בס"ד

י"ג אלול תשע"ח, 24.8.18

פרויקט עם חשיבות לאומית

השבוע עלו על הקרקע סמוך לקיבוץ ניצנים הכלים ההנדסיים הראשונים בדרך להקמת פרויקט חדש: מאגר שיכיל שלושה מיליון קוב מים ממט"ש אשדוד ואשקלון לטובת השקיית שטחים חקלאיים במועצה ובנגב המערבי. לפרויקט שותפים הנהגת קיבוץ ניצנים, הנהלת המועצה ורשות המים. מדובר בתהליך ארוך ומורכב, שהחל לפני כתשע שנים, אז רשות המים אישרה עקרונית את התכנית. המאגר יוקם מצפון ובצמוד לשני המאגרים הקיימים היום, ממערב לכביש 4 ואמור להוות נקודת צומת רגישה להתחברות למט"ש שדרות ובכך להעביר מים גם לנגב המערבי ולסייע לישובים נוספים בעוטף עזה. ייתכן שבעתיד המאגר גם יהיה חלק מההסדרה כוללת באזור. הקמת המאגר תימשך  18 חודשים ועלותו 70 מיליון שקלים ( 40 מיליון שקלים מהמדינה, 10 מיליון מקק"ל והיתר מהקיבוץ). המועצה שלנו סייעה בקידום הפרויקט, באישורו בוועדה המקומית לתכנון ולבניה ובקידומו מול משרדי הממשלה השונים והרלוונטיים. צביקה רמות, יו"ר הקיבוץ: "תודתנו לכל העוסקים במלאכה להוצאת הפרויקט לפועל". במועצה בירכו על המהלך שיסייע לפתח את הישובים במועצה וביישובי עוטף עזה.

טרקטור והדמיה

הטרקטור והדמיית מאגר המים (באדיבות: אינג' רן ברז'יק)

 

ביקור המפקד

מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, ביקר בשבוע שעבר במושב נתיב העשרה, לאחר שהוזמן לסיור ושיחה עם התושבים. המפקד סיפר על פעילות צה"ל בגזרת רצועת עזה בחודשים האחרונים והוסיף כי חיל האוויר, בשיתוף פיקוד הדרום, בונים "ארגז כלים" עשיר יותר בכדי לתת מענה רחב יותר לאיומים מרצועת עזה ולהגן טוב יותר על אזרחי עוטף עזה ומדינת ישראל. מפקד חיל האוויר הדגיש כי משימת החזרת היציבות הביטחונית לדרום היא בראש מעייניו של המטה הכללי וששיתוף הפעולה בין פיקוד הדרום לחיל האוויר הוא חשוב והכרחי ורק הוא מביא למענה מבצעי מיטבי, שיספק שקט לתושבי הדרום. מפקד חיל האוויר הודה לתושבים והוסיף כי הם חלק מהביטחון הלאומי ושהאחריות של צה"ל וחיל האוויר היא להבטיח שיוכלו לחיות בביטחון ובשקט בדרום הארץ. נציגי התושבים העלו בפניו את המורכבות המלווה את ההתמודדות שלהם עם המתיחות הביטחונית והביעו הערכה רבה לפעילות החיל. במועצה אמרו כי בביקור נחשפו לעוצמתו הכבירה של חיל האוויר וחיזקו את ידיהם של אנשי החיל.

מפקד חיל האוויר

המפקד מקבל שי צנוע: ספר אודות מושב נתיב העשרה

 

מנהל אבטחת מידע

על פי תקנות משרד המשפטים, אשר נכנסו לתוקף החל מה 1.5.18, חייבת רשות מקומית להחזיק מנהל אבטחת מידע. בעקבות כך, בימים אלה, קלטה המועצה שלנו את דניאל זיטנר כמנהל אבטחת מידע. דניאל מגיע עם המון ניסיון וידע בתחום זה ויסייע למועצה לעמוד בתקנות החדשות ובאבטחת המידע בארגון. דניאל (57) בעל רקע עשיר במערכות מידע מזה 34 שנים ובתחום אבטחת המידע מזה 13 שנים. דניאל שימש כמנהל אבטחת מידע ב"מנורה מבטחים", מנהל מרכז אבטחה ב"בנק ספרא" בברזיל וכיום משמש גם כמנהל אבטחת מידע ב"מיטב דש" ובתנועת "דרור ישראל". דניאל אמר השבוע: "בעידן הדיגיטלי שלנו חשוב לשמור על עקרונות אבטחת המידע גם במרחב הפרטי (בבית) וגם במרחב הציבורי ובמקומות העבודה. היעד שלנו במועצה הוא לעמוד בתקנות משרד המשפטים ולהעלות את רמת אבטחת המידע לסטנדרטיים המקובלים". מנהל מחלקת המחשוב, אדיר חורי, בירך על הצטרפותו של דניאל למחלקה ואמר : "אין לי ספק כי בעזרת הניסיון והידע של דניאל נוכל להביא את המועצה למובילה בתחום אבטחת מידע ברשויות המקומיות כמתבקש בחוק ואף מעבר לכך".

