בס"ד

י"ח סיוון תשע"ח, 1.6.18

 

דברים שרואים מכאן- לא רואים משם

המועצה אירחה השבוע 20 דיפלומטים משגרירויות בישראל ומהאיחוד האירופי. המנכ"ל הישראלי של "אקופיס", גדעון ברומברג יחד עם סוזי דורינג-פרסטון, מנהלת בכירה בקרן קונרד אדאנואר הגרמנית ערכו להם סיור גם בעוטף עזה כדי ללמדם על סוגיות המים, השפכים והאנרגיה בהיבט חוצה גבולות ועל האתגרים והסכנות שמשליכים על תושבי העוטף. בחוף זיקים למדו הדיפלומטים על הזיהום והשפכים שמגיעים מעזה ועל האתגר הגדול של המתקן לטיהור השפכים ברצועה וסגירת מתקן ההתפלה. משם המשיכו למחסום ארז ולאנדרטת החץ השחור.

בחדר הישיבות במועצה קיבלו סקירה על המועצה ויישוביה ושמעו ממקור ראשון על ההתמודדות הביטחונית והתברואתית. סוזי דורינג-פרסטון אמרה:  "הסיור היה תרומה חשובה להבנת אתגרי היום יום, עמן מתמודדות הקהילות בעוטף עזה וסוגיות מים שפכים ואנרגיה בין ישראל לרצועה ושראוי לקדמן. במועצה האזורית חוף אשקלון קיבלנו הבנה מוחשית של מורכבות התמודדות עם סוגיות אלו".

tאקופיס

הסברה ישראלית על המציאות באזורנו

 

מנהיגות צעירה להתייעלות אנרגטית

בחודשים האחרונים התקיימו בביה"ס באר גנים, ניצן, שדות סילבר, ניצני קטיף, מורשה וחופים- פעילויות בנושא הפחתת זיהום האוויר וצריכת החשמל בחסות המשרד להגנת הסביבה. התכנית יושמה על ידי האגף לאיכות הסביבה ואגף החינוך שלנו באמצעות חברת "צעד ירוק".

כ-100 תלמידי המנהיגות הירוקה מכיתות ג'-ו' תכננו והוציאו לפועל "קמפיין ירוק" לאורך שבוע שלם, כשבמרכזו הרעיון להעביר את המסר להתייעלות וחיסכון באנרגיה. התלמידים העבירו מצגות בכיתות, הכינו כרזות, קיימו הפסקות פעילות ו(בנושא מיחזור, גזי חממה ועוד). התלמידים כתבו מכתבים למנהלי בתי הספר ובהם הצעות לייעול וחיסכון בחשמל ואנרגיה.

השבוע התקיים במתנ"ס כנס השיא בנושא ובמסגרתו הציגו התלמידים את תוצרי תהליך הלמידה וסיפרו על מעורבותם להעלאת המודעות לצריכת אנרגיה נבונה. במהלך המפגש יצרו התלמידים שלט גדול, עסקו בפעילות סביבתית חווייתית וקיבלו תעודות. גב' מרלין סבן, מ"מ מנהלת אגף לאיכות הסביבה במועצה: "בעזרת תלמידי המנהיגות הירוקה הצלחנו להוביל לשינוי תודעתי בביה"ס ובקהילה".

כנס התיעלות אנרגטית

מנהיגות ירוקה

הילדים הופכים ל"מחנכים ירוקים" 

 

כנס יוזמות חינוכיות

השבוע התקיים כנס של גננות וסייעות מ-40 הגנים שלנו במועצה. הכנס, שעסק ביוזמות חינוכיות,  שיתף גם גנים וסבים וסבתות וברגע השיא שרו לכבוד המדינה את "הללויה". מנהלת מחלקת גני הילדים, גב' אביבה פולד: "זה היה ערב מרגש ששיקף את מלוא העשייה של הגננות והסייעות היקרות שלנו. השילוב בין הסקטורים- ממלכתי ודתי- הם גאווה גדולה לכולנו המעידה על לכידות חברתית ואחווה".

יום יוזמות חינוכיות בגנים

יום חג לעובדי הגיל הרך

 

האיש שהיה שם

ניסים לוי, חבר מליאת המועצה ממושב גיאה ויו"ר ועדת החינוך של המועצה, הרצה השבוע  בקיבוץ כרמיה בפני הרשב"צים של יישובי עוטף עזה בנושא המהפכה באיראן ועל הולדת החיזבאללה בלבנון במלחמת לבנון הראשונה ועל הקשר השיעי ביניהם. לוי מכיר היטב את איראן כאשר היה שליח משרד הביטחון באיראן בכל תקופת המהפכה של חומייני ובמשך 1984 היה מטעם השב"כ אחראי על אזור החוף ויישובי החוף (מצור עד ראש הנקרה). לפני מספר שנים הוציא לוי ספר- "שנה בלי ציפורים"- המתאר את חוויותיו באיראן. משתתפי ההרצאה אמרו לאחר מכן: "המוטיב המרכזי בהרצאה היה הנחישות וכמגיני הארץ, אנו יודעים שרק איתה אפשר לנצח".

