בס"ד

ב' בחשוון תשע"ט, 11.10.18

נפרדים מזיו חג'בי ז"ל

המועצה האזורית חוף אשקלון, עובדיה ותושביה משתתפים בצערה של משפחת חג'בי ממושב ניר ישראל על הירצחו של זיו הי"ד. ביום ראשון השבוע הגיע מחבל למפעל באיזור התעשייה ברקן ורצח שני עובדים: קים לבנגרונד מראש העין ואת זיו חג'בי מראשון לציון. זיו גדל והתחנך במועצה האזורית חוף אשקלון. הוא למד . זיו הקים משפחה והתגורר בראשון לציון. הוא הניח אחריו אישה ושלושה ילדים, ארבעה אחים וזוג הורים. ביום שני התקיימה הלוויה בבית העלמין במושב ניר ישראל ורבים באו לחלוק לו כבוד אחרון. יהי זכרו ברוך.

https://www.israelhayom.co.il/article/596243

 

 

אזרחות של כבוד

החטיבה להתיישבות מטעם משרד הביטחון פועלת במסגרת ההסתדרות הציונית העולמית ועוסקת מטעם הממשלה בהקמת ישובים כפריים, בטיפול בישובים וביסוסם ובמימון. הפעילות מתקיימת, בין השאר, בגולן, בשומרון וגם בארבע המועצות בעוטף עזה: חוף אשקלון, שער הנגב, אשכול ושדות נגב. במהלך 19 השנים האחרונות עמיקם סבירסקי ניהל את היחידה להתיישבות וסייע רבות לישובים בעמידתם האיתנה מול האיום הביטחוני בהקצאת מרכיבי ביטחון שונים. השבוע התקיימה ישיבת סיכום ופרידה במשרדי המועצה האזורית שער הנגב, במעמד ארבעת ראשי המועצות. בסיום המפגש, הוענקה לו, לאות הוקרה על פועלו, תעודת אזרחות של כבוד בשם ארבע מועצות העוטף, יוזמה שהובילה המועצה האזורית חוף אשקלון.

"אני מלווה את העוטף כבר 19 שנים שאני במשרד הביטחון, כל הזמן מאירוע לאירוע. הדבר הטוב שקרה הוא שאני זה אותו אחד שנמצא בכל האירועים. היה מאוד קל להתחבר לשמחתי למה שקורה כאן, כמו בערבה, בגבול הצפון ובגבול מצרים, בסופו של דבר מדברים על התיישבות כזו או אחרת לאורך גבולות המדינה. אם הם לא היו נמצאים שם, אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה במדינה. המדינה חייבת להם והרגשתי שליח אמיתי. כל אחד מביא את היכולות שלו ויתרון שאני מביא איתי הרגשתי שסחפנו את המשרדים למה שקורה פה".

סבירסקי ציין חלק קטן מהפרויקטים להם היה שותף, ביניהם: הקצאת 15 טרקטורים ממוגנים להמשך קיום עבודת החקלאות: גיוס תקציבים להוצאת תושבים לסוף שבוע במסגרת הפגות בזמן 'עופרת יצוקה' ו'עמוד ענן' והכשרת צירי תנועה חדשים וחלופיים במרחב. אבל בעיני סבירסקי, הפרויקט המשמעותי ביותר היה מיגון ישובי העוטף באמצעות הקצאת 6000  חדרי ביטחון. "אני אומר לכם, ראשי הרשויות, היה לי הכבוד לקום כל בוקר לצאת מהבית בחמש עם חיוך מאוזן לאוזן שאני הולך לעשות דבר חשוב, במפגשים איתכם, למען הישובים שלכם. אני מתגעגע לתקופה הזו. המון תודה לכם ויישר כוח", סיכם סבירסקי.

גדעון שרעבי, קב"ט המועצה אמר: "עמיקם פעל רבות וללא לאות לטובת ביטחון התושבים ובמיוחד בעוטף עזה ולמעשה עמיקם היה 'כיפת הברזל' של הישובים במועצה. במהלך העשייה הרבה בתחום הפרויקטים ומרכיבי הביטחון, נוצרו לא פעם 'צווארי בקבוק' תכנוניים תקציביים ובירקורטים שפגעו בהתקדמותם. עמיקם, בראייתו המיוחדת, ריכז את כל הגורמים האפשריים הנוגעים לפרויקט ומצא דרכים יצירתיות ותקציביות והביא במו ידיו להשלמתם לטובת התושב והישוב". לדבריו, עמיקם קיים ביקורים רשמיים ולא רשמיים רבים באזור ולאחר כל אירוע בגזרה, בין אם נפילת רקטה ובין אם שריפה, מיד היה מגיע כדי לעמוד מקרוב על הצרכים הנדרשים ונתן מענה יעיל ומהיר. מה גם שהישובים והנהגות הישובים קיימו קשר רציף איתו ומוקירים אותו אישית על הדאגה הכנה לשלומם ורווחתם.

