משולחנו של ראש המועצה מס' 135

 

בס"ד

כ"ד שבט תשע"ח, 9.2.2018

 

הקיר שהמתין לאהובתו מסטרינה

המתנ"ס האזורי שלנו בבת הדר משרת כבר שנים רבות את קהילות המועצה. המתנ''ס הוא למעשה הזרוע הביצועית של המועצה בכל מגוון הפעילויות העוסקות בתרבות, חברה, נוער, ספורט, מעונות, אולפן המוזיקה, חוגים ועוד. בישיבות העבודה עם הנהלת המתנ''ס עלה הצורך ''במתיחת הפנים'' למבנה. אם נאמר את האמת, חברי הנהלה צודקים. הסתבר לנו מאז שנחנך מבנה המתנ''ס באמצע שנות השבעים, טרם זכו קירותיו לליטוף המסטרינה ומברשת הצבע. לשמחתנו, לאחרונה הצלחתי לגייס סכום של כ- 600 אלף ש''ח לצורך השדרוג המתבקש. עתה נוכל לספר לכם, כי לקראת בוא האביב המתקרב, גם קירות המבנה והפנים יתחדשו ויאירו פניהם לכל באי הבית. את ארגון העבודות הטלתי על החברה הכלכלית שלנו, זו כידוע, מהווה זרוע ביצועית לכול עבודות התשתיות והבניה במועצה.            

בתום מכרז זכה:                                                                                                                                                 

 "הקבלן הבונה חביב''                                                                                                                                  

אז נחכה ונמתין לאביב,                                                                                                                           

הגבעות יפרחו סביב ,                                                                                                                                     

לנו הבית יהיה אדיב.

מתנס בשיפוץ

מתיחת פנים.

 

''מרוץ ערכי'' (חפשו במילון, האם צמד מלים אלו מופיע ?)

מרוץ הבנים הוא ביטוי למסורת ערכית חינוכית קהילתית, שמתקיימת כבר שבע שנים  בבית הספר האזורי "שקמה". אירוע ספורטיבי זה אינו רק ספורט ותחרות, כי אם מרוץ לזכר 14 בנים ובנות בוגרי ''שקמה'', שנפלו על הגנת המולדת במערכות ישראל ובפעולות האיבה. היה מאוד מרגש לראות את כל הנוער שלנו בשקמה משתתף מכבד ומוקיר את האירוע הערכי. נציגים מהמשפחות השכולות כיבדו אותנו בנוכחותם. מכאן אני מבקש  למסור ישר כוח וכל הכבוד להנהלה ולצוות החינוכי ובראשם המורים לחינוך גופני ומגמת הספורט, אשר יזמו את הפרויקט מראשיתו וממשכים בלהט להוביל את הנוער, על מנת שיחושו פעם ועוד פעם את חווית הספורט הערכי. אה כן.. שכחתי לספר: כן, גם אני רצתי...קצת, נו.. כמה ? בערך 1 ק''מ. בכמה זמן ? מי סופר, העיקר ששרדתי.....

באדיבות ביהס
 
2018-02-04 11.43.44

מרוץ ערכי

 

שחקן חיזוק לא רק בכדורגל

על גבי דף זה סיפרתי לכם יתר מפעם אחת על הפעילות המבורכת שמרכז החוסן שלנו עושה בקרב אוכלוסיית קהילות המועצה. תוך כדי העבודה השוטפת לאורך השנים, מצטבר בקרב בעלי המקצוע ידע רב אודת דרכי הטיפול המועדפת. חייבת להיות התאמה, הן לקבוצת הגיל והן לגופו של עניין, כי כל ילד וילד הוא עולם ומלואו. מהתצפיות במרכז חוסן עולה כי 90 אחוז ממטופלי המרכז שלנו הם ילדים.  למדנו כי ההתמודדות של הילדים עם החרדות הנובעות ממכלול סיבות והעיקרית שבניהן היא כתוצאה מהמתח הביטחוני השורר באזור. מסתבר כי מעורבות ההורים בתהליך הטיפולי מחויבת יותר מאשר שיתוף פסיבי. כמו "להקפיץ", להסיע, לקנות שי ולהחליף כמה משפטים כמו "מה שלומך" וכו'.                                      

הצוות המקצועי בחוסן למד כי ההורים חייבים להיות חלק מתהליך הטיפול. הבנה זו נולדה מתוך הצורך לייצר גורם מתווך, בין מציאות חייו של הילד לבין סביבתו הקרובה ביותר של הילד ואלה הוריו. מסתבר כי כאשר הילד מקבל את הטיפול לבד, הוא אינו מסוגל להתגבר על החרדות והפחדים בעצמו. על כן, יש צורך ''להכניס לזירה''  ''שחקן חיזוק'', אשר יהווה סוג של מתווך שגם הוא הופך להיות ''מטופל''. ההסבר לכך הוא שמהלך הטיפול מצריך לפעמים שינוי הרגלים יום יומיים, לפעמים שינוי בתפריט המזון. כל אלה מחייבים את השתתפותו של ''שחקן החיזוק'' ומי יודע לעשות זאת על הצד הטוב ביותר אם לא ההורים?

על מנת להמשיך ולפתיח מיומנויות מקצועיות בתחום חשוב ורגיש זה, קיימנו במועצה סדנה בת שלושה מפגשים. את הסדנה הדריך איל ורשביאק, שבמקצועו הוא פסיכותרפיסט ומדריך בתחום. מטרת ההשתלמות: לצייד את עובדי מרכז חוסן  בכלים נוספים על מנת להעצים את היכולת הטיפולית גם ברגעי משבר.

