסבלנות, בעקשנות ובנחישות את אחת מתוכניות הדגל שלנו: תכנית מתאר לפל"ח. משמעותה: פעילות לא חקלאית, שעיקרה הסבת שטח  של 500 מטר הנמצאים בחלקתו של בעל הנחלה. עם אישורה, יוכל המושבניק להקים מיזם פרטי אצלו בחצר על ידי הגשת תכנית לוועדה המקומית בלבד ויהיה פטור מלכתת רגליו בין הועדות המחוזיות של באר שבע וירושלים. מה המשמעות הכלכלית והחברתית של תכנית זו ? עם אישור התכנית לקראת האביב הקרוב יוכלו כ-900 משפחות  המתגוררות ביחידות המשקיות במושבים להקים עסק חוקי ומפרנס בכבוד ממש ליד הבית. ברור שזהו שינוי משמעותי זה יעצים את הקהילה ויאפשר לבן ממשיך להתפרס מהמשק יחד עם בני משפחה נוספים.    

בקרוב נקיים כנס ליזמים ותושבים בשיתוף משרד הכלכלה. השבוע קיימתי פגישת עבודה עם השותפים לדרך: רן קיוויתי- ראש הסוכנות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה, אפי מחלב מנכ"ל מעוף דרום, חזי שגיא ממעוף אשקלון, על מנת לבחון מספר חלופות לחשיפה ומינוף של פרויקט הפל''ח בקרב בעלי הנחלות אצלנו במועצה. הדס קרמזין המנהלת, את היחידה ליזמות ותיירות במועצה לקחה, על עצמה לארגן לקראת חודש מרץ יום של סדנא והרצאות  לטובת בעלי הנחלות על מנת לסייע לכל מי שיהיה מעוניין לצאת לדרך כלכלית חדשה ולהגדיל את פוטנציאל ההכנסות מהמשק.  תעקבו אחר הפרסומים ותרשמו את התאריך.  

 

לקראת תכנית פלח

פל"ח טעים במיוחד

 

פיתחו של אולם...

אולם הספורט
 

בימים אלה מתבצעות העבודות להקמת אולם הספורט בביה"ס באר גנים. 1500 מ"ר של אולם וחדרי חוגים, 500 מקומות בטריבונה.

לצפייה בסרטון מאתר הבניה השבוע- לחצו כאן: https://youtu.be/9LSwdrDWxcs

 

יודע חקלאי פיקח ....

מנהלת "תנופה" אשר תפקידה המוצהר היה לסייע לכל מי שפונה מגוש קטיף לשקם את משקו החקלאי (למי שהיה מעוניין) התפרקה. ולצערנו הרבה מחויבויות שהמדינה התחייבה לחקלאים טרם בוצעו. קבוצה  גדולה של חקלאים אשר בנו את משקם סמוך לקיבוץ כרמיה לא נמצא להם הפתרון  למערכת הביוב, ובינתיים אין לשפכים פתרון.

במפגש שקיימתי עם החקלאים החרוצים הבנתי כי החבר'ה שלנו מפסדים עסקאות רבות המסבות להם נזקים כלכליים כבדים. החקלאים לא יכולים לייצא או לשווק לרשתות גדולות כיוון שהן לא יכולות לקבל רישיון עסק. כידוע  קבלת רישיון לעסק מותנה בהכנת מערכת שפכים תקנית. לאור מציאות עגומה זו החלטתי לקחת  אחריות על המצב ולהירתם בכול הכוח לעזור לחקלאים החרוצים שלנו ואשר נפגעים על לא עוול.

הורתי לפעול בשלושה מישורים:

 1. באופן מידי לשאוב אחת לשבוע את השפכים ממיכל האיגום. 

2. בתאום עם גיל תימור המשמש כמזכיר קיבוץ כרמיה ואשר נרתם יחד עם המועצה לעזור לחקלאים הכנו תכנית מפורטת לחבר את החקלאים למערכת של קיבוץ כרמיה.

3. לגייס תקציב של 800 אלף ש''ח על מנת לבצע את העבודה. אני שמח לבשר לחקלאים כי לאחר עבודה מאומצת של כ- 6 חודשים, יש לנו קבלן זוכה ובימים הקרובים אחתום על צו התחלת העבודה.  