20181010_092555
img-20181010-wa0093

סבירסקי עם הקב"ט שרעבי. "הרגשתי שליחות אמיתית". (צילום- רפי בביאן)

 

חוסן מקצועי

מרכז חוסן הפועל במועצה שלנו מטפל לאורך השנה, בשגרה ובחירום, בקהילה בנושא חרדות, פחדים והתמודדות במטרה להעצים את הקהילה ולחזק את החוסן האישי והקהילתי. במרכז חוסן של המועצה פועלים 10 מטפלים בעלי הכשרה כפסיכוטרפיסטים. השבוע התקיימה במועצה הישיבה החודשית של מטפלי חוסן בהשתתפות ממלאת מקום מנהלת מרכז חוסן, חיה בוקובזה ומיקי דורון- מנהל המרכז הטיפולי של חוסן. "נפגשנו כדי לדון במקרים חריגים מתוך מחשבה לייעל ולהנגיש את השירות לתושבים", אמרה חיה. לפניות למרכז חוסן

20181008_094753(0)
 

מייעלים את הטיפול

 

בקרוב: קפיטריה לתלמידי "שקמה"

בימים אלה נמשכות עבודות הבניה להוספת שני האגפים החדשים בבתי הספר "שקמה" ו"חופים". מבנה חדש נוסף, אשר כבר עומד על תילו, הוא מבנה קפיטריה לטובת תלמידי "שקמה". מכרז ההפעלה ייצא בקרוב. מאחורי הפרויקט עומדת החברה הכלכלית של חוף אשקלון, אשר פעלה בחודשים האחרונים להשלמתו עם פתיחת שנת הלימודים. העבודות להקמת הקפיטריה נמשכו כחודש ועלות ההקמה היא כ-100 אלף שקלים. המבנה, המשתרע על פני 35 מ"ר, כולל שלושה חלקים: חלק למכירה, מטבח כולל כיור וחדר שירות.

20180902_100415

מבנה הקפיטריה

 

תלמידי שותפות ביחד יצרו מונומנט סביבתי

תכנית שותפות ביחד של הסוכנות היהודית פועלת משנת 1995 בין קרית מלאכי, חוף אשקלון והקהילה היהודית בטוסון שבאריזונה, ארה"ב. השותפות מקדמת פרויקטים שונים בקהילות כמו חינוך, תרבות, רווחה, פיתוח איזורי, זהות יהודית וקשרי גומלין. במטרה לפתח את תחום האומנות במרחב הציבורי בשיתוף הקהילה, המועצה האזורית חוף אשקלון העניקה לשותפות "ביחד" נקודה בטבע על גבעה 138 חוליקאת, אותה יוכלו הקהילות לפתח יחד. חוליקאת נמצאת למעשה על "שביל האור", פרויקט סביבתי של המועצה, שהוא למעשה שביל טיול (בחלקו מציע סינגלים לאופניים) המשתרע על פני 55 ק"מ מחוף ניצנים ועד חוף זיקים ועובר בין יישובי המועצה. האלמנטים הנבחרים לפרויקט האומנות במרחב הם עמודי טוטם. ראומה נחמיאס, אומנית קרמיקה ממושב כוכב מיכאל, הובילה סדנאות אומן עם כיתות נבחרות מתוכנית הדגל של השותפות, הדריכה את התלמידים בתהליך היצירה כאשר כל כיתה יצרה עמוד טוטם המספר על קהילות השותפות בדרך ייחודית. תלמידי "חופים" יצרו טוטם בנושא ים וחופי חוף אשקלון, תלמידי "ניצן" יצאה למשימת צילום סביב השאלה- מה מסמל את הקהילה שבה אני חי? הצילומים עובדו על ידי התלמידים לתבליטים על גבי צילינדרים שחוברו יחד לכדי טוטם אחד מפואר. תלמידי תיכון "שקמה", בשיתוף, תלמידי בית הספר היהודי בטוסון, יצרו במהלך הקיץ האחרון טוטם בהשראת פרויקט קשרי בתי ספר של השותפות בו לקחו חלק.  אורי ינאי, תלמידת כיתה ט' בתיכון, סיפרה: "בחרנו לכתוב את המילה "חברות" על החלק שלנו בטוטם מכיוון שהיא מסמלת בדיוק את התוכנית של השותפות. השקענו מזמננו כדי להכירם ויצאנו עם חברים לחיים!"/ בני הזוג רון ודיאן ויינטרוב מטוסון, התומכים הראשיים של הפרויקט, ביקרו השבוע במועצה ולאחר מכן השתתפו בטקס הסרת הלוט של יצירת האומנות במעמד תלמידים ונציגים מהמועצה. רון ודיאן הנרגשים אמרו: "מרגש לראות את הנקודה של השותפות על שביל האור פורחת ומתמלאת צבע ויצירה מקורית ועוד יותר, העובדה שהיא נעשתה על ידי ובעבור קהילות חוף אשקלון, הקהילה השותפה שלנו, שחשובה לנו כל כך!"/ מידי שנה, יצטרפו קבוצות חדשות של מבקרים ופעילים בשותפות אשר יטביעו גם הם את חותמם ביצירות אומנות ייחודיות ומגוונות שיעניקו לנקודה את אופייה הייחודי כנקודה של חיבור בין אנשים, בין קהילות.  בינתיים, ניתן להגיע ולבקר באתר באמצעות אפליקציית WAZE: רישמו גבעה 138 ותוכלו לנסוע בדרך נופית קסומה בין עצי פרי אשר תוביל אתכם לנקודה, שנמצאת למרגלות גבעה 138 מצד שמאל . הגעתם? שלחו לנו תמונה בנקודה ותייגו בפייסבוק:

