משולחנו של ראש המועצה מס' 133

בס"ד

י' בשבט תשע"ח, 26.1.2018

"מעל המגדל סביב אשקיפה..."

תצפית מרשימה המשקיפה מערבה אל דיונות החול, חממות החקלאים ועד לקו החוף לכיוון דרום מערב. התצפית פורשת בפנינו את חלקה הצפוני של רצועת עזה. תושבי נתיב העשרה מתגוררים ''מטר מהגדר''. קבוצות רבות של מטיילים מבקשים להגיע ולבקר בנתיב העשרה ולראות בענייהם מה שהם שומעים באוזניהם. לפני 6 שנים ניפטר ממחלה אל''מ ניר פרס, שהיה מפקד מנהלת התיאום והקישור לרצועת עזה. קודם לכן, אמיר היה איש מודיעין קרבי בחיל הים, שם הוא כונה "אביר המודיעין הימי". באירוע שהתרחש בחג השבועות 1990 בו נחתה סירת מחבלים בחוף ניצנים, היה זה ניר אשר ביכולותיו המודיעיניות, הצליח לאתר בים את מפקד החוליה שברח בסירה לכיוון מצרים ובו בזמן לסכל זממם של המחבלים שנעו לחוף ניצנים. על פעולות אלה זכה ניר בצל"ש. בהמשך  שירותו בשירותו היה חלק ממערך ההסברה הישראלי באו"ם.

חבריו של ניר, יחד עם הנהגת המושב, החלו לקדם לפני מספר שנים הקמת תצפית נופית על מרחב הגבול הדרומי מקום שירותו האחרון של ניר ובשבוע שעבר נחנכה האנדרטה המיוחדת. טקס חנוכת התצפית התיירותית היה במעמד רבים מתושבי נתיב העשרה, משפחתו המורחבת של ניר ז''ל, שר התיירות, ח"כ יריב לוין ומתאם פעולות בשטחים, ידידי האלוף יואב (פולי) מרדכי.

תשמעו קוריוז: בדברים שאמרתי לרגל חנוכת התצפית נשאתי דברים בשבחה של מנהגות מושב נתיב העשרה על היוזמה המבורכת וכן על כך שבדביקות וסבלנות הצליחו לרתום מסגרות רבות לגיוס המשאבים לתצפית המיוחדת . סיפרתי: "למרות שמלכתחילה לא הכרתי את ניר ואת פועלו, המנהיגות הנמרצת של המושב הצליחו להלהיב גם אותי. והנה : בשעה שדיברתי עם  אמיר, אחד מבניו של ניר פרס . הפתיע אותי ואמר: 'הייתי בשנת-שירות לפני הצבא בבית ספר שדה גולן של החברה להגנת הטבע יחד עם בתך הדר'... במקום עשינו צילום סלפי ושלחתי לקבוצה המשפחתית. שאלתי מה הוא עושה עתה? ענה לי כי השבוע  הוא משתחרר מצה''ל... הי ..אמרתי לו, גם בני רימון משתחרר השבוע, ומה  ההפתעה? הסתבר כי אמיר שירת באותה יחידה עם בני רימון. עולם קטן כבר אמרנו...?    

 

תצפית נתיב העשרה

התצפית כאנדרטה חיה ונושמת

החיים הם זה"ב ( זהירות בדרכים)

חמישה עשר תלמידים נרגשים מכיתות ה' מכל בתי הספר היסודיים שלנו הגיעו לשלב הגמר בחידון בטיחות בדרכים שקיימנו השבוע אצלנו במועצה. לאחר הליך למידה מאתגר ומעניין, הם השיבו על כל השאלות המורכבות, לקול תשואות חבריהם המעודדים היושבים ביציע ולא השאירו אף אחד אדיש להתלהבות שאחזה את הילדים הנמרצים שלנו. לבסוף, היינו צרכים לקבוע מי הם הזוכים במקומות הראשונים. הנוער התמודד עם שאלות מורכבות שכל עיקרן לחדד את המודעות לשמירות חוקי התעבורה, בחזקת: "ונשמרתם לנפשותיכם מאוד" . בדברי הברכה שאמרתי בפני התלמידים נתתי דוגמא על כך שלפני שני עשורים בקירוב,  נעשו מאמצים עצומים להטמיע את השימוש בחגורת הבטיחות. ראו פלא, עתה. אין נוסע ללא חגורת בטיחות. לכל מערכת החינוך ברור כי  סוכני השיווק העיקריים והמשמעותיים הם, הילדים (כן גם קצת קנסות) ואילו עתה כל החברה בארץ מתמודדת עם אתגר חדש: למנוע את השימוש בטלפון סלולרי במהלך הנסיעה. כן, גם לנו המבוגרים יש חלק נכבד בהטמעת חוק זה שכן, כבר למדנו, כי אחד מגורמי התאונות לצערנו הוא השימוש במכשיר הסלולרי בזמן הנסיעה. אווופס כמעט שכחתי .. הזוכים במקומות הראשונים הם:

