בס"ד

י"ב כסלו תשע"ט, 6.12.18

 

מיישמים את התכנית של שר החינוך: חוג לכל ילד

על רקע המתיחות הביטחונית בעוטף עזה בחודשים האחרונים,  הודיע שר החינוך נפתלי בנט כי
 בשנה הקרובה תיכנס לתוקפה תכנית "חוג לכל ילד" לילדי עוטף עזה. "למצב הביטחוני המתוח בדרום בחודשים האחרונים יש השפעה על חיי התלמידים ולכן, בשנת הלימודים הקרובה, אנחנו נעניק לתלמידים הפוגה בשעות אחר הצהריים ונעניק חוג לכל ילדי הדרום בכיתות ד'-ה' כדי להעשיר את התלמידים ולאפשר להם פעילות חווייתית", אמר שר החינוך. יוסי דהרי, מנכ"ל המתנ"ס הסביר כי במסגרת התכנית ולפי משרד החינוך, משרד החינוך יעניק בשנת הלימודים הקרובה חוג אחרי שעות הלימודים לכל תלמידי כיתות ד'-ה' ברשויות עוטף עזה בסכום של 200 שקלים ל-33 מפגשים. החוגים יינתנו בתחום מדעים, אומנות, מוסיקה וספורט.בישיבה שהתקיימה השבוע עם נציגי החברה למתנ"סים (מפעילת התוכנית) הוסבר מתווה התוכנית וצוות המתנ"ס נערך להפעלתה ברחבי המועצה. דהרי: "זו יוזמה מבורכת אשר תסייע להרחיב את היצע החוגים וכן כמות המשתתפם בחוגים תוך יצירת מענה חיובי לבילוי בשעות הפנאי וחינוך למצוינות".

 

img-20181202-wa0119

צוות המתנ"ס. שלכם ולמענכם 

 

 

המועצה האזורית חוף אשקלון אומרת: "די לאלימות נגד נשים !"

המועצה האזורית חוף אשקלון תומכת ומשתתפת במאבק הארצי במחאה על האלימות הגוברת נגד נשים בישראל. את יום המאבק באלימות נגד נשים ציינו הבוקר במועצה בהתכנסות של העובדים להרצאה למשך כשעה מפי מנהל האגף לשירותים חברתיים במועצה, מעוזיה סגל. "אנחנו חיים באיזור של עוטף עזה במצב של פחד, מעת לעת, בשל המצב הביטחוני. תתארו לכם מה זה פחד יום יומי של אישה, שבעלה האלים חוזר מהעבודה והיא בפחד לקראת חזרתו ותוהה: 'מה יהיה'?", אמר סגל.  "היא צריכה להכין את האוכל, אחרת יזרוק את הצלחת ויאמר לה: 'עכשיו תנקי'. זו אישה שהופכת לשפחה, לנחותה. אלה דברים שקורים לצערנו". סגל ציין כי 200 אלף נשים בישראל סובלות מאלימות פיסית. "אין כבר מקום במקלטים לנשים מוכות. 200 אלף נשים מוכות מוכרות זה אומר 200 אלף גברים מכים. למה אני אומר 'מוכרות'? כי יש מקרים שלא מוכרים ובמדינה שלנו, מתוך כתשעה מיליון תושבים, כמעט מיליון נמצאים בתוך מערכת אלימה".

20181204_110238

אומרים די לאלימות נגד נשים 

 

 

פסטיבל האור 4

ילדי ותושבי המועצה שלנו חגגו את חג החנוכה השבוע ביומיים של הופעות, הצגות והפתעות במסגרת "פסטיבל האור 4". מתנ"ס המועצה שלנו ומחלקת התרבות הכינו תכנית גדושה לקראת החנוכה והשבוע הופיעו אצלנו הזמרת יובל דיין וחברי ההרכב "הפרויקט של רביבו" (ראו ידיעה נפרדת) וכן מופע רקדנים ומתופפים "שאקטק". בנוסף לכך, התקיימו הצגות  לילדים: "האוצר שלא נגמר", "היפה והחיה", "לא סתם סיפור", "חתול במגפיים", "הנעליים של אדון סימון". במסגרת פסטיבל האור 4 התקיימה תחרות עדי שף 4 לזכרו של חלל צה"ל עדי בריגה ז"ל (ראו ידיעה נפרדת). יוסי דהרי מנכ"ל המתנ"ס וכרמלה מיכאלי מנהלת תחום תרבות מסרו כי הפסטיבל השנה היה מוצלח מאוד עם מאות הורים וילדים שהגיעו, התרגשו ונהנו. "בסיוע משרד התרבות והספורט הצלחנו שוב להנגיש תרבות איכותית לתושבי המועצה. תודה לישובים המארחים, למשפחת בריגה, למרכז קטיף ולעובדי המתנ"ס על הארגון וההפקה המוצלחת", סיכם דהרי.

