בס"ד

המועצה אירחה את שר הפנים וראשי רשויות מעוטף עזה

כחלק מאירועי המצב הביטחוני בדרום, אירחה המועצה שלנו השבוע את שר הפנים אריה דרעי לפגישת עבודה מקיפה עם ראשי הרשויות בעוטף עזה. הביקור ארך כארבע שעות במהלכן השר נפגש עם הנהלת המועצה וראשי רשויות, לאחר מכן נכח בשיחה מורחבת עם נציגי צבא ותושבים באולם בבת הדר. את המשך הסיור עשו באוטובוס היישר אל שמורת כרמיה השרופה, שם עמדו מקרוב על נזקי השריפה וקיבלו הסבר ממפקד החטיבה על ההתמודדות הביטחונית עם בלוני התבערה. הנקודה הבאה היתה תצפית על חוף זיקים ואיזור בניית המכשול הימי, כאשר את הפרק האחרון חתמה פגישה עם נציגי קיבוץ זיקים, שסיפרו על התמודדות עם המצב הביטחוני. אמיר ריטוב, יו"ר מרכז המועצות האזוריות, אמר כי השר פנה אליו בבקשה לסייר בעוטף עזה כדי לראות, להתרשם, לחזק ולענות על שאלות. "הם שמעו את השאלות והבקשות ואני מקווה שניתנו פתרונות במקום וחשוב היה שיראה מה קורה בנושאים שונים, כולל חקלאות".

שר הפנים אריה דרעי1

במועצה שלנו בירכו על הביקור, שכלל לא רק את השר אלא גם את סגן שר הפנים משולם נהרי, סגן שר האוצר יצחק כהן, הח"כים יואב בן צור, ינון אזולאי, יצחק וקנין, דני סיידה, מנכ"לי משרד הפנים והנגב והגליל. אחד ההישגים בביקור היה לקדם את הצעת המחליטים, שמטרתה לתת תשובות ופתרונות והמשך תמיכה לכל סוגיית של שיקום המפונים מגוש קטיף. בנוסף, הפגישה עם ראשי הרשויות נועדה גם להוביל הצעת ממשלה ייעודית לכל סוגיית עוטף עזה לשנתיים הקרובות. השר דרעי אמר בסיום הביקור: "יזמתי את הסיור כדי לראות מקרוב ולחזק אתכם,  גיבורי החיל. צריך להפיץ את התמונות האלו בעולם שיראו את המקום השרוף הזה, את עצי הזית החרוכים, את הירוק שהפך לשחור. אם הם לא מרחמים על בני אדם, אולי שירחמו על העצים ובעלי החיים שחיים כאן".

שר הפנים דרעי2

 

המועצה האזורית חוף אשקלון- אחת מעשר הרשויות הירוקות בישראל 2017

המועצה שלנו מקיימת לאורך כל השנה פעילויות מגוונות ירוקות הן במערכת החינוך שלנו והן בקרב עובדי המועצה החל מחינוך בגיל הרך ובבתי הספר, שמירה על חופי הים כחלק מהמרחב הפתוח, הקמת שביל האור בשנים האחרונות מחוף ניצנים עד חוף זיקים, הכנת תכנית אב לשבילי אופניים שיקשרו את יישובי המועצה עם תחנות רכבת ועוד. אחד הפרויקטים שמובילה המועצה היא יערת הדבש- השבת צמחים צופניים אל הטבע על ידי נטיעת צמחים ברחבי המועצה ובכך להגביר את פעילותה של דבורת הדבש הנכחדת וזו תגרום להשבחת החקלאות וכמובן תגביר את תוצרת הדבש. זו אחת הסיבות ששכנעו את הוועדה הציבורית של וועידה והתערוכה הבינלאומית השנתית 2018 קלינטק לבחור במועצה כראויה לפרס שקיבלו 10 רשויות מקומיות בכל הארץ.

מנימוקי הוועדה: "המועצה זכתה להיכלל בקבוצה נבחרת זו בזכות תרומתכם לקידום איכות הסביבה בעיר בתחומי החיסכון באנרגיה, טיפול בפסולת, קידום הטבע העירוני, תחבורה ציבורית, חינוך סביבתי ועוד".בוועדה הציבורית שקיבלה את ההחלטה חברים ד"ר אשר וטורי-  עמית מחקר באוניברסיטת בן גוריון ומנהל פרויקטים בכיר בחברת גאוקרטוגרפיה, נאור ירושלמי- מנכ"ל "הצווארון הירוק", לשעבר מנכ"ל ארגון הגג של הארגונים הירוקים "חיים וסביבה", פרופסור נאווה חרובי ממכללת נתניה ועו"ד מתן גורפינקל. טקס חלוקת האותות לראשי הרשויות הזוכות התקיים השבוע בגני התערוכה בתל אביב. מרלין סבן, ממלאת מקום מנהלת האגף לאיכות הסביבה במועצה: "אני מוקירה את הזכיה לאור העובדה והמאמץ שנעשה בשנה האחרונה. נמשיך לפעול במרץ לקידום פרויקטים סביבתיים ברחבי המועצה".

