משולחנו של ראש המועצה מס' 134

בס"ד

י"ז שבט תשע"ח, 2.2.2018

קהילת חוף אשקלון, כמעט שבת שלום !

שביל האור מחוף אל חוף המחבר אנשים לנופים

"שביל האור" שלנו, הוא  תוואי קסום המתפתל על פני 50 ק"מ. השביל עובר בין ישובי המועצה שלנו, מחוף ניצנים עד חוף זיקי ואלפי מטיילים ותלמידים כבר צעדו בשביל. הפרויקט, שיזמתי לפני מספר שנים, גרם לרבים מתושבי המועצה להתאהב בנופי ארצנו. בחג סוכות יצאנו לדרך עם חידון ארצי: "חמיצר ואוצרות שביל האור של חוף אשקלון", שהסתיים בחג חנוכה. החידות "חייבו" את המשתתפים להיות  נוכחים גם באתרים בשטח. ההצלחה תורגמה למספרים: כ-20 אלף איש מכל הארץ השתתפו במשחק ועל שאלת הגמר השיבו 11 אזרחים.

אתמול קיימנו טקס חגיגי בביה"ס שדה שקמים שבניצנים הישנה במעמד חמיצר, כל הזוכים קיבלו תעודות השתתפות והצטיינות . שלושת המקומות הראשונים, קיבלו פרס כספי כמובטח:

  1. הדס בראון- פתח תקווה
  2.  עופר וולד -מפתח תקווה
  3. רחל עברון - קיבוץ סעד.

ברכות  ליתר הפותרים נכונה:                                                                                                                       

מיכל פלדמן אזולאי ממושב הודיה.                                                                                                 

עמליה סופר ואליעזר אבו מבת הדר.                                                                                                

שחר ושאול ברוכי מניצן.                                                                                                                         

אביה שפר ממרחב-עם.                                                                                                                          

מתן פנחס מאשדוד.                                                                                                                                

דורי גלילי משדרות.                                                                                                                                   

גבריאלה עשירי מבית חשמונאי,                                                                                                              

תמיר רוזנברג מקרית טבעון                                                                                                                          

ושלומי דאודי מחדרה.                                                                                                                        

הידד לכם כל  המצטיינים , המרחק בין שלושת המקומות הראשונים לאחרים היה בטווח של שעה לכול היותר, כל הכבוד. אנו נמשיך למנף את המשיך הפעילות החברתית  על השביל. מה בתוכנית? לקראת חודש מרץ נקיים את הצעדה הקהילתית על הקטע  המסתיים בחוף ניצנים  ובמהלך הפסח נקיים פעילות קהילתית " מחפשים את האפיקומן".

''שביל האור מחוף אל חוף מחבר אנשים לנופים''  כבר אמרנו ?

חידון חמיצר

מתחברים לטבע

הסובלנות היא נדבך של חינוך

כאיש חינוך (תמיד, גם בכובעי כראש מועצה) אני רואה חשיבות רבה בהכרת המרחב הגיאוגרפי של ארצנו. המרחב הגאוגרפי הוא אינו רק הרים ונחלים, הוא מורכב מפסיפס אנושי. לכן, לדעתי, קיימת חשיבות רבה להכיר את האוכלוסייה המגוונת שגרה לצידנו.   

השבוע החלה יוזמה חדשה  של בית הספר שיקמה עם בית ספר "אל תאקווה" מרהט. התלמידים הבדווים התארחו בבית הספר, פגשו את בני גילם קיימו מפגשים קבוצתיים ויחדיו יצאו לסיור מודרך על הטרקטור תוך שהם עוברים בכל תחנות הקיבוץ: הרפת, בית האריזה  מוזיאון ובית הדבורה והדבש, שם התעכבו לטעום מהתוצרת המתוקה. המפגש הסתיים בארוחת צהריים בקיבוץ, איך לא ? אחמד מחמוד, מורה מרהט אמר: "זה טוב להכיר את התרבות האחד של השני ולהתמקד יחד על המכנה המשותף וחיובי". כל הכבוד לצוות בית הספר: לאופירה, למושיק, לצוות החברתי וכל העושים במלאכה החשובה.

דו קיום בשקמה 2
 

קירוב לבבות בשקמה

כנפיים מוצקות

מידע מהימן, בדוק ואחראי הוא חלק משגרת היום שלנו במועצה. זה מתחיל במידע שאנו מספקים לתושב באגפי המועצה השונים, ברישום למוסדות החינוך, במרכז יום לאזרח הוותיק ועוד. המידע הרלוונטי והעדכון חשוב שבעתיים במהלך אירוע ביטחוני או תקופת חירום. כחלק מתרגול סדר הפעולות והנהלים, לרבות מעבר משגרה לחירום, על כן שלחתי  השבוע את נציגי מכלול מידע לציבור להשתתף בהשתלמות והדרכה שנתית ייעודית יחדיו עם פיקוד העורף. אחד התרחישים שהצוות פועל לתרגל זה התמודדות עם " רב-סרן שמועתי" סיסמת ההשתלמות הייתה על כן: "זכור: לשמועות יש כנפיים, אך האמת מוצקה ויציבה".