https://www.facebook.com/P2G-Hof-Ashkelon-Kiryat-Malachi-474596552605755/?pageid=555106121173149&ftentidentifier=1129012953830775&padding=0

img-20181008-wa0192
img-20181008-wa0130
 

הזוג ויינטרוב והתלמידים

 

תכנית מורשת בגנים

מחלקת גני הילדים שלנו במועצה ממשיכה לעדכן תכנים חדשים בגנים. הפעם, מדובר על תכנית חדשה שנכנסת בימים אלה לגנים: תכנית מורשת. התכנית, כך סיפרה מנהלת מחלקת הגנים, אביבה פולד, נועדה לחדד את הזהות היהודית ונושא החגים בעיקר בגני החובה. התכנית, שיוצאת לפועל באמצעות עמותת מרחב, תתקיים בחלק מגני הילדים הממלכתיים במועצה כאשר התוכן יעסוק במעגלי השנה, קבלת שבת חווייתית ותועבר על ידי מדריכים מנוסים בהוראה. מרחביה פועלת כבר יותר מעשור בתחום והפעילות מותאמת ומומחזת בהצגות, שירים, משחקים ויצירות ומפוקחת על ידי משרד החינוך לפי תקנה של האגף לתרבות יהודית.

אביבה
 

אביבה: "שירים, משחקים וערכים".

 

 

סיור בעקבות אהוד בנאי

"השביל הזה מתחיל כאן, בין סניף בנק למעיין...". כך שר הזמר והיוצר אהוד בנאי בשירו המפורסם. השבוע, בעקבות שיריו של המוסיקאי המוערך, התקיים השבוע סיור בערים גבעתיים, רמת גן ותל אביב מטעם הספרייה האזורית חוף אשקלון. בסיור נטלו חלק כ-50 משתתפים בהדרכת עופר רגב, סופר מרצה וחוקר תולדות ארץ ישראל. בסיור סופר על מקורות ההשראה לשיריו, שוחחו על צדק חברתי ועוד. רויטל לביא מנהלת הספריה האזורית חוף אשקלון ציינה כי מדובר בפרויקט משותף לספריה ולמשרד התרבות והספורט. הסיור נקרא משהו בלתי נשכח כמו שירו של בנאי ובהחלט היה זה סיור מעשיר, תרבותי מוסיקלי שהמשתתפים לא ישכחו במהרה".

img-20181010-wa0226

סיור בלתי נשכח

 

יום כיף לוותיקים בים המלח 

מדור זיקנה שבאגף לשירותים חברתיים במועצה שלנו הוציא השבוע שני אוטובוסים מלאים בכ-100 וותיקים ובוותיקות מהמועצה שלנו ליום כיף מהנה ומרענן במלון דניאל בים המלח. הביקור כלל ארוחת צהריים עשירה, בילוי בים המלח וגם שימוש במתקני המלון השונים. "אני שמחה לפנק את האנשים הוותיקים היקרים במועצה", אמרה קורין חג'ג', עובדת שכונות במועצה. מנהלת המדור, עו"ס נורית קדמון, ציינה כי המימון ליום זה עומד אגף רחו"ק (רווחה, חברה וקהילה). 

2018-10-11 10.19.05

 

כרטיסים בחינם

נבחרת ישראל מול אלבניה. מהרו עוד היום להירשם !

https://www.hof-ashkelon.org.il/news/423/

פסטיבל מוסיקה- כתר המזרח בפארק אשכול. מהרו להירשם !

https://www.hof-ashkelon.org.il/news/420/

פרשת השבוע