aaa_0227

יובל דיין ריגשה את הקהל (צילום: גורן ויטקינד) 

 

חנוכת הבית בהודיה

החברה הכלכלית שלנו ממשיכה להוציא אל הפועל פרויקטים שונים ברחבי המועצה עבור קהילת חוף אשקלון. השבוע, בשעה טובה, נר שלישי של חנוכה, התקיים טקס חגיגי לחנוכת בית העם במושב. את העבודות במבנה הישן והנטוש עד אז ביצעה החברה הקבלנית "בהוה גבס ועשיה בע"מ" והן כללו טיח חוץ ופנים, ריצוף, תאורה, תקרות אקוסטיות, צבע, שירותים חדשים ופיתוח סביבתי. הפרויקט, שנאמד ב-900 אלף שקלים, נחנך כאמור השבוע עם קביעת מזוזה למבנה ודברי ברכה של ראש המועצה היוצא, יאיר פרג'ון וראש המועצה החדש, איתמר רביבו ונציגי המושב. להקת צלילי החוף, הלהקה הייצוגית של המועצה, הנעימה בשירה."מסמר הערב" היה ההרכב המוסיקלי "הפרויקט של רביבו", שהצליח להרים את המצב רוח של המשתתפים, שקמו לרקוד ולשיר ממש כמו באירוע באירוע משפחתי.

2018-12-06 13.46.32

שמחה גדולה בהודיה

img-20181206-wa0135

"הפרויקט של רביבו"- שמחה גדולה בהודיה

 

  

 

עדי שף 4

השבוע התקיימה בפעם הרביעית בבת הדר תחרות הבישולים "עדי שף" לזכרו של חלל צה"ל, עדי בריגה ז"ל, שנפל במבצע "צוק איתן". רס"ל עדי בריגה ז"ל (23) ממושב בית שקמה היה חייל מילואים כאשר נהרג מפגיעת טיל בשטח כינוס במבצע "צוק איתן". יחד אתו נהרגו עוד שלושה חיילים. הוא הניח אחריו שני אחים (מיכל ורפאל) והורים פנינה ודוד. החלום הגדול של עדי, בוגר בית הספר לבישול "תדמור", היה להתמקצע בעולם הקולינרי. לפני ארבע שנים יזמה המועצה האזורית חוף אשקלון את תחרות הבישול לזכרו כשבמרכזה מנות ותפריטים שכל כך אהב. בתחרות השתתפו גם בני משפחה ומשה דגורקר, אביו של חלל צה"ל ברק רפאל דגורקר ז"ל מגן יבנה, שנפל יום לפני עדי. המשפחות נפגשו במפגשי תמיכה ומאז התחברו ונקשרו אחת לשנייה. יצוין כי לפני פחות משנה, ביום הולדתו של עדי, התקיים טקס חנוכת "גן עדי", גן ציבורי לזכרו במושב בית שקמה. באירוע הערב השתתפו שש קבוצות שהתחרו בהכנת מנות שעדי אהב: אורט צריפין שם למד עדי (בנוכחות המורה יגאל הורוביץ), גדוד 75 בחטיבה 7 בה שירת עדי, קבוצת נוער של המועצה, קבוצת ברק (על שם החייל ברק רפאל ז"ל), קבוצה מישיבת "יצחק ירנן" במושב ברכיה וקבוצת עובדי המועצה. הפעם, המאכלים היו על טהרת המטבח המזרחי-ים תיכוני. סגל השופטים כלל את השף מיקי סוויסה, השף יוסי צרף והשפית מאיה קליין (זכתה מקום ראשון ב"משחקי השף") ופנינה, אמו של עדי.

