בס"ד

ח' תמוז תשע"ח, 21.6.18

 

גן ילדים זה שמחה

הצמיחה הדמוגרפית ביישובי המועצה מבטאת את רצון המשפחות והתושבים החדשים להתגורר כאן, במרחב הכפרי שלנו. מעבר להרחבות הישובים, גם מושב מבקיעים, שנוסד ב-1949 נמצא בפריחה מחודשת. לפני שלוש שנים, לראשונה מזה 40 שנה, הודות להתרחבות משפחות החדשות שעברו אליו מגוש קטיף, פתחה המועצה את גן "האלה". השבוע בשעה טובה סיימה החברה הכלכלית את העבודות להקמת מבנה הקבע לילדי הגן וייפתח רשמית בתחילת שנת הלימודים.

ביום שלישי השבוע, פעמיים כי טוב, התקיים טקס חגיגי במיוחד לחנוכת הגן לקול שופרות והשמחה היתה רבה. צמד מתופפים ליווה את הילדים הנרגשים וההורים וכמובן את הגננת רינה לוי וצוותה אל המבנה החדש. במעמד נכחו גם עובדי אגף החינוך, רב המועצה יעקב אביטן, שבירך את הנוכחים וקבע מזוזה במקום וגם רב המושב חן אדרי, יו"ר הוועד דרור בלבן והגננת איחלו הצלחה. מנהלת מחלקת גנים במועצה, אביבה פולד, אמרה: "ישוב עם ילדים הוא ישוב חי, תוסס ושמח ואני מברכת את המשפחות החדשות ואת הילדים בשהייה נעימה בין כתלי הגן. כן ירבו ילדים במושב והלוואי שנפתח גן נוסף".

גן האלה

גן האלה2

ביקור מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל בחוף אשקלון

השגרה המתוחה באזור שלנו וההתמודדות עם עפיפוני ובלוני התבערה, מוכרים היטב לתושבי המועצה ובעיקר ליישובי העוטף. יו"ר ראש צח"י במושב נתיב העשרה, סמדי שמילוביץ (לצד עם אביבה פולד), אירחה השבוע את מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן יחד עם קבוצת חקלאים. היא סיפרה להם כיצד מתבטאת שגרת החירום, איך מתמודדים ועד כמה חשוב החוסן הקהילתי. לאחר מכן המשיכה המשלחת לתצפית ע"ש ניר פרס ז"ל, שם שמעו הסבר על האזור מהקב"ט שי שקד. לפני הביקור, המזכ"ל וילן והחקלאים השתתפו בכנס של התאחדות חקלאי ישראל ב"ספיר" שעסק בקיצוץ המים לחקלאות וטרור העפיפונים.

המזכ"ל וילן סיכם את הביקור ואמר: "אנחנו באים כדי לחזק ויוצאים מחוזקים. זו קהילה גדולה אשר חיה תחת איום אבל כולם מתפקדים היטב. זה מחמם את הלב ובסופו של יום זה מראה שיש לאנשים עוצמות גדולות וזה נותן תקווה שאחרי כל השריפות, העפיפונים והפצמ"רים- התיישבות והחקלאות היא ההוכחה שעד המטר האחרון אנחנו מעבדים ושם מתיישבים. זה מה שיפה פה, ואני בהחלט חושב שהמועצה נותנת גב מלא, הוא שלא מוותרים על השגרה וזו עוצמת הציונות".

אבו וילן

אגף הביטחון משדרג ציוד במוסדות החינוך

לקראת קייטנות הקיץ במוסדות החינוך ולקראת שנת הלימודים הבאה עלינו לטובה תשע"ט, השלים בימים אלה אגף הביטחון את אספקת הציוד כחלק מתכנית מרכיבי הביטחון. יגאל מצרפי, קב"ט מוסדות החינוך של המועצה, סיפר כי מדובר בהשלמת תיקי עזרה ראשונה, רכישת "חגור- קול" להדרכות בבתי הספר, סרט למניעת החלקה ותאורת חירום לכל הממ"דים. גם הושלמה גם העבודה למיזוג עמדות השמירה של המאבטחים היקרים במוסדות החינוך שלנו כולל שער אחורי חדש בכפר סילבר. בהמשך, סיפר מצרפי, אגף הביטחון ישתמש בתקציב הנועד לרכישת ציוד נוסף, כמו: מכשירי קשר, קסדות, שכפ"צים, ערכת חירום וגם אינטרקום עם מצלמה לכל גני הילדים במועצה והשלמת ערכת דפיברילטור לכלל ביה"ס וציוד מציל חיים. הדרכת ריענון התקיימה לעובדי הסגל החינוכי במוסדות החינוך.