דניאל

דניאל: "נעלה את רמת האבטחה"

 

כל הנוצ"ץ

במסגרת אגף רחו"ק (רווחה, חברה וקהילה) במועצה שלנו, מתקיימות פעילויות שונות באחריות "נוצ"ץ"- פעילות המיועדת לנער, לנערה ולצעירים. בגיל זה, גוררים הנערים והנערות הללו משאות נפשיים לא פשוטים ולעיתים מורכבים, לרבות היעדר ביטחון עצמי, בעיה בדחיית סיפוקים ועוד. לפיכך, כחלק מהעצמת הנערים, נפתחה קבוצת למידה במסגרת קורס מיוחד לאילוף כלבים ומלווה באופן אישי על ידי עו"ס נוצ"ץ- מיכל זיו אור. המטרה היא לחזק את אישיותם ואופיים של בני הנוער והתנהלותם במסגרת הביתית, הבית ספרית ובקהילה. במהלך הקורס, שמוביל מנהל חברת "מגן- כלבים למען האדם"- עוז כהן ממושב ניר ישראל יחד עם אחיו אורי כהן מאשקלון, לומדים החניכים לעומק את עולמו של הכלב. בנוסף, נלמדים ערכים שונים כמו עבודת צוות, מחויבות והתמדה במטרה שהקניית הערכים הללו יסייעו להם בחייהם האישיים. בקורס האילוף, שיימשך כחצי שנה, לומדים ומיישמים הנערים את תחום האילוף כולל אימונים עם כלבים מסוגים שונים.

קורס אילוף

המדריך עוז כהן והכלבים

 

עשור ל"חגיגות הזמר בקטיף"

במשך כ-20 שנים התקיימו בגוש קטיף חגיגות זמר. לאחר ההינתקות, נקלטו מעל 40% מהמפונים בישובי המועצה והוחלט על המשך המסורת התרבותית במתכונת חדשה. המועצה "הרימה את הכפפה" להפיק את האירוע התרבותי בשיתוף המרכז למורשת גוש קטיף, המרכז למורשת יהודית ומשרד החינוך. אתמול התקיים האירוע העשירי של "חגיגות הזמר בקטיף- ניצן" ורבים הגיעו לחגוג ולהנות משיריהם של הזמרים אליעד, שלומי שבת ולהקת פרחי ירושלים. יוסי דהרי, מנהל המתנ"ס, אמר: "האירוע היה מוצלח מאוד ואנו שמחים להמשיך במסורת החשובה. החגיגות הפעם היו בסימן 70 שנה למדינה והצדעה ליישובי עוטף עזה, שחווים תקופה לא פשוטה. חשוב לנו לחזק את חוסן התושבים ולהביא עבורם אירועי תרבות ופנאי איכותיים". מנהל המרכז למורשת גוש קטיף בניצן, מוכי בטר: "אני שמח לראות את עם ישראל מגיע, נהנה מההופעות ומחבק את תושבי הדרום". באירוע הוענקו תעודות הוקרה לרבש"צים וליו"ר צ"חי מעוטף עזה, העושים ימים כלילות כדי לשמור על החוסן הקהילתי בשגרה ובחירום. ישר כוח להם.

2018-08-23 23.46.49

המסורת התרבותית נמשכת

 

יוצרים אומנות במרכז יום

במרכז יום מתקיימות פעילויות רבות ומגוונות. במהלך השבוע מגיעה המדריכה לאומנות אילנית גודעאי ויחד עם הוותיקים והוותיקות שלנו הם מכינים יצירות אומנות של ממש בקרמיקה, חריטה על עץ, זכוכית וציור. לקראת חג ראש השנה הבא עלינו לטובה, התקיימה סדנת זכוכית במסגרתה הוותיקים והוותיקות צבעו, ציירו וקישטו משטחי זכוכית כשהתוצר הסופי יהיה הפיכתם לצלחות, מגשים וקערות. "הילדים מתלהבים מאוד מהתוצאה", אמרה אחת המשתתפות בסדנה, "הבן שלי מכין אפילו פינה בבית עם היצירות שלי", אמרה חברתה. המדריכה אילנית ציינה שהיא יזמה דבר חדש: "קערות לראש השנה", בסגנון קערת חג פסח.

מרכז יום חדש

חוויה, חברה, יצירה

 

סל מלא תרבות

מחלקת התרבות במועצה שלנו מקיימת לאורך השנה מגוון אירועים ופעילויות. בשבוע החולף התקיימו שני אירועי תרבות ביישובי עוטף עזה. הראשון הוא של הזמר והשחקן מתי סרי, אשר שר משיריו של האמן המיתולוגי יוסי בנאי ז"ל וסיפר גם על אנקדוטות וסיפורים מעניינים מחייו. האירוע השני התקיים בקיבוץ זיקים, כשיוסי לב וחברים הגיעו בהתנדבות כדי לשיר ולשמוח עם תושבי העוטף בערב שכולו "עוטפים את הדרום בשירה". לאירועי התרבות הקרובים (אביתר בנאי, סגיב כהן, שירי לאונרד כהן), היכנסו לקישור: https://www.hof-ashkelon.org.il/activity/

תרבות

מתי סרי (צילום- אמנון זיו) וערב שירה בציבור

 

פרשת השבוע

בפרשת השבוע "כי תצא" נלמד על דין "בין סורר ומורה". תפקיד ההורים לחנך ילדים ופירושו להכיל ילדים. כאשר מכילים ילד ומעצימים אותו, זוכים  להצלחה החינוכית שבו. בפסוק נאמר: "ביננו זה סורר ומורה איננו שומע בקולנו ויצרו אותו ולא ישמע עליהם". ולמעשה, כך צריך לקרוא את הפסוק: "ביננו זה סורר ומורה איננו/ שומע בקול אביו ובקול אמו". דהיינו, "ביננו זה" הוא לא סורר ומורה, אלא מדובר בילד שכן שומע בקול ההורים והם מכילים אותו ומכאן שיש להם הצלחה בחינוך הילדים.

שבת שלום.