בס"ד

"מתיחת פנים" למועדון בגיאה

החברה הכלכלית של המועצה שלנו אחראית על מגוון פרויקטים ונושאים, החל מחופי הים (באמצעות קבלן תפעול), הקמת מוסדות חדשים וגם שיפוץ מוסדות וותיקים, כמו המועדון הקהילתי במושב גיאה. בימים אלה ממש, בשיתוף הקהילה המקומית, מתקיימות העבודות לשיפוץ המועדון, המשתרע על 300 מ"ר ושימשיך לשרת נאמנה את הצעירים והמבוגרים במושב. גיורא נחשון, מנכ"ל החכ"ל, אמר שהעבודות כוללות צביעה חיצונית ופנימית של המבנה, קרמיקה חדשה, שיפוץ וחלוקה מחודשת של השירותים, עבודות אלומיניום ועוד. העבודות, שמבצע הקבלן "בהוה בנייה, גבס ועשייה בע"מ", יסתיימו בחודש הבא.

מועדון בגיאה

כוח חלוץ להצלת חיים נחוץ

בואו להציל חיים: המועצה שלנו בשיתוף "איחוד הצלה" פותחים את הרישום לקורס חובשים בישובי חוף אשקלון. בסיום ההכשרה יצטרפו המתאימים לארגון ויצוידו בתיק וציוד החייאה מתקדם לאחר ראיון. תנאי הצטרפות לקורס: מגיל 21 ומעלה, בעלי רכב צמוד, מילוי טפסים, ראיון התאמה ומגורים באשקלון/ יישובי חוף אשקלון. שמעון לוגסי, מנהל סניף איחוד הצלה באשקלון מסר תודה לרב הסניף, הרב יעקב אביטן, המשמש גם כרב של המועצה שלנו, שנתן ברכתו ליוזמה. שימו לב, גם אם אתם חובשים/ פראמדיקים/ רופאים אתם מוזמנים להצטרף לקורס. לפרטים והרשמה מחלקת הדרכה 02-5002020 שלוחה 293. או שמעון לוגסי 050-5996100

073-2567888

img-20180517-wa0230

תלמידה מצטיינת

הכירו את התלמידה מאי ברישנסקי ממושב ניר ישראל, הלומדת בכיתה י"א 4 בתיכון סילבר. היא חובבת גלישת גלים ובעלי חיים וגם תלמידה מצטיינת בביה"ס. במקביל ללימודיה, היא לומדת גם באוניברסיטה הפתוחה במסגרת פרויקט "האקדמיה בתיכון" של האגף למחוננים ומצטיינים במשרד החינוך ובשיתוף האוניברסיטה הפתוחה. התכנית מציעה לתלמידים מצטיינים לקחת קורסים באקדמיה בדרך להוצאת התואר הראשון שלהם. לפני כשבועיים מאי קיבלה מלגת הצטיינות מטעם האוניברסיטה הפתוחה בקמפוס ברעננה. המעמד למעשה מעיד על יכולותיה והישגיה ובאגף החינוך במועצה מברכים אותה על כך. למעשה, גם אשתקד קיבלה תלמידה אחרת מ"סילבר" וגם היא ממושב ניר ישראל- נועה ששון, את המילגה היוקרתית. בבי"ס הדגישו שהחינוך למצוינות עומד בראש מעיניהם והם מלווים את התלמידים בדרך למטרה, כל אחד יקבל הדרכה כמו "חליפה אישית" בהתאם לנתוניו. ברכות מהמועצה ומאגף החינוך.

img-20180522-wa0137

מוחות מבריקים

לראשונה בקהילת חוף אשקלון: תלמידים יצגו את המועצה והגיעו למקום הרביעי והמכובד בטורניר שחמט אזורי. מכאן נשלח ברכה לתלמידים המוכשרים מביה"ס באר גנים ש"פספסו" בנקודה אחת בלבד מהמקום השלישי. התלמידים הם: אלון מיכאלי ונועה מיכאלי מכיתה ד', לוטם טבח ועוז יהודה מן מכיתה ג'. את הנבחרת המוצלחת הדריך המורה עמנואל מיק. אגף החינוך מברך את התלמידים ואת המנהלת רות לזר על ההישג המרשים.