img-20180530-wa0235

זכרונות מזמנים אחרים

ביכורי ספרים

במסגרת התוכנית לעידוד קריאת ספרים באנגלית, מקיים הפיקוח על האנגלית במנהל לחינוך התיישבותי תחרות מדי שנה שבה תלמידים מחטיבת הביניים ומהחטיבה העליונה יוצרים book trailer על ספר שקראו. אנו שמחים לבשר שלראשונה תלמידינו זכו במקום השלישי והמכובד ! מדובר בתלמידי שכבה י"ב מתיכון כפר סילבר: אניטה, מרק, אוה, אביאל ולינוי מכיתה י"ב4  ונעמי שפטייב מכיתה י"ב 3. יישר כח להם ולמורתם ויקטוריה מנצ'קובסקי (בצילום) וחגית גדסי רכזת המקצוע. עבודתם היתה על הספר "קארי" של סטפן קינג.

רכזת אנגלית בביה"ס, חגית גדסי ממושב הודיה, הסבירה כי המועצה משתתפת זו השנה הרביעית בתחרות ולראשונה קוטפת את המקום השלישי בארץ מתוך כ-30 בתי ספר שהתמודדו. "התלמידים מסריטים את עצמם באנגלית ומספרים על הספר עם סאונד מתאים. והשנה תלמידי י"ב הגיעו למקום שלישי ארצי. ההישג מעיד על רצינות התלמידים וההשקעה שלהם ועל העבודה הטובה שהמורה ליוותה אותם עם הפרויקט". ברכות מאגף החינוך והמועצה .

בוק טריילר

הצעירים שקטפו את המקום השלישי בארץ !

 

שקמה ירוקה

 תיכון שקמה קיבל השבוע בשעה טובה את ההסמכה שלו לבית ספר ירוק מהמשרד להגנת הסביבה. מדובר בתהליך שנמשך שלוש שנים ובמהלכן קיימו התלמידים מגוון פעילויות חינוכיות בנושא איכות הסביבה ושמירה עליה. נציגי המשרד סיירו השבוע בביה״ס ושוחחו עם מורים ותלמידים. את צוות שח״ק ירוק (שותפות קהילתית חינוכית לשמירה על קיימות כאורח חיים בריא) ליוו חגי ארד וורד פרקש, מנהלי ביה״ס- מושיק לוי מנהל חטיבת הביניים ואופירה גל מנהלת התיכון. בחלק מהסיור גם יו״ר ועד ההורים ארי ליפשיץ. לתכנית שותפים בתי הספר של המינהל לחינוך התיישבותי.

בוועדה לקבלת ההסמכה, אשר התקיימה השבוע בבאר שבע,  יצגו את ביה״ס תלמידים, מורים והמנהל מושיק. המנהלת אופירה אמרה השבוע: "חינוך לקיימות הוא חינוך ערכי שמשקף גישה, תפיסת עולם ואורח חיים. מדובר בשילוב של כל תחומי החיים: סביבה, חברה , כלכלה, פוליטיקה תרבות וכו'. המעשה החינוכי פונה אצלנו גם לראש-אוריינות וידע, גם ליד-עשייה וחיים לפי עקרונות רעיוניים, וגם ללב-לרגש ולנשמה ולחבר את כל אלה יחד". אגף החינוך והמועצה מברכים את ביה"ס על ההישג.

img-20180601-wa0181

הסמכה חינוכית ירוקה

 

מידע נכון בונה חוסן

מרכז חוסן במועצה שלנו אחראי על הקמת צוותי החירום בישובים והכשרתם לפעילות בזמן חירום. הפעילים המתנדבים בצוותים הם אלה אשר מקשרים בין הרשות המקומית לתושבים בעת חירום ומסייעים בהעברת מידע, בהעלאת נושאים הדורשים טיפול ועוד. אחת לחודש נפגשים המתנדבים במסגרת פורום צח"י לצורך ריענון, גיבוש והעשרה. השבוע התקיים במועצה מפגש נוסף ובמרכזו הרצאה בנושא מצוינות והצגת נוהל העברת ידע בחירום מאת היועץ הארגוני ד"ר יגאל פוריש. 

חוסן

המסר הוא החוסן

 

אתם בידיים טובות

נהגי האוטובוסים של המועצה האזורית חוף אשקלון עברו השבוע תדרוך ביטחוני. גם בשגרה וגם בימים מתוחים, הם מקבלים מדי יום את ילדי המועצה בשמחה ובחיוך ומסיעים אותם בבטחה למוסדות החינוך. אבישי בר- יהודה, רכז התחבורה במועצה אמר: "הנהגים המסורים ערוכים לכל תרחיש, יודעים להתמודד עם כל מצבי הלחץ ועוברים הכשרות באופן שוטף למצבי חירום. כמו תמיד, הנהגים רואים קודם כל את טובת הילדים ודואגים לביטחונם לאורך כל השנה ואנחנו מקרינים להם ביטחון ומקבלים אותם בסבר פנים יפות".