img-20180626-wa0448

חוסן מצולם מבעד לעדשה

מרכז חוסן במועצה שלנו מקיים לאורך כל השנה פעילויות רבות ומגוונות בשיתוף הקהילה. בימים אלה נפתחה סדנת פוטו-תרפיה ייחודית לבני נוער בגילאי 13-15 בהנחיית מנהלת מרכז חוסן שירה רייניץ והצלם אדי ישראל. "הסדנא מיועדת לבני נוער מיישובי העוטף ונועדה לתת מקום לתחושות שהם חווים בחודשים האחרונים עם התערערות המצב הביטחוני ולאפשר להם ללמוד איך להשתמש בצילום ככלי לביטוי רגשי", סיפרה שירה. "הרעיון נולד מתוך רצון לתת לבני הנוער כלים להביע את עצמם מאחר ובני נוער פחות מגיעים לטיפול, אך ידוע שהם זקוקים למענה וצריך תמיד לחפש ולמצוא את הדרך להגיע אל ליבם". השבוע הגיעו חברי הסדנא לאזור שמורת כרמיה ותיעדו מקרוב את האדמה החרוכה שנגרמה בשל בלוני התבערה מעזה. יהלי בן 13 מקיבות זיקים, שמשתתף בקורס, תיאר כך את החוויה: "יצאנו לשמורת כרמיה השרופה לצלם את האסון. האפר מאוד דומה לשלג, הוא רך מתפזר וצובע את העור באפור. בהתחלה לא רציתי להתלכלך אבל החלטתי לדחוף את היד לאפר והיד נצבעה כולה באפור. כשהנחתי את היד, הרגשתי צורך לטשטש אותה עם עלים שלא תבלוט יותר מדי". גם מילנה, בת 14 מקיבוץ יד מרדכי, תיארה את רשמיה: "באחת התמונות שצילמתי בחרתי לצלם קונכייה שלמה בסביבה השרופה. לפי התמונה הזו ניתן היה לראות שאף על פי שהכל סביב שרוף ונמצא במצב מדכא, יש את תקוות האור ואת הקונכייה שכן נשארה שלמה".

הצלם אדי ישראל אמר כי מרכז חוסן חוף אשקלון קיים בעבר סדנה לילדי קיבוץ גברעם ולאחר מכן לקבוצת וותיקים מקיבוץ כרמיה. כעת, הסדנא מיועדת לילדי העוטף. "לקחנו את הילדים לשמורה השרופה וביקשתי מהם להוציא חיים מהמקום השרוף הזה, כך שהם צילמו גם את מה ששרוף וגם את ההתחדשות והעלים הירוקים שמתחילים לפרוח", הסביר אדי. "הילדים מצלמים בצורה מאוד יצירתית ומבטאים את הכשרון דרך שפת הצילום, שנותנת ביטוי לחששות לפחדים כמו חרדה שלא תמיד מבטאים במילים. בסופו של דבר זו העצמה אישית, שחרור וביטוי עצמי שבעזרתו יוכלו להסתכל אחרת על העולם והמטרה היא לכוון אותם למקומות חיוביים ושיבינו שהבית זה המקום הבטוח שלנו". בסדנה הילדים מנתחים את תמונות שצילמו במטרה להבין מה המסר שניסו להעביר דרכה ודרך זאת, ניתן לדעת היכן יש לחזק את הילדים. אדי הוסיף שהילדים התלהבו מעצם זה שהם מצליחים לצלם תמונות שמרגשות אותם ואת החברים ואת הפידבק שקיבלו ברשתות החברתיות. בסיום הסדנה, תוצג תערוכה של צילומי הילדים.

img-20180626-wa0451

מחזור א' בבאר גנים

לפני מספר שנים המועצה שלנו פתיה את בית הספר החדש והצומח באר גנים במבנה זמני. בתחילת שנת הלימודים תשע"ח התקיים טקס חגיגי לחנוכת מבנה הקבע של בית הספר במעמד מנהלתא גף החינוך יפית בוכריס, נציגי החברה הכלכלית ועוד. בשבוע שעבר נרשם עוד פרק בדרכו של בית הספר כאשר הסתיים לו המחזור הראשון ופורץ הדרך של בית הספר. התלמידים, בוגרי שכבה ו' הנרגשים, העלו הצגה מושקעת באולם המתנ"ס בבת הדר והפגינו כשרון משחק. מנהלת ביתה ספר רות לזר ואגף החינוך שלנו מאחלים ברכה והצלחה שלוחה מאגף החינוך שלנו.

