בס"ד

כו אלול תשע"ח, 6.9.18

  פתיחת שנת לימודים חדשה 

שנת הלימודים תשע"ט נפתחה השבוע במוסדות החינןך במועצה שלנו. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, במועצה מתגוררים 5949 ילדים מגיל אפס עד 18 המשולבים במסגרות חינוך שונות (מעונות, גנים, בתי ספר ותיכונים). בשנת הלימודים תשע"ט ילמדו במוסדות החינוך של המועצה 4580 תלמידים: 300 ילדים במעונות, 1981 תלמידי החינוך היסודי ו-1298 תלמידים בחינוך העל יסודי. 334 תלמידים נכנסו ביום השבוע לראשונה לכיתה א'. מספר הילדים בגנים עומד על 1001 ילדים. השנה יפתחו סך הכל 46 גנים של המועצה ועוד גנים של שערי אברהם. בסך הכל נפתחו חמישה  גני ילדים חדשים: גן "חורש" בקיבוץ יד מרדכי, גן "רון" בקיבוץ ניצנים (חינוך מיוחד), גן "אלון" במושב חלץ, גן "שיר" בבאר גנים וגן "גיל" בישוב ניצן. ילדי החובה בגנים הממלכתיים יקבלו תוספות של חוג בנושא מורשת וחגי ישראל. אגף החינוך שלנו מאחל לתלמידים, למורים ולהורים שנת לימודים פוריה מוצלחת ועשירה.

20180902_092212
20180902_093000

התרגשות להורים ולילדים 

 

ביחד מובילים חינוך  

המועצה האזורית חוף אשקלון נבחרה יחד עם עוד רשויות להשתתף בתכנית שיתוף רשות-מחוז בשם "יחד מובילים חינוך". מטרת התכנית היא ליצור ערוץ שיח בין משרד החינוך והרשות המקומית, כדי לקדם יחד את מערכת החינוך במועצה ולסנכרן את עבודת הרשות והמשרד וליצור שותפות יעילה ומעצימה. ביום העיון, שהתקיים השבוע במועצה, השתתפו מפקחי משרד החינוך, מנהלי בתי הספר עם הקהילות ונציגי המועצה במטרה לגבש תכנית עבודה המורכבת מפרמטרים רבים, ביניהם הישגים בשיעור הזכאות לבגרות, אקלים בית ספרי, הצוות החינוכי ועוד מתוך עבודה מדויקת, מבוססת נתונים. "בשנה זו נמשיך להעמיק את השותפות כתרבות מול כלל השותפים לעשיה תוך שיח הדדי פורה ומצליח לטובת כלל ילדי המועצה", אמרה יפית בוכריס מנהלת אגף החינוך במועצה האזורית חוף אשקלון.

20180904_132426

עם המפקחת חנה ללוש

 

  משפחת "שקמה" נפרדת מהתלמיד טל זיידל ז"ל 

משפחת תיכון "שקמה" נפרדה השבוע בצער מהתלמיד טל זיידל ז"ל. טל נפצע קשה מאוד בתאונת דרכים בצומת בת הדר בשבוע שעבר, לאחר שמכונית פגעה בו ובחברו כאשר היו רכובים באותה עת על אופניים חשמליים. טל (16) נפטר ביום ראשון ולמחרת נטמן בבית העלמין של ניצנים בישוב ניצן. תושבים רבים, חברים ומכרים מיישובי המועצה ובית הספר ליוו אותו בדרכו האחרונה. בבית הספר העמידו פינת הנצחה לזכרו עם תמונות ונרות וגם בכיתות הלימוד שוחחו המורים ואנשי מקצוע עם התלמידים אודות הטרגדיה. המועצה האזורית חוף אשקלון ועובדיה שולחים תנחומים ומחבקת את המשפחה היקרה וקהילות ניצנים וזיקים.