20180530_120813

האנשים שמאחורי ההגה

 

בכירי משרד העבודה והרווחה בביקור במועצה אזורית חוף אשקלון

בעקבות המתיחות הביטחונית השבוע, בכירים ממשרד העבודה והרווחה ביקרו במועצה שלנו ונפגשו עם אנשי אגף רחו"ק  (רווחה, חברה וקהילה). בביקור השתתפו ישראל בודיק- מנהל מחוז במשרד העבודה והרווחה, סטו מירקין- סגן המנהל, אור כהן - מפקחת חירום במחוז דרום, שמואל אטיאס- עוזר מנהל האגף,  אלעד בן דוד ממכלול אוכלוסייה, עידית פרחיה מדריכה ראש צוות וחיה בוקובזה עו"ס קהילתית של מרכז חוסן. אור כהן החמיאה לעובדים ואמרה: "ההתמודדות של המועצה מעוררת הערכה, הצוות פה מסודר מיומן מקצועי ומבין את תפקידו היטב, הוא  ערוך ומחויב מאוד לאוכלוסייה". מנהל המחוז, ישראל בודיק, הוסיף: "יש פה מערכת מסונכרנת ומחוברת שיודעת לעבוד בתוך המחלקה ורואים זאת איך שעידית מנהלת את זה ביד רמה. זה מעיד על איכות הניהול של האגף, מעוזיה סגל ויכולות הצוות".

20180530_124852

פגישת העבודה באגף רחו"ק

 

מה הסיפור שלך ?

למרות המתיחות השבוע, אולם המתנ"ס התמלא בתושבים שהגיעו לשמוע את הסיפור האישי של שבעה תושבים של המועצה שלנו. לכל אחד ניתנו 10 דקות ובמסגרתן שיתפו את הקהל בסיפור חיים מרגש. עדן כהן סיפרה על היותה ילדה מאומצת: שירלי מצוינים מנהל הקייטנות במתנ"ס סיפרה על ההתמודדות עם היותה כיבדת שמיעה: אורי עמית סיפר על היותו חוזר בשאלה ועל הסיבות שהובילו לכך: מיכל יחיאלי סיפרה על ההתמודדות עם פציעתה מנפילת פצמ"ר: שי ימיני סיפר על היותו חקלאי במציאות הישראלית המורכבת: שלמן לוי סיפרה על התמודדות וההחלמה ממחלת הסרטן ומתי עראמה שסיפר על היותו מגמגם בשל רצח אביו בגוש קטיף. לנוחיות המבקרים במתנ"ס- מוצגת תערוכה עם תקציר ותמונה של משתתפים נוספים וסיפור חייהם. מנהל המתנ"ס יוסי דהרי: "הדוברים תיארו בכנות וברגישות את סיפור חייהן שבכל אחד מהם ניתן לקחת מסר מעורר השראה לחיים". יוסי הודה למנהלת הספרייה בניצן איילה בן שמחון המפיקה היוזמת ומבצעת הרעיון.

מה הסיפור שלך

הסיפורים האישיים כהשראה (צילום חגית יוספי)

 

כנס מסיימי י"ב ומתגייסים

שנת הלימודים תשע"ח עומדת להסתיים ובעוד 20 ימים התיכוניסטים שלנו יצאו למסגרת חדשה בצבא ובשירות הלאומי. כמדי שנה, גם השבוע מחלקת הנוער ומרכז הצעירים במתנ"ס קיימו יום הוקרה למסיימי י"ב. מדובר במפגש חוויתי ומרגש המשלב גם כנס מתגייסים. בכנס השתתפו להקה צבאית חמ"ן- של חיל המודיעין, מופע אימפרוביזציה של "שלופתא", הגרלת פרסים ושי לכל מתגייס. שירן שושן מנהלת מחלקת הנוער: "אחרי שש שנים בהן עברו תנועות נוער מחנות וטיולים, אנו נרגשים להמשיך וללוות אותם במסגרת המרכז לצעירים (18 עד 35) ולסייע בכל הנדרש בהכוונה וביעוץ".

img-20180531-wa0226

כנס המסורתי לבוגרים שלנו

 

האם כבר הצבעתם בתחרות ציפור המועצה? היכנסו לקישור. בהצלחה!

https://www.hof-ashkelon.org.il/419/

 

פרשת השבוע

בפרשת השבוע- "בהעלותך"- התורה אומרת: "בהעלותך את הנרות". המסר בהדלקת נרות המנורה הוא שבכל אדם חבוי אור פנימי של מעשים טובים וחסדים ואת האור הזה הוא אמור להדליק ולהאיר את המרחבים המשפחתיים והקהילתיים.

שבת שלום.