בס"ד

י"ט אייר תשע"ח, 4.5.18

קהילת החוף צועדת לכבוד שנת ה- 70 שנה למדינה

כל  פעילות שמקיימת המועצה שלנו השנה מוקדשת לחגיגות ה-70 לעצמאות המדינה. כך גם הצעדה הקהילתית. השבוע יצאו מעל 3000 תלמדים והורים לצעדה המסורתית שמטרתה היא לטייל על כל "שביל-האור" במקטעים. אמנם השביל  מתפרס על פני כ-50 ק''מ וברור שאין כוונה לבצע את כל המסלול השביל בפעילות רציפה אחת, אלא לחלק את השביל למקטעים בו יטייל הנוער שלנו. כך אט אט יחשפו בפני הנוער שלנו לכל צפונות השביל הנסתרות  מהעין.

השנה בחר הצוות המארגן לבצע  קטע בין 2.5 ק''מ המתחיל ומסתיים בחוף ניצנים. המסלול עבר בנופי שמורת ניצנים. הילדים נהנו מדיונות החול ומנופי בוסתנים וממרחב ים מאופק לאופק. לאורך המסלול הוצבו תחנות הדרכה, שם חיכו לילדים מדריכי קק"ל, החברה להגנת הטבע והאגף לאיכות הסביבה של המועצה, אשר הדריכו בתחנות שעניינם טבע מורשת וסביבה.

באוהל ענק שנפרש לקלוט את הצועדים הצעירים קבלו הילדים תוכנת אומנותית במו הקרקס הירוק שכול כולו מורכב מחומרים ממוחזרים מעגל מתופפים על כדורי פלסטיק גדולים. ''הפתעת היום'' לדברי הילדים כאשר הגיעו לסוף המסלול המתין להם אוטו גלידה אשר סיפק ארטיקים צוננים ללא הגבלה. אין ספק כי ההליכה בסמוך לחוף הים השרתה אוירה נינוחה להולכים, עננים הסתירו את השמש ונוצרה אווירה מושלמת של הפנינג. על ארגון הצעדה  עמד יוסי דהרי מנהל המתנ''ס, יפית בוכריס מנהלת אגף החינוך, גדעון שרעבי ויגאל מצרפי מהביטחון, אבישי ששון וניסים מהתחבורה, מרלין סבן מהאגף לאיכות הסביבה וכל צוותה ועוד רבים וטובים שעמלו וסייעו להצלחתו של האירוע. לכולם מגיעה תודה על העשייה הברוכה.

20180501_095148

20180501_111236

 

צעדה בהצדעה לכבוד 70 שנה למדינה

 

קהילת החוף מקדימות את הבחירות

בבתי הספר היסודיים במועצה מתקיימת מזה מספר שנים תכנית חינוכית בנושא צפרות שמעוררת ענין וסקרנות אצל התלמידים. את התכנית מובילה הצפרית של המועצה, גב' ציפו קליין ממושב גיאה. לכבוד שנת ה- 70 של מדינת ישראל נתקבלה החלטה במועצה להקדים את הבחירות ולקיים  לראשונה תחרות לבחירת הציפור של קהילות-החוף.                                                   

לכל מערכת החינוך ובאתר האינטרנט של המועצה הופצו שמות ותמונות של 10 ציפורים. אלה עלו לגמר לאחר שנבחרו על ידי צוות מקצועי. המטרה: לבחור ציפור אחת מתוך המועמדות אשר תוכרז כציפור המועצה. להלן שמות הציפורים: סיקסק, חיוויאי הנחשים, תנשמת לבנה, שלדג לבן חזה, בז מצוי, צופית בוהקת, חוחית, ירגזי מצוי, ינשוף עצים ובולבול צהוב שת. יש בכוונת המארגנת את התחרות, הגב' ציפו  קליין, להשלים את התחרות עד תחילת ספטמבר, לקראת חגי תשרי תפורסם ברבים הציפור הזוכה שתקבל את התואר: "ציפור המועצה".

אז מה עושים?

נכנסים לאתר המועצה ולוחצים על הקישור. לנוחיותכם, ליחצו כאן  

20180501_104729

איזו ציפור תקבל את הקול שלכם?

