נא להכיר: ניידת אכפת לי

המונח שירות לתושב אצלנו זו לא סיסמה. יום יום אנו במאמץ מתמשך לפשט את השירות לתושב עוד יותר. נזכיר לכם כי לפני שנה פתחנו במועצה  בתוך אגף רחו''ק (רווחה חברה וקהילה) מרכז חדש העוסק במיצוי זכויות לאזרח. המטרה המרכזית היא להנגיש את המידע לו זכאים התושבים על פי החוק ומסיבות רבות ושונות האזרח לא מצליח לנצל את כל זכויותיו במלואן. למשל: נכויות, חובות והוצאה לפועל,  הריון ולידה ביטוח לאומי, קצבאות ועוד. על מנת שגם העובדים שלנו יוכלו להתמקצע  ולתת שירות טוב ביצעו עובדי המרכז, מספר השתלמויות ייעודית עם הביטוח הלאומי .                                                           

במהלך העבודה הצטרפה קרן וויס כהן  מהישוב באר גנים שהינה סטודנטית לעבודה סוציאלית לצוות מיצוי זכויות. קרן ,הבחינה כי תושבים רבים אשר זקוקים לידע חיוני על מנת להגשים את הזכויות שלהם לא מגיע למרכז במועצה. קרן העלתה את תמונת המצב למנהל האגף מעוזיה סגל ובאותה הצגת התמונה הכללת הציעה לקיים פיילוט ''הנגשת המידע'' בתוכנית שתקרא ניידת אכפת לי. הרעיון :צוות המרכז יחל להגיע  עם המתנדבים אל הישובים שלנו, שם יוכלו  המתנדבים לפגוש את התושבים שקשה להם לצאת מהישוב.                                                                                                                                     

על פי התוכנית שנבנתה במהלך שנה עבודה הצוות יבקרו בכול יישובי המועצה. על פי התוכנית שקיבלתי מהאגף, עד לחודש יוני יערכו ביקורים בישובים הודיה חלץ כוכב מיכאל קיבוץ ניצנים. ראוי לציין כי כל מי שמעוניין להגיע למשרדי המועצה לקבלת השירות יוכל לפגוש את בעלי המקצוע בכל עת בתאום כמובן. אנו בפיילוט כאמור. נעדכן בהמשך.

ניידת מיצוי
 

זכויות עד הבית

 

יום המעשים הטובים

השבוע גם אצלנו ציינו את יום המעשים הטובים שהתקיימו בכל  רחבי הארץ. אז מה היה לנו?

מעגל נשים: מקהילות החוף שלנו צבעה בתים בהודיה ובברכיה. התקיימה פעילות משותפת עם וותיקות ותרמו להן ציוד והעניקו להן שי.

מתנדבי חוף מבטחים: יחד עם תושבי המועצה ואזרחים ותיקים בניהול נורית קדמן קיימו הפנינג בקהילת בבאר גנים.          

בבת הדר: קיימו פעילות הפנינג חברתית לכול חברי הקהילה.                                                            

בקיבוץ כרמיה הקימה חברת הילדים גינה קהילתית.

בישוב ניצן ארגנה ועדת חזות הישוב יום ניקיון בכול רחבי הישוב בו השתפו עשרות רבות של ילדים ונוער.

ניסים לוי חבר מליאת המועצה ובמקצועו הוא משמש מורה בבית ספר תיכון באשקלון הגיע עם כיתתו למרכז יום לאזרח הוותיק שלנו במועצה וקיים שם יום פעילות חברתית.

הפעילות הייתה מגוונת וחבקה מסגרות רבות והתארגנויות עצמאיות בישובים ועל כולם תבוא הברכה .מפאת ריבוי המעשים הטובים המבורכים יש ובוודאי רבים שלא הגיעו לשולחני ועל כך אני מתנצל מראש של ציינתי אותם.