לפניכם קטע מההספד שכתבה מנהלת "שקמה", אופירה גל:  "טל יקר, בחייך הקצרים לימדת אותנו אהבת אדם מהי, טוב מהו וחברות מהי, נער שכולם אוהבים כמוך, הוא אדם שיודע לתת וגם לקבל. כזה אתה טל, נותן ומקבל, נותן ומקבל– אהבה. הרבה אהבה. כך נזכור אותך בן אהוב, תלמיד אהוב, חבר אהוב. מעגלי החברות שלך עם הסובבים אותך נגעו בכולנו. אתה נגעת בכולנו עם החיוך הקסום, התבונה המבריקה והקשרים האישיים. אתה נגעת בכולנו ועכשיו, החלל גדול והוא תמיד יהיה גדול. זו מציאות שמחייבת את כולנו להתמודד. אתה, טל, מלמד אותנו להתמודד. השנה תימשך ואנו בתוכה, החלל יישאר ואנו בתוכו. הזיכרון יישאר ואנו איתו. תמיד אתו ואתך, זוכרים, לא שוכחים, זוכרים וממשיכים...ממשיכים את החיים. קהילת בית הספר מחבקת את המשפחה ברגעיה הקשים". 

2018-09-05 16.53.03

לזכרו

 

  לראשונה: המועצה פתחה גן לחינוך מיוחד 

ביום חמישי (6.9.18) התקיים טקס חגיגי לפתיחתו של גן "רון" לחינוך מיוחד בקיבוץ ניצנים. גן זה הוא הראשון שהמועצה פותחת במסגרת החינוך המיוחד ובו לומדים שבעה ילדים בגילאים 4-6 עם עיכוב שפתי, אותם ילווה צוות מטפלות פרא-רפואיות, פסיכולוגית חינוכית, גננת וסייעות. מבנה הגן, ששימש בעבר כבית מגורים בקיבוץ, הוא גדול במיוחד ומכיל מספר חדרים לשימושים שונים. למשל: חדר רוגע, חדר טיפולים, פינת ספר ומשפחה, פינת תיאטרון ומטבח. החצר והמדשאה בחוץ ישמשו להפסקות פעילות. מיקומו של הגן הוא בסמיכות לבית הילדים ולגן ילדים נוסף כחלק בלתי נפרד מהשילוב. טקס חנוכת הגן היה במעמד מפקחת ממשרד החינוך דבי גוזל, ליטל פרץ מ"מתי"א" (מרכז תמיכה יישובי אזורי), סימה יפרח מדריכה ממשרד החינוך, מנהלת אגף החינוך יפית בוכריס, מנהלת מחלקת גני הילדים במועצה אביבה פולד, הגננת נעמה כהן והסייעת חנית סופר (שתיהן תושבות הישוב ניצן). "בחרנו לפתוח את הגן בקיבוץ ניצנים כדי לתת תחושה של אווירה כפרית, שלמה ומכילה עם צוות מקצועי טוב", אמרה אביבה פולד. הגננת נעמה כהן: "אני שמחה על פתיחת הגן החדש ודווקא כאן, בקיבוץ ניצנים, זה יתן הרגשה אחרת. החיבור לסביבה, לחיות (יש אורווה ולול בקיבוץ) יתרמו לילדים המון ויעשיר את שפתם בצורה חווייתית דרך טבע ומשחק". מנהלת אגף החינוך במועצה, יפית בוכריס, אמרה שהיא שמחה שהקיבוץ פתח את דלתותיו ובתוך פרק זמן קצר, מרגע שהגיעה הבקשה לפתיחת גן מיוחד, הדרך להוציאה אל הפועל היתה קצרה. "מהרגע שהתחלנו, הכל רץ והלך בצורה טובה. המועצה תרמה את חלקה וגם הקיבוץ תרם והתגייס בלב שמח ונפש חפצה. אני מאחלת שנה טובה לכולנו, בה נמשיך לקבל ולאהוב את כולם". בסיום הטקס החגיגי נקבעה מזוזה בכניסה לגן הילדים החדש.

20180906_094729

גן באווירה כפרית

 

  ראש האולפנא החדש  

הרב קובי כהן (39) הוא ראש האולפנא החדש "נווה דקלים" בישוב ניצן. הרב כהן נשוי, אב לשלושה ילדים ומתגורר באשקלון. הוא למד בישיבת ההסדר בקרני שומרון ובוגר תואר ראשון ושני בחינוך, תנ"ך ותושב"ע במכללת מורשת יעקב ברחובות ומוסמך לרבנות. בעבר שימש רב "קרית החינוך גרוס" בקרית גת ובמקביל לימד בישיבות הסדר ובמדרשות. הוא שימש כרב האולפנא בקרית גת ומילא תפקידים ניהוליים נוספים. גם כיום הוא רב קהילת פארק אלון באשקלון. השבוע החל הרב קובי את תפקידו החדש.