ציוד ביטחון לחינוך

גלעד- מרכז קטיף

במרכז מורשת גוש קטיף בישוב ניצן הקימו מיזם חדשני: גלעד לזכרם של הנופלים ברצועת עזה מיום הקמת המדינה ועד ימינו. מדובר בגלעד אלקטרוני, הבנוי ממך מחשב ובו ניתן להקליד את שם הנופל לפי שם או מקום מגורים. התוצאה המתקבלת היא דף מידע מפורט, כולל תמונות ובו קורות החיים של הנופל. המיוחד בגלעד זה שלכל נופל יש את כל המידע והקישורים לפעולות ההנצחה החל מסרטים, קטעי עיתונות, אלבומי תמונות, מכתבי פרידה שכתבו בני המשפחה וחברים והספדים וכיוצא בזה. מדובר בגלעד ראשון שמרכז את המידע על הנופלים שנפלו בחבל עזה ועוטף עזה שהגנו על המדינה. מנהל מרכז המורשת, מוכי בטר, אמר השבוע: "הכנסנו את כל נופלי אוגדת עזה שנפלו לאו דווקא באזור הרצועה". בטקס השבוע שבו נחשף הגלעד היה במעמד סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן וקצין שלישות ראשי אל"מ אלון מצליח, דוד חתואל יו"ר המועצה הציבורית של מרכז קטיף ובני המשפחות השכולות מגוש קטיף. הנצחת חיילים ופעולות איבה. הקמת הגלעד נעשתה בסיוע חברת "תבונה" שעובדת על הפרויקט 25 שנה. אחרי הרצה בשנה האחרונה.

צילם מיכאל אפריאט
צילום מיכאל אפריאט

ילדי בי"ס לכדורגל חוגגים סיום שנה עם הפועל באר-שבע

בימים אלה מתקיים המונדיאל, חגיגת הכדורגל הגדולה בעולם. אבל בעוד המונדיאל נמשך חודש ימים, ילדי בית הספר לכדורגל של המתנ"ס במועצה האזורית חוף אשקלון נהנו מחגיגת כדורגל ופעילות פורה במיוחד לאורך כל השנה ובשיתוף קבוצת הפועל באר שבע.

כזכור, לראשונה השנה במועצה נחתם הסכם לשיתוף פעולה בין המרכז הקהילתי וקבוצת הכדורגל הפועל באר שבע בבעלותה של הגב' אלונה ברקת כאשר במסגרת המיזם, שנקרא "דרום אדום", המטרה היתה להרחיב, לחזק ולמקצע את ענף הכדורגל בדרום.

במסגרת ההסכם, מדריכי בית הספר לכדורגל שלנו קיבלו ליווי מקצועי וצמוד על ידי הצוותים מהקבוצה ומאות הילדים השתתפו בטורנירים ותחרויות, הוזמנו למשחקי הקבוצה ונהנו מביקור גומלין של השחקנים.  השבוע התקיים בקיבוץ ניצנים אירוע השיא לסיכום השנה במעמד הבעלים של קבוצת הכדורגל הפופולארית, גב' אלונה ברקת, מפקח מחוז דרום במשרד התרבות והספורט דניאל ארץ קדושה, יו"ר הנהלת המתנ"ס אלמוג נחשון, מנהל המתנ"ס יוסי דהרי, סמדר בלדיגה מנהלת תחום הספורט במתנ"ס, מאמני הכדורגל וכמובן הילדים. מנהל המתנ"ס יוסי דהרי: "מרגש לראות ילדים שמגיעים בהתמדה לחוג הכדורגל שמעבר להיותו חוג ספורט, אנו גם מקדישים חלק נכבד לחינוך לערכים ומצוינות. תודה לקבוצת הפועל באר שבע על השותפות לטובת הילדים ואנו מצפים גם להרחיב את ביה"ס לכדורגל גם בשנה הבאה".

כדורגל

שנת פעילות ראשונה של המרכז מצוינות

בשנת הלימודים תשע"ח פתחה המועצה לראשונה מרכז למצוינות במבנה של בית הספר "מורשה". מדובר במסגרת אשר נותנת לילדים בכיתות ג'-ד' מכלל בתי הספר היסודיים במועצה (ממלכתי וממלכתי דתי) ונועד לפתח את הסקרנות, החשיבה היצירתית ועוד.

מנהלת המרכז, אודליה גוטליב, סיפרה שבמסיבת הסיום של המרכז נערכה פעילות משותפת מהנה במיוחד להורים ולילדים. "היתה שנה מאוד טובה התלמידים מכל המגזרים הכירו אחד את השני והביקוש מצד ההורים גובר. שיתוף פעולה יפה בין ההורים הילדים והמדריכים והבינו מה עשו. הילדים נפגשו וחוו פעילויות רבות בלתי פורמליות (קוסמות, חידות בלשיות, רקחו משחות וסבון כמו מדענים) וצברו גם ידע וגם חברים". ההרשמה למרכז למצוינות לשנת תשע"ט מול מחלקת החינוך ועל פי הקריטריונים של השנה הקודמת.

