מרכז תרבות ניסנית

החברה הכלכלית החלה השבוע בעבודות להקמת מרכז חדש בישוב באר גנים- "מרכז התרבות ניסנית". המבנה ישתרע על פני שטח של חצי דונם, מתוכו 300 מ"ר בנוי כאשר עלות הפרויקט הינה כשלושה מיליון שקלים. התכנון האדריכלי שנבחר ותוכנן על ידי משרד "בודק אדריכלים בע"מ", ממשיך למעשה את קווי המתאר של הסביבה הטבעית באזור והדיונות החוליות. מנכ"ל החברה הכלכלית של המועצה, גיורא נחשון, עדכן שהעבודות יימשכו כשמונה חודשים. לא במקרה נבחר השם ניסנית למרכז התרבות החדש: מדובר באחד מהישובים המפונים של גוש קטיף. בעקבות הצמיחה הדמוגרפית המבורכת במועצה של קליטת כ-40 אחוז ממפוני גוש קטיף, הוקם גם הישוב החדש באר גנים. לתהליך הקמת המרכז החדש שותפה קהילת ניסנית.

הדמיה מרכז קהילתי ניסנית

אתר הבניה להקמת מרכז ניסנית

  אתר הבניה משמאל וההדמיה (באדיבות בודק אדריכלים בע"מ)

 

בדרך למטר"ה

מרכז מטר"ה, אשר פועל במסגרת אגף לשירותים חברתיים במועצה שלנו, הוקם לפני כשנתיים ומטרתו ללוות ולסייע לנוער, למבוגרים והורים עם ההתמודדות המורכבת של התמכרויות שונות. מדובר גם בהליך טיפול פרטני ארוך טווח הכולל מפגשים אישיים עם אנשי מקצוע עזרה במיצוי זכויות ועוד. בנוסף, קיים גם הליך טיפול וליווי למשפחה ולקהילה וגם מתקיימים מעת לעת פעילויות הסברה ומפגשים פתוחים לכלל הציבור.

השבוע התקיים ערב הסברה ייחודי וראשון מסוגו להורים בנושא "נוער סמים ומה שביניהם" באולם המתנ"ס בבת הדר. מאחורי היוזמה לקיום הערב עומדים עו"ס-מנהל מרכז מטר"ה אלעד בן דוד, נציגי פורום ההורים היישוביים ובראשם ארי ליפשיץ וגם בשיתוף "פורום נוער", המורכב מאנשי מקצוע במועצה התורמים למתן מענה מיטבי ורחב לנוער.

בערב השתתפו אנשי חינוך, טיפול ואכיפה בפאנל מקצועי הסברתי. לאחר מכן התקיימה הרצאתו של תמיר ליאון, אנתרופולוג יישומי, בנושא הטכנולוגיה בשירות ההתמכרות. אלעד בן דוד סיכם את הערב ואמר: "הנושא שהוצג הערב הוא משמעותי וחשוב ועורר ענין רב מהציבור. נוכחות ההורים בערב זה מעידה על הצורך שלהם להתמודד ביעילות וברגישות עם הנושא. חשוב לציין כי במטר"ה אנו בונים את תכניות ההתמודדות המותאמות לפי צרכיו של כל מקרה פרטני".

להתייעצויות בנושא התמכרויות ניתן לפנות לאלעד במייל:

 elad@hof-ashkelon.org.il

ערב הורים

 

ביקור בניצן

בימים אלה מציינים 13 שנה לפינוי חבל גוש קטיף וכ-40 אחוז מהמפונים נקלטו בזרועות פתוחות במועצה שלנו. עם זאת, עד היום המדינה לא סיימה את טיפולה במפונים ונכון להיום יש עשרות משפחות "תקועות" ללא פתרון או יכולת לעבור אל בית הקבע שלהן. לפני כשנתיים הקימה המועצה "שולחן עגול" עם משרד החקלאות, משרד האוצר והחשבות הכללית. הדיונים הרבים הניבו, כך מסתמן, פתרונות לטובת המשפחות והרשימה הצטמצמה. עם זאת, המלאכה טרם הושלמה והשבוע, כדי להמשיך ולקדם את נושא קהילת המפונים, נפגשה הנהלת המועצה עם נציגי משרדי הממשלה. בפגישה הוצגה תמונת המצב הכללית מנקודת מבטה של המועצה. בנוסף, דובר על רצון המועצה לקדם בניצן אזור תעסוקה. לאחר מכן התקיים סיור בשטח כדי לעמוד מקרוב על מצב אתר הקרווילות בתקווה למציאת הסדר ראוי.

 

חוסן בכל גיל

מרכז חוסן מהווה כלי מקצועי-ארגוני המאפשר לרשויות להיערך ולספק מענה לקהילה בשעת חירום ובמקביל לפתח ולחזק את חוסנה בתקופת רגיעה .מרכז חוסן במועצה שלנו הקים בין היתר את צוותי צח"י, צוותי החירום בישובים. פעילים בצח"י הם החוט המקשר בין הישוב למועצה בעת חירום ומהווה כוח עזר חיוני ביותר במתן מענה וסיוע לקהילה. לאחרונה, מרכז חוסן החל מיזם חדש- גיוס רכזי צח"י זהב המיועד לגיל השלישי. המטרה היא כפולה: גם לשלב את הוותיקים שיוכלו לתרום מניסיונם וגם שיסייעו לבני גילם בישובים בעת הצורך.

הפרויקט, שמתקיים בשיתוף "ג'וינט ישראל", החל עם מפגשי למידה והיכרות, המשיך עם שלב הפרויקט היישובי בו כל רכז יוציא לפועל סדנה משלו. בשלב הבא, סיפרה מנהלת חוסן שירה רייניץ, היא לשלב את הרכזים החדשים עם צוותי הצח"י הקיימים במטרה להרחיב את החיבור לאוכלוסית הגיל השלישי ומתן מענה תואם בחירום.