שחמט

עכבר העיר ועכבר הכפר

בימים אלה עוסקות שתי רשויות, אשקלון והמועצה שלנו, בתכנון והכנת תכנית מתאר חדשה עם הפנים ל-30 השנים הקרובות. כל רשות מניחה את התשתית התכנונית לעתיד במגוון נושאים: מספר התושבים, מספר יחידות הדיור, הסדרי תחבורה חדשים ועוד. לפני כשבוע התקיים יום שלם של דיון מקצועי בהשתתפות צוותי התכנון של הועדה המחוזית אשקלון וצוות העבודה של המועצה במטרה לשתף אחד את השני בתהליך. מדיניות המועצה שלנו היא לקדם את הפיתוח ותכנית המתאר במועצה תוך יצירת קשר סביבתי פתוח בין המרקם הכפרי שלנו לבין המרקם העירוני. אחת הדרכים היא לסלול שבילי אופניים שיחברו בין ישובי המועצה לבין אשקלון. לתכנית זו משמעות כלכלית והיא משלבת גם תיירות, גם אורח חיים בריא, גם הכרת הטבע והסביבה וגם מנגישה לציבור את הרשות השכנה. נוסיף ונעדכן על התכנית.

תכנית כוללנית

טקס מצוינות

אגף החינוך מוביל בתיכונים שלנו במועצה תכניות שונות לעידוד מצוינות התלמידים. למשל, תכנית "אקדמיה בתיכון" או עידוד מצוינות בספורט. לראשונה, קיים השבוע אגף החינוך ערב הוקרה לתלמידים המצטיינים בשלושת התיכונים: "סילבר", "שקמה" ו"בני יששכר" במעמד מר מוהנא פארס- מנהל האגף לתכניות לאומיות במשרד החינוך "חיים כשפה" והגב' קרן טורקל מהאגף למחוננים ומצטיינים במשרד החינוך. מוהנא הציג את חשיבות עידוד המצוינות כדרך חיים וקרן הציגה למשתתפים את התכניות המגוונות למצוינות שמציעה מערכת החינוך. בסיום הערב, העניקו המנהלים תעודות לתלמידים המצטיינים בלימודים וגם על מצוינות פורצת דרך אשר הגיעו להישגים מרשימים. מנהלת אגף החינוך, גב' יפית בוכריס: "מצוינות זה לקחת את הנחישות וההתמדה שלכם ולהגיע איתה הכי רחוק. הרבה פעמים אנחנו מלמדים את הילדים שלנו איך להסתדר בחיים, איך לענות כששואלים אותם שאלה מסוימת, אבל עם הנחישות לא נולדים אלא בונים אותה לאט לאט".

מצטיינים משקמה

מצטיין מסילבר

נערכים לקייטנות החופש הגדול

כחלק מהיערכות לקייטנות הקיץ, שיתקיימו בבתי הספר ובגנים בישובים ובקיבוצים ברחבי המועצה,  קיים המתנ"ס בשיתוף משרד החינוך השתלמות לכל מנהלי הקייטנות במחוז דרום. ההשתלמות כוללת חידוד נהלים בנושא בטיחות, בריאות וביטחון. יוסי דהרי מנהל המתנ"ס: "תפקיד מנהל קייטנה הינו מורכב מאוד והאחריות היא גדולה. לכן חשוב לרענן את הנהלים וההנחיות על מנת שאלפי ילדים שצפויים להשתתף בקייטנות ייהנו ויבלו בבטחה". בצילום משמאל: חיים כהן מפקח מינהל חברה ונוער, יוסי דהרי וגב' רחלי יפרח ממונה על תחום הקייטנות במחוז דרום.

