דלג לתוכן העמוד

קצת מהשבוע שהיה 30

 

בס"ד

ח' כסלו תשע"ט, 16.11.18

 

 

   ביקור מפקד מחוז דרום בפקע"ר   

המועצה שלנו מקיימת לאורך כל השנה קשר מקצועי ואדוק עם פיקוד דרום ופיקוד העורף. ביום שני השבוע, לאחר לילה של מתיחות ביטחונית ורגע לפני סבב ההסלמה שנמשך יומיים, ביקר במועצה שלנו מפקד מחוז דרום בפיקוד העורף, אל"מ יוסי כהן. בשיחה עם מנהלים במועצה, ביניהם הקב"ט גדעון שרעבי ומנהלת מחלקת גני הילדים אביבה פולד, הוא נתן סקירת מצב והמשיך לביקור ברשויות השכנות של עוטף עזה.

20181112_123027

קשר אדוק עם הצבא

 

   פתיחת החמ"ל   

ביום שני בערב התקיימה הערכת מצב במועצה והוחלט שלא לקיים את הלימודים כלל בשל ירי הטילים מעזה לישראל. למחרת היום התנהלה עבודת המועצה, רובה ככולה, מתוך החמ"ל התת קרקעי. מנהלי המכלולים ועובדי המועצה בחירום נפגשו אחת לכמה שעות כדי לתת תמונת מצב בנושאים שונים (רווחה, ביטחון, הנחיות חדשות וכדומה) ולפיהן הוחלט על המשך ההתמודדות והאתגרים שעמדו על הפרק. במקביל, הגיעו מתנדבים ממכינת "שחר" בניצן ואף התקבלו פניות רבות מרשויות מקומיות רבות כדי לסייע בהפגות ובציוד (משחקים, חבילות ממתקים) לתושבים. המועצה אף סייעה בהקצאת אוטובוסים להפגה בקאנטרי בתל אביב. ביום שלישי בערב הוחלט על חזרה מלאה לשגרה לאחר הסכם הפסקת אש בין ישראל לחמאס.

20181113_084707

חיתוך מצב בחמ"ל

 

   ביקור ח"כ שרן השכל   

בעקבות המצב הביטחוני ביקרה במועצה שלנו ח"כ שרן השכל והביעה סולידריות. "הגעתי לכאן, למועצה האזורית חוף אשקלון, קודם כל כדי לתת לתושבים חיבוק גדול ולחזק אתכם. אנחנו מצדיעים לכם, מעריצים את החוסן שיש לכם ונותנים כוח לכל אזרחי ישראל. באתי להעביר כאן את הלילה גם לאות סולידריות וגם לנסות ולסייע. אני כאן לרשותכם". ח"כ אף נשארה ללון במושב נתיב העשרה ובמועצה בירכו אותה על הביקור.

20181112_203828

ח"כ השכל. באה לחזק ויצאה מחוזקת

 

   "כולם רוצים שירים פשוטים"   

מנהלת התרבות שלנו כרמלה הזמינה השבוע את הזמר והיוצר שלמה גרוניך להופיע בפני תושבים וחיילים במקלט בקיבוץ יד מרדכי. "ההופעה היתה מיוחדת כאשר גרוניך, הידוע כוירטואוז שאין דומה לו בארץ, הצליח לשבות את מאזיניו", אמרה כרמלה. גרוניך שילב חלק מהמשתתפים בקהל והם שרו לצידו, מה שהוסיף עניין מיוחד להופעה. בהופעה נכח גם הזמר מיכה ביטון, שסייע רבות בהקמת ותפעול מערכת ההגברה ואף ביצע עם גרוניך דואט. כרמלה הודתה לביטון וגם לרינת גלאון, לשעבר מנכ"לית תרבות לישראל, לאיריס מ"שורה ראשונה" ולנאווה רכזת התרבות של יד מרדכי על האירוח במקלט.

img-20181113-wa0082

"יש לי סימפטיה"

 