"אני שמח שזכיתי להגיע לאולפנת נווה דקלים. תהליך החפיפה עם הרב יאיר גנץ, משה פינס ושאר צוות ההנהלה היה מקצועי ואיפשר לי להיכנס לתפקיד כשאני כבר מכיר את השטח וזה משמעותי מאוד. זו זכות גדולה לפגוש את הבנות המדהימות כאן והמטרה המשמעותית, מבחינתי, היא שכל תלמידה תרגיש באולפנא הכי טוב שאפשר, שנדע להצמיח ולחבר לעולם הרגש וליצור שמחה אמיתית ולבנות את בנין האישיות והכל מתוך חיבור לקב"ה. המגמה החינוכית שלנו היא הכנת הבנות לחיים עצמם עם סל מלא ערכים, יושר וטוב. וכמו שאמר הרב קוק זצ"ל: 'מטרת החינוך היא לעשות את האדם טוב וישר'".

2018-09-03 10.51.22
 

"בונים יחד את בניין האישיות"

 

  מנהלת חטיבת ביניים חדשה ב"שקמה"  

הכירו את איילת גולדנברג בת נתיב העשרה, נשואה ואם לשלושה, שנבחרה לנהל את חטיבת הביניים בשקמה. איילת מגיעה מבית החינוך שער נגב, שם מילאה מגוון תפקידים ב-24 שנים האחרונות: חינוך  בכיתות מב"ר ואומץ, ריכוז שכבה וריכוז מקצוע האזרחות בבית הספר. היא הובילה תכנית חלוצי הערכה במקצוע האזרחות, תכנית שהחליפה את בחינת הבגרות במקצוע זה וזכתה להערכה רבה. במקביל לעבודה החינוכית בבית הספר, איילת הועסקה כמרצה במכללת ספיר ובמכללת אשקלון בתחומי מדעי החברה. היא בוגרת תואר ראשון במדעי החברה, תואר שני במדעי המדינה ותקשורת פוליטית בוגרת לימודי ניהול בהצטיינות במסלול "אבני ראשה".

איילת אמרה השבוע: "אני מגיעה לבית ספר שיקמה עם המון מוטיבציה לעשייה חינוכית ואמונה כי האהבה לחינוך יסחפו את כל באי בית החינוך. אני מאמינה כי כל תלמיד וכל מורה בבית הספר צריך שיראו אותו, יאהבו אותו ויכבדו את צרכיו באשר הם. אמון במערכת הבית ספרית מצד כל הגורמים ויצירת  גאוות יחידה הם אלו שיובילו את בית הספר להצלחה רבה".

2018-09-03 10.45.25
  

"מגיעה עם המון מוטיבציה" 

 

  מנהלת חטיבת ביניים חדשה בכפר סילבר  

אילנה, נשואה ואם לשישה ילדים ותושבת אשקלון, היא בעלת תואר ראשון במתמטיקה ותואר שני בניהול מערכות חינוך, עובדת בהוראה מזה 32 שנים, כולן בכפר הנוער "סילבר". השבוע החלה את תפקידה כמנהלת חטיבת הביניים בכפר סילבר במקום ישראל סבן. "עשיתי תפקידים רבים, מגוונים ומשמעותיים בבית הספר. ניהול חטיבת הביניים הוא גולת הכותרת בעת הזו. הכפר נמצא בתהליך מינוף משמעותי ואיכותי, בהובלת מנכ"ל הכפר, ח"כ לשעבר שמעון סולומון ואני גאה לקחת חלק מרכזי בתהליך", אמרה אילנה השבוע. "הציר המרכזי המוביל אותי הוא הפדגוגיה בראייה שש שנתית וחינוך לערכים. חט"ב זו תקופה משמעותית לבניית הבסיס היציב, לקראת החטיבה העליונה. לכן, לתפיסתי, יש לשים דגש ולקחת אחריות על הפיתוח והטיפוח של תלמידי החטיבה בהיבט הפדגוגי לימודי, ולקחת חלק פעיל בפעילות חברתית ערכית ובטיפוח ערבות הדדית. האחריות שלנו, המבוגרים המשמעותיים, היא להוביל את התהליך ולא לוותר על אף אחד ולא לוותר לאף אחד. משימתנו היא להביא לשיפור תחושת המסוגלות של התלמידים וכשיש למידה יש  אקלים חיובי. אני מאמינה בכל ליבי בכפרי נוער בכלל ובכפר נוער חקלאי כמו 'סילבר', בפרט. החשיפה של התלמידים למשק החקלאי, החינוך לעבודה כערך לחיים, האחריות של התלמידים על צמחים ובעלי חיים, הערבות ההדדית והחיבור לאדמה, הסביבה החקלאית, הריאה הירוקה והמרחבים הפתוחים, כל אלו ועוד תורמים רבות ללמידה, לאווירה ולהתפתחות האישית של כל נער ונערה. השילוב של בית ספר - משק - פנימייה הוא כח מנצח. הילדים נחשפים לאוכלוסיות מגוונות של החברה הישראלית, מתחברים לזהות שלהם ומגלים את העושר התרבותי, שהוא הנכס הגדול של החברה הישראלית".