 

ביקורו של אלוף

אייל זמיר, אלוף פיקוד הדרום, בחר השנה לקיים את הטקס השנתי של הפיקוד לרגל יום העצמאות ה- 70 של המדינה אצלנו במועצה האזורית. בכך ביקש האלוף להצדיע לכול תושבי קהילות-החוף. במהלך היום, קיים האלוף את הישיבה השבועית של מטה הפיקוד. בחלק השני השתתפו חיילים, קצינים נגדים ובני משפחותיהם בטקס מרגש וערכי בו הוענקו לכל הראויים העלאה בדרגה. מבין הקצינים בלטו לא מעט קציני מילואים, אשר משמשים בפועל בתפקדי פיקוד על יחידות לוחמות. אין ספק שהם ראויים ו'על קציני מילואים אלה, מבוסס חלק מכריע של הצבא הלוחם.                                                                                                                                                                                                           בחלקו השלישי של היום התקיים טקס מסורתי רב השנים: ההרמת כוסית  לרגל יום העצמאות. בטקס נכחו רבים מראשי הרשויות בדרום, אנשי מטה פיקוד הדרום, מטה המחוז הדרומי של המשטרה, המטה הדרומי של לוחמי אש ועוד רבים וטובים. לכל קהילות חוף אשקלון קבלו ברגשי כבוד והערכה טפיחה על השכם מאלוף פיקוד הדרום. התיישבות וביטחון תמיד הלכו יחדיו, אז וגם היום.

אלוף הפיקוד

חגיגות ה-70 של הפיקוד נערכו בחוף אשקלון

 

הגינה הקהילתית

לפני כשבוע התכנסו 15 בני הנוער מרחבי המועצה המשתתפים בפרויקט "עתיד בטוח", אותו מוביל מרכז הצעירים הפועל תחת אגף רחו"ק. הנערים התחילו פרויקט חדש העוסק בגינון קהילתי המטרה: לפתח בקרב בני הנוער את תחושת השייכות ותרומה לסביבה על ידי לימוד ומפגשים עשייה וטיפוח הלכה למעשה. הפעילות תבוצע סביב המועדון בו עורכים הנערים את הפעילות השוטפת בישוב. מה אומרת תוכנית בעבודה ? הנערים ילמדו על מודלים שונים של גינון, למשל: גינון עתיר מים לעומת גינון החוסך במים, גינון בעל צמחיה העשירה בצוף לעומת כזו הדלה או נעדרת לחלוטין צוף, גינון שיהיה מורכב כולו רק משיחים או רק עצים או משולב. כמו כן יעסקו הנערים בעבודה תורמת ביישובם, כמו ניקוש העשבייה הקיימת, נטיעת שתילים, צביעה חיצונית של המועדון ועוד. מדריך הפרויקט הוא הגנן הנמרץ יואל אילן, שהוכיח לאורך שנים רבות מקצוענות ורגישות מיוחדת לענף הגננות.

img-20180424-wa0022

גינה קהילתית חביבה 

 

נערכים למענה נפשי בחירום

מרכז חוסן של המועצה שלנו הקים והכשיר את המתנדבים הרבים אשר מתפקדים כחברים בצוותי החירום היישוביים (הצח"י). הם למעשה אנשי הקשר בין הקהילה למועצה בעת חירום או אירוע בכול אירוע חריג. לצורך שמירה על המוכנות קיים המרכז לפני שבוע  פגישת עבודה עם  אנשי מערך האוכלוסייה בקיבוץ זיקים. המתנדבים מזיקים, קיבלו כלים שיאפשרו להם לתת מענה ועזרה נפשית ראשונית בשעת חירום. שלא נזדקק, אך להיות מוכנים אנו חייבים. 

מכלול אוכלוסיה צחי זיקים

סיוע נפשי ראשוני

 

אני ילד ירוק

ביה"ס היסודיים במועצה הצטרפו לאחרונה לתכנית "מנהיגות ירוקה" שמחנכת להתייעלות אנרגטית. התלמידים קיימו קבוצות מנהיגות והעלו קמפיינים להעלאת המודעות להפחתת זיהום אוויר או לצריכת חשמל נבונה. את התוכנית מוביל האגף לאיכות הסביבה אצלנו במועצה באמצעות "צעד ירוק" ומיושמת בביה"ס באר גנים, ניצן, שדות סילבר, ניצני קטיף, מורשה וחופים.

