בן מלכה ושלמה
נולד בפולין
בז' באדר תרע"ב , 25/2/1912
תאריך עליה: 1936
התגורר ביד מרדכי
שרת בפלמ"ח - חטיבת הנגב
נפל בקרב
בי"א באייר תש"ח , 20/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: יד מרדכי
באזור עוטף עזה
מקום קבורה: קיבוץ יד מרדכי
הותיר: אשה, בן ובת

נפל בהגנת יד-מרדכי


מ.א. 172973


בן 36 בנפלו

 

קורות חיים:

בן שלמה ומלכה. נולד ב-25.2.1912 בפשמישל שבגליציה, פולין, במשפחה חסידית עניה. למד ב"חדרים" ובבית ספר עממי פולני ועזר להוריו בחנותם הקטנה, אך שאף לחרוג מאותם חיים אפורים ומצא את דרכו לקן "השומר הצעיר". הוריו התנגדו נמצרות לדרכו זו, אולם הוא ידע לעמוד בתוקף על דעתו. במאבק קשה על קיומו ובמתן שיעורים גמר בית ספר למסחר ואם כי נמצא מוכשר להמשיך בלימודים גבוהים, ואף משרה גבוהה הוצע לו, נענה לצו התנועה ופנה להגשמה ולהכשרה.
אחר למד זמן מה את מלאכת הנגרות ויצא לארגן פלוגת הכשרה בדרוהוביץ. חדר ראשון לעבודה בבתי הזיקוק, נתקבל בין הפועלים הותיקים כחבר שוה וכעבור זמן קצר היה לעוזר ומדריך לחברים שבאו אחריו. הללו נענו בהבנה לדרישותיו הקפדניות והתמסר בכל הכוח לעבודה הקשה, שכן עשה זאת גם הוא עצמו. בהתנהגותו שיכנע אותם כי לבני תפנוקים זוהי הדרך להסתגל לעבודה ממש, כפי שתהא דרושה בארץ.
כשעלה ארצה ב-1936 הוטלה עליו עבודת האפיה במחנה הפלוגה בגן-שמואל. משעברה הפלוגה לנתניה ויסדה שם מאפיה, הוטל עליו, כמומחה במקצועו החדש, לנהל את המאפיה ולעבוד בה בלילות, הרחק ממחנה הפלוגה, ולצערו הרב נבצר ממנו להשתתף בערבים בשיחות ובגיבושים הרעיוניים.
כשעלתה חבורתו להתישב ביד מרדכי הוכרח להישאר עוד זמן רב בין עובדי המאפיה בנתניה, ששימשה מקור הכנסה חשוב לקיבוץ בשנותיו הראשונות. בשהותו בנתניה היה חבר פעיל בלשכת העבודה של המושבה.
משעבר סוף סוף לקיבוץ, הוטלו עליו שם תפקידים רבים שקיים אותם במסירות ובכשרון זה אחר זה: סידור עבודה, מזכירות הקיבוץ, ריכוז המשק וריכוז ועדת החינוך וועדת התרבות. בתפקידו האחרון רצה להחדיר לקבוץ רוח תרבות, רצה כי יתקיימו הרצאות, חוגים, ימי עיון. הפליג בתוכניות על רכישת מכונת סרטים. הוכיח כי התוכניות ריאליות ורק ברצון תלויה הוצאתן אל הפועל. לבסוף, כשנוסד העתון "על המשמר", נקרא מרק להיות מראשוני עובדיו.
נשא אשה בקיבוץ ובמשך הזמן נולדו לו בן ובת. הוסיף לקיים במסירות כל תפקיד והיה כאח בוגר לחברים חדשים שהיו מוצאים בו סעד נפשי.
השתתף בהגנת המקום, תחילה מפני הכנופיות ואחר כך מול הצבא המצרי הסדיר. נפל מפגיעת פגז בעמדתו ב-20.5.1948. נקבר ביד מרדכי.