בס"ד

כ"ב אדר תשע"ח, 9.3.18

 

 

הגלובוס הקהילתי

כל הנוסע היום  על כביש 4  סמוך למושב מבקיעים, יכול להבחין במתחם המסחרי החדש "גלובוס סנטר". היה ברור לי כבר בתחילת הקדנציה הראשונה שלי לפני עשר שנים הצורך לקדם את הקמתם של אזורי תעסוקה במרחב המועצה. שכן, על מנת לאפשר מתן שירות טוב ובאיכות גבוהה, עלינו ליצור מוקדי הכנסה מארנונה עסקית.

הובלתי לאורך השנים יחד עם מנהיגות מושב מבקיעים את קידום מעמדו התכנוני של אזור התעסוקה. עם קבלת כל האישורים, נרתמה אגודת המושב וחברה לקבוצת יזמים ומשקיעים והתוצר הסופי ניכר היום מכל עבר: מרכז מסחרי המתפרס 250 דונם, אשר רק 40 אחוז ממנו בנוי והשאר במהלך התקופה הקרובה.

לרגל פתיחת המתחם המסחרי, ב-22 במרץ, שילבנו זרועות יחד עם מנכ"ל האתר גלובוס סנטר והשבוע קיימנו יריד תעסוקה במטרה לגייס עובדים ובעלי עניין שיוכלו להשתבץ באחד התפקידים הרבים המוצעים במתחם. להבנת האתגר, המתחם עשוי להעסיק כאלף עובדים.

רבים מתושבי המועצה השתתפו ביריד ונחשפו למגוון אפשרויות התעסוקה. במהלך הימים הקרובים, אנו נערכים ליצור מנגנון שיאפשר הכוונה של תושבי המועצה ישירות אל הנהלת משאבי אנוש של המתחם ובכך לסייע לכל הניתן לתושבינו להשתלב בעשייה. כמאמר חז"ל: "אשרי אדם שפרנסתו פתח ביתו".

 

גלובוס סנטר

תעסוקה ליד הבית

 

חשיבה מחוץ לקופסה זה כאן ועכשיו.

מזה כמה שנים שאנו במועצה מקדמים  פרויקט ייחודי ברמה ארצית. לפרויקט  ייחודי זה הענקנו  את השם ''יערת הדבש''. מטרת העל של הפרויקט הינה: להשיב אל המרחב בו אנו חיים את המסה של הצמחים העשירים בצוף ובכך להגדיל את שטח המרעה של דבורת הדבש.

דבורת הדבש, אותו חרק קטן, החי בקרבנו, אמונה על הפריית כ-50 אחוז ממוצרי המזון שלנו.  והנה. בימים אלה בהם אנו ממשכים במרץ לפתח את המדינה ובכלל זה את מרחב המועצה שלנו. אנו סוללים כבשים ומדרכות, בונים בתים, מכשרים קרקעות ומשנים באופן בוטה את נופי המרחב  בו אנו חיים. בעצם כך, אנו גורעים מרחבי טבע פתוחים אותם מרחבים אשר קודם לכן שימשו את הדבורים כשטחי מרעי והאבקה. ברור לכול כי עם צמצום השטחים הפתוחים תצטמצם גם אוכלוסיית הדבורים. עובדה זאת תגרום לכך שבעתיד הלא רחוק יכולת יצור המזון תפגע באופן ישיר ובראיה רחבה יותר זה ישפיע על כל המערכת האקולוגית בה  אנו חיים.   

בנקודה זו אנו כחברה יכולים לאמץ מס' גישות.                                                                                        

גישה א'  האומרת. שב ואל תעשה,  בחזקת :''אכול ושתה כי מחר נמות'' .

גישה ב' תאמר: אין מספיק משאבים להתעסק בזוטות. או, זה בכלל באחריות הממשלה, אחר יגיד מי אמר שיש בכלל בעיה ? ופלוני מעבר לרחוב יאמר בביטחון גמור שזה לא  מתפקידנו לעסוק בזה.                                                                                                                                   

גישה ג' תאמר: אני מוכן לתמוך במי שעושה דבר מה לקידום תיקון המערכת האקולוגית.  אני אפילו מברך את העוסקים במלאכה זו וזהו...

גישה ד'  ''תאמר קום ועשה מעשה''. אנו נמנים על גישה זו.

לפני מספר שנים ביצענו סקר יחודו על כל שטחי המועצה כ- 170 אלף דונם. מטרת הסקר הייתה  לנתח את הפוטנציאל השטחים שיכולים לייצר צוף  לטובת דבורת הדבש. התקציב לסקר גויס מקרנות מחקר וקיבל הכרה וגיבוי אקדמי ממכון וולקאני .