רענון מכלול מידע
 

מסר אמין ובדוק

 

צח"י נולד

כפי שסיפרתי לכם לאחרונה, נציגי צח"י- צוותי החירום הישובים שלנו- עלו לירושלים וקיבלו בכנסת הערכה והוקרה על פעילותם בשגרה ובחירום. אנו במועצה ממשכים לשקוד על הקמת צוותי הצח''י  בכל ישוב וישוב. ולא רק ביישובי ''עוטף עזה". אני שמח לבשר לכם שיש שנולד לנו צוות חדש : צח"י ניר ישראל.  לשירה אמיתי רייניץ ממרכז חוסן ולחיה בוכובזה רכזת המתנדבים יישר כוח על ההתמדה ולמנהיגות מושב ניר ישראל ובראשם יעל יצחקי יו"ר של הוועד, התורמים מזמנם בהתנדבות  למען חוסנה של הקהילה. עלו והצליחו ...

צחי ניר ישראל

 בן יפה נולד ושמו צח''י

מיקי בהיכל

מיקי גבריאלוב, שהחל את דרכו בלהקת ה"צ'רצ'ילים", הפך לזמר מוכר ואהוב המעטר את הפסקול הישראלי שלנו. שמחתי לפגוש באמן ועוד יותר את תושבי חוף אשקלון, שנהנו מהופעה עם מיטב הלהיטים. כפי שהבטחתי, אנו נמשיך ונעשיר את סל התרבות של קהילות המועצה. האירוע הקרוב:  עם ציפי שביט- לנשים מחוף אשקלון בלבד.

מיקי גבריאלוב
 

פסקול נוסטלגי

ט"ו בשבט הגיע, חג לאילנות...

השבוע חגגנו את ט"ו בשבט בסימן 70 שנות התחדשות, צמיחה והתיישבות בארץ ישראל. באולם ביד מרדכי קיימנו את הטקס המסורתי בהשתתפות נציגי קק"ל ותלמידים שנטעו שתילים ברחבי המועצה שלנו. גם ילדי המעונות שלנו השתתפו בפעילות לרגל החג וילדי ביה"ס ניצן וגן בת הדר ביקרו את הוותיקים והוותיקות במרכז יום, שרו שירי חג, טעמו מפירות יבשים ונטעו שתילים. גם היום יום שישי, נקיים טקס נטיעות חגיגי במושב גיאה.

סדר טו בשבט ביד מרדכי
 

סדר כהלכתו

קול רועם ואדום קטיפתי

היא הייתה עומדת במרכז הבמה מותחת צוואר מיישרת מבט אל הקהל ורועמת בקולה הקטיפתי והמדויק "כלניות, כלניות, כלניות אדמדמות אדמוניות..." כך הייתה שרה לנו ''אם הזמרות'' שושנה דמארי את שיר הנצח שכתב אלתרמן. אז הנה הוא כבר כאן: פסטיבל הטבע המסורתי "דרום אדום", המושך אליו  מכול הארץ רבבות מבקרים לאזורנו.  הפסטיבל ימשך לאורך כל חודש פברואר, אתרי התיירות מציעים לכם שלל פעילויות, אטרקציות, סיורים, הופעות וחוויות מהשפע שיש לנו להציע. בואו בהמוניכם ! מוזמנים להיכנס לתכנית הפסטיבל המלאה.                              

צאו  ידידי לטבע !                                                                                                                                                                                 פינותיו שופע נבע                                                                                                                                                                                   העפילו רכס וגבע                                                                                                                                                                                   עטור שלל וצבע.

 https://daromadom.habsor.co.il/

דרום אדום וגברעם 2012 002

כלניות מטוללות חינניות

פרשת השבוע יתרו:

יתרו היה הקווציר הראשון המופיע במקרא. כאשר הוא רואה את משה עובד מהבוקר עד הלילה על מנת לתת שירות לעם מציע לו יתרו לחלק את העבודה כפי שכתוב : 

וְאַתָּה תֶחֱזֶה מִכָּל הָעָם אַנְשֵׁי חַיִל יִרְאֵי אֱלֹהִים אַנְשֵׁי אֱמֶת שֹׂנְאֵי בָצַע וְשַׂמְתָּ עֲלֵהֶם שָׂרֵי אֲלָפִים שָׂרֵי מֵאוֹת שָׂרֵי חֲמִשִּׁים וְשָׂרֵי עֲשָׂרֹת.

פרשנות חז''ל על פסוק זה :

א. אנשי חיל

אנשי חיל הם אנשים הראויים לשרת בצבא - חזקים וגיבורים, שאינם פוחדים להילחם על הערכים החשובים להם, גם אם הדבר כרוך בסיכון אישי. תכונת איש חייל בלבד אינה מספקת .ולא ראוי לשרת את העם.

ב. יראי אלהים

יתרו משתמש בביטוי יראי אלהים, שהוא כללי יותר ולא מיוחד דווקא לעם ישראל - הזהירות שלא לעבור על עקרונות מוסריים כלל-אנושיים, זהירות הנובעת מתוך מודעות לקיומו של כוח עליון.

  • אדם שמצהיר על עצמו בפירוש שאינו ירא אלהים; אינו ראוי להנהיג את העם.

ג. אנשי אמת

אנשי אמת הם אנשים שאינם משקרים - לא על העבר ולא על העתיד; בפרט, הם מקיימים הבטחות: " "בעלי הבטחה, שהם כדאי לסמוך על דבריהם" " (רש"י) ...

ד. שונאי בצע

בצע הוא רווח שהאדם לוקח לעצמו תוך התעלמות מהמגיע לזולת ; שונאי בצע הם אנשים השונאים להרויח כאשר זה בא על חשבון אחרים.

 

שבת שלום.

יאיר פרג'ון