המשרד להגנת הסביבה
 

לוקחים את המושכות

  

 

לשמע הצליל ישאל  השואל

לקראת סוף השבוע שעבר הגיעו נערים רבים מבית הספר למוזיקה שלנו בניהולה של ד"ר מיכל צור דחוח אל מושב ניר ישראל והשמיעו מצלילי מוסיקת הטבע –  השמים שמעו את הנגינה הערבה וגשמי ברכה ירדו על הארץ. הנהגת הישוב ניר ישראל, בראשם יעל סנדרובסקי יצחקי, פנו למועצה לבחון את האפשרות להקים שלוחה של בית הספר למוזיקה גם בניר ישראל (כמו בכוכב מיכאל ובניצן). הנשים הנמרצות ארגנו ערב חשיפה אשר כשלעצמו היה ערב תרבותי מכובד. החשיפה אפשרה מתן  במה נאה לצעירים רבים בוגרי וחניכי בית הספר למוזיקה.  

לשמע הצליל, ישאל השואל.

 ברוכה רוח טובה מי מילל.                  

מהיכן הניגון והזמר הצוהל.

 ינעים הכינור:

 זהו ביתי ניר-ישראל.

במה פתוחה
  

צליל מיתר

 

 

קולינריה מעלי היער

מרק, מוקפץ ושייק ירוק. זה אינו תפריט במסעדה, אלא מנות שהכינו ילדי פרויקט "גן המאכל בניצן" שיזמתי ומקדם אותו האגף לאיכות הסביבה. ומה מיוחד במנות ? כולן עשויות מעלים של צמחי בר ביער (ללא ריסוס). העלים בעלי ערך קולינרי לא מבוטל ומתכונים חולקו למשתתפים. בעקבות ההצלחה, גם בפעילות הבאה בט"ו בשבט, יעסקו הילדים בליקוט ובישול בשטח.

יער המאכל בניצן

אני ילד ירוק

 

 

רישום בנעלי בית...

תושבים יקרים שימו לב, החל מיום רביעי הבא, א' בשבט, 17.1.18 אגף החינוך יפתח את הרישום לכיתות א' לשנת הלימודים תשע"ט. הרישום לגני הילדים ייפתח למחרת, יום חמישי, ב' בשבט, 18 בינואר. (הרישום ליתר הכיתות בהמשך). כפי שהנחתי את אגף החינוך, הרישום ייעשה כולו בצורה מקוונת, נוחה ומהירה מהמחשב שלכם. למידע על ההרשמה היכנסו לאתר המועצה.

רישום מוצלח !

 

איש בר לבב

אחד הפירושים לצמד המילים "בר לבב" הוא טהור לב. שמחנו לארח אחד כזה השבוע בניצן, הפיזמונאי הוותיק יורם טהרלב. בערב מהנה במיוחד סיכם טהרלב, בהומור ובחן 70 שנות ישראליות ראשונות. כן, ברפרטואר שלו כתיבת שירים רבים שהפכו נכס צאן ברזל. למשל: "גבעת התחמושת", "יעלה ויבוא" ו"הדרך אל הכפר". בעיני, השיר "קום והתהלך בארץ", על ארץ ישראל הישנה והטובה, הוא ציווי אקטואלי שמחבר בין האדם לטבע, בין הנפש לשורש.

"קום והתהלך בארץ

                בתרמיל ובמקל

                            וודאי תפגוש בדרך

                                            שוב את ארץ ישראל..."

נמשיך להעשיר את סל התרבות במועצה. עקבו אחרי הפרסומים.

טהרלב

70 שנות ישראליות ראשונות

 

פרשת השבוע

''הכרת הטוב'' מעלה חשובה מאוד

בפרשת השבוע, "ואירא" הקב"ה מצווה את משה להכות את היאור. משה מסרב להכות את היאור ונותן לאחיו, אהרון, לעשות זאת. מדוע סירב משה לציווי זה והעביר את האחריות לאחיו? התשובה: אמר משה: "היאור שמר עלי כאשר הייתי תינוק בתיבה, עתה איני יכול  לנהוג  כלפיו בכפיות טובה. מכאן למדנו מעלה חשובה: ''הכרת הטוב".

שבוע טוב.