מרכז מצוינות סוגר שנה

הבית החם של האזרחים הוותיקים

תחום אזרחים וותיקים באגף רחו"ק  במועצה נותן מענה לאוכלוסיית הגיל השלישי בישובים בין היתר על ידי הפעלת 14 בתים חמים בישובים בנושאים מגוונים: ספורט, הרצאות, חוגי אומנות ובילוי שעות פנאי משותפות. מעת לעת נפגשים רכזי הבתים החמים להעשרת הידע שלהם בתחום הזקנה ובשיתוף המידע. בעבר המפגשים היו במועצה והחל מהשנה הנוכחית נפגשים הרכזים בכל פעם בבית חם אחר ביישובי המועצה. רכזת אזרחים ותיקים עו"ס גב' נורית קדמון וגב' קורין חג'ג' התומכת הקהילתית סיפרו כי קיום המפגשים של הרכזים בבתים החמים בישובים השונים תורמים להיכרות של העשייה בכל בית. מעבר לכך, המפגשים מהווים השראה לפעילות מאחד לשני, שבסופו של דבר יוביל למתן שירות מיטבי לוותיקים. לפני חודשיים התקיימה הפגישה בבית החם של קיבוץ יד מרדכי ושם הוצגה לרכזים הפעילות תעסוקתית-יצרנית של הגמלאים מהשנה האחרונה וכוללת יצירת צעצועים לילדים : למשל יצירת מיטות, עגלות לבובות, תפירת מצעים ועוד. את התוצרת הם מוכרים. בשבוע שעבר התקיים המפגש בבית החם בניצן, במסגרתו ביקרו הרכזים במוזיאון מורשת גוש קטיף, נפגשו עם גמלאי הישוב מהבית החם והתרשמו מתערוכה מגוונת פרי יצירתם של הוותיקים. המפגש הבא מתוכנן להתקיים בנתיב העשרה.

הבית החם בניצן

בית חם יד מרדכי

הוקרה מתוקה מגן החורש ללוחמי האש

לוחמי האש עובדים ימים כלילות כדי לכבות את הדליקות המכלות את השטחים החקלאיים והנופים הטבעיים שהפכו לסימן ההיכר של הדרום היפה וכמובן מגנים על חי התושבים. לאות מחווה, ילדי גן החורש מקיבוץ יד מרדכי החליטו להגיש להם שי צנוע: הילדים הנרגשים מילאו ארגז מלא במיני מתיקה. שתי נציגות מהקיבוץ נסעו לתחנת הכיבוי באשקלון ולוחמי האש לא הסתירו את ההתרגשות ואמרו: "אנו מודים לכל ילדי ותושבי העוטף על הסבלנות ושולחים להם חיבוק ענק. את הציור עם הלב הענק והחם ששלחתם לנו נתלה בתחנת הכיבוי ותישארו בליבינו תמיד".

הכבאים
(צילום כב"ה מחוז דרום)

 

הכוח הנשי נהנה בשישי

מחלקת התרבות של המתנ"ס שלנו דואג להביא לטובת הקהילה את מיטב מופעי הבידור לילדים ולמשפחה. אחד המותגים של חוף אשקלון הוא שישי נשי- לקראת שבת המלכה. מדובר במפגש לנשים בלבד אשר מתקיים בשיתוף מלא עם הספרייה אזורית כאר אחת למספר שבועות מתקיימת הרצאה של אישה מעוררת השראה שמספרת את סיפורה. ביום שישי האחרון, ביד מרדכי, סיפרה רונית זיגלשטיין על סיפור חייה המורכב ועל התמודדות מוצלחת עם אירועים קשים. המסר העיקרי מהמפגש היה שמכל קושי אפשר לצמוח, לחיות את החיים ולא לפחד להעז כדי להגשים את החלום. כרמלה מיכאלי ורוויטל לביא כר מכינות עבורן את המפגשים הבאים.

  

שישי נשי

פרשת השבוע

בפרשת השבוע- פרשת חוקת- היא פרשת פרה אדומה. אין בה הבנה וגם שלמה המלך לא ידע את סודה, שאפרה מטהר את הטמאים ומטמא את הטהורים ולכן היא בבחינת חוק שאין בו הבנה. זאת חוקת התורה וכך כל התורה- קיומה מתבצע כחוק ולא מפני טעמיה. מכאן נדע שלא כל דבר אנו יכולים להבין.

שבת שלום.