אילנה טויטו

"נשפר את תחושת המסוגלות של התלמיד"

 

 

  שנה טובה למתנדבים שלנו  

לאורך כל השנה הם פועלים בשקט, בהתנדבות ומלאה ומתוך רצון לאכוף את החוק והסדר במרחב הכפרי שלנו. אלה הם כמובן מתנדבי מג"ב, הפועלים באמצעות המרכז לשיטור קהילתי שלנו. ביום חמישי התקיים טקס הרמת כוסית במועצה, בה איחלו השוטר הקהילתי שלנו, רס"מ שלומי מגוז ומפקד המתנדבים החדש רס"מ ירון בן סעדון, שנה טובה ומתוקה לחברים. בערב זה השתתפו גם קציני מג"ב מהגזרה והם הודו לכלל מתנדבי המועצה על פעולתם והשפעתם בהפחתת הפשיעה באזורנו. שלומי: "מתנדבי המועצה הם מכפיל כוח למשטרת ישראל בעיקר בשטח כה עצום וגדול. כל לילה שעובר ללא גניבה, נזקף לזכותם המלאה. ישר כוח להם ולמועצה שתומכת בהם ומוקירה את פעולתם".

 

img-20180830-wa0275
 

"המתנדבים הם מכפיל כוח למשטרה"

 

  חוגגים את ראש השנה במרכז יום  

מדוע מרכז יום בבת הדר היה מלא מפה לפה ביום רביעי השבוע ? ובכן, כולם הגיעו להשתתף באירוע חגיגי לציון כניסתה של השנה החדשה תשע"ט. זמר אורח הנעים את מצב הרוח בשירה בציבור, הרב יעקב אביטן מסר דברי תורה ונתן ברכה לכבוד החג ואף תקע בשופר. בחלקו האחרון של היום הוגשה ארוחה טעימה במיוחד, עליה עמלו הטבחיות המוכשרות של מרכז יום. אושרית לב מגירה, אורנית שמש וכל צוות מרכז יום איחלו לכולם שנת בריאות ושמחה עם פעילות מגוונת מהנה ומעיניינת.

2018-09-05 12.15.25

אווירת חג אמיתית 

 

  ערב ספרות מוסיקלי  

מחלקת התרבות שלנו בשיתוף משרד התרבות והספורט, קיימו ערב ספרותי מוסיקלי מיוחד במינו במוצאי שבת בקיבוץ יד מרדכי על הזמר היהודי-קנדי המנוח לאונרד כהן. קובי מידן, אשר תרגם את ספריו ושיריו של כהן, הנחה את הערב וסיפר על פועלו של היוצר המוכשר. המוסיקאי איתי פרל הפליא לנגן ולשיר משיריו והקהל ביד מרדכי הצטרף. כרמלה מיכאלי מנהלת מחלקת התרבות מאחלת לכם שנה טובה ועשירה בתרבות, מוסיקה והופעות.

img-20180904-wa0151

"הללויה". קובי מידן ואיתי פרל

 

  פרשת השבוע  

בפרשת השבוע "ניצבים" נאמר: "אתם ניצבים  כולכם היום לפני ה' אלוהיכם". "היום" הוא יום ראש השנה, שבו כולנו עומדים למשפט וכאשר אנו ניצבים באגודה אחת, זוהי הזכות לצאת זכאים בדין.

המועצה האזורית חוף אשקלון מאחלת לכולכם שבת שלום ושנה טובה ומתוקה.

   היכנסו לסרטון: רב המועצה יעקב אביטן מברך לקראת תשע"ט  

https://youtu.be/iyArsx-YhJg

20180905_111255

 

לארכיון "קצת מהשבוע שהיה"-  ליחצו כאן:  https://www.hof-ashkelon.org.il/412/