img-20180619-wa0066

 

שר החקלאות

מעת לעת מארחת המועצה שלנו נבחרי ציבור, שרים וחברי כנסת על מנת לקדם תכניות ויעדים ולעמוד באתגרים השונים לרבות תעסוקה, התיישבות, תעסוקה וחקלאות. השבוע שר החקלאות אורי אריאל למפגש עבודה בנתיב העשרה בנוכחות נציגי הנהגת המושב, חקלאים וגם נציגי האגף לאיכות סביבה האחראי על הועדה החקלאית במועצה. בפני השר הוצגה תכנית על המושב והיעדים שלו ובהמשך העלו החקלאים נושאים הדורשים את התערבותו למשל: שינוי קריטריון למתן רישיון לעובדים זרים לחקלאים המגדלים זרעים, סיוע להוספת מגוניות לחקלאים ומניעת קיצוץ המים בעוטף עזה. במהלך הביקור פגש במשלחת תיירים מארה"ב, אחת מני רבות שמבקרות במושב. לסיום, קיבל הסבר מהקב"ט שי שקד ונטע עץ זית שתרם האגף לאיכות הסביבה שלנו בתצפית ע"ש ניר פרס ז"ל.

שר החקלאות

הפקה מרהיבה במוסד שקמה

מוסד שקמה משמש כמסגרת חינוך בלתי פורמלי בשעות אחר הצהריים המיועד תלמידי כיתות ז' -י"ב המחנכת לעצמאות ויצירתיות. חניכי מוסד שקמה העלו בשבוע שעבר את המופע ה-21 שלהם כאשר על הכל התלמידים היו אחראיים: תפאורה, כתיבה, הפקה, בימוי, משחק, הגברה, צילום, ועריכה. את התוצאה העלו באולם הספורט בקיבוץ יד מרדכי, שהיה מלא מפה לפה. את המופע, שנקרא "האי", הפיקו וביימו יונתן בר ויובל איתן מועדת התרבות שאחראית על הפרויקט. המנהלת החינוכית של מוסד שקמה לי קרן שאטו, מתן גלבוע הרכז החברתי ופז רייזל מנהל עמותת שקמה היו בהחלט גאים בתוצר האומנותי. אגף החינוך והמועצה מאחלים לכלל התלמידים שלנו חופשה בטוחה ונעימה.

img-20180625-wa0195

 

56 מד"צים חדשים

מחלקת הנוער במועצה שלנו מקיימת לאורך כל השנה מגוון פעילויות חינוכיות המציידות את הצעירים בסל מלא בערכים. השבוע, כפי שמתקיים אחת לשנה, יצאו 56 בני נוער מתנועת הנוער בני המושבים לקורס מד"צים ביער לימונים ליד צפת. שם, למדו כיצד להיות מדריכים בתנועה ולאחר מכן להדריך גם את הילדים במושבים בגלאי ד'-ח'. המטרה היא להיות מעורבים בקהילה. אוהד צ'רניס, רכז בני המושבים, אמר השבוע: "אני מקווה שהנוער יהיה מעורב, משפיע ואכפתי עבור הקהילה. זה המוטו שלנו במחלקת הנוער שלנו במועצה".

קורס מדצים בני המושבים

 

טיול מרכז יום לאזרח הוותיק

לאורך כל השנה מתקיימות פעילויות רבות ומגוונות במרכז יום לאזרח הוותיק של המועצה בבת הדר. ימי פולקלור ומאכלי עדות, ציון חגי ישראל, יום העצמאות ועוד. הוותיקים הרבים מוצאים עניין רב בתכנים במרכז ונהנים מהחברה ומצביעים ברגליים. השבוע, הוציאה מנהלת מרכז יום אושרית לב מגירה את הוותיקים ליום טיול מהנה במיוחד בתל אביב- יפו: מתחם התחנה, מגדל שלום, כיכר קדומים ביפו (כיכר המזלות) וארוחת בשרים במסעדת גיזל ביבנה. "אני שמחה שזו הפעם השלישית השנה שאנו מקיימים טיול לוותיקים שלנו. כן ירבו".

img-20180626-wa0381

פרשת השבוע

פרשת השבוע היא פרשת בלק. בלק קורא לבילעם לקלל את עם ישראל ולבסוף כל הקללות הופכות לברכה. אחד הפסוקים שהוא אומר לו: "כי מראש צורים אראנו ומגבעות אשורנו".

"צורים" פירושו אבות העולם וה"גבעות" הן האמהות. בילעם מבקש לנתק את עם ישראל מהשורשים והזהות היהודית שלו. אנו דווקא אליהם נתחבר כי בכך נתברכנו.

שבת שלום.