20181204_183044

מיכל בריגה, אחותו של עדי, סיפרה: "עדי גויס למילואים 'בצוק איתן' כנהג משאית אבל היה לו ברור שהוא יבשל ויפנק את החבר'ה, אז הוא לקח איתו גזיה, כלי מטבח ותבלינים. ביום שישי לפני שנהרג הוא הכין להם בשטחי כינוס ניוקי והם מספרים שלא אכלו כאלה טעימים אף פעם והטעם יישאר איתם". פנינה בריגה, אמו של עדי, אמרה: "באנו לכאן ופגשנו את כל החבר'ה מהלימודים, תלמידים מהמועצה וחיילים מגדוד 75. כולם מגיעים לבשל, לחמם, להוקיר ולתמוך. במהלך היום הרגשנו את הריחות והטעמים שבישלו כאן החברים וככה אנו זוכרים את עדי, שאהב לבשל ולהגיש וכעת הם מחזירים לו אהבה גדולה". משפחת בריגה הודתה למנהל הפרויקטים במתנ"ס דודי דנינו, למנכ"ל המתנ"ס יוסי דהרי ולכל צוות המתנ"ס, שמקיימים את האירוע בשיתוף המועצה. את הערב פתח רב המועצה, הרב יעקב אביטן בדברי ברכה ובהדלקת נר שלישי של חנוכה. מנכ"ל המתנ"ס יוסי דהרי הנחה את הערב והמטעמים הוגשו לשולחנות, עליהן נתנו הסועדים ניקוד.

20181204_185258(0)

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון (היוצא), יאיר פרג'ון, בירך את הנוכחים וציין כי התחרות הפכה למסורת במועצה חג החנוכה. "בבואנו לקיים זו השנה הרביעית את הפעילות החברתית המבורכת, עדי שף, אנו מגשימים את המשפט הקשה מחד והאופטימי מצד שני: 'כי בנפלו של עלם צעיר בקרב, אין נחמה' ומאידך המשפט המנחם: 'כי במותם ציוו לנו את החיים'. נביט אל העתיד בתקווה ובכל יום ובכל מעשה נקיים הוויה חיובית, תהיה פעולה ערכית זו: 'עדי שף' נר מהבהב וסימן יומיומי למעשינו". את האירוע כיבד בנוכחותו גם ראש המועצה  החדש, איתמר רביבו. כמדי שנה, גם הפעם הפיקו לכבוד האירוע חוברת מהודרת ובתוכה מתכונים, תמונות ודברי ברכה. את ההגברה והמוסיקה לאירוע תרם אפיק בשארי.

2018-12-05 13.49.09

שלושת המקומות הראשונים בתחרות הם:

1. קבוצת ברק רפאל.

2. קבוצת אורט צריפין.

3. קבוצת ישיבת יצחק ירנן.

משה דגורקר, אביו של ברק רפאל ז"ל אמר לאחר זכיית הקבוצה במקום הראשון: "התחרות עדי שף מזכירה את הצדדים היפים של הנופלים, הלוואי והיו איתנו כאן היום".

ויש גם סירטון:

https://youtu.be/xoA5ZP8Sjis

20181204_191259(0)

תחרות שהפכה למסורת

חדש במועצה: חוג קט-רגל לבנות

לא לבנים בלבד: מחלקת הספורט במתנ"ס שלנו פתחו השנה חוג חדש- קט רגל לבנות בהדרכתו של המאמן משה ניר. החוג, שמיועד לבנות בכיתות ד' עד ו', מתקיים פעמיים בשבוע בתוך ביה"ס חופים שבקיבוץ יד מרדכי לאחר שעות הלימודים. "מסתבר שהביקוש לכדורגל קיים מצד בנות צעירות במועצה שלנו וזה מה שהוביל אותנו לפתוח את החוג", ,סיפרה סמדר בלדיגה, מנהלת מחלקת הספורט שלנו. "הבנות מצטרפות לחוג זה וזה נותן להן אפשרויות נוספות של פעילות מעבר לחוגים המוכרים לגילאים אלה- מחול וריקוד". הקבוצה מונה כיום 12 בנות שנוסעות למשחקי טורניר איזוריים. השבוע למשל הן שיחקו בבאר שבע שם שיחקו מול הקבוצה המקומית מכבי באר שבע. בנות מעוניינות להצטרף להצלחה? ניתן לפנות לדודי דנינו 08-6776417

 

img-20181129-wa0220

 

בנות הקט רגל של חוף אשקלון

 

מה עושים יצורים ימיים בקיבוץ ניצנים ?

בימים אלה, חג חנוכה תשע"ט, מציינים 75 שנה להיווסדו של קיבוץ ניצנים. לכבוד האירוע, יזמו בקיבוץ יחד עם המחלקה הקהילתית במועצה שלנו פעילות חברתית אומנותית, שבמסגרתה יקימו יצירת אומנות במרחב הציבורי. מדובר בהקמת מעגל ישיבה צבעוני ושמח, שישמש את ילדי הגנים ואת הציבור כמקום מפגש. הנשוא שנחבר לעטר בו את מעגל הישיבה, העשוי מאבנים, הוא עולם המים. בתהליך היצירה, הכולל הדבקת פסיפסים בצורת חיות ימיות, מלווים האומנים דוד ואמירה יסעור. המעגל ייחשף לקהילה בשבוע הבא ביום הולדתו של הקיבוץ.