img-20180523-wa0201

טקס גילוי המצבה לטוראית ליבקה שפר ז"ל

טוראית ליבקה שפר ז"ל נפלה במהלך קרבות ההגנה על קיבוצה, יד מרדכי לפני 70 שנה בדיוק, בלילה שבין ה-23 ל-24 במאי 1948, ימים ספורים לאחר ההכרזה על קום המדינה. מקום קבורתה למעשה לא נודע ועד היום הוכרזה כנעדרת. לאחר חקירה מאומצת של ענף לאיתור הנעדרים במחלקת הנפגעים של צה"ל אותר מקום קבורתה והשבוע התקיים טקס צבאי מלא לגילוי המצבה שלה בבית העלמין של קיבוץ ניצנים בניצן. הטקס התקיים במעמד הרב הצבאי, החזן הצבאי, ראש אכ"א מוטי אלמוז וגם גור אלרואי, סרן במילואים ביחידת איתור נעדרים "איתן" ומשמש כדיקן הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת חיפה, אשר הביא לפיצוח התיק של שפר ז"ל. "לקחתי את התיק הזה לפני חמש שנים והבאתי לפיצוח המקרה. התחושה היא תחושת סיפוק אדירה שהצלחתי להביא אותה לקבורה, לספר את סיפורה ולספר את סיפורה של הנעדרת היחידה של צה"ל". גור הוסיף ואמר: "הסיפור שלה היא דוגמא נהדרת לכך שאם היום יש איזושהי מחלוקת על שירות מעורב (בצבא) של גברים ונשים, אני חושב שלפני 70 שנה, כפי שראינו, זה בכלל לא עמד על הפרק ונשים וגברים נלחמו זה לצד זו ונהרגו זה לצד זו. מה שהיה נכון לפני 70 שנה, נכון גם להיום".

טקס גילוי המצבה

טקס גילוי מצבה ליבקה שפר

מיזם הנצחה מיוחד "החול יזכור"

משנות ה-70 ועד ימינו נפלו במרחבי גוש קטיף 17 בני ראשון לציון ושישה בני חוף אשקלון. לכבוד 70 שנה למדינת ישראל, התקיים השבוע במרכז מורשת גוש קטיף בניצן טקס לציון מיזם הנצחה ייחודי של הנופלים, ביוזמת גב' שרה אשר, מנהלת אגף מורשת ישראל ובית יד לבנים בראשל"צ ובאדיבות ומימון ועד המשפחות השכולות. הטקס היה במעמד שש משפחות שכולות מראשל"צ וארבע משפחות שכולות מחוף אשקלון וביטא את שיאו של שיתוף פעולה חינוכי של שתי הרשויות. במרכז המורשת הוצגו עבודות חקר על 23 הנופלים אשר הכינו 50 תלמידות מהאולפנא "נווה דקלים" בניצן ומהאולפנא "נתיב האולפנה" מראשון לציון. המיזם החינוכי כלל אתגר אומנותי: התלמידות התבקשו להיחשף לסיפור חייהם ונפילתם של הבנים והבנות, להפיק אלבום הנצחה או מצגת אישית לזכרם ולצרף תמונה אחת, אותה הן צילמו ובחרו להקדיש לכל אחד ואחת מהם. ההשראה לצילומים נבעה מהיכרות עם הנופלים ומהחביבים וביטאו את תחושותיהן.

אוצרת התערוכה, עדי אנג'ל, ציינה: "היה מרגש לראות את התוצרים האומנותיים של התלמידות והחיבור המיוחד שנרקם בין התלמידות לסיפור חייהם של הנופלים. היצירות מציגות את נקודת מבטן והתייחסותן הרגישה לפרטי מידע אותם 'גילו' במהלך תחקירן אודות אהבותיהם של הנופלים: לגו, כדורסל, כדורגל, להקת רוק נערצת ועוד. כל צילום וצילום מאיר בדרכו הייחודית מעט מן החיים שהיו ואינם עוד".

סמנכ"ל המועצה מעוזיה סגל, אמר בטקס: "אובדן בן או הורה צעיר מדי הוא לא מצב שאפשר להתגבר עליו או להשלים איתו, אובדן הוא מצב שאין ברירה אלא לחיות לצדו. הדרך הנכונה היא להנציח את מי שאיבדנו ולתת לו סוג של חיים כפי שעשו שתי האולפנות מראשון לציון ומחוף אשקלון בתערוכה להנצחת חיילים נופלי גוש קטיף המוצגת במרכז להנצחת גוש קטיף".

20180523_192818

פרשת השבוע

פרשת נשא.הפרשה הארוכה ביותר ומונה 176 פסוקים ובתוכה פרשה קטנה שנקראת ברכת ההכוהנים.הכוהנים הם הצינור בין בורא עולם שהוא המשפיע לבין עם ישראל שהוא המושפע. הברכה נעשית באהבה  ובה מתברכים בנכסים, במאור פנים במציאות חן וחותמת בברכת וישם לך שלום.

שבת שלום.