   תלמידי "שקמה" במסר לילדי עזה וגם הופעה בהפתעה     

לאחר סבב ההסלמה השבוע, חזרו אתמול (חמישי) כל תלמידי "שקמה" ללימודים וזו היתה הזדמנות מצוינת, כך החליטו הנהלת בית הספר, הסגל החינוכי והמועצה- להתחיל את היום בצורה שונה. הכוונה היתה לתת ביטוי מגוון לתלמידי כל הכיתות על המצב הביטחוני. "זיהינו את הצורך מצד התלמידים והמורים להקדיש יום שמשלב גם הפגה, גם למידה וגם שיח ערכי ולא לחזור בצורה חדה לשגרה", הסבירה המנהלת אופירה גל. "למעשה דחינו את הלו"ז של מערכת השעות הרגילה ודחינו מבחנים על מנת לחזור בצורה נאותה לשגרה". את השעה ראשונה הקדישו לשיעור מחנך בכל השכבות. החטיבה העליונה עסקה במעגלי שיח על המצב הביטחוני, אותו ליוו מתנדבי שנת שירות במועצה ומדריכי הנוער בישובים. בחטיבת הביניים עסקו התלמידים בפעילות אומנותית שכל מטרתה היתה הבעה אישית וקבוצתית באמצעות ציורים, קריקטורות ואפילו הפקת סרטונים מיוחדים כאשר ברקע התנגן לו שירו של שלומי שבת "תנו לגדול בשקט", הסיסמה שליוותה את צעדת התיכוניסטים בשבוע שעבר לירושלים, בה השתתפו גם תלמידי "שקמה" במטרה להביע דעתם על המצב הביטחוני.

img-20181115-wa0044

כרזות כביטוי ופורקן למתח שהצטבר

מנהלת חטיבת הביניים ב"שקמה", איילת גולדנברג, אמרה כי הכרזות הביעו מילים רבות, ביניהן ייאוש, חרדה, יותר מדי בלונים ותחושה שהילדות נפגעת והרבה צבעים של שחור ואדום בכרזות. התלמידים גם לא חסכו דעתם מהנהגת המדינה שלשיטתם לא מצאה עד כה פתרון. מצד שני הביעו התלמידים תקווה לעתיד טוב יותר. באחד הסרטונים מופיעים שני תלמידי כיתה ח'- טניה פוטוכין ועמית לוי- כאשר מאחוריהם כרזות בשלוש שפות: עברית –ערבית- צרפתית. למעשה הם קראו לילדים שחיים ברצועת עזה להצטרף למאבק של ילדי העוטף לשינוי המציאות, רק מהצד שלהם. בסרטון אמרו השניים: "אנחנו ילדי 'שקמה' בעוטף עזה קוראים לכם ילדי עזה לצאת להפגנה ומחאה נגד השילטונות בשביל שיהיה שלום ונחזור להיות חברים כמו פעם".

אופירה ציינה כי כל הרעיון של היום המיוחד היה להעלות רעיונות לעשייה למען הקהילה בזמן חירום והקריאה לפנות לצד השני, בעזה, הוא גם חלק מהחשיבה של לעשות מעשה לטובת כולנו. ראש המועצה יאיר פרג'ון אמר על כך: "העולם נבנה בתמימות ואסור לנו אף פעם לאבד את התמימות. בתמימות יש הרבה תקווה ואנחנו לא רוצים לאבד תקווה ומכאן שהקריאה של הנוער שלנו היא מבורכת ואני שמח ומברך על כך".

לצפיה בסרטון של ילדי שקמה:

https://youtu.be/bGQLfBMvYgc 

במהלך היום התלמידים הופתעו בהופעה מיוחדת במינה. איילת סיפרה: "הפתענו את התלמידים ובשעה 12 הופיע אצלנו הצמד 'איב וליר' שבאו ושימחו את כולם וזה המקום לציין שזה נעשה באדיבותה של יפית בוכריס, מנהלת אגף החינוך במועצה, שנרתמה לטובת ביה"ס בצורה מעוררת התפעלות". בוכריס הוסיפה שהיכן שיש שיתוף פעולה פורה- צומחים דברים יפים לטובת כולם. רחבת הטקסים בביה"ס הפכה לרחבת ריקודים, שמחה והנאה כאשר הצמד הרקיד את התלמידים עם להיטיו. איב אנד ליר סיכמו לאחר המופע: "זה קהל מדהים שצמא לשמחה וזו זכות גדולה להעניק אותה ואנחנו פה בשביל הדברים האלה". קטע מההופעה הועבר בשידור חי בדף הפייסבוק של המועצה. 