יום מעשים טובים
 

מילה טובה, מחשבה טובה, מעשה טוב

 

שיגרת חירום אצלנו זה דבר יום יומי

תרחישי ייחוס שונים והתמודדות עם אירועים המחייבים מעבר משגרה לחירום. ביום שלישי השבוע התקיים, גם אצלנו ביישובי המועצה, התרגיל הארצי של פיקוד העורף ונשמעו שתי אזעקות. למחרת, יום ד', תרגלו מנהלי ועובדי המחלקות שלנו מצב חירום במסגרת התרגיל "עמידה איתנה". נדרשנו לפעול בהתאם לתרחישים שונים, ביניהם פגיעה בישוב, חסימת כביש, הודעות לציבור, העברת אספקה ועוד. ראשי המכלולים האחראיים לנושאים השונים (הנדסה, חינוך, מידע לציבור, כוח אדם ועוד), פעלו בהתאם לנתונים שהזרים פיקוד העורף. קב"ט המועצה גדעון שרעבי סיכם את התרגיל ואמר: "ביצענו תרגיל מדמה מלחמה במטה החירום בהמשך לתכנית עבודה שנתית לשיפור המוכנות ותפקוד בחירום". התרגיל עבר בהצלחה והתנהלות בעלי התפקידים היתה מקצועית ונתן מענה הולם לאירועים תוך שליטה ורוגע בהתנהלות, מה שמעיד על ידע ומקצועיות.

תרגיל עמידה איתנה
 

מה שעובד בשגרה- עובד בחירום

 

חנוכת מקדש -מעט

 יום חגיגי מרגש ומיוחד התקיים השבוע בישוב ניצן ,קהילת בית הכנסת של המניין הספרדי חנכו ''מקדש מעט '' של הקהילה .התקיימה תהלוכה חגיגית עם ספרי התורה  מבית הכנסת הזמנו ועד להיכל החדש. נקבעה מזוזה נאמרו ברכה ונחמה מפי רב הישוב ניצן הרב אברהם אוחיון שליטא : ''יש בכניסתנו לבית הכנסת הקבע כאן בניצן מעין סגירת מעגל שכן מאז חורבן גוש קטיף היינו 12 שנים בבית כנסת זמני ועתה הגיע העת ועל כך אנו מודים לה' יתברך שזכינו לחנוך את הבית הזה''.

בית כנסת בניצן

מקדש מעט בניצן

 

 

ביכורי שקמה

ערב ייחודי התקיים בשבוע שעבר בתיכון שקמה ועיקרו הצגת תוצרי למידה של תלמידי ביה"ס. צוות מורים ובראשם הרכזות החברתיות ואמיתי, שהגה את הרעיון, הוציא אותו לפועל. התוצרים הוצגו במבואות של שלושה מבנים. תלמידי האמנויות: תיאטרון, מוזיקה, אמנות וקולנוע הציגו תוצרים והשמיעו מוזיקה. לצדם הוצגו פרויקטים במתמטיקה , מדעים, אזרחות, היסטוריה ספרות ועוד. התצוגה הייתה מכובדת מאוד ומקצועית. אצטרף לברכת המנהלת אופירה גל: "נעשה ונצליח" ונמשיך לתת כלים ועידוד לתלמידים שלנו.

ביכורי שקמה
 

פירות היצירה הלימודית

 

מסע עוצמתי בפולין

המועצה שלנו מתגאה באחוז גבוה במיוחד של מתגייסים לצבא. חלק מעיצוב הזהות של הצעירים מתבצעת, בתמיכתי המלאה. לי אין ספק כי בעצם יציאתם של תלמדי התיכון שלנו ל''מסע בפולין '' מוסיפה נדבך חשוב בעיצוב הזהות של הצעיר ומעצים את סל החוויות האישי. 68  תלמידים מכיתות י"א-י"ב מהתיכון שבכפר סילבר חזרו משם בשבוע שעבר. יחד עם הצוות החינוכי, ביקרו התלמידים בתחנות מרכזיות בפולין, בהן חיו ופעלו קהילות יהודיות רבות ועשירות בפעילותן. קהילות יהודיות אלו הושמדו על ידי הנאצים ועוזריהם. במקומות אלו שמעו התלמידים על חיי היהודים, על סיפורי ילדות ואהבה, על ציונות וגבורה, על חיי השגרה ועל חלומם הפשוט של היהודים - לחיות ככל בני האדם. בין היתר ביקרו חברי המשלחת בבתי קברות יהודיים, בבתי כנסת ובשרידי הגטאות. במחנות ההשמדה טרבלינקה, מיידנק ואושוויץ-בירקנאו - קיימו טקסים. אחד הרגעים המיוחדים היה בערב פורים כאשר כל הילדים התכנסו לשמוע את קריאת מגילה, בבית הכנסת "אייזק" בקרקוב, חברי הקהילה היהודית קיבלו  את התלמידים בצורה חגיגית ומרגשת. הצוות  ובראשו איתי שוורץ ,עידית אבירם ומיכל אליאס ליוו והדריכו את התלמידים  בצורה מאורגנת מופתית  ומרגשת  אין ספק כי "התלמידים חוו ולמדו פרק חשוב בהיסטוריה של העם היהודי שבו הביתה מהמסע מחוזקים יותר, עם תובנות משמעותיות לגבי עצמם, החברה והמדינה בה הם חיים".

