קיבוץ זיקים הוקם ב- 1949  בידי גרעין של חניכי תנועת הנוער 'השומר הצעיר'  מרומניה על אדמות הכפר הערבי הרביא, במטרה לחזק את אחיזתה של מדינת ישראל בקו הגבול עם מצרים ורצועת עזה. 

הקיבוץ הוקם לאחר מלחמת העולם השנייה, ומקור שמו- זיקים,  מתייחס לנקודות האור והתקווה עם שארית הפליטה לאחר השואה שפקדה את עם ישראל.  פרופ' מיכאל הר סגור ז"ל ,שהיה בצעירותו חבר הקיבוץ הוא שהעניק לו את שמו, על פי ציטוט מפושקין (מתורגם לעברית) "מזיקים תצא להבה".

קהילת זיקים היא קהילה חזקה ומלוכדת בעלת חוסן חברתי מיוחד במינו הבא לידי ביטוי הן בחיי היום – יום והן באירועי תרבות מיוחדים, בחגים הנחגגים תמיד במשותף ועוד. החינוך בקיבוץ זיקים נתפס כערך עליון. מערכת החינוך מפעילה בית תינוקות, פעוטון, גנון צעיר וגן חובה.

זיקים מהווה דוגמא מוצלחת למיזוג גלויות עקב גלי ההצטרפות המרובים מארצות שונות ומגוונות, דבר שיצר רקמה חברתית ותרבותית עשירה וכיום גם שכונת ההרחבה הינה חלק בלתי נפרד מהקיבוץ.

כלכלת הקיבות מבוססת על מפעל המזרנים 'פולירון' , מפעל 'פולירית' המייצר מוצרים מפוליאוריטן בטכנולוגיית הזרקה וכן יזמויות של חברים כגון מרכז לרפואה משלימה 'היפר טבע'.

סמוך לקיבוץ נמצא  חוף זיקים, מאגר שקמה ואף בסיס צבאי בעל אותו שם. 

 

יצירת קשר:

טלפון: 08-6746516
פקס: 08-6746554
דוא"ל: rakaz@zikim.org.il

לאתר הקיבוץ לחצו כאן

חבר מליאה במועצה: טל מור
יו"ר ועד מקומי: אלטמרק גבריאל

 

חברי הועד המקומי :

חברי הוועד
שם מלא תפקיד
אלטמרק גבריאל יו"ר ועד מקומי
אילן גולדשמידט חבר הוועד המקומי
נקש דני חבר הוועד המקומי
חיים סוריאס חבר הוועד המקומי
ג'עפרי ג'מאל חבר הוועד המקומי
גוטמן חיים חבר הוועד המקומי
כהן עמי חבר הוועד המקומי