לצפייה בשידור החי מההופעה:

 https://www.facebook.com/hofashkelonsheli/videos/1919172304848625/

20181115_125358
20181115_123341

אופירה, איילת, יפית וראש המועצה עם "איב אנד ליר"

 

   ביקור מנכ"ל משרד הרווחה   

ראש המועצה יאיר פרג'ון ומנהל האגף לשירותים חברתיים במועצה, מעוזיה סגל, אירחו ביום רביעי את מנכ"ל משרד הרווחה אביגדור קפלן ואת מנהל מחוז דרום במשרד הרווחה ישראל בודיק. במפגש נכחה מ"מ מנהלת מרכז חוסן חיה בוקובזה וסמדר שמילוביץ ראש צח"י מנתיב העשרה. מעוזיה הסביר כי המנכ"ל הגיע להתרשם ממצב האוכלוסיה בישובי עזה בכל הרשויות של העוטף לאחר סבב האלימות האחרון ואמר: "המשתתפים ציירו תמונה מלאה על מצב התושבים בעקבות מטחי הטילים שנורו מעזה". מעוזיה ביקש מהמנכ"ל להתייחס לישובי העוטף בצורה אחרת ומעמיקה יותר בגלל הצורך שעלה מהשטח והסביר כי מרכז חוסן משתדל להקיף את כל אוכלוסיות העוטף בטיפול בנפגעי טראומה וככל שהאש נמשכת, כך יכולות המרכז מאותגרות יותר ולכן יש לתגבר אותו במשאבים וכוח אדם ותקציב כדי לתת טיפול מיטבי לאוכלוסיה.

20181114_172126

מנכ"ל משרד הרווחה בפגישה השבוע

 

   עו"סות לזה סוף   

בעקבות ריבוי מקרי האלימות כלפי עובדים סוציאליים בישראל, האגף לשירותים חברתיים במועצה שלנו לא קיבל ביום א' קהל. העיצומים, שנועדו להביע הזדהות עם העוס"ים, התקיימו בכל הרשויות בארץ. ביום שני התקיימו שתי הפגנות- בת"א ובירושלים- תחת השם "עו"סות סוף לאלימות". בהפגנה בתל אביב נטלו חלק גם שש עובדות סוציאליות כנציגות אגף רחו"ק (רווחה חברה וקהילה) של המועצה שלנו ואף נפגשו עם יו"ר איגוד העו"סים בישראל- ענבל חרמוני. "היה חשוב והכרחי להשמיע את צעקת העובדים הסוציאליים", אמרה אחת מהן. "הרגשנו צורך לעשות מעשה ולא רק להישאר בעיצומים במשרד. אנו מאמינים באפס סובלנות לאלימות על מנת לתת את השירות הטוב ביותר לתושבי המועצה", הוסיפה עו"ס שלהבת כהן רכזת המתנדבים במועצה.

img-20181112-wa0132

בהמשך השבוע האגף לשירותים חברתיים אירח את יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, ענבל חרמוני ואת יו"ר מחוז דרום באיגוד, אריאלה סדון. במפגש השתתפו סמנכ"ל ומנהל האגף לשירותים חברתיים במועצה שלנו, מעוזיה סגל ועובדיו וגם חנה טל- מנהלת האגף לשירותים חברתיים במועצה האזורית שער הנגב ועובדיה. חרמוני הביעה סולידריות עם העובדים הסוציאליים שמתמודדים לא רק עם מציאות ביטחונית מתוחה אלא גם עם קשיים המלווים את העבודה, כמו אלימות מצד הציבור. במאבק הארצי שמתנהל כעת ונושא את השם "עו"סים לזה סוף", תומכת כאמור גם המועצה שלנו.

עוסים

מעוזיה סגל עם ענבל חרמוני, חנה טל ועובדי הרווחה משתי הרשויות.

 

   הלו, זה רדיו ?  

שדרני רדיו דרום 101.5 הגיעו ביום שלישי השבוע למועצה האזורית חוף אשקלון ושידרו את יומן הבוקר במשך שלוש שעות. את המישדר, אשר התבצע מאולם הישיבות של המועצה שלנו, הינחו השדרנים מנדי ריזל ואמנון סופר. הנושא העיקרי היה מטבע הדברים המתיחות הביטחונית. לקראת סוף המישדר התראיין גם ראש המועצה, יאיר פרג'ון, שסיפר על האתגרים וההתמודדות של המועצה בשעת החירום.

20181113_095354

משדרים מהשטח

 

  פרשת השבוע   

בפרשת השבוע "ויצא" קראנו על חלום סולם יעקב. התורה אומרת: "...והנה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמים והנה מלאכי אלוהים עולים ויורדים בו". האדם חייב תמיד להיות "מוצב ארצה", לדרוך על בסיס חזק ואיתן ושאיפתו חייבת להגיע לשמים. בדרך, יש עליות וירידות אך מאחר והבסיס איתן והשאיפות חזקות, הוא יגשים את שאיפותיו.

 

לארכיון "קצת מהשבוע שהיה"-  ליחצו כאן:  https://www.hof-ashkelon.org.il/412/

 

המעוניינים לקבל ניוזלטר שבועי מוזמנים לשלוח כתובת מייל לכתובת: moked@hof-ashkelon.org.il