סילבר-מסע לפולין

לומדים היסטוריה דך הרגליים

 

יערת הדבש ה"סטארט אפ"  של קהילות חוף אשקלון

אבא שלי היה אומר לי: "אל תדחה למחר מה שאתה זקוק לו היום", ברור שהוא שאב את האמירה זו  מפרקי אבות . אך משום שאני שמעתי זאת כמעט  על בסיס יום יומי . הייתי בטוח שהוא המציא את האמירה. במה דברים אמורים? אנו במועצה התחלנו לקדם זה מכבר  תוכנת  הקרויה "יערת הדבש".   

למעשה זהו סטארט אפ' אקולוגי חברתי וכלכלי. מטרת הפרויקט לפצות את הסביבה והשטח הפתוח באותה כמות של צמחים המייצרים פריחה עם צוף באותו יחס של שנגרע מהסביבה עקב הפיתוח והבינוי שכולנו חלק ממנו, הצמחייה הצופנית תאפשר מרחבי רעיה לדבורת הדבש. הדבורה כידוע אחראית לכ- 50% מיצור המזון של האדם עם גידול אוכלוסיית הדבורים המערכת האקולוגית תהיה עשירה במגוון מינים, המגוון יבסס את המערכת  זו תתחזק ותאפשר מערכת חיים בריאה יותר גם לאדם .כמות היבולים מהשדות החייבים דבורים להאבקה יגדלו כמות הדבש תגדל בשלב ב' של הפרויקט נוביל חקיקה בכנסת שתחייב כל רשות מקומית לייצר את כמות הצוף שיכלה לייצר לו לא הייתה מתקיימת הבניה המסיבית באותו שטח. רשות מקומית שלא תוכל לייצר את הכמות הנדרשת תהיה חייבת לרכוש את הכמות החסרה באמצעות בורסת צוץ ארצית .המשמעות הכלכלית הינה : רשויות מקומיות בעיקר במרחב הכפרי יוכלו ליהנות מיתרון יחסי לעומת העיר .בכך שיגדילו את ההכנסות לטובת התושבים באמצאות מכירת עודפי צוף. כן אני יודע.. גם אם זה ניראה לך דמיוני זה דבר מעשי. המיזם הינו בראיה רב -דורית ואנו במועצה יצאנו לדרך. על מנת להציף את הנושא ולהתמודד עם מכלול האתגרים שבדרך אני שמח להזמין אותך ליום עיון וכנס מיוחד לנושא. בין המרצים בכנס יקחו חלק חוקרים מהאקדמיה, אקולוגים ואנשי סביבה, דבוראים, חקלאים. המעוניינים בפרטים ורישום לחצו כאן:

https://www.hof-ashkelon.org.il/events/260/

 

יערת הדבש

מהפיכה ירוקה מתחילה אצלינו

פרשת השבוע

פרשת השבוע, ויקרא, - הפרשה פותחת במילים: "ויקרא אל משה". אלא שהאות א' במילה "ויקרא" כתובה באות קטנה יחסית לאחרות. משה-רבנו גילה כאן את מידת צניעות, פשטות וענווה. בכך שלא רצה לכתוב כאילו בורא עולם קורא לו, למשה. מכאן, אנו למדים את חשיבותה של מידת הצניעות והענווה, שהן המשובחות במעלות.                       

יש עוד מה ללמוד ...

שבת שלום.