השנה הקמנו במועצה שלנו בראשותו של פרופ' אבי לוי (מניצן) יחידת (מו''פ) מחקר ופיתוח, שתיתן גיבו אקדמי לפרויקט יערת הדבש . מו''פ יערת הדבש שלנו מהווה בעצם  שלוחה של מו''פ קטיף הפועל מזה  35 שנה בראשותו של פרופסור יפתח בן אשר.

אבקש לציין כי במספר ישובים, כמו בגיאה ובניצן, התחלנו זה מכבר לטפיח גינות צופניות. במסגרת הפעילות שלנו להעמקה והרחבת התודעה הציבורית בחשיבותו של פרויקט ייערת הדבש, נקיים יום עיון מיוחד שיעסוק בנושא.

20180304_154437

רשמו לפניכם: כנס יערת הדבש הראשון על צמחי צוף, חקלאות ואקולוגיה- יתקיים ביום 26  במרץ מהשעה 8:30 עד 16:30 באולם המועצה במתנ''ס. היכנסו לקישור והירשמו:  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeDBz9zX9UojjSV5URSOsx_-fXOgzeTrYLH73T8AGvPmykGoQ/viewform?c=0&w=1

 

 

צעד קטן לסביבה, צעד ענק לתלמיד

אני שמח להציג בפניכם את תכנית "מנהיגות ירוקה" שהכנסנו לביה"ס היסודיים שלנו: באר גנים, ניצן, שדות סילבר, ניצני קטיף, מורשה וחופים.

 היחידה הסביבתית שלנו במועצה, יחד עם חברת "צעד ירוק", נכנסו לבתי הספר ומלמדים את  ילדנו על התייעלות אנרגטית. התוכן נוגע בתחומי החיים השגרתיים ביותר כמו: שימוש מושכל בצריכת החשמל, צמצום הנסיעות ברכב פרטי, צריכת מים נבונה ועוד.

בכל בתי הספר היסודיים הוקמו קבוצות מנהיגות ירוקה, אשר מתכננות ומוציאה לפועל  ''שבוע  הסביבה''  התלמידים יכינו מצגות, יקיימו הפסקות פעילות שכל עיסוקן הוא  בהיבט הסביבתי, זהו קמפיין רחב להגדלת המודעות  להפחתת זיהום האוויר.

פרויקט ירוק

חינוך ירוק כל השנה

 

עץ אחד לכבוד סעדיה במשלט 138.5

ספק אם הנוסע המנומנם על כביש 232 (מה זה ? מצומת גבעתי לכיוון שדרות) בואכה גבעות חוליקאת הפסטוראליות יודע  דבר מה על טור הלוחמים שנע חרישית בלילה צונן של אמצע אוקטובר  1948. האם יש בכוחו של הנער התמים להרהר באותם לוחמים שזחלו בעקשנות בוואדי הבוצי על מנת לכבוש את הגבעה ולשחרר את המצור על הנגב ?.בזכות אותם אנשים, גיבורי תש"ח- דור הולך ונעלם, אנחנו כאן.

לפני כחודש הלך לבית עולמו חבר יקר, סעדיה גיספן שמו. סעדיה היה איש ראשון לציון והתגייס לחטיבת גבעתי מראשית הקמתה. מהיכרותי אותו, הוא מעולם לא השתחרר מגבעתי, מתש''ח ועד יומו האחרון. סעדיה  כחייל גבעתי  בגדוד 52 (הוא הקפיד על מס' הגדוד, "גאוות יחידה", היה אומר). סעדיה ולא נגזים, כמו כל בני דורו, היה מאותם האנשים שהגישו לנו את המדינה על מגש כסף. במשך שמונה השנים האחרונות התקיים פרויקט ייחודי של בית יד לבנים רשל''צ בניהולה  של הגברת שרה אשר יחד עם ביה''ס מורשה, בו התלמידים  אימצו אתר ולמדו באופן אישי על הלוחמים שנפלו במרחב המועצה. סעדיה  היה מגיע לבית הספר מצטרף לתלמידים באתרי מורשת ומספר להם ממקור ראשון אודות אותם ימים.                             

במסגרת "יום מעשים הטובים", הגיעו בשבוע שעבר  תלמידים מראשל"צ ומשפחתו המורחבת של סעדיה  לבוסתן ''השותפות'' שבגבעות חוליקאת ונטעו עץ פרי הדר לזכרו. ילדי ראשל"צ המשיכו בפעילותם היפה אל המרכז יום לקשיש שלנו שימחו  את הוותיקים והמשיכו לדרכם.

האם מישהו מכם, חושב שהעולם מתנהל במקריות? או שיש דברים מעבר למה שאנו רואים ומבינים ? גם לי אין תשובה ברורה. אך שימו לב, ממש רגע לפני שסיימתי לכתוב קטע זה על סעדיה שלחם בגבעות חוליקאת  במשלט 138.5, האירוע מתרחש בשבוע שבו המספר הסידורי של המידעון ''משולחנו''  הוא: 138. אני לא בא לומר כלום. רק להסב את תשומת הלב .

