בס"ד

 

זכרון בלתי נשכח

באפריל 1995 עשה את דרכו אוטובוס אל תוך גוש קטיף שברצועת עזה. סמוך לכפר דרום, נצמד לאוטבוס מחבל מתאבד כשהוא נוהג ברכב תופת. מעוצמת הפיצוץ נהרגו שמונה מהם שבעה חיילים וחיילות ועוד תיירת מארה"בהפיגוע הקשה הוביל את תושבי כפר דרום לחבק חזק עוד יותר את חיילי צה"ל ובכך נולד רעיון לטעת גן סמוך למקום הפיגוע ולהציב בו שלט זכרון, בו נחרטו שמות הנופלים וסיפור המקרהלימים, במהלך ההתנתקות, עקר משרד הבטחון את האנדרטאות בגוש ובכלל זה את לוח הזיכרון. כאשר חיים דינר, אביו של סמל איתי דינר שנפל בפיגוע, ביקש לדעת היכן נמצא הלוח הוא לא קיבל תשובה. לפני מספר חודשים, לאחר שהסתייע גם באנשי מרכז קטיף, התקבל מידע על מיקומו של הלוח במכולה בבסיס צריפין. הלוח שנמצא הובא למרכז קטיף ובמשך מספר שבועות שופץ על ידי אנשי כפר דרום שהכינו אותו בעבר. השבוע, במרכז מורשת גוש קטיף בניצן, הוסר הלוט מעל הלוח המחודש במעמד המשפחות השכולות, מנכ"לית ארגון יד לבנים רחל לניאדו, מוכי בטר מנהל מרכז קטיף, שרה אשר מנהלת אגף מורשת ובית יד לבנים ראשון לציון ועודאת הלוט הסירו דני סופרין אביה של סמלת נטע סופרין הי"ד וראובן ניר אביה של סמלת טל ניר הי"דרב הגוש, הרב יגאל קמינצקי (בתמונה), נשא דברים, הודה למשפחות על מסירות הנפש ואהבת הארץ עליה גידלו את ילדיהם והבטיח כי אנשי הגוש זוכרים אותם וכי חקוקים בליבותיהם. שרה אשר סיכמה: "היוזמה לשחזר את לוח הזיכרון המנציח את חללי הפיגוע, בכללם שלושה בני ראשון-לציון והבחירה להציבו בחצר מרכז קטיף כיום, ריגשה אותנו מאוד. מחווה אצילית זו, מעצימה את הקשר בין הרשויות ומדרבנת להמשך שיתופי פעולה בהנחלת מורשת הארץ וקיום הצו המוסרי - לזכור את כולם".

img-20180917-wa0147

מעמד מרגש בנוכחות המשפחות (צילום: המרכז למורשת גוש קטיף)

 

הכנות לקראת החורף

עם בוא חגי תשרי וחילופי העונות, מתבצעות בימים אלה עבודות הכנה לקראת החורף. מדובר בפרויקט שנתי המתבצע בתיאום האגף לאיכות הסביבה ורשות הניקוז, כאשר העבודות כוללות חישוף עשבייה וניקוי הוואדיות, על מנת לאפשר זרימה טובה של מי הגשמים בתעלות ובכך למנוע הצפות מיותרות. מרלין סבן, ממלאת מקום מנהלת האגף לאיכות הסביבה במועצה, אמרה: "הטיפול המונע במסגרת הסדרת הנחלים והגנה מפני מפגעי שיטפונות הוכיחו עצמם בשנים עברו וכמו תמיד אנו נערכים במועד".

img-20180920-wa0081

 

בנות האולפנא בהר הרצל

שנת לימודים חדשה נפתחה באולפנה לבנות "נווה דקלים" בניצן וכחלק מהמסורת, לקראת יום כיפור, התלמידות יצאו לסיור הכנה ערכי-רוחני. הביקור הפעם היה בהר הרצל בירושלים מתוך מגמה להכיר דמויות, שעל אף היותן צעירות, הן הספיקו ליצוק תוכן ומשמעות רבה. הבנות למדו על חייהם ומורשתם של שלושה מפקדי חללי צה"ל: סא"ל עמנואל מורנו ז"ל מסיירת מטכ"ל, רס"ן רועי קליין מגולני (שניהם נפלו במלחמת לבנון השניה) ורס"ן אלירז פרץ מגולני שנפל ברצועת עזה. רב האולפנה, קובי כהן:  "הרעיון לא לדבר על תשובה כמשהו ערטילאי אלא המהות. תשובה היא הוצאה מהכוח אל הפועל של הפוטנציאל הקיים ואת זאת עשינו בלימוד על דמויות שכל חייהן היו מלאי משמעות. לאחר סליחות בירושלים חזרנו מלאי תוכן ומשמעות. תודה לצוות החינוכי, לזוהרית רכזת החינוך החברתי על תכנון הסיור והובלתו".

img-20180916-wa0119

ערכים ומסורת על הר הרצל

ערבות הדדית בשקמה

תלמידי כיתה י"א3 ערכו פעילות קבוצתית במסגרת המעורבות הקהילתית. הפעילות נעשתה בבית האורן, בית סיעודי לתושבים וותיקים בקיבוץ יד מרדכי. תלמידי הכיתה הכינו פעילות לחג, שכללה שירים וסיפורים ולאחר מכן נערך טיול עם המבוגרים ברחבי הקיבוץ, כל זאת בהובלת תלמידי הכיתה ובליווי המחנכת לירן ינאי. התלמידים שיתפו פעולה ושוחחו עם המבוגרים. מנהלת התיכון אופירה גל ציינה שהתלמידים התנהגו בכבוד והנעימו את הזמן המשותף יחד עם דור הוותיק. זו פעילות מבורכת שתימשך גם בחגים ובמהלך השנה".