2018-12-03 12.51.23

יצירה המחברת בין הקהילה לסביבה

 

 

קק"ל

קבוצת מנהלים מהאגף לחינוך בקרן הקיימת לישראל סיירו בימים האחרונים במושב נתיב העשרה. הם שמעו הרצאה מפי צמרת, תושבת המושב המתגוררת בסמוך לגדר המערכת, למדו על התמודדות התושבים במצבי החירום, הביטו על הנוף הניבט על המרחב מאשקלון ועד עזה מהתצפית ע"ש ניר פרס ז"ל וסיימו בהדבקת אבן עם ההמנון הלאומי- "התקווה"- על חומת נתיב לשלום. בוסתן פרג'ון, מרכז תכנית מעו"ף של קק"ל בישובי עוטף עזה ובמרחב, אמר: "קק"ל נערכת בימים אלה להמשך פעילות ענפה בישובי העוטף ולקראת החגים הבאים". את הסיור ליוותה רכזת התיירות והעסקים במועצה, נטלי ביטון-מלכה.

2018-11-29 11.11.13

נמשכת פעילות קק"ל באיזור

 

 

 

 

מוקירים את המתנדבים

השבוע הוענקו במרכז הקונגרסים במכללת אשקלון תעודות הוקרה למתנדבי תכנית "חוף מבטחים" של הביטוח הלאומי שמתקיים במועצה האזורית חוף אשקלון. שתי תעודות הוענקו לתושבות המועצה: לגב' צביה עסיס ממושב ברכיה שסיימה את תפקידה לאחר תשע שנות התנדבות ולגב' לאה פריימן ממושב כוכב מיכאל על תרומתה לקהילה עם אוכלוסיית הקשישים במועצה במשך 21 שנים. התעודות חולקו במסגרת יום עיון של המחלקה ליעוץ לקשיש בביטוח הלאומי באשקלון. רכזת המתנדבים במועצה, שלהבת כהן: "אין ספק כי מתנדבי המועצה פועלים במסירות גדולה למען אוכלוסיית הוותיקים במועצה שלנו. אני קוראת לתושבים נוספים מגיל 55 ומעלה לבוא ולהצטרף לשורות המתנדבים במועצה". ניתן לפנות לרכזת המתנדבים- שלהבת כהן  052-3356908 /  רכזת תחום אזרחים ותיקים- עו"ס נורית קדמון  050-5971604

img-20181204-wa0071

מתנדבים- כוח עזר חיוני לקהילה

 

האחים לבית ארצי

במסגרת אירועי התרבות שלנו במועצה בשיתוף הספריה האיזורית, התקיים ביום חמישי שעבר ערב תרבותי ספרותי מוסיקלי "הכל נשאר במשפחה".  שלושת האחים לבית משפחת ארצי עלו לבמה וסיפרו לקהל באווירה משפחתית ובליווי פסנתר וגיטרה, על יצירה כבית, על הקשר בין מילים ומוסיקה, על ספרים, שירים ומה שביניהם. האומנים הם: שירי ארצי- סופרת ומבקרת סיפרות ישראלית, תסריטאית ופיזמונאית, בן ארצי- זמר, פיזמונאי ומלחין ישראלי ויונתן ארצי- זמר, מלחין ויוצר ישראלי.. רויטל לביא, מנהלת הספריה: "השלושה שיתפו את הקהל בנושא מקורות ההשראה שלהם, על כתיבה למגירה או לפירסום ועל העובדה שהיצירה פוגשת את הקהל, זה נותן נופח וחדווה ליצירה. וכמו שמישהו אמר בקהל: 'גם כשאתה פרדסן ונותן מהעץ, יש את אותה חדווה שבנתינה'". מנהלת תחום התרבות במועצה כרמלה מיכאלי ציינה שהגיעו כ-200 איש כאשר חלק גדול ומפתיע היו צעירים.

img-20181130-wa0042

אבא שלמה יכול להתגאות

 

 

פרשת השבוע

פרשת השבוע "מקץ", היא פרשת חג החנוכה, מספרת על יוסף הצדיק שיוצא מהבור ועולה למלכות, מתוך החשיכה יוצא לאור גדול. כך גם החשמונאים והמכבים: מתוך חשיכה של מלכות יוון, שנקראת חושך, הם יצאו לאור גדול והאור הוא בכוח האמונה. כמו שיוסף הצדיק האמין בבורא עולם, כך יהודה המכבי צעק: "מי לה' אליי". כוחנו באמונתנו.

שבת שלום וחג שמח.

 

20181202_181641