 

עץ לסעדיה

 

טוסון - חוף אשקלון

בשבוע שעבר התקיימה וועדת ההיגוי של שותפות "ביחד"- קרית מלאכי-חוף אשקלון- טוסון המורכבת ממתנדבים. הפעילות כוללת חילופי משלחות תלמידים ומורים עם הקהילה היהודית בארה"ב. פעמיים בשנה מתכנסים ומגבשים את המשך הפרויקטים בתחום הקהילתי, הפיתוח האזורי וקשרי הגומלין. את דיוני השותפות פתחו בנתיב העשרה, במועדון המייסדים בנושא: עסקים במציאות המשתנה במגזר הכפרי בהשתתפות היזמים הנמרצים של שוק האיכרים מכוכב מיכאל, יזמים מנתיב העשרה ורפתן ממושב משען. המשתתפים ספרו על ההתנסויות, האתגרים והחשיבות בשיתופי פעולה מקומיים לפתח עסקים קטנים באזור. את ניהול השותפות עם טוסון בשיתוף קרית מלאכי מנהל בהתנדבות וביד רמה החבר איציק עמר מניצן ועל הכל אבקש למסור לו תודה.

טוסון חוף אשקלון

ידידות אמיצה מעבר לים

 

ביקור ח"כ שרן השכל

 אנו מתמודדים עם אתגרים מגוונים ורבים: ביטחון = עוטף עזה. סביבה= פני המועצה בעשורים הבאים. כלכלה= הגדלת ההכנסות לטובת מתן שירות . חברה= המשך טיפול בהבאת התושבים בקרווילות לבית הקבע. על מנת להתמודד עם המגוון הרחב של האתגרים ולקבל סיוע ובשחרור חסמים,  אני ממשיך באופן עקבי להרחיב את בסיס התמיכה במועצה שלנו אצל מוסדות השלטון בכנסת ובפקידות הבכירה. בשבוע שעבר אירחתי אצלנו במועצה את שרן השכל, חברת הכנסת הצעירה, הנמרצת והמבטיחה. שרן הודתה כי לא הכירה כלל את המרחב בו אנו חיים וגם לא את המועצה שלנו על שלל אתגריה. לי אין ספק כי ככול שנחשף יותר אצל גורמי השלטון בירושלים, כך נוכל להגדיל את הסיכויים שלנו להגשים את התוכניות שיטיבו עם תושבי המועצה.  מילה  האחרונה שלך ח''כ שרן השכל: "באתי ללמוד. למדתי, הכרתי, התלהבתי, מורידה את הכובע. תפעילו אותי. אני לרשותכם".

pic_2576]

מגבשים תכניות יחד 

 

שמחה וששון בקהילת חוף אשקלון

"חג פורים, חג פורים, חג גדול לילדים....". אלא מה? הפזמון המוכר והמקורי של לוין קיפניס אומר דווקא: "חג גדול ליהודים". אלה מה ? שברבות הימים הוספנו גם את המונח "חג גדול לילדים", כן כן גם להורים, כולנו אוהבים את החג הצבעוני והססגוני הזה, מגדול ועד קטן. ומה היה אצלנו ? המתנ"ס הקהילתי אירגן אירוע שמח במיוחד באולם ביד מרדכי: הדוד חיים הלהיב מאות ילדים, ד"ר מולקולה הפליא בניסוי מדעי והחגיגה הייתה גדולה. ובמרכז יום לאזרח הוותיק  החבר'ה שם לא מפסקים לעשות מסיבות וחפלות. אצלם,  פורים נמשך כל השבוע והם בהחלט הפגינו רוח נעורים, שובבות ועליזות התחפשו, עשו קונצים, שרו ושמחו,  ממש כמו פעם כאילו אין מחר...... תשאלו אותי אם זה מוצדק ?

ואבא שלי היה אומר: מרגע שאדם נולד, חלה עליו החובה  לשאוף תמיד להיות שמח. אז מי אני שלא אסכים איתו.

פורים במרכז יום

מה רבה היתה השמחה

 

פרשת השבוע

פרשת השבוע היא: ויקהל פיקודי

בשתי פרשות אלו נחתם חומש שמות.                                                                                                          

הפרשות עוסקות בסיום הקמת המשכן.                                                                                                      

מוטיב מרכזי מנחה אותנו ? חכמת לב, נדיב לב.                  

לגלות לנו שבכל מעשה, שנעשה- יש לעשותו                                                                                                 

מתוך חוכמת לב ונדיבות לב.

שבת שלום.