צחי

מחזקים את החוסן 

 

מסע לפולין

המסע של תלמידי המועצה לפולין הוא חלק מתהליך לימודי ערכי וחשוב להכרת ההיסטוריה היהודית ושימור הזיכרון. מידי שנה יוצאת משלחת תלמידים מלווה בצוות חינוכי ומדריכים מקצועיים. השבוע חזרה מפולין עוד משלחת מכובדת של 60 תלמידים, חמישה מורים ומאבטח מתיכון "שקמה".

חברי המשלחת של בית הספר "שקמה" חזרו הבוקר ממסע שארך שבעה ימים בפולין. המשלחת מנתה 60 תלמידים 5 מורים מצוות שקמה הני מדריכים ומאבטח. המשלחת טסה לקטוביץ' ביום שני שעבר וחזרה היום לישראל. במהלך המסע ביקרה המשלחת בגטו פודגוז'ה, פלאשוב, אוושויץ ביקרנאו, בית הכנסת בלנצוט, מרקובה, בעיר העתיקה לובלין, בלודג', באנדרטה לזכר קורצ'אק, במוזיאון לתרבות יהודי פולין, במסלול הגבורה, בבית הקברות היהודי בוורשה, בטרבלינקה. המסלול תוכנן בעזרתם המקצועית של המדריכים איז'ו ורוני עם ראש המשלחת דיוויד בר ומחנך כיתה י"א ועם הצוות החינוכי ומינהלת פולין. מנהלת התיכון, גב' אופירה גל: "אנו רואים במסע לפולין מטרה חינוכית וערכית ממעלה ראשונה בלימוד ההיסטוריה, בחיזוק הקשר עם עברנו היהודי, בהעמקת ההזדהות וחיזוק ההכרה בדבר המחויבות האישית לשימור הזיכרון ולהמשכיות החיים היהודיים במדינה ישראל. השאיפה היא שמרבית התלמידים יבחרו לצאת למסע הזה".

מסע לפולין
 

"המסע לפולין - מטרה חינוכית ערכית"

 

הוקרה לעובדי המעונות

לאורך כל השנה צוות המעונות של מתנ"ס חוף אשקלון משקיע בטיפול וחינוך ילדי המועצה באהבה גדולה ותחושת שליחות. בשבוע שעבר הגיע הזמן לומר להם תודה: באולמי מידאה במתחם סילבר התקיים ערב הוקרה עם ארוחת ערב, הופעה של יובל דור והרבה מצב רוח טוב. יוסי דהרי, מנהל המתנ"ס, אמר השבוע: "תודה גדולה מגיעה לעובדים ומנהלות המעונות: גלית זוביב, הדסה חביב וסיגל עטיה וגם למדריכות החינוכיות ולמנהלת התחום רונית סדון על קידום תחום המעונות לאורך השנים".

הוקרה לסייעות המעונות
 

תודה בשם הילדים

 

קורס מדריכי מוגנות

בבתי הספר שלנו במועצה עובדים מדריכי מוגנות מטעם תכנית "עיר ללא אלימות", תחת אחריותו של אגף רחו"ק (רווחה, חברה וקהילה). השבוע, כחלק מההכנה לקראת שנת הלימודים תשע"ט, התקיים במתנ"ס המועצה קורס בן ארבעה ימים של המשרד לביטחון פנים- עיר ללא אלימות, שמיועד למדריכי המוגנות בכלל בתי הספר (יסודיים, חטיבות הביניים והתיכונים) באזור הדרום. את הקורס, "אלימות ותוקפנות ברשת", העביר יוני צ'ונג- מנכ"ל עמותת "מצמיחים", המתמחה בנושא אלימות על כל רבדיה. רונית ואקנין, מנהלת תכנית "עיר לא אלימות" ו"להבה", ציינה כי ההכשרה הינה הקניית כלים מקצועיים למדריכי המוגנות על מנת שיוכלו להתמודד עם תופעת אלימות ברשת במרחב הבית ספרי.

20180802_104234

 

ממשיכים לעוף

בשבוע שעבר מתנ"ס חוף אשקלון פתח בסדרה של סדרת הופעות, פעילויות ופנאי שיתארחו במוקדים שונים במועצה. מושב חלץ היה החלוץ והשבוע המשיכה החגיגה גם במושב ניר ישראל ובית שקמה. הפעילויות הבאות בניצן, גברעם,יד מרדכי ומשען (תעקבו אחרי הפרסום). אז מה מחכה לכם ב"עפים על זה"? הפנינג עם מתנפחים, סדנאות יצירה, הופעות וגם דוכנים במחיר סימלי (ההכנסות יועברו לעמותת חולי דושן לילדים). מנהל המתנ"ס, יוסי דהרי, אמר שהוא שמח לראות את קהילת חוף אשקלון משתתפת באירועים המגוונים. בחודש אוגוסט יתקיימו גם ימי כיף בסופרלנד ובמימדיון וגם על חגיגות הזמר בניצן". לקישור לאירועי הקיץ ועוד- ליחצו כאן: https://www.hof-ashkelon.org.il/activity/

עפים על זה
 

מפגשים שמחים להורים ולילדים 

פרשת השבוע

בפרשת השבוע, "עקב", נאמר: "והיה עקב תשמעון". התורה מלמדת אותנו שצריכים להיזהר מהדברים הקטנים שדומים לעקב. בדברים הגדולים האדם תמיד נזהר ועושה אותם כ"שואו" גדול ולכן נשתדל במעשינו להקפיד גם על הדברים הקטנים.

שבת שלום.