אושרי ביתן – מקום 3- בי"ס מורשה

נטע סולומון- מקום 2- בי"ס מורשה

אושר מורדי- מקום 1- בי"ס ניצן

ברכות לכל המשתתפים חזק ואמץ לזוכים. תודות לחבר מאיר ירימי שעמד מאחורי כל הארגון והפעילות, בטיחות בדרכים ולכל התומכים והעוזרים  מהרשות לבטיחות בדרכים, אורית אורנשטיין, צביקה דן, זיווה בין שטרית ולימור חנין. כמובן גם לכל צוותי בתי הספר שלנו, מח' התחבורה ואגף החינוך, אשר רק בשיתוף פעולה ענייני ומקצועי יכולנו להפיק אירוע מכובד זה.  אבקש לנצל במה זו ולמסור למר יוסף פרחיה תודה רבה גדולה על הירתמותו במשך כשנה להיות מתנדב בפעילות זה''ב בקרב מוסדות החינוך שלנו .

צילום עינת  מורדי

זהירות בדרכים כדרך חיים

 

העתיד : בדרך ארץ במדע וטכנולוגיה

''פריפריה גיאוגרפית אינה צריכה להיות פריפריה תרבותית או חינוכית'' זהו המסר שאני דוגל בו. כחלק מתכנית העבודה הרב שנתית שאנו מקדמים במועצה, אנו נותנים דגש על נושא המדעים והטכנולוגיה. השבוע אירחתי שר המדע, ח"כ אופיר-אקוניס. השר הגיע יחד עם כל מטה המשרד כדי לעמוד מקרוב על הפעילות הקשורות לתחום משרדו. יפית מנהלת אגף החינוך סקרה את הקמת המרכז למצוינות שהוקם בבית הספר מורשה/ברכיה ואשר נותן שירות לכלל תלמידי המועצה. יפית הוסיפה כי לאחרונה הצטרפה מערכת החינוך שלנו לקול קורא למדעניות צעירות. יוסי דהרי מנהל המתנ"ס סיפר על קייטנות  הקיץ בהם קיים פרק חשוב ומשמעותי בתחום הרובוטיקה והמגעים וכן על הפעילות הייחודית שאנו מקיימים עם עמותת גלגלים, המגיעים עם ''אוטובוס'' המשמש כמעבדה טכנולוגית ועשירה במכשור מדעי מהשורה הראשונה. פרויקט זה עובד כיום במושב ברכיה וניצן וכוונתנו לשנת הלימודים הבאה להרחיבו לישובים נוספים. השר קיבל סקירה רחבה על הקמת מו''פ (מחקר  ופיתוח) שהקמנו במועצה בראשותו של פרופ' אבי לוי ועל ההתקדמות בפרויקט ''יערת  הדבש''. מטרת הפרויקט היא השבת מסת הצוף לטבע לרמה שהייתה קיימת בשנת 1950, באמצעות שתילה ונטיעות מגוון צמחים עתרי-צוף. כמו כן הצגנו לשר את הצורך שלנו להצטייד במעבדות משוכללות על מנת להנגיש את המכשור לכלל תלמדי המועצה. לשמחתי,  מצאנו אוזן קשבת אצל השר ואנשי המקצוע שליוו  אותו למכלול הבקשות. השר אקוניס הבטיח לבחון ולסייע וסיים בדברים: "משרד המדע שם לו למטרה לצמצם פערים בחברה הישראלית". אנו נמשיך לדרוש את חלקנו. תעקבו  אחרי....

השר  אקוניס
 

מקדמים את הקידמה

 

ציון לשבח על הוראה איכותית

פעמים רבות אני פוגשים פלוני זה או אחר המשתמש בביטוי: "בוא נחשוב מחוץ לקופסה'', הכוונה על פי רוב היא "בוא נהיה יצירתיים"... מסתבר שיש כאלה שלוקחים ביטוי סיסמתי זה ויודעים להפוך אותו לדבר מעשי. אני מבקש להציג לכם את מיכל סיגרון ממושב ברכיה. מיכל מרכזת את המגמה לפסיקה ומלמדת פסיקה בבית הספר התיכון כפר סילבר. במהלך עיסוקה היא גם מדריכת מורים בתחום ואחראית לקידום פרויקטים ייחודיים ויוזמות חינוכיות מקוריות. שכלול דרכי הוראה אשר הפכו להיות כלי דידקטי בקרב המורים לפיסיקה בארץ.

כל מה שכתבתי על מיכל נאמר על ידי ועדת הפרס של ''קרן טרמפ'' ( לא קשור לנשיא). על כך מיכל קיבלה פרס וציון לשבח של קרן טראמפ להוראה איכותית. תלמידיה כתבו לה בפייסבוק: "אכפת לה מתלמידים ומורים, היא תלמידה בעצמה וכל הזמן משכללת את ההוראה שלה והצוות שלה, מורה מרגשת". תלמידה אחרת כתבה: ''בזכותך מצאתי את דרכי בחיים ובחרתי ללמוד הנדסה.                          

על מיכל נאמר ''מורה טובה- מורה לחיים''. ואני, אשר מכיר את מיכל כילדה קטנה העוזרת לאימא לקחת מצרכים מהצרכנייה, אומר לך בפשטות: את גאוות העם, המועצה, המושב והמשפחה. כל הכבוד למיכל.