2018-09-16 14.09.27

חיבור לדור הוותיק

 

 

מסצינת הרוק - למרכז המוסיקה

מהפיכת הרוק שצמחה בשדרות הניבה מוסיקאים וכישרונות רבים. זו ההזדמנות שתכירו גם את מתי אוליאל, בוגר בית הספר למוסיקה "רימון" ונגן להקת "שפתיים" המיתולוגית שהקים אביו, הזמר חיים אוליאל. אנו שמחים לבשר לכם כי מתי מצטרף למרכז המוסיקה של חוף אשקלון כמורה לגיטרה קלאסית, גיטרה בס וגיטרה חשמלית. מתי אוליאל מגיש תלמידים לרסיטלים לבגרות (מבחן מעשי) ובהמשך מתוכנן להקים ולהנחות הרכב רוק חדש שיצמח במועצה. מתי אוליאל אמר: "אני מלמד נגינה על כל סוגי הגיטרות וכל הסגנונות האפשריים. בתור מורה, אני מלמד מהבסיס: טכניקה, תיאוריה ופרקטיקה תוך התאמה לסגנון ולרמה של התלמיד במטרה להצמיח נגנים מוכשרים חדשים". לפרטים: ליאור רייזל 052-3923111

img-20180916-wa0160

אוליאל: "המטרה להצמיח כשרונות חדשים"

 

 

מבצע סוכה

כמידי שנה יצאו השבוע תלמידי ישיבת בני יששכר לבנות סוכות למשפחות ברחבי המועצה שלנו ולחלק בבתים קישוטים צבעוניים לסוכה. התלמידים סייעו גם בהקמת סוכות בבית החולים ברזילי באשקלון. בנוסף, תלמידי כיתות ז' ח' בישיבה חילקו קישוטים של ברכה לסוכות ועברו בית בית והגישו לתושבים עם חיוך. מנהל ישיבת בני יששכר, הרב משה ויצמן, אמר: "השותפות בקהילה היא אחת המטרות החשובות לנו ואנו שמחים על ההזדמנות ליישם את הערכים החשובים שהתלמידים סופגים בישיבה, ערכי התורה של קיום מצוות והנדיבות".

2018-09-20 13.21.08

"השותפות בקהילה- מהמטרות החשובות בישיבה" 

 

אביתר בנאי בהופעה

לאורך כל השנה מחלקת התרבות שלנו דואגת לקיום הופעות מוסיקה איכותיות ומגוונות. בשבוע שעבר הגיע אחד היוצרים החשובים במוסיקה הישראלית- אביתר בנאי. במופע אקוסטי עם גיטרה ופסנתר, הצליח בנאי לרגש את הקהל בקולו ובנגינתו. הקהל, שמילא את אולם המופעים בבת הדר מפה לפה, החזיר לו אהבה גדולה. כרמלה מיכאלי, מנהלת תחום התרבות במועצה, הודתה למינהל התרבות על הסיוע ביוזמה ברוכה זו.

2018-09-16 14.27.21

בנאי. פורט על נימי הרגש

 

פרשת השבוע

פרשת השבוע "האזינו" פותחת בפסוק : "האזינו השמים ואדברה ותשמע הארץ אמרי פי". מה בין האזנה לשמיעה? "האזנה" הכוונה לדבר שאני קרוב אליו ו"שמיעה" היא דבר שרחוק מהאדם. דורו של משה רבנו היה קרוב לרוחניות לדברים שבשמיים ורחוק מהארציות. ללמדנו שהאדם מתקרב לשמים הוא מאזין וכך עלינו לנהוג.

שבת שלום.

 

סרטון לקראת חג סוכות  

 

חופשה מרוכזת- ביום א' הקרוב, 23.9.18 ערב חג סוכות, תעבוד המועצה האזורית חוף אשקלון במתכונת חלקית עד לשעה 11:30. המועצה תצא לחופשה מרוכזת מתאריך 24.9.18 יום ב' ועד לתאריך 1.10.2018 (כולל). חזרה לפעילות ביום 2.10.18. חג שמח ושנה טובה.

* שעות פעילות תחנות ההצלה בחופי הים של המועצה- ניצנים וזיקים בחודשים ספטמבר ואוקטובר 
בערבי חג סוכות ובחוה"מ - 09:00-18:00.
זכיין תפעול החופים: 010 יזמות בע"מ טלפון: 077-4494260

20180830_163753