חוסן ורחוק

 

מפגש מקצועי מעשיר

 

מוקירים תודה לדבורה

ביום שישי אביבי ושטוף שמש התכנסנו במושב גיאה לטקס נטיעות  מיוחד של פרויקט יערת הדבש בהובלת מרלין סבן מהאגף לאיכות הסביבה שלנו. בטקס הנטיעות החגיגי השתתפו הורים וילדים מהמושב במטרה להרחיב את שטחי המרעה של הדבורה באמצעות שתילת צמחים צופנים. את פרויקט "יערת הדבש" אני מקדם באמצעות מרכז ופיתוח קטיף לחקר מדבריות החוף. מכאן נמסור תודה גם לוועד המקומי יגאל בר יוסף ולתושבים שהתגייסו לטובת המיזם.

 

פרגון נוטע
יערה2

מכים שורשים בפרויקט יערת הדבש

 

אני שמח להודיע לכם כי בחודש מרץ יתקיים כנס אקדמאי בנושא ''יערת הדבש''. עליכם רק להיכנס לקישור ולהירשם:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeDBz9zX9UojjSV5URSOsx_-fXOgzeTrYLH73T8AGvPmykGoQ/viewform?c=0&w=1

 

יערה שלט
 

קהילה תורמת לדבורה

 

בנות ספורטיביות

כחלק משדרוג מערך החוגים של חוף אשקלון, הנחיתי את המתנ"ס להתפתח באפיקים נוספים ולצד החוגים המוכרים, פתחנו השנה חוג אילוף כלבים וגם התעמלות אומנותית, שמתקיים בביה"ס ניצן בהובלת טניה סבירנובסקי (מנהלת ביה"ס להתעמלות אמנותית באשקלון). בשבוע שעבר התקיים לראשונה "שיעור פתוח" ולראשונה המתעמלות הצעירות הציגו יכולותיהן בפני בני המשפחה, שבאו מקרוב ומרחוק.

טניה אמרה: "החוג בדרך כלל מפתח קואורדינציה מגיל צעיר, גמישות, יכול הבעה בתנועה וביטחון עצמי. גיליתי שהבנות בחוג ממושמעות ומקסימות וכיף לעבוד איתן ויש פוטנציאל אצל כמה בנות להתפתח בתחום". ואני אומר שאין ספק שענף ההתעמלות הוא הענף היפה והמאתגר ביותר המשלב בלט, ריקוד, אקרובטיקה, עבודה עם מכשירים, כולל חבל, חישוק, כדור, סרט ואלות. עלו והצליחו.

צילום יפעת כהנא
 

אומנות הספורט  (צילום- יפעת כהנא)

 

קהילה נוטעת

ט"ו בשבט אמנם עבר, אבל לכל אורך החודש עדיין ניתן לנטוע עצים ושתילים. ביום שלישי השבוע התכנסו תלמידי ביה"ס ניצן, חופים, שדות סילבר וכפר סילבר לאירוע הנטיעות בשיתוף תכנית מעוף קק"ל להעצמה ופיתוח מנהיגות בפריפריה. בטקס באולם הספורט אמר מנכ"ל הכפר, שמעון סולומון, שעצם טקס הנטיעות ממלא את מהות בית הספר, כבית ספר חקלאי ומגבש את תלמידי המועצה. לאחר מכן התלמידים הפשילו שרוולים, עדרו במעדר ונטעו עצים. גם אני, יחד עם התלמידים החביבים וידידי משכבר הימים, יונה בן ארי, נטענו עץ אקליפטוס שיניב פרחים צופניים ודבש בעתיד. ארץ זבת חלב ודבש, כבר אמרנו?

טו בשבט סילבר
20180206_104038

כך הולכים השותלים

 

צח'י: צוות חירום ישובי

 חדש במבקיעים

בשבוע שעבר סיפרתי לכם על הקמתו של  צוות צח"י- צוות חירום יישובי- אשר הוקם במושב ניר ישראל. מנהלת מרכז החוסן, שירה אמתי ריניץ ורכזת המתנדבים חיה בוכובזה, לא נחות לרגע ועמלות על הקמת צוותים נוספים. נקודת המוצא המנחה אותנו היא ברורה! בזמן הסלמה ביטחונית או אירועי לחימה קצרים או ממושכים, חברי צוות החירום היישובי יישארו בישוב כנציגי מטה החירום של המועצה אל מול התושבים. צוות הצח''י ישמש כמעין מטה יישובי, אשר ייתן מענה לתושבים בישוב כאמור. אני שמח לבשר לכם כי השבוע  נולד "צח"י חדש, צח ומצוחצח במושב מבקיעים. נדגיש כי כל הפעילים בצוות עושים מלאכתם בהתנדבות מלאה מתוך רצון לתרום מעצמם ומזמנם לטובת הקהילה. הצוות של מבקיעים כבר התכנס ועשה מספר פעולות לצורכי השתלמות וגיבוש ..

צחי מבקיעים

צח"י חדש נולד

דרום אדום

פעילות דרום אדום  נמשכת במלא עוזה והיא תמשך לכל אורך חודש פברואר. צאו אל הטבע, הריחו את הפריחה ותהנו מהאווירה. לכל פעילויות הפסטיבל היכנסו לקישור: https://daromadom.habsor.co.il/

דרומאדום

דרום עולה..

 

פרשת משפטים.

פרשת השבוע- "משפטים", רצופה צווים חברתיים. בני ישראל מקבלם על עצמם חוקים ומשפטים, אשר לאנושות שחייה באותם ימים היו אלה דברי סרק בעליל, כי מי זו החברה שחיה לפני למעלה מ-3000 שנה, שהייתה מוכנה לוותר על משאבי העושר? יותר מכך, אף לוותר עליו מרצון מיתוך אידיאה.

אשרי העם שזו תורתו.

 שבת שלום.