מיכל סיגרון-מתוך פייסבוק

תורת הפיסיקה לפי מיכל

 

תלמידים, איך אומרים "חופים" באנגלית ?

בבתי הספר שלנו אנו מקדמים תכניות שונות ומגוונות של משרד החינוך. תכנית ייחודית הכנסנו לאחרונה לביה"ס חופים היא "ספיקינג פאלס"- חברים משוחחים. מדובר במודל למידה שיתופי לאנגלית מדוברת למצטיינים, שמתקיים בו זמנית בין תלמידי "חופים" ביד מרדכי, תלמידי "נאות אשקלון" באשקלון ותלמידי "צוקים" משוהם. השיעורים המקוונים הם למעשה שיח באנגלית בין התלמידים, על משימות שקיבלו ופתרו.

מייסדת המודל הייחודי היא הסופרת עדי אביטל רוזין, מבת הדר. עדי היא מורה לאנגלית. קונספט האנגלית המדוברת נטוע מזה שנים רבות בתפיסת עולמה של עדי , אך הנה הגיע שר החינוך מר נפתלי בנט וכאילו העתיק מעדי את המודל. שר החינוך שם לו למטרה. לחזק את האנגלית המדוברת כיעד לאומי. עדי נרתמה למשימה כאילו מצאה כפפה ליד. אגף טכנולוגיות ומידע של משרד החינוך סייע.  מנהלת בית הספר הגב' דניאלה דחפה ותמכה. ההצלחה כבר ניכרת בחצר בית הספר. כמו שאני מכיר את עדי  היא לעולם לא תוותר על חזונה. כבר עתה היא מבקשת להטמיע את התכנית אצלנו גם במוסדות חינוך נוספים. ואבא שלי היה אומר: "מול חזון חינוכי, אף פקיד לא יכול לעמוד".                                                                                                                             

 

אנגלית מדוברת

תכנית ייחודית להוראת האנגלית

 

תשתית חברתית תרבותית עסקית

כחלק מתמיכתי בשותפות המועצה עם המוסד לביטוח לאומי בנושא "פיתוח מנהיגות עסקית" בקהילה הצעירה שלנו, מקיים מרכז הצעירים מיזם זו השנה השנייה עם ילדי קהילת בני המנשה. המטרה היא  לגרום להם ליצור מוצר עסקי-חברתי ולשם כך הם רוכשים כלים מקצועיים בתחום היזמות, הכדאיות הכלכלית, שיווק המוצר והוצאתו אל הפועל. בשבוע שעבר השתתפתי בישיבת מליאת הנוער מרתקת בנוכחות הצעירים עם מלווה הפרויקט ארז צייזלר, הדס קרמזין מנהלת תחום היזמות והתיירות במועצה והגזבר אלעד פרץ. הועלו מספר רעיונות וכיוונים למיזמים, למשל "מויזאון בני המנשה", "מכולת כושר" ועוד. החלטתי לתת להם טיפ: לקחת את הייחודיות ושורשיות הקהילה כבסיס לפיתוח המודל העסקי החברתי: המטרה לרכז מנגינות שהביאו עימם מצפון הודו ולהטמיע בהרכבה  יצירתית נגוני שבת . כך נוכל גם אנו להרוויח עוד מנגינה לפיוט: דרור יקרה, ולכה דודי לקראת כלה תלבש גם היא לבוש נגינה הודי. בסופו של דבר, זו החלטה ומוצר שלהם ובכל מקרה אני כבר סקרן.....

יזמם צעירים

מפתחים מוצר עסקי, תרבותי -חברתי

 

ספינג' או מופלטה ?

130 וותיקים וותיקות במועצה שלנו חגגו השבוע במרכז יום בבת הדר את יום העדה המרוקאית כחלק מאירועי פולקלור. איך אומרים הגששים: "מה היה לנו שם?" מופלטות, ספינג', מוסיקה מרוקאית, טקס חינה מסורתי וזמר אורח יוסי צרפתי. כל מי שביקר, "נדבק" במצב רוח טוב, טעם מהמטעמים האותנטיים ונהנה מחברה טובה. את הרעיון שהובלתי, לאפשר פנאי וחברה לדור המייסדים, לקחה מנהלת המרכז אושרית לב מגירה וצוותה המסור, צעד אחד קדימה וכל יום הוא סיבה למסיבה לדור הוותיק והיקר שלנו. עקבו אחר הפרסומים....

טטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטט

גם לנו יש מרוקיאדה

 

פרשת השבוע

פרשת השבוע "בשלח", שנקראת גם "שבת שירה".

על שם שירת הים, שהיא שירת האמונה, מופיע הפסוק "תביאמו ותיטעמו בהר נחלתך מכון לשבטך...." הכוונה היא כאשר תבואו אל ארץ ישראל, תעסקו בנטיעות ובשבוע הקרוב יחול חג ט"ו בשבט, חג הנטיעות. כשם שאנו נוטעים עצים, כך עלינו לטעת אמונה וערכים שיתנו פירות בקרב הדורות הבאים.

שבת שלום.