בשבועיים האחרונים התקיימו ימי שיא בנושא הקיימות.  ביה"ס "ניצן" למשל קיים הפסקה פעילה ובמהלך השבוע התלמידים כתבו וקישטו את הכיתות, קיימו תחרות."הכיתה החסכונית" והתמקדו בצריכת חשמל יעילה ונבונה. הילדים תרגלו מרצונם מספר פעולות מוזרות כמו: ללמוד שיעור אחד ללא תאורה ולהתבסס רק על האור הטבעי. מה מפתיע ? הסתבר שחלק ניכר מהיום ניתן ללמוד ללא הדלקת המנורה כלל. ועוד תרגיל מקורי ביותר: הם החליטו ששיעור אחד יתקיים ללא הפעלת המזגן. מסתבר שלפחות בחלק הראשון של היום, מהבוקר ועד לקראת השעה 10, אפשר לחלוטין ללמוד בכיתה ללא צורך בהפעלת המזגן. נשמע לא אפשרי, אך כאשר הילדים החליטוש לא תהיה לנו ברירה נצטרך לקבל כל החלטה שלהם. בנוסף, קיימה קבוצה אחרת את "יום הבגדים האבודים": הם יצרו שביל עם כל הבגדים שנשכחו במהלך השנה על ידי התלמידים. "זה היה אירוע חוויתי ולימד על שימוש חוזר ועל תרבות הצריכה הבזבזנית בה חלק ניכר מהציבור בארץ וגם אצלנו במועצה. המסקנה היא שאם אבד לך בגד, צריך לחפש אותו ולא ישר לרוץ ולקנות'', אמר עידו אברמסקו וכרמל ריבן, הפועלים בביתי ספר במסגרת שנת השירות שלהם. הם ממשכים לקיים עם התלמידים סדנאות מעניינות בנושא כמו שימוש מושכל במשאבים העומדים לרשות האדם המודרני. גם בניצני קטיף קיימו פעילויות דומות כולל הדרכת תלמידים את חבריהם בכיתות.

תלמידי ניצני קטיף בפעילות ירוקה

ביהס ניצן

תלמידי בי"ס "ניצני קטיף" (מימין) ותלמידי בי"ס "ניצן" בימי "שיא ירוקים"

 

תלמידי המועצה בקונצרט יצירות מהשואה

בימים החשוכים של השואה באירופה, למרות הזוועות הבלתי נתפסות, המשיכו אמנים יהודים מוכשרים לכתוב ולייצר יצירות מוסיקליות, רובן ככולן נעלמו מהעולם לעד. אלא שמסתבר שחלק מהיצירות נשמרו באופן שאפשר להגדירו נס ממש. לפני כשבועיים התקיים בבנייני האומה בירושלים קונצרט מיוחד במינו, בו הפיחו נגנים צערים חיים של ממש באותן יצירות. מדובר בשיאו של פרויקט שניקרא "תווים של תקווה" בהובלת jnf uk וקק"ל, מטרתו הלחנת היצירות הגנוזות. אלה נוגנו על ידי התזמורת הסימפונית אשדוד וילדי בתי ספר למוזיקה בדרום. המוסיקאי והמנצח האיטלקי פרנצ'סקו לוטרו  הוא עיבד את היצירות  והדריך את התלמידים במשך תקופה ארוכה.

ומה ההפתעה הנעימה ? לאחר מספר אודישנים, שהמאסטרו עשה לנגנים רבים, הוא בחר בשלושה נערים מקהילות-חוף אשקלון: רותם אלקין מקיבוץ ניצנים, אסף גורן ממושב נתיב העשרה וערן שני מקיבוץ זיקים. ד"ר מיכל צור-דחוח, מנהלת מרכז המוסיקה של המועצה, מסרה תודה והערכה רבה למורים שליוו והכשירו את התלמידים, הלנה מרליאנקו (פסנתר) ודוד מתתוב (תופים). ולכם נערים יקרים תמשיכו לעשות חייל .

קונצרט

יצירות היהודים מתעוררות לחיים

 

מוקירים את המייסדים

120 וותיקים וותיקות מהמועצה שלנו נהנו מהפקת יום עצמאות מלא שהתקיים במרכז יום: הם צפו בהופעה של הבדרן והזמר "מיק המצחיק" ולאחר מכן, על רחבת הדשא, נערכו לכבודם שולחנות ארוכים עם מפות ובלונים בצבעי דגל הלאום ונהנו, כמיטב המסורת הישראלית, ממאכלים ובשרים על האש כשברקע התנגנו שירי ארץ ישראל. מנהלת מרכז יום, אושרית לב מגירה, אמרה שהיה שמח ומרגש כאחד לחגוג 70 עם מייסדי המדינה.

עצמאות במרכז יום
 

הותיקים חוגגים יום הולדת לישראל

 

מצטיין בחינוך: נשיא המדינה העניק פרס מורה מצטיין לרמי לוי מ"שקמה"

רמי לוי, מורה מתיכון "שקמה" בעל ותק של 25 שנה בסדנת האומנות, נבחר למורה מצטיין מהמועצה שלנו. בבנייני באומה בירושלים התקיים לפני כשבוע אירוע השיא במערכת החינוך, במסגרת אירועי 70 שנה לעצמאות המדינה, תחת הכותרת "הוקרה ל-70 שנות חינוך". באירוע זה, במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ושר החינוך נפתלי בנט, הוענקו פרסי הוקרה ל-70 נשות ואנשי חינוך מצטיינים ול-70 תלמידות ותלמידים מצטיינים, מכל רחבי הארץ ומכל המגזרים, ובהם ל-18 תלמידים ואנשי חינוך מצטיינים מהמנהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער.

המנהלת אופירה גל כתבה במכתב ההמלצה לוועדת הפרס: "רמי ניחן ביכולת הכלה אין סופיים. ייחודו, ביצירתיות ובנתינה. רמי מקדם את כל התלמידים שמגיעים לסדנה, מעניק הזדמנות שווה לכולם ומצליח לראות נקודות חוזק בכל אחד מן התלמידים ומהם להתקדם ולהתפתח. הסדנה של רמי היא מותג בבית הספר. זהו מקום עלייה לרגל ותלמידים רואים במקום בית...אצל רמי כולם מצליחים. הטבעיות, הפשטות והצניעות הם סוד ההצלחה הבין אישית של רמי בנוסף למקצוענות ויצירתיות שאופיינית לאדם שעוסק באמנות בכלל ולרמי בפרט". רמי לוי קהילות החוף  מצדיעים לך.

צילום חורחה נובומינסקי

רמי לוי ומנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב (צילום: חורחה נובומינסקי)

 

מצטיין בצה"ל:  חיל הלוגיסטיקה ממושב  ברכיה

יחיאל עטיה, 63, המתגורר במושב ברכיה ועובד כאזרח עובד צה"ל מזה שנים רבות. לרגל יום העצמאות קיבל יחיאל את אות ההצטיינות הארצי של חיל הלוגיסטיקה. עטיה עובד 40 שנה באחזקת ותחזוקת הבסיס. ועל מסירותו העידו גם חבריו במושב: "כשיחיאל לוקח על עצמו משימה, הדבר ברור והיא תבוצע על הצד הטוב ביותר ובלי תירוצים ובלי סיבות  אצל יחיאל תמיד הכול אפשרי ובאהבה".

יחיאל נשוי ליהודית, בת המושב היא משמשת כבלנית המושב ולהם תשעה ילדים ונכדים. יחיאל אמר אחרי הטקס: "הרגשתי שמי שמשקיע לאורך השנים, יזכה להוקרה ויש תמורה על כך. הקצינים ראו בי ראוי להצטיינות ואני מברך על כך ומודה להם על ההערכה לה זכיתי". יחיאל עטיה: קהילות חוף אשקלון  מדציעות לך, עלה והצלח.

יחיאל עטיה-זוכה בפרס לוגיסטיקה

הצטיינות של 40 שנה

פרשת השבוע

חשיבותה של הערבות ההדדית.

פרשת השבוע, פרשת "בהר", פותחת במצוות השמיטה. בפרשה יש מצוות חברתיות של סיוע לעני, לחלש ולדל. אומרת התורה: "וכי ימוך אחיך ומטה ידו עמך". מצווה אותנו התורה במעלת הצדקה, שיש לסייע לאדם שעומד לפשוט את הרגל ולסייע בידו שלא ייפול. ללמדנו כי מעלה זו יותר גדולה מאשר מתן צדקה לעני. תפקידנו בחברה הוא לגלות ערבות הדדית ולדאוג שהאדם לא יפול, כי אז